Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Помогнете! Имам чувството, че животът ми е смачкан!


Recommended Posts

Здравейте аз съм мъж на 25 години, зодия телец, който е достигнал до емоционалното дъно, да вярва, че живота му е една помия и безсмислица.Смятам,че съм в депресия,която при мен ту се появява, ту изчезва, но като, че ли в по-голямата част от времето ме държи здраво за юздите и не ме пуска да се оттърва от нея.Фактът, който отключи за пореден път депресията ми е, че останах без работа,която за мен представляваше, финансова сигурност и ми даваше някаква увереност и като за капак на това приятелката ми ме остави.Не мога да се самоопределя каква птица съм, но като се самоанализирам достигам до извода, че съм интроверт и дори меланхолик.Това, което ми тежи откакто бях в гимназията, е че някак си бързо се изчерпвам пред хората, не мога да поддържам разговор,да бъда активната страна,повече слушам какво говорят хората и само се включвам за да допълня нещо, не мога да разказвам истории.Друго, което истински ме притеснява е, че много бързо забравям информация, а след това като се опитам да я пресъздам пред някой се оплитам и трудно намирам думите си, за да изразя това, което искам да кажа.Болката ми е, че ако продължавам да съм такъв затворен човек, избягващ при определени обстоятелства, дори и приятелите си тогава какъв нормален живот ще живея.Как да стана по уверен в себе си, как да запомням повече и да мога да говоря свободно и да не се чудя как да кажа това, което искам да кажа.Аз се определям като средно интелигентен човек и това, което мисля, че ми се отдава са езиците, но в техническите познания и сръчността, вярвам че съм пълна нула.Сега дори в момента имам да кажа 100 неща , тъкмо си мисля да подхвана една моя мисъл и тя се изпарява.Не мога да кажа, че не съм търсил и помощ от доктори.И на невролог съм ходил и на психиатър два пъти.Чета форуми като този и се интересувам от проблемите на хората и депресивните състояния и се опитвам да приложа съвети, които им се дават,но имам чувството, че съм си същия.На външен вид не мога да се трая, изглеждам тъжен, замислен, мрачен дори.Когато съм с приятели винаги си мисля, дали те няма да разберат, че нещо ми има, а мен ме боли, че аз не съм като нормалните хора и не намирам нищо за забавно,интересно.За психиатъра, реших да отида, чак сега преди 2 месеца, като се бях нахъсал, че с антидепресанти ще се оправя.Симптомите ми бяха, а и продължават да са самоизолиране, нежелание да изляза от вкъщи, пълна апатия и демотивация, некомуникативност, самосъжаление.Изписаха ми стимулотон пих го 1 месец, но нямах подобрение даже апетита ми се загуби тотално,почти нищо не ядох.След това, получих 2 удар след като се разделих с приятелката ми, бях тотално смачкан и омаломощен, но интересното е, че след няколко напивания,за да си излея мъката сам на себе си, получих някакво просветление и желанието ми за живот се върна.Казах си какво по лошо от това може да ми се случи, изтърпях толкова много и пердето ми падна.Бях около 2 седмици добре, но в момента отново съм отчаян.След като мина месеца от приема ми на стимулотона, отидох при психиатъра отново, казах му,че не ми действа, за подобряване на настроението, а само изпитах страничните му ефекти-понижено либидо, задръжка на урина, сухота в устата.Тогава той ме посъветва да сменим АД със есцитил- него го пия от 5 дена, но съм предубеден, че тези химии няма да ми помогнат и се чудя дали въобще да го продължавам.Преди това, в моменти, когато съм се чувствал също потиснат съм взимал и деанксит, но и от него нямаше ефект.

Бих искал да ми дадете някакви съвети, как да стана по-комуникативен човек, да обичам компанията на хората, да говоря свободно без да се замислям, мисълта ми да тече бързо, а не да се омотавам, коя дума да използвам, как да не забравям всичко(защото започвам да се чувствам като дебил) какво да направя, за да стана по смел и безгрижен и да не се шашкам от най-малката трудност в живота ми.

Благодаря ви за вниманието!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, как мислиш, дали антидепресантите не ти действат, защото няма на какво да подействат? :)

Т.е. защо реши, че имаш депресия?

Със същия успех, можеш да пиеш чай от жълт кантарион, силен концентрат сутрин, обед и вечер по 200 грама и със сигурност ще имаш ефект.

Може ли малко да конкретизираме, какво точно те притеснява:

- че нямаш работа

- че забравяш дадена информация

- или че не можеш да я препредадеш

- че приятелката ти си е заминала

- или просто, че си сам

Бих искал да ми дадете някакви съвети, как да стана по-комуникативен човек, да обичам компанията на хората, да говоря свободно без да се замислям, мисълта ми да тече бързо, а не да се омотавам, коя дума да използвам, как да не забравям всичко(защото започвам да се чувствам като дебил) какво да направя, за да стана по смел и безгрижен и да не се шашкам от най-малката трудност в живота ми.

Благодаря ви за вниманието!

Никой не може да те научи да обичаш хората. Това е качество, което се развива с разширяване на светогледа, гледната точка и понятията.

Да говориш свободно, без да мислиш, не е предимство, а дори по - скоро недостатък, някъде му викат - плямпане или празни приказки.

Ако спреш да мислиш за думите и за това как точно стоиш в сравнението си с хората, ще видиш как изказа ти ще стане много по - спокоен и правилен. Това е липса на самоувереност.

Нужно ли е да приличаш на другите? С какво това би те направило по- добър човек? С какво би ти помогнало? На кого точно искаш да приличаш? И защо?

Човек се чувства като дебил, само ако сам се определи като такъв. Познавам доста глуповати хора, които имат много висока самооценка и нямат проблем с определения като "дебил". Защо си решил да си сложиш този етикет?? Ти!

Аз се определям като средно интелигентен човек и това, което мисля, че ми се отдава са езиците, но в техническите познания и сръчността, вярвам че съм пълна нула.Сега дори в момента имам да кажа 100 неща , тъкмо си мисля да подхвана една моя мисъл и тя се изпарява.

Щом ти се отдават езиците, значи нямаш проблем със запомнянето. Помисли как по друг начин можеш да представиш този проблем, който си кръстил - проблем със запомнянето.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Диди за отделеното време, да се запознаеш с оплакванията ми.Притесненията ми са породени точно от тези причини,които по-горе си конкретизирала: че съм без работа, че със сам и че вследствие от първите две изпитвам затруднения според мен да се изразявам без да се запъвам на 5-та дума от изречението, което искам да кажа.Освен това, забелязвам, че когато съм претърпял поражения- които за мен са такива - оставянето без работа и изоставянето ми от приятелката, ставам черноглед и живота губи всякакъв интерес за мен.Това, което ме плаши е че хората(приятелите ми) ми стават безинтересни за отрицателно време, те си дискутират и обсъждат дадени теми, а аз седя безучастен, защото не знам какво да кажа.Изобщо смятам, че имам някакъв проблем с общуването, а има ли някой, който да обича мълчаливи и дръпнати хора.Плаша се, че ако задоволявам желанието си да страня от хората, да не излизам, от мен няма да стане нищо, защото живота се върти на база социални контакти. Виждам в характера ми предпоставка, да се вглъбявам в проблемите си, да мисля само за тях, да вярвам, че затъвам и да ме обхваща апатия и нежелание за нищо.Имам възможности да замина за друг град и там да си търся работа, но вътрешно ме е страх да предприема нови начинания.Когато някой мой познат започне да ми говори за нещо, аз се опитвам да му следя мисълта и да запомня какво ми казва, но то се изпарява след 5-10 мин, сякаш никога не ми е говорил за конкретното нещо.Когато съм с приятел на кафе и трябва да си говорим, за да се поддържа тема, немалко пъти ми се случва да забивам и да не знам за какво да говоря, да мълча, а от това вътрешно се нагнетявам, защото усещам, че отсрещния човек изгубва всякакъв интерес от мен и аз му пропилявам ценното време.Също така много често при събирания с много хора и празненства, аз отново съм един от най-тихите и неприказливите и постоянно вътрешния ми глас се самообвинява, че така хората ще ме мислят за безинтересен човек и ще почнат да ме убягват.Като цяло мисля, че имам някакъв сериозен проблем с общуването, за който постоянно мисля и ме кара да се чувствам бездарник и човек с пропиляно бъдеще, защото успелите хора и лидерите са тези, които умеят да боравят добре с думите, да казват това, което мислят и да привличат симпатиите на хората.Въпроса ми е как да се променя и какво трябва да направя,за да започна да говоря свободно без вътрешни скрупули и да заобичам да контактувам с различни хора и да не се чувствам като празна кутия, когато трябва да си отворя устата.

Линк към коментар
Share on other sites

Успелите хора и лидерите са тези, които умеят да боравят добре с думите, да казват това, което мислят и да привличат симпатиите на хората.Въпроса ми е как да се променя и какво трябва да направя,за да започна да говоря свободно - без вътрешни скрупули и да заобичам да контактувам с различни хора и да не се чувствам като празна кутия, когато трябва да си отворя устата.

Много е просто, ама - много!...

Придобиването на дар-слово обаче не се случва за един ден, като с магическа пръчица. И бебетата се нуждаят от година или повече години, за да се научат да говорят, а и те не започват да говорят смислено, а - по бебешки, като говорът им постепенно се приближава до говора на възрастните, които ги заобикалят.

Първо, трябва да четеш много книги - проза, поезия, биографии на известни личности, история - исторически романи, псевдо историческо фентъзи тип "меч и магия" (Започни с поредиците "Сага за войната на разлома" и "Песен за огън и лед", може да изчетеш и "Властелинът на пръстените"), Започни да четеш и научно-популярни и професионални четива по история (чисто научни). Започни да изучаваш чужд/и език/езици. После може да се посветиш и на друга наука или други науки. Повтарям - много четене! То ще обогати речника ти, ще развие паметта ти, а също - и въображението ти.

Второ, трябва да слушаш внимателно не толкова какво ти се говори (особено - акон ети е интересно). Заслушай се в изразните средства, които околните използват (използват ли книжовната реч или пък в речта им преобладават чуждици, научни термини, жаргон, диалектизми...).

Трето, започни да си водиш читателски дневник, в който да описваш мислите и чувствата си относно прочетеното в книгите, списанията и вестниците. Направи си и личен дневник, в който да пишеш редовно. Може да си направиш и блог (онлайн дневник), може - и в този сайт, и в други сайтове.

Четвърто, започни (не - веднага, но след някой и друг месец) сам да говориш с другите хора. Дар-словото се придобива единствено с говорене. С много говорене. Ако трябва, консултирай се с психотерапевт и с логопед.

Научи се да говориш пред по-голяма публика. Както говорят учителите, университетските преподаватели, артистите. Ако трябва, записвай се на касетофон и прослушвай как звучи гласа ти (трябва да звучи уверено, а това се постига, ако вярваш на себе си и си сигурен в знанията си).

Сигурен съм, че като придобиеш умението да говориш смело, като се сдобиеш с дар-слово, ще се представяш по-уверено и на интервюта за работа, и в компания, а и ще можеш да изпъкнеш в нечии женски очи.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Също така много често при събирания с много хора и празненства, аз отново съм един от най-тихите и неприказливите и постоянно вътрешния ми глас се самообвинява, че така хората ще ме мислят за безинтересен човек и ще почнат да ме убягват.Като цяло мисля, че имам някакъв сериозен проблем с общуването, за който постоянно мисля и ме кара да се чувствам бездарник и човек с пропиляно бъдеще, защото успелите хора и лидерите са тези, които умеят да боравят добре с думите, да казват това, което мислят и да привличат симпатиите на хората. Въпроса ми е как да се променя и какво трябва да направя,за да започна да говоря свободно без вътрешни скрупули и да заобичам да контактувам с различни хора и да не се чувствам като празна кутия, когато трябва да си отворя устата.

Всички твои предположения, относно това какво си мислят хората за теб, са в сфера фантазии и най- вероятно нямат реална основа.

До колкото разбирам, това твое състояние не е типично за теб и в момента то ти пречи. Вероятно се е породило от поредица от неудовлетворителни за теб резултати - липса на очакваното оценяване и вероятно хвърлена към теб критика по някакъв повод. Обръщайки, неудовлетвореността си в самокритика, единственият който губи си ти.

Силно се съмнявам, че проблемът ти е в затрудненото общуване. По- скоро това е съпротивително поведение, което ти си избрал, за да избягаш от същинския проблем. Затова ти зададох и доста въпроси в по- горния пост, на които нямаш конкретен отговор.

Да приемем, обаче, че проблемът ти е в общуването.

За него ISTORIK ти е дал много хубави технически насоки. Аз ще си позволя да ти препоръчам книгите с които би могъл да започнеш. Като плюс в началото на тези книги има още повече и по- точни технически препоръки за правилно и пълноценно използване на написаното в тях.

"Изкуството да говорим пред другите"

"Лидерът в теб"

"Общуването като път към успеха"

"Как да печелим приятели и да влияем на другите"

Всички са на Дейл Карнеги, бих казала чудесни практически ръководства с точни и лесно изпълними стъпки, обяснения на основните причини за проблемите в общуването и много действителни примери.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, empower. Мисля, че мога да ти помогна. Знам точно какво преживяваш - всяко едно от описанията за това как се чувстваш в разговор с хора и когато слушаш, защото и аз съм го изпитвала. Състоянието, което ти описваш досущ е част от картината на депресията, но това ни най-малко не трябва да те плаши. Това е нещо, което се лекува и пак ще можеш да бъдещ пълноценно човешко същество. И аз смених медикаменти и доктори, докато открия тези, които наистина да ми помогнат. Мога да ти препоръчам най-невероятната психиатърка, която с много грижа и внимание ще ти помогне - истински професионалист.

А иначе, скоро ще пусна сайт, който да помага на хората в депресия по един доста ефикасен начин, защото знам от какво се нуждае един депресиран човек и как се чувства. Предстои да организирам и курсове, достъпни за всеки, които да бъдат съпътстваща терапия, както и профилактика, която да предпазва хората от депресия и да ги въоръжава с техники за борба с нея. Всички методи, които ще включа са изпитани и дават реални резултати. Дори когато човек излезе от депресията, което ще стане и с теб е неоходимо да се въоръжи с такива средства, за да не изпадне отново -точно това искам да давам на хората. Сега допълнително си потиснат и заради страничните ефекти на медикаментите, но ти обещавам, че това има своя край.

Това няма да е последното, което ще ти пиша -бих се радвала да ти помогна, разполагам с техники, до които сама съм достигнала, както и много други, както и с желание да помагам на хора като теб.

Оставам на разположение

Аманда

Линк към коментар
Share on other sites

Сподели сайта си! Разкажи за опита и начините за излизане от депресията, до които си стигнала, ако имаш желание да споделиш! Аз с удоволствие ще те прочета!

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...