Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Фредерик Шопен


Лиула

Recommended Posts

Малко е странно, че няма тема за един от любимите композитори на Учителя Дънов.

 

Вече не си спомням точно къде и точно как това е споделено от него, но зная, че е така.

Ако трябва да бъда точна, има тема Класически композитори, но специална тема за Фредерик Шопен няма.

Всеки, който лично се е опитвал да свири Шопен, знае колко  е труден, колко е трескав, каква различна музикална фраза има. Аз лично след един нотен лист бях изтощена, защото да изтръгнеш сърцето на Шопеновата музика от пианото си, е мисия почти невъзможна. Но пък после, удовлетворението е огромно. Отдавна не съм активно свиреща на пиано, но съм активно слушаща Шопеновата магия.

 

Уверявам ви, тази музика наистина е лечение за душата.

Ще се радвам да споделяме негови творби, писма, мисли за живота.

 

Chopin, Spring waltz

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за темата! Също съм запленена поклонничка на Шопен. Макар самата аз да не съм свирила, то с трепет докосвах партитурите, по които свиреше дъщеря ми. Та те самите са красиви и загадъчни като музиката, която раждат. 

Започвам от Етюдите. Изумявала съм се как едно "техническо" произведение може да потопи душата човешка в Океан от красота и да я възвиси до Вселената.  

Опус 25 N 12 (ocean)

Наблюдавайте невероятната хармония на нотния лист и звуковия вихър!

Линк към коментар
Share on other sites

Колко е хубаво да сме се докоснали лично до богатството, наречено класическа музика. Тази поезия и поема на сърцето. Водопад от искрящи звуци, почти невъзможни за пианиста. Божествено откровение, красота, пълнота и любов. Или иначе казано - музиката на Шопен! 

 

https://www.youtube.com/watch?v=STJOZZufG3o&list=PL75658F1599B42719&index=4

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Малко е странно, че няма тема за един от любимите композитори на Учителя Дънов.

 

Подкрепям първото си мнение с цитат, дошъл точно навреме, за което благодаря много!

 

Цитат от Учителя: "Който иска да познава сърцето на мъжа и жената, да свири Шопен."

Линк към коментар
Share on other sites

Защо Шопен е гениален? Въпросът е реторичен, но все пак търпи и още аргументи и обяснения.

Защото е посветил своя живот на пианото.

 

В абсолютно всичките му творби пианото заема централно място. В някои от тях то е съпроводено с виолончело, глас или оркестър, но в повечето - е единствено. Не ми е известен друг пример за толкова пълно сливане между композитор и инструмент в историята, освен може би Паганини и цигулката. Разбира се, това далеч не е всичко. Шопен е издигнал пианото до висоти, които предшествениците му от епохата на Класицизма дори не са могли да си представят (с изключение на Бетовен).

 

Той е първият, който е дал на произведенията за този инструмент не само огромно разнообразие на формата, което се простира далеч отвъд сонатата, вариациите и рондото, които са били традиционни тогава - прелюдии, етюди, мазурки, импромптюта, ноктюрни, валсове, балади, скерца, полонези – но и ги е наситил с лирика, драматизъм и трагизъм, за които дори не се предполагало, че е възможно да се изразят с черно-белите клавиши. Шопен е един от онези композитори, чието мелодично богатство много трудно можете да сбъркате.

Той е и може би най-яркото доказателство, че тези, които смятат поезията за привилегия изключително на литературата, грешат.

 

Междувпрочем, на български вече я има книгата на другият голям пианист Ференц Лист за Шопен. Хубаво е да се прочете, книгата е от 2012 г.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...