Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Мысли на каждый день" (16.11.15 - 22.11.15)


Recommended Posts

16.11.15

Индусы, например, говорят: «Без Учителя нельзя», т.е. без Учителя нет развития. По нашему мнению, Учитель – существо, которое мыслит. Следовательно, мы излагаем эту же мысль в следующей форме: «Без светлой мысли нельзя», без светлой мысли нет никакого развития. Значит тому, кто хочет учиться, обязательно нужно иметь светлую мысль для того, чтобы можно было воспринимать [Истину]. И тогда, Истина будет одна и та же и для Учителя, и для ученика. В этом отношении способный ученик нуждается в хорошем учителе – как и хороший Учитель нуждается в способном ученике. Этот закон необходимо применять в жизни повсюду.

Старая и новая жизнь

 

Индусите например казват: "Без учител не може", т.е. без учител няма развитие. Според нас, учителят е същество, което мисли. Следователно, ние излагаме същата мисъл в следната форма: "Без светла мисъл не може"; без светла мисъл няма никакво развитие. Значи, който иска да учи, той непременно трябва да има светла мисъл, за да може да възприема. И тогава, Истината ще бъде една и съща и за Учителя, и за ученика. В това отношение, способният ученик се нуждае от добър учител, както и добрият учител се нуждае от способен ученик. Този закон трябва да се прилага навсякъде в живота.

Стар и нов живот

Редактирано от Рассвет
Линк към коментар
Share on other sites

17.11.15

От ученика требуется одно: осмысливать каждый свой поступок, давать ему оценку. Я бы хотел, чтобы вы, в этом отношении, стали художниками. Существуют художники-мастера, которые какую линию, какую черту ни увидят, сколь она и крива – сразу же используют её для чего-нибудь: поставят её как часть какой-то сложной фигуры или возьмут её за образец чего-либо. Следовательно, если речь идёт о ваших мыслях, чувствах и действиях – стремитесь их осмыслить, добыть что-то от них, как художник добывает что-то хорошее от каждой точки и линии.

Старая и новая жизнь

 

Едно се иска от ученика: да осмисля всяка своя постъпка, за да може по този начин да намери нейното място. Бих желал в това отношение, да станете художници. Има художници майстори, които каквато линия, каквато черта видят, колкото крива да е, те веднага я използват за нещо: поставят я като част на някоя сложна фигура или я взимат за образец на нещо. Следователно, дойдете ли до вашите мисли, чувства и действия, стремете се да ги осмислите, да изкарате нещо от тях, както художникът изкарва нещо хубаво от всяка точка и линия.

Стар и нов живот

 

Линк към коментар
Share on other sites

18.11.15

Сегодня люди любят друг друга внешним образом, но это не Любовь. Под Любовью к людям подразумевается любовь к благородному, Божественному в них. Однако, до тех пор, пока вы не найдёте Божественное в самих себе и Его не полюбите, вы и людей не сможете любить. Все страдания, все противоречия в мире проистекают от того факта, что люди ищут Истину и Любовь где-то вовне. Главное найти Истину и Любовь в самом себе и в людях, а потом найдёте их и вовне. Когда два существа осознают, что имеют в себе Божественное начало, они уже узнают друг друга, имеют две, три, четыре и более точек соприкосновения между собой и образуют планетные системы. Вот почему тому, кто ищет Божественное в самом себе и в других людях, нет необходимости останавливаться на мелочах обыкновенной жизни.

Старая и новая жизнь

 

Днес хората се обичат външно, но това не е любов. Любовта към хората подразбира любов към благородното, Божественото в тях. Обаче, докато не намерите Божественото в себе си и Го обикнете, и хората не можете да обичате. Всички страдания, всички противоречия в света произтичат от факта, че хората търсят Истината и Любовта отвън някъде. Първо ще ги намерите вътре в себе си и в хората, а после ще ги намерите и отвън. Когато две същества съзнаят, че имат Божествено начало в себе си, те вече се познават, имат две, три, четири и повече допирни точки помежду си и образуват системи от планети. Ето защо, който търси Божественото в себе си и в другите хора, той няма защо да се спира върху дребнавостите на обикновения живот.

Стар и нов живот

Линк към коментар
Share on other sites

19.11.15

Говорю: самая важная идея для вас – взаимопомощь. В этом состоит новое учение. Взаимопомощь! Когда кто-то падает духом – всем нужно приходить ему на помощь своими добрыми мыслями и пожеланиями.

Старая и новая жизнь

 

Казвам: най-важната идея за вас е да си помагате взаимно. В това седи новото учение: Взаимно помагане! Когато някой падне духом, всички трябва да му се притекат на помощ със своите добри мисли и желания.

Стар и нов живот 

Линк към коментар
Share on other sites

20.11.15

Если вы живёте согласно Великому закону Любви, то, входя в мир, который не готов к этой Любви, вы будете вызывать в нём, в его сильных индивидуумах, условия для проявления эгоизма, т. е. человеческого «эго». Однако при других условиях, в случае душ, готовых к Любви, Любовь создаёт красивый мир, мир возвышенных, чистых отношений.

Старая и новая жизнь

 

Ако живеете според Великия закон на Любовта, като влезете в света, който не е готов за тази Любов, вие ще предизвикате в него, в неговите силни индивиди, условия да се прояви егоизма, т.е. човешкото "его". При други условия обаче, между готови души, Любовта създава красив свят, свят на възвишени, чисти отношения.

Стар и нов живот

Линк към коментар
Share on other sites

21.11.15

Вы говорите: «Мы сейчас молодые; как будет развиваться наша жизнь?». Если вы идёте по Божественному пути – ваша жизнь будет красиво развиваться. Если вы отклоняетесь от этого пути и идёте на кладбища, в больницы, в кафе, к разорившимся торговцам, на поля боя – увидите, что станет с вами. До тех пор, пока вы идёте по пути Белого Братства, вас никакое зло не ожидает. Если иногда Белые Братья вам не помогают, то причиной этого является то, что вы не всегда можете разумно использовать блага, которые они вам дают.

Старая и новая жизнь

 

Казвате : "Ние сме млади сега; как ли ще се развие нашият живот?" Ако вървите в Божествения път, животът ви красиво ще се развие. Ако се отклоните от тоя път, идете на гробищата, в болниците, в кафенетата, между фалиралите търговци, на бойните полета, да видите, какво ще стане с вас. Докато вървите в пътя на Бялото Братство, там никакво зло не ви чака. Ако понякога Белите Братя не ви помагат, причината за това е, че вие не можете всякога разумно да използвате благата, които те ви дават.

Стар и нов живот

Линк към коментар
Share on other sites

22.11.15

Тот, кто хочет, чтобы вы жертвовали собой из-за какой-нибудь его слабости, не может быть вашим другом. Друг – только тот, кто готов жертвовать собой для вашего духовного роста. Новое учение требует добровольной жертвы, а не жертвы через вымогательство или насилие. В Белом Братстве имеет место только добровольная жертва, жертва по Любви.

Старая и новая жизнь

 

Не е приятел онзи, който иска да се жертвате за някаква негова слабост. Приятел е само онзи, който е готов да се жертва за вашето повдигане. Новото учение изисква доброволна жертва, а не жертва чрез изнудване, или чрез насилие. Доброволната жертва, жертвата по любов, има място в Бялото Братство.

Стар и нов живот

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...