Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Преди малко, поради технически трудности със сайта, колега ме помоли да пусна тази тема:

...

 

“Силна тревожност - какво да правя?”

През 2015 (бях 33 годишен) получих първата си криза в Холандия след употреба на Марихуана (марихуана пушех интензивно от тинейджърските си години).
Кризата се изрази чрез силно стягане в сърдечната област, помислих че получавам инфаркт започна замайване, сърцебиене, депресивни мисли, страх. СъстоЯнието се разви в продължение на 2 седмици до треперене и постоянен страх, предстоеше и връщане не работа след празниците. Започнах лечение с ципралекс по 1 т. Сутрин и вечер с помощни медикаменти и до момента 6 години останах на половин. През този период съм имал обостряния през зимния период покрай дълги пътувания, но за седмица две отшумява с лека доза АД. Не можех веднага да се върна на работа и изкарах месец в къщи, след което започнах да ходя на работа. След ежедневна борба състоянието отшумя и се възстанових -  като до 2020/21 зимния период започнах да усещам депресивни вълни в стомаха, напрежение, стрес, тревожност. Счупих ключица при удар в дърво с колело, после започна връзка, в която имаше много несигурност преди да изясним чувствата и отношенията / продължава и до настоящия момент/. И така се обърнах отново към медицината - симптомите се засилваха и от периодични обхванаха целия ден.
Усещам страх от изоставяне, от работата, от състоянието. Вълни в стомашно чревната област, безсъние, сърцебиене... психиатър вдигна дозата - наложи се Флуанксол 2х1т. и Хедонин 1таблетка вечер. Към момента състоянието не може да се счита за стабилно и продължава медикаментозното лечение като може да се наложи и промяна на терапията.
Не съм работил с психотерапевт до момента - имам желание това да се случи.
Как мога да се избавя от това състояние? Нужно ли е постепенно да спра приема на медикаменти или няма изход без тях?"

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Успях да вляза през профила си - благодаря на Орлин, че уважи молбата ми да пусне тази тема.
Ще съм благодарен и на вас, колеги да насочим човека (той ще чете какво пишем).
@д-р Тодор Първанов, @Диляна Колева и останалите активни - ще съм благодарен за коментарите ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Поведението ти ми прилича на поведението на човека по-долу---

,,Един човек, търсел загубения си ключ из­вън дома, на светли­ната на уличните лампи. Когато минаваща непозната жена попитала дали може да му помогне да търсят заедно загубения ключ, той бил много благодарен.

След тридесет минутно безплодно търсене непоз­натата жена попитала: „Къ­де изпуснахте ключа си?"

 „О! - отговорил той. - Из­пуснах го вкъщи."

„Но тогава защо го търсите вън, на уличната светлина, след като сте го изпуснали вътре?" - попитала тя.

„Нямам светлина вътре, така че излязох тук, където е светло.",,

Казвам го защото, страхът и стресът са психологични феномени и трябва да се решават с психологични средства - психотерапия. Ти обаче искаш да ги решиш в полето на медицината. Това няма как да стане.  Единственото средство за справяне с тя е да започнеш психотерапия.

Линк към коментар
Share on other sites

https://strahbg.com/?p=3241

Пускам този линк към истинската история на един човек / стотици подобни има/ който отключва ТР след прием на марихуана.

Там ще видиш отговора, подобен на д-р Първанов.

Медикамента е временно подтискане на някаква симптоматика. Консултацията с психотерапевт ще уточни, до колко ТР е активирано от веществото и само то е фактор / в този случай, методи като хипнозата работят много добре/ Ако марихуаната е само отключващия фактор на назряващ психологичен проблем, то тогава се работи и за него. Това са различни травматични преживявания, които са останали непреработени и са подтиснати, чрез контрол на мисленето. Марихуаната отпуска контрола и мозъка се сблъсква с подтиснатото без да може да контролира процеса. Всичко това е неосъзнат процес, затова и е толкова "страшен". При психотерапия се подреждат факторите. Работи се технически за усещанията, /ако има такива/ и за преживелищният проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Човека каза, че благодари за включването и че ще потърси психотерапевтична подкрепа.
Благодаря и аз за насоките.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...