Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Тайните на себепознанието


Recommended Posts

Guest Христо

Чел съм, че самопознанието няма връхна точка, защото човек не е статичен обект, а нещо което вечно се променя. "Всичко тече, всичко се променя". Следователно никога не можеш да се опознаеш напълно, защото постоянно се изменяш - животът също се изменя постоянно. Самопознанието е процес без край, ако си поставиш за цел да се опознаеш напълно няма да успееш. "Познай себе си" - това е невъзможно. Може би е по - точно да се каже :"Опознавай себе си" - може би това е възможна цел.

За да се себеопознаваш, трябва да имаш искрено желание за това. Следователно без желание за самоопознание, няма да има самоопознание. От което следва, че желанията са нещо естествено и необходимо. Ако желаеш да се освободиш от желанията си, това също си е желание.

Линк към коментар
Share on other sites

Желанието спира да бъде такова в момента, в който човекът започва да работи над осъществяването му. Опознаването по принцип си зависи само от нашата лична воля, нищо не може да ни препятства така, че да стане невъзможна работата ни над този процес. В такъв случай да желае човек да се опознае, но да не го прави, би значело, че той не го желае наистина.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Опознаването по принцип си зависи само от нашата лична воля, нищо не може да ни препятства така, че да стане невъзможна работата ни над този процес.
Аз не съм казал, че може да е невъзможна работата ни над този процес.

Желанието спира да бъде такова в момента, в който човекът започва да работи над осъществяването му.
Ти може да започнеш да работиш по осъществяването на дадена цел, но все още да желаеш да я постигнеш, тоест все още да има желание за постигането и, но съчетано с работа.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...