Jump to content
Порталът към съзнателен живот

01.11.2007 г. - „Сине мой, послушай съветите на Баща си“.


Recommended Posts

Мисъл за деня - 1 Ноември 2007 г.

Ако искаш да познаеш реалното, научи езика на тези, които ти говорят за него – езика на ангелите. От Земята някои хора могат да посетят царството на ангелите, но граждани в тяхното царство те не могат да бъдат. Под думата синове Христос подразбира ангелите. Синовете са, които ръководят света. Нашият свят се променя и изменя, а духовният нито се изменя, нито се променя. Ангелският свят служи за връзка между физическия и духовния.

За размишление Първичната храна, Утринно Слово от Учителя, 01.03.1931 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесно утринно слово, благодаря! :feel happy:

Помнете, че единственото нещо, за което човек може да бъде обичан, е също търпението. Само търпеливият човек може да има послушание към Бога. Това обича Бог у нас. Не можем да проявим към Бога друго, освен послушание. Затова се казва в притчите: „Сине мой, послушай съветите на Баща си“. Аз обичам Бога, понеже е Любов. Той дава всичките условия за човешкото развитие. Като се говори за Бога, имаме предвид Неговата отворена душа, която обича всички и е готова да направи всичко заради нас. Ако аз питам дали Бог ме обича, разбирам дали съм търпелив, дали имам послушание. Като се говори за Божията Любов, и душата на човека трябва да бъде отворена. Така, именно, като обича Бога, човек трябва да бъде готов всичко да направи за Него. Това, което Той ми дава, да го приема, без да разсъждавам дали то е добро или зло. Богатство и сиромашия, невежество и знание, сила и безсилие, да бъдат еднакво приятни за мене. Това са противоположности в живота.

Реалното знание увеличава светлината на човека. Намираме се в един тъмен салон, нищо не се вижда. Един говори за Любов, друг говори за Мъдрост, трети – за Истина и т.н. Въпреки това, салонът е все още тъмен, нищо не се вижда. Едно дете се явява и извиква: „Хей, бре-е!“ – и запалва клечка кибрит. Кой е умният в случая? Ако една дума, изказана от тебе, може да запали кибритената клечка, тя носи разумност и светлина. ... Търпението е запалката на нашия живот. – „Любовта не е ли запалка?“ – Тя не е запалка, защото не е наше качество. Любовта е качество на Бога. Човек се отличава с търпение. Ако си търпелив, можеш да мислиш, всичко можеш да постигнеш. Нямаш ли търпение, ще имаш особено разбиране за живота. Ще искаш той да се сложи така, както ти мислиш. Ние искаме всички да ни обичат, да управляваме, да заповядваме. Какво сме направили за хората? – Нищо особено. – Какво са направили другите хора? – Ти гледай какви са твоите отношения към Бога, не мисли за отношенията на другите. Гледай какви са твоите отношения към хората, не мисли за техните отношения къв тебе. Това е второстепенно. Ако техните отношения към тебе са неправилни, гледай твоите отношения към тях да бъдат правилни.

Първичната храна

пару лет назад одна ученица пришла ко мне и сказала: «Мигель, как же мне хочется найти себе идеального мужчину! Я так устала от одинаковых мужчин и одинаковых проблем. Каждый раз одно и то же. Как же я мечтаю наконец-то найти себе безупречную пару!» Я посмотрел на нее и ответил: «Ладно, представим, что тебе встретился такой идеальный мужчина. Вы познакомились, и он готов остаться с тобой». А потом я добавил: «Но ты будешь относиться к нему точно так же, как относишься к самой себе. Как ты думаешь, задержится ли он надолго, если ты не уважаешь себя и будешь с равным неуважением относиться к нему?» Прежде всего, нужно изменить представления о себе. В тотдень, когда твои отношения с собой станут отличными, когдабудешь Любить себя безо всяких условий, когда будешь на стопроцентов уважать и чтить себя, когда перестанешь идти себенаперекор, —в этот прекрасный день и найдешь себе подходящую пару. И ты будешь уважать этого человека именно потому, что по-настоящему уважаешь себя. С другой стороны, ты никогда не позволишь ему относиться к тебе неуважительно. Благодаря этому личные отношения станут совсем не такими, какими были прежде; тебе уже просто не нужно властвовать над любимым человеком из ревности или неуверенности в себе.

Если любишь человека именно так, то позволяешь ему быть таким, какой он есть. У тебя нет желания что-то ему навязывать. Тебе не обидно, что он не такой, каким бы тебе хотелось его видеть. Ты принимаешь его таким, какой он есть. Ты любишь его таким, какой он есть. Больше того, ты любишь его именно за то, что он именно такой.

Однако в таких отношениях нужно быть честным, нужно стараться быть собой и никем не притворяться лишь ради того, чтобы заполучить этого человека. Кроме того, следует уметь видеть, какие проекции он на тебя переносит, — и оставаться собой вопреки желанию угодить его ожиданиям только потому, что ты его любишь.

Вы с любимым человеком как бы играете в теннис по одну сторону сетки. Намного веселее, когда партнер предоставляет тебе полную свободу и не рассказывает, как нужно играть, не критикует за малейшую ошибку. Вы —команда, а не противники. Вам обоим нужна общая победа.

Той ученице, о которой шла речь, я объяснил это чуть проще. Я сказал: «Есть два типа людей: одни похожи на мух, а другие — на пчел. Пчелы слетаются на мед, а мухи... известно на что. Тебе вот что больше нравится?» «Мед», — ответила она. «Если будешь похожа на мед, к тебе слетятся пчелы :thumbsup2: — ответил я, — а если на какашку, то только мухи». Она воскликнула: «Теперь все ясно! Как же это просто! Я должна стать похожей на мед, и тогда ко мне начнут слетаться только пчелы». А я добавил: «Мед — это Любовь, а какашки — эмоциональный яд. Кому он нужен? Только мухам».

Ты любишь человека и говоришь ему: «Радость моя, я так тебя люблю, прими же в дар эту какашку!» Именно так мы поступаем, когда обращаем на любимого человека свою ревность, зависть и злобу. Но кто в здравом уме будет дарить любимому такие подарки?

И если кто-то твердит, что любит нас, но наделе обрушивает на нас зависть, ревность или убежденность в собственной правоте, пытается властвовать над нашими словами и делами, то что тут сказать... Это настоящая муха.

Нужно очень четко сознавать, чего мы хотим. Идеальная пара —это мед и пчела. И когда есть осознанность, это понимаешь с полной ясностью. Но без осознанности этого просто не постичь. Можно быть похожим на какашку, а можно и похожим на мед. И этот выбор меняет все.

Дон Мигуел Рис

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Когото сивотата се окъпе в цветове

И мрачното ни ежедневие отплува,

Ще слязат Ангели, от други светове,

от свят възвишен, който съществува.

И музиката нежна, звучаща в нашите души,

Със музиката на Земята ще се слее.

А който се опита да я заглуши-

ще се пречупи, няма да успее!

:3d_015:

Линк към коментар
Share on other sites

Този път вместо разсъждения в мен напират въпроси...

Какво са вас ангелите и ангелският свят? Защо техният свят е реален, а нашият е илюзия? Как може да "се научи езикът на ангелите"? Как ангелите ръководят света ни? Как те осъществяват връзката между духовния и физическия свят?

Никак не съм имала шанса да чуя как го разбирате вие - приятелите, които са ми толкова близки... Чела съм много за това, мислила съм много, но никога не съм имала куража да попитам други хора как си го представят и усещат те лично за себе си...

Е, сега и тук, Бог ми даде шанса... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Трудни въпроси, Донче. И аз търся отговорите.

Мисля, че за да ги търсим трябва да започнем с това:

Ако искаш да разбереш смисъла на живота, непременно трябва да се смириш.
Например, Любовта е една и съща, независимо от това, дали се изявява между хората, между светиите и ангелите, или в Бога.

Любовта, Мъдростта и Истината определят положението на човека.
Към мислите, избрани от Валентин добавям и:

Ако искаш да разбереш природата, започни да работиш с нейните сили. Така ще разбереш Божествения език. Като дойде известно страдание върху тебе, да ти е приятно. Ако сгрешиш, пак да ти е приятно. – Защо? – Защото имаш възможност да се изправиш.

– Що е Любовта? – Онази същина на живота, която и великите Учители на света не смеят да бутат.
Линк към коментар
Share on other sites

Написах дълъг пост и компютърът ми изключи, точно преди да го пусна.... Може би довечера ще опитам пак...

Ася, прекрасни и точни цитати :angel::thumbsup2: както и на Валентин

Линк към коментар
Share on other sites

Донче, не си го представям. Зная само, че те много ни обичат. Когато и ние обичаме, когато сме в хармония с Природата, когато излъчваме благодарност и Любов те ни намират...

Цитат Така, именно, като обича Бога, човек трябва да бъде готов всичко да направи за Него. Това, което Той ми дава, да го приема, без да разсъждавам дали то е добро или зло. Богатство и сиромашия, невежество и знание, сила и безсилие, да бъдат еднакво приятни за мене. Това са противоположности в живота.
:thumbsup2:

Благодарност за условията за моето развитие, не само, когато се чувствам добре и желанията ми са задоволени... а когато уча и изпълнявам Неговата воля... смирение...

Мисля, че темите преливат една в друга и просто се продължават, допълват, докато се получи нещо цялостно... Сякаш Учителя ни води за ръка... :rolleyes::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Този път вместо разсъждения в мен напират въпроси...

Какво са вас ангелите и ангелският свят? Защо техният свят е реален, а нашият е илюзия? Как може да "се научи езикът на ангелите"? Как ангелите ръководят света ни? Как те осъществяват връзката между духовния и физическия свят?

angel ~ angle

Архангелите са съществата постоянно установени в идейния, който е висшия ум, и причинния светове.

Те нямат нужда да се раждат отново на астралния и физическия план, тъй като могат да действат във всяка точка без помощта на астрално или физическо тела. Ангелите са постоянните обитатели на висшия планетен астрален свят.

Езикът им е език на идеите и причините.

Когато човек живее на идейно ниво, хората казват че е идеалист. Той не отдава голямо значение на материалното съществуване което му служи да схване висшите идеи и да илюстрира действието на причинните закони.

Когато е в свръхсъзнание, човек лесно общува с ангелите. Когато е в свръхсъзнание и също действа в нашия свят и използва и сетивата, е осъзнаващ\а действието на висшите сили които движат битието на земното ниво.

Свръхсъзнателността позволява да се разбере подтекста на прелитащото в определено направление листо, смисъла на граченето на враната и значението на случайната хартийка на пътя.

Когато човек "вижда" смисъла и причините без да е осъществил самоконтрол, опасността от шизофрения е реална.

Затова и първите 2 изисквания за сериозни занимания с йога са Яма и Нияма, правилата за морално поведение.

В християнската традиция това е периодът на послушничество.

След достигане на съвършен самоконтрол, безстрашие, определена независимост, сила и здравина на физическото и астралното тела, свръхсъзнанието е лесно, както и комуникацията с ангелския и идейния свят.

Бил съм не веднъж в свръхсъзнание и това са били най интересните и вълнуващи моменти от живота ми.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек живее на идейно ниво, хората казват че е идеалист. Той не отдава голямо значение на материалното съществуване което му служи да схване висшите идеи и да илюстрира действието на причинните закони.

Когато е в свръхсъзнание, човек лесно общува с ангелите. Когато е в свръхсъзнание и също действа в нашия свят и използва и сетивата, е осъзнаващ\а действието на висшите сили които движат битието на земното ниво.

Свръхсъзнателността позволява да се разбере подтекста на прелитащото в определено направление листо, смисъла на граченето на враната и значението на случайната хартийка на пътя.

:thumbsup1::angel:

Прекрасно е Вальо, благодаря за точните думи. Обаче в много от случаите, когато кажеш, че виждаш/разбираш нещата по този начин, те смятат за :whistling::1eye: и се окозва, че на физическо ниво си самотник, но щастлив :feel happy::rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...