Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За женитбата, свободата и любовта


Иво

Recommended Posts

  • Отговори 691
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Много ми е интересно ,каква разлика виждат хората ,които тук подкрепят съвместното съжителство ,а са против брака.

Къде по точно виждате разликата ,защото аз нещо не мога да я разбера.

И ако сте и против двете как всъщност виждате развитието на отношенията мъж-жена.

Защото според мен съвместно съжителство и брачно съжителство са взаимопокриващи се понятия и ако седнем да спорим за това е направо все едно да си правим гаргара тука.

А ако ги няма и двете в какво ще се изразява смисъла във взаимоотношенията ни между двата пола?- в постоянна безкрайна смяна на партньори ли ,не е ли "малко" несериозно.

Линк към коментар
Share on other sites

Съществува ли според вас разлика между "влюбен човек" и "човек, който обича безусловно"?

Състоянието влюбен, според вашето разбиране за него, отнема ли е свободата на влюбения или на човека, в когото е влюбен?

Може ли човек да е влюбен и женен едновременно - в и за един и същ човек?

Възможно ли е да бъдем влюбени в един и същ човек за неограничен период от време?

Оказва ли влияние на състоянието "влюбен" отношението на човека, в когото сме влюбени към нас и нашето състояние? А неговото поведение и личностни качества?

....

:) много хубави въпросчета ,но много различни гледни точки може да има по тях.

Някъде във форума (за съжаление нямам време да търся цитата)някой беше описал ,как се предизвиква състоянието "влюбеност".

Според мен,това е състояние на един вид еуфория,която е временна може да се получи у всеки който има нужада от такова състояние.Не случайно много хора са постоянно влюбени в поредния човек.

Но постоянна влюбеност в един човек,няма според мен.

След това състоянието е обичта,което е обвързано със съвсем друг вид взаимоотношения и очаквания.

Присъединявам се към този отговор на въпросчетата :3d_146: пък и по-горе един от постовете ми е почти същия .

Къде по точно виждате разликата ,защото аз нещо не мога да я разбера.

Няма разлика според мен .

Линк към коментар
Share on other sites

... Как точно го правят ли??? :3d_146:

А дали въобще правят нещо?

:) Искрящата арогантност на 19 годишните :)

Освен всичко друго секса е и физическа необходимост.

А една жена след 33-36 г започва истинският секс, до тогава е било само тренировка.

Линк към коментар
Share on other sites

в постоянна безкрайна смяна на партньори ли ,не е ли "малко" несериозно?

Някои хора можеби търсят по-дълго , пък други са решили да не се обвързват трайно.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: Някой попита за секса - да, сексуалният ни живот в семейство е много по-свободен, пълноценен отколкото без семейство. Може би защото сме си близки и живеем заедно. Имала съм и сексуални отношения и без семейство и вън от семейство - не мога да ги сравня по качество с тези, които имам у дома сега. Изглежда те не зависят от брака, а от близостта между любовниците - духовната в хармония с житейската.

Е, няма как 19 годишните да повярват,че и след 50 сексуалните отношения в семейството са красиви, разнообразни.... и аз нямаше да го повярвам на тяхната възраст... Но, както казва съпругът ми - Бог с знае работата - ще им го покаже когато станат като нас. :feel happy::3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз намесих темата за секса при семейните двойки. Съвсем не съм на 19 години, както е Вендор например, но общо взето мисля като него.

Има различни хора, а някои са още по-различни. Но и не само те, много други, които не пишат и няма и да пишат никога.

За мен реалността има друг привкус.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма разлика между "брак" и "съвместно съжителство", нали това се опитваме да изясним тези, които сме против тях и точно затова и сме против - какъв е този термин "съвместно съжителство"? В какъв ще се превърне любимият, в съквартирант ли, в партньор ли... Партньори имам в работата, колегите ми, самите пациенти, съквартиранти имам в квартирата. Длъжна ли съм да ги обичам интимно, задължително ли е, как мислите? Малко смешно, нали? Самите нарицания "партньор" и "съвместно съжителство" ме разсмиват. А човекът, когото обичам, не наричам с друго име, освен любим. И защо трябва да го сменям често? Но длъжна ли съм и да живея с него "съвместно" както се изразявате? И ако не го правя, това ли е несериозно? Кое е тогава сериозното? Това, че 20 годишни се женят/омъжват само защото мислят, че по този начин ще порастнат по-бързо и ще станат по-самостоятелни или пък защото им се е повишило трайно нивото на хормоните и вече са направили бебето? ... И след това са длъжни да се търпят доживот, което объркват с обич, в най-добрия случай, а в по-често срещаните си изневеряват тайно. Не ми говорете, че любовта се превръщала в обич с годините, след като виждате несъвършенствата на любимите си! Обичта не вижда недостатъци, не гледа там. Щом ги виждате, а продължават да "съжителствате" с тях, още по-лошо е ако се и дразните от тях, това се нарича примирение. Аз го наричам и лицемерие.

Бракът ще изчезне постепенно, както всички фалшиви човешки институции, ограничаващи полета на душата и свободата на духа. Това е моето мнение. И не бъркайте брак или съвместно съжителство с любов.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Може би всичко опира отново до смелостта да останем свободни и да сме заедно едновременно.... да се свържем без да се обвързваме.

А обвързани могат да бъдат и несемейните влюбени - и то много по-зависими един от друг от семейните... Свободни и влюбени могат да бъдат и семейните - дори повече от несемейните понякога. Всичко зависи от хората, които се обичат и тяхата представа за любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

А според мен е егоизъм да отпратиш някого ,само защото има недостатъци ,които всъщност са според мен недостатъци ,а те всъщност са си негови лични особености.

По тази логика ,трябва да отпратим и децата си ,защото са различни от нас ,да зарежем и родителите си защото ни дразнят от време на време и все подобни неща.

Различията на човека с кого живеем променят нас самите и много често това е за добро.

Неоттърсили се от собствения си егоизъм бързаме да критикуваме човека до нас ,че бил различен и имал недостатъци и че с това нарушава по някакъв начин личната ни свобода.

Човек на 20 год е много по приспособим ,много по- лесно може да стане допълващото звено на човека с когото е избрал да живее.

Никой на тази земя не отглежда поколението си сам :) в природата всичо е по двойки ,това е нормалния природен процес и не виждам ,защо ние хората да сме по различни.

А когато човек реши да създаде поколение няма нищо по красиво да го направи във двойка взаимодопълваща се.

Живота във двойка може да бъде много красив и хармоничен просто ние с нашите безкрайни претенции към другия и изкривеното ни разбиране за независимост разваляме всичко.

Скоро гледах детска приказка която завършваше така:Принцесата отказа на принца да се омъжи за него ,защото искала да бъде свободна и да ходи по света и да пее ,но след месеци обикаляне и песни тя се завърнала и се омъжила за принца ,защото осъзнала ,че свободата по някога не е в това да заминеш ,свободата понякога е в това да се завърнеш.

Разбира се всеки първо трябва да изпита едната свобода ,за да осъзнае силата на другата.

Линк към коментар
Share on other sites

В приказките за децата под принцеса се разбира душата, а под принца духа. Във всички детски приказки, в които се разказва за принцеси и принцове се оглежда митът за Психея и Ерос. Завръщането на принцесата е символичното й съединяване с духа, това се има предвид и под сватбите на принцове и принцеси. Хората се женят/омъжват, защото тази сватба не се е случила вътре в тях. Един ден това ще отпадне като необходимост постепенно. Защото хората ще бъдат по-осъзнати.

Когато човек има вътрешни липси, той гледа да ги запълни отвън. Било със съпруг/съпруга, с дете, с професия, с жилища, с мебели, с дрехи, с автомобили и т.н. И се правят погрешни преноси за смисъла на живота върху тях, спасяват се хората в някакъв вид илюзорна сигурност в тези пристанища.

Колко трябва да си различен, не зная, за да си убеден, че тези неща не са задължителни, може както с тях, така и без тях. Само без едно не може човекът да е жив - без любов. А любовта не може да вирее без свобода. Останалото са подробности и човешки криворазбрани псевдоморали.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Никой на тази земя не отглежда поколението си сам :) в природата всичо е по двойки ,това е нормалния природен процес и не виждам ,защо ние хората да сме по различни.

А когато човек реши да създаде поколение няма нищо по красиво да го направи във двойка взаимодопълваща се.

Живота във двойка може да бъде много красив и хармоничен просто ние с нашите безкрайни претенции към другия и изкривеното ни разбиране за независимост разваляме всичко.

:thumbsup:

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Да внеса малко смях в тежките разсъждения за брака и за свободата...

Нали знаете, че човек и добре да живее, се ..... жени!

:3d_146:

Е, ще спя спокойно, тогава, хехехе, нито съм човек - жена съм, нито ми се е заженило. :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

"Никой на тази земя не отглежда поколението си сам :) в природата всичко е по двойки, това е нормалният природен процес и не виждам защо, ние хората да сме по различни." (Диди)

Затова ли е пълно със самотни майки? Дори и такива, които държат да отглеждат детето си сами?

Линк към коментар
Share on other sites

Да внеса малко смях в тежките разсъждения за брака и за свободата...

Нали знаете, че човек и добре да живее, се ..... жени!

:3d_146:

Е, ще спя спокойно, тогава, хехехе, нито съм човек - жена съм, нито ми се е заженило. :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

"Никой на тази земя не отглежда поколението си сам :) в природата всичко е по двойки, това е нормалният природен процес и не виждам защо, ние хората да сме по различни." (Диди)

Затова ли е пълно със самотни майки? Дори и такива, които държат да отглеждат детето си сами?

Това е другата страна на монетата , но могат ли да имат деца ако нямат мъж до тях или са имали поне за малко или освен да са двуполови ;)))

Забележи и някои други двойки би- гей ... за да се усетят като пълноценно семейство искат да имат деца и ако не става по естествен път си осиновяват .

Линк към коментар
Share on other sites

Силвия СД убягва ми на кое казваш "криворазбрани псевдоморали"?

И визираш ли някои от изказващите се по темата, или имаш предвид колежки, съседи или някой предавания на "Искрено и лично"?

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: :thumbsup2: И от мен за целия пост на диди! #386 :thumbsup:

Но сега си мисля, че тези, които не могат да свържат любовта и свободата със семейството, може би имат право в известен смисъл.

Ако един човек не е готов, не е узрял достатъчно, за да съхрани свободата на любимия и своята и да опази любовта, която изпитват двамата един към друг и към останалите хора и света си от условия, наистина е по-добре да остане за неопределено време сам.

Когато е готов, семейството ще му даде възможност да се учи да прилага любовта и свободата свързан с друг човек...

После Бог ще му повери и израстването на нов човек... :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Кой пък ти говори как са заченали? Естествено, че не е от непорочно зачатие!

Сами са, щото са попаднали на мухльовци в най-добрия случай и са предпочели да се оправят сами. Дали е хубаво или лошо, животът ще отреди, не тъпите хорски приказки.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Е говорим за едно и също .

Това че има мухльовци(мъже/жени) не означава че при всички им е такъв ''късмета'' .

Разбирам че намекваш за скритите проблеми които се таят в името на неразваляне на семеиството т.е заради децата и наистина е по добре за една майка да е сама отколкото с проблемен мъж.

Но все си мисля ,че повечето семейства са преодолели проблемите си ако изобщо съществуват .

Дано не се лъжа .

Линк към коментар
Share on other sites

Еси, не ме интересува животът на пишещите и нямам тях предвид, още по-малко това, което пишат. Визирам реалния живот - този, в който живея и виждам как на 30 години още хората са преждевременно остарели от "щастлив семеен живот", на 40 имат вече поне 2 брака зад гърба си, а като станат на 50 същите започват да раздават рецепти за семейно щастие.

А предавания от рода на цитираното от теб не гледам. За подобни си има публика и без мен.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Така е Мона доста майки решават да отгледат децата си сами.

Аз познавам 3 такива жени едната от които ми е близка роднина.

И трите са доста добре финансово обезпечени ,работили за са себе си и за кариерата си и идва момента в който идва поредното предизвикателство .Семейство и дете.Начина по който си избираха мъжете беше непонятен за мен.Невероятен егоизъм ,все едно се избира сувенир.Дребнавост и абсолютно неразбиране на това което се прави.Избора е - ще си го гледам сама на спокойствие ,ами ок ,големи уроци имат да учат децата които се родиха.

Това единия вариянт.

В другия ,за който предполагам ,че говориш ти ,изоставените майки поради егоизъм ,безотговорност и избора на бащата за ЛИчна свобода ,за която толкова много говорим.Ами да това са последствията ,когато единия тръгне да търси спокойствието и личната си свобода и неангажираност.Тук вече идва момента з акойто се опитвам да говоря толкова пъти.Липса на разбиране,липса на компромис,липса на желание за промяна до това водят.

Всъщност тук виждам няколко групи хора:

1.Хората които сме с дългогодишен брак ,за който сме се трудили,заради който сме се променили и който градим с много внимание и обич.

2.Хората които никога не са били в брак и категорично го отричат без да го познават.

3.Хората които имат по няколко брака

4.Хората които не са в брак ,но им предстои

Първите разбират моята позиция ,защото са преживели това за което говоря.Вторите никога няма да разберат първите,третите са съгласни с някои неща откривайики положителното в настоящите си бракове и отрицателното в миналите, а на четвъртите им пожелавам успех в изводите които ще си направят.

Мисля че това което имах да кажа по темата го казах доста изчерпателно,приятно спорене от тук нататък.

Линк към коментар
Share on other sites

От всяко нещо човек може да научи нещо дори и от това предаване. ;)

И няма лошо човек да има 2 брака на 40 г., важното е, че е опитва.

Не е гледал какво става около него и чел книжки за любовта.

Да в живота навсякуде се срещат тези 4 групи. На мен винаги ми е било необяснимо, как може да се изказва мнение за нещо толкова лично без да си го изживял?!?

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...