Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целомъдрието


Донка

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Целомъдрието, как го разбирате?

Доста материал се е натрупал...много мнения и нямате си на представа във всички виждам някаква истина!

Мисля,че просто нещата трябва да се подредят...Трябва да намерим "хронологичния" ред на целомъдрието.

Ще повторя за начало - истинското целомъдрие започва за човека,когато неговият Учител го намери и започне истинската духовна рабата...Фиксирана възраст за това няма...Това,което е правил човек преди това също няма значение.

Целомъдрието на този етап е чист живот - абсолютно въздържание от секс и на физическо и на мисловно ниво! Уговорки тук не се правят.

Това не е никак трудно...дори и за човек с голямо либидо и в разцвета на силите си.Духовната работа,упражнения,медитации и всичко останало така заангажират съзнанието,че целомъдрието е естествено,непринудено,нормално...

Енергиите и Светлината,която получава човек тогава са толкова голями,че сексуалните желания са нещото, което ще ви мине последно през главата. ПРОБЛЕМА Е ДРУГ ! - Почти няма да се намери жена /респективно мъж/,което да не ви пожелае и да не дава мило и драго за да ви "има"...т.е.ще се чудите как да "бягате" от непрекъснато заформящите се "капани"...Мисля,че в този етап на мъжете им е по трудно,защото Орлин е описал доста правилно разликата между мъжката и женската сексуалност.Трудността идва и от това,че не можеш просто да кажеш "НЕ" ,защото можеш да засегнеш желаещият да бъде с теб,...да го накърниш по някакъв начин...Отказите трябва да се правят по законите на Любовта.

Правилно maggee повдига въпроса за мотивацията...Всяко нещо,което изисква много енергия и "лишения",но няма ясна цел е безсмислено!

Целта е човек да извърви Пътя на посвещенията си,...да си вземе всички "изпити" и ДА СЕ РОДИ ИЗНОВО!

Трудността е сега да се обясни какво значи термина "да се родиш изново" ?!? - Наченах някъде да го обяснявам,но мисля,че не успях.Най-общо казано прилича на едно сливане на човешката същност с Божествената ...Заживяване в една непрекъсната хармония и екстаз...Човек губи вече съзнателно своята "свободна" воля дадена му през Земния живот /няма лично амбиции,цели,прищявки.../ Единствената потребност е как може най-добре да се изпълни Божата воля... т.е. вписване в Божествения замисъл със собствените си знания,умения,полезност,потенциал...

Много голям ...неистов импулс за служене и Работа има тогава./главната буква не е случайна/

С леко отклонение ще спомена,че и тук е и ключа за "страданието" на това ниво...Май излиза,че на Земята винаги са страда. :) На този етап човек не страда за неща,които не е постигнал...,за неща което желае и бленува...Човек страда,ако няма Работа,...ако не може да помогне,...ако не е полезен...Изобщо има мегдан доста за страдание,ако се реши да се работи по Законите! Е ...има и странични хора,които ще казват "Да ви имам и страданията",вайкайки се за "белите си ядове" и "притесненията си",които имат елементарно решение.Какво да се прави?!? Такъв е живота! :)

Хронологично,ако продължим - след етапа на "новорождение" целомъдрието си е едно прекрасно нещо и всеки може да прочете Максим /поздрави за него/,който описва доста точно големите преимущества,които носи чистотата,неопетнеността...Такава свобода,светлина,единение,...не знам какво му трябва друго на човек ?!? Блажени са тези,на които Работата им е свързана със продължаване на това състояние! НО...вече споменах,че се изпълнява не човешката воля и ако е необходимо,човек трябва да "загуби" целомъдрието си! Загуби е в кавички,защото то се доближава вече до разбиранията на Силвия - загубата е ОСЪЗНАТА...има ясна цел...т.е. ако те пратят на нивата да "копаеш" - вземаш мотиката и отиваш!Пазарлък няма.

Принципно целомъдрието се "губи" в семейства които са много близки до разбиранията на Валентин /специални поздрави и за него,...радвам се за смислените неща,които прави/ ...Общо казано събират се две души "губят" единичното си целомъдрие, за да изградят едно общо СЕМЕЙНО целомъдрие...Това е нещо естествено! Те стават едно цяло...Те живеят в единение и девиза е "и смъртта не ще ги раздели" !

Азбуки също много точно и на място слага сексуалната енергия и за какво се ползва тя в семейството...- основното е Децата - шанс за прераждане на светли същества,...творческият процес на двойката за създаване на благоприятни условия.

Как ги виждам аз нещата? - направих тема за "идеала за моето семейство",...но нещо не се получи.Нищо! Все пак съм загатнал идеята,а от тук нататък всеки и сам може да усъвършенствува.

Сега като се замисля,...ако човек може да влезе малко по-дълбоко в нещата,които пиша... ще види,че доста от темите за човешките взаимоотношения - секс,изневяра,любов и подхранването и...,чувства и ревност и какви ли още не "парливи" и спорни въпроси имат толкова лесни отговори! Помислете и ще видите!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Целомъдрието, как го разбирате?

Сега като се замисля,...ако човек може да влезе малко по-дълбоко в нещата,които пиша... ще види,че доста от темите за човешките взаимоотношения - секс,изневяра,любов и подхранването и...,чувства и ревност и какви ли още не "парливи" и спорни въпроси имат толкова лесни отговори! Помислете и ще видите!

Поздрави!

Честно казано, не разбирам как човек би могъл лесно да се справи с изневярата и ревността? Как да не го боли човек, как да не намрази този, който го е наранил, как да не се отврати от него, как, защо и под каква форма да запазва отношението с него? Как да приеме тези неща за нормални в собствения си двор, като той самият не е такъв? Аз не съм решила този проблем за себе си, просто изневярата на другия е началото на края.

Нима може да си спокоен и как би разсъждавал, ако партньорката ти изневерява и целомъдрието ти я дразни, понеже тя не е готова да даде същото от себе си?

"Единствен влюбеният може да е целомъдрен." Това е лесната част, понеже мислите и желанията тогава са върху обекта на влюбването. Трудната част е да си целомъдрен, когато не си вече влюбен или още повече, влюбен си в някой друг, но си слагаш юздата на чувствата, мислите и постъпките. Поне на постъпките, после на мислите и най-накрая - на чувствата - трансформираш ги в приемливи.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

"Единствен влюбеният може да е целомъдрен." Това е лесната част, понеже мислите и желанията тогава са върху обекта на влюбването. Трудната част е да си целомъдрен, когато не си вече влюбен или още повече, влюбен си в някой друг, но си слагаш юздата на чувствата, мислите и постъпките. Поне на постъпките, после на мислите и най-накрая - на чувствата - трансформираш ги в приемливи. - Latina

Напротив, да си влюбен, е най-трудната част.

Лесно е да разлюбиш, лесно е да се влюбиш отново, лесно е да се въздържаш и десексуализираш, лесно е да правиш секс и да контролираш семеотделянето, лесни са долинните оргазми, лесни са и обикновените оргазми. Без да си влюбен - и то не за днес, и не да утре - всички тия лесни неща, сами по себе си, са признак, че така или иначе не си целомъдрен(а). Просто техники, просто опити за светоглед.

Да си влюбен, естествено и дългосрочно, е разкритие за пред самия теб, че не се самозалъгваш за нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Да си влюбен, естествено и дългосрочно, е разкритие за пред самия теб, че не се самозалъгваш за нищо.

Първо - това е същността на целомъдрието, като легенда за собствената ни душа, разкриване или оголване на истината за нас самите...

И второ - Селсал е великолепен автор; думите изпълват мъртвите полета на ума с ново битие.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, днес се наканих след толкова месеци и отидох на послушам неделната беседа. Познайте какво се чете в беседата :) Дънов отново каза: "Търсете онази любов, която не трае година и половина, а която ви е вечно убежище и никога няма да ви изостави". Още каза: "Момата като се влюби в някой момък тя загубва свободата си. Момъкът като се влюби в някоя мома също загубва свободата си". Той казва толкова хубави и верни неща, благодарен съм че отидох и че чух това, което трябваше да чуя отново и отново.

Линк към коментар
Share on other sites

Правилно maggee повдига въпроса за мотивацията...Всяко нещо,което изисква много енергия и "лишения",но няма ясна цел е безсмислено!

Да, имам наблюдения вкл. и върху будистки и други монаси, които просто са подтиснали желанията в себе си (откъде го знам, ами виждам го на карта). Това не е Работа, както го нарича Никола. Най-малкото тези хора не са готови за това, с което са се захванали, а в невежеството си се опитват да дават съвети на другите и да учителстват. Има и такива обаче, които са преминали през необходимата вътрешна подготовка, не по разни догми, и действително, естествено са стигнали дотам да се откажат от секса. Не защото го отричат, той просто става ненужен. При тези хора аз не прочитам сексуално желание в полето. То е трансформирано. Проблемът е обаче, че преобладава армията от монаси и подобни от първия описан тип. Оттам и реакциите на хората на явлението целибат. За съжаление зад него често се крие липса на честност към себе си, никакво просветление.

Единствената потребност е как може най-добре да се изпълни Божата воля... т.е. вписване в Божествения замисъл със собствените си знания,умения,полезност,потенциал...
Много точно!

Много голям ...неистов импулс за служене и Работа има тогава./главната буква не е случайна/

... На този етап човек не страда за неща,които не е постигнал...,за неща което желае и бленува...Човек страда,ако няма Работа,...ако не може да помогне,...ако не е полезен...Изобщо има мегдан доста за страдание,ако се реши да се работи по Законите!

Добре дошъл в моя свят!

НО...вече споменах,че се изпълнява не човешката воля и ако е необходимо,човек трябва да "загуби" целомъдрието си! Загуби е в кавички,защото то се доближава вече до разбиранията на Силвия - загубата е ОСЪЗНАТА...има ясна цел...т.е. ако те пратят на нивата да "копаеш" - вземаш мотиката и отиваш!Пазарлък няма.
Именно това се опитвах да кажа! За описаните от мен монаси първи тип ще е полезно да търсят начин да трансформират сексуалната енергия, а не да я подтискат. Може дори да е полезно за известно време да й се отдадат, за да видят за какво става дума, после пак да се опитат да го овладеят. Не може да овладееш нещо, което не познаваш. А подтискането не е владеене и не е познаване! Разбира се, имам познати, които чрез дълго нецеленасочено въздържание (просто така се получи в живота им) постигнаха една голяма естествена трансформация на тия енергии. Не водят полов живот от дълго време, тъй като не са намерили подходящ партньор, но не са монаси и не им е хрумвало да стават такива.

Общо казано събират се две души "губят" единичното си целомъдрие, за да изградят едно общо СЕМЕЙНО целомъдрие...Това е нещо естествено! Те стават едно цяло...Те живеят в единение и девиза е "и смъртта не ще ги раздели" !

Да, и това е израз на Волята Божия, и това е велика Работа и мисля дори, че това е моделът, който е би бил полезен на повечето хора. Нека не забравяме, че има непрекъснато взаимодействие между Божественото женско и Божественото мъжко начало. Това е залегнало в основата на Сътворението. Не може нашите отношения да се градят ексклузивно на отричането на едно от тези начала! А сексът е израз на енергията на Великата Майка. Без него няма живот, нека не забравяме и да не изпадаме в крайности.

Целомъдрието в самота тоест има смисъл само, ако върши Работа (така му вика Никола, аз му викам - ако това е изискването на водещия егрегор на човека в този живот или ако това е неговият личен Път, определен за тази инкарнация). За хората обаче е много важно да разберат (и затова и неспирно се ровят в тази тема) какъв е смисълът на целомъдрието в техните отношения. Това е липсата, която в днешно време има нужда да бъде запълнена.

Линк към коментар
Share on other sites

Да си целомъдрен, значи да си чист в думи, мисли и дела. Сърцето ти да е чисто.

Целомъдреният не налага своите си виждания, той ги споделя и остава другите сами да се убедят в правотата им.

Цело-мъдрие, цяла мъдрост. Дори да вижда и знае повече, целомъдреният човек няма да агитира и натрапва, той знае, че Бог има грижа за света и не се изпречва на пътя му.

Всички вървим по различни пътища, с различен опит и за всеки от нас, собственият е най-правилен.....

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::thumbsup:

Цялата сила на човека наричена на изток Крия шакти, е животът в него.

Който иска да умира, нека дава на късо живота си.

положителни опитности как постига целомъдрие с по-малко ... проблеми

Мъжете често се срамуват и не умеят да проявяват любов, нежност, изисканост, внимание, разкаяние и молба за прошка.

Висшите морални чувства в тях са систематично осакатени и унищожени от масовата култура.

Това ги оставя без друг изход от отново да претоварват образа на мачо.

Следва опитът за освобождаване на чувствата в грубия секс.

Често, не особено далеч от животните.

Като прорастване на издънка направо от корена на дърво.

Дали ще има хубави плодове?

Способстващи за целомъдрие на братята са:

Внимание за храната. Ядене за удоволствие стимулира ниските чакри.

Ставане рано, например в 4 часа, разходки на чист въздух.

Паневритмия, медитация и изучаване на Словото.

Поддържане на чисти, възвишени мисли и мисли на преклонение към Майката.

Чиста визия на сестрите като образ на Великата майка.

Чувства на възхищение, преклонение и радост от саможертва.

Похотта е червена по цвят, любовта е малинова - виолетово розова.

Две октави по-нагоре.

При поява на нисшата вибрация, вследствие на външни или астрални влияния, вътрешната камбанка звъни че е време за трансформация.

Човешките физическо, етерно и пр. тела могат да се разгледат като система от трансформатори, или като дестилационна система за висше съзнание.

Всеки трансформатор има максимална мощност и честотен спектър който може да пропусне.

Те се се определят от проводимостта на навивките и от магнитопровода.

1. Проводимост на навивките

а. трябва чистота както на физическо ниво, така и в мотивите и мислите.

б. увеличаването на способността за концентрацията посредством намалямване на светските амбиции и желания увеличава сечението на жиците и възможност да пропуснат по-голям ток.

2. Магнитопровод

За да има не само повишаване на напрежението, но и умножение на честотата, трябва да се достигне нелинейния диапазон на магнитния материал. Лесния, и също много груб начин за това е пътят на тантра.

Фин, и неизмеримо по-мощен метод е пътят на Радж Йога садхана.

Необходима е пределна концентрация върху една мисъл.

Концентрирайки се напълно върху ЕДНА мисъл, за часове и дори, дни.

Например

Ом Намах Шивая!

Ом Намо Нараяная!

Линк към коментар
Share on other sites

Фин, и неизмеримо по-мощен метод е пътят на Радж Йога садхана.

В рамките на тази тема и на това изказване се сетих, че в един момент ми прочетоха ведическия хороскоп. Там Венера е силна, Раджа Йога се нарича положението, в знак (Телец) и в дом, но е "изгоряла", тоест намира се много близо до Слънцето. Това последното традиционната ведическа астрология го тълкува като "иди се гръмни, няма да ти върви в любовта" и тям подобни. Един астролог обаче ми каза, че тази позиция (и аспектите й) сочат, че Венера все пак е много силна, но няма да може да се изяви по обичайния начин - по теми като деца, семейство и т.н. Но тъй като е Раджа Йога, ще ме поведе вероятно по един път, по който ще усетя необходимостта да прекарам известно време в ашрам и да трансформирам негативните опитности в духовна сила. Каза, че тази Венера ще ми даде малко щастие в личния живот (според това, което хората обичайно наричат щастие), но много възможност за духовен растеж. Освен това ми предстаза и, че въпреки големия ми талант в музиката, няма да реализирам това свое желание. Признавам си, тогава, преди около 7-8 години, го наругах и пратих за зелен хайвер.

Сега, седем години по-късно и след като си потроших главата доста здраво, намирам, че моят живот е моят ашрам. Действително пея, но пеенето се развива като метод за лечение. Не правя кариера, а откривам съвсем други възможности на звука, произведен от човешкото тяло. А несгодите ми в личния живот (голямо чупене на глави беше) ме накараха да трансформирам и реформирам отношението си към интимните отношения и към секса. В мен има една много силна майка, която някой ден, ако дал Господ деца може би ще има. Но отношения от обичайния тип на взаимно консуматорство за удоволствие (убедено) нямам нужда и не искам да поддържам. Монахиня обаче не ми се става. Просто... следвам своя път.

Та, бил е прав май тоя астролог.... ама пустата ми твърда глава.

П.П. Тоест разсъждавала съм си върху това "нещастие" и ограничение, наложено от тази изгоряла Венера (в което и дълго не исках да вярвам на принципа, "отвърни тая чаша от мен"). Но ограничението, ако го свържем с перилата на едно стълбище са "устройство, което възпрепятства падането по стълбището" (Авесалом Подводни). Дали е нещастие?

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Във връзка с това тя ходи където си иска и с когото си иска и си прави каквото си иска по всяко денонощие на времето, не се прибира, като върши крайно лоши,укорими и нетърпими деяния, защото няма лични морални,душевни,родителски,възпитателни качества, говори най-цинични думи и изрази и върши най-долни поведения-деяния.

/съдебна жалба/

Линк към коментар
Share on other sites

...В младежкия окултен клас условието за прием е било да нямат отношения, да не са женени и да спазват целомъдрие. Това е било задължително условие.

Но казва и друго;

''...Какво заключение ще направите от това, че всичко се движи? Вие трябва да си кажете: щом земята, слънцето, всички планети, животни и растения се движат, менят местата си, тогава и нашите научни теории, нашите морални теории за живота ще се подвижат, ще се изменят. Вие трябва да благодарите, че всичко в света е подложено на промени. Някои казват, че днешният морал е същия, какъвто е бил в миналото. Не, не е така. Колкото малко и да се е изменил, все пак има разлика между морала на миналото и този на настоящето. Съвременните хора не знаят още какво нещо е истинският морал.''

Неразрешеното (Общ Окултен Клас, 15.12.1926 Сряда, София)

Беинса Дуно

В едно изречение.

“Верен, истинен, чист и благ всякога бъди!”

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Венера е силна, Раджа Йога ... в знак (Телец) и в дом ... намира се много близо до Слънцето. ... Венера все пак е много силна, но няма да може да се изяви по обичайния начин - по теми като деца, семейство и т.н....ще усетя необходимостта да ... трансформирам негативните опитности в духовна сила. ... много възможност за духовен растеж.
Мисля също че имаш силен потенциал за това.

моят живот е моят ашрам. Действително пея, но пеенето се развива като метод за лечение. Не правя кариера, а откривам съвсем други възможности на звука, произведен от човешкото тяло.
:thumbsup2::feel happy:

:angel:

Та, бил е прав май тоя астролог.... ама пустата ми твърда глава. :)

ограничението, ако го свържем с перилата на едно стълбище са "устройство, което възпрепятства падането по стълбището" (Авесалом Подводни). Дали е нещастие?

icon12.gif Голямо щастие когато е осъзнато и волята се насочва по силовите линии на Големия магнит.

Венир Бенир!

Линк към коментар
Share on other sites

"Единствен влюбеният може да е целомъдрен." Това е лесната част, понеже мислите и желанията тогава са върху обекта на влюбването. Трудната част е да си целомъдрен, когато не си вече влюбен или още повече, влюбен си в някой друг, но си слагаш юздата на чувствата, мислите и постъпките. Поне на постъпките, после на мислите и най-накрая - на чувствата - трансформираш ги в приемливи. - Latina

Напротив, да си влюбен, е най-трудната част.

Лесно е да разлюбиш, лесно е да се влюбиш отново, лесно е да се въздържаш и десексуализираш, лесно е да правиш секс и да контролираш семеотделянето, лесни са долинните оргазми, лесни са и обикновените оргазми. Без да си влюбен - и то не за днес, и не да утре - всички тия лесни неща, сами по себе си, са признак, че така или иначе не си целомъдрен(а). Просто техники, просто опити за светоглед.

Да си влюбен, естествено и дългосрочно, е разкритие за пред самия теб, че не се самозалъгваш за нищо.

Аз бих уточнила: Напротив, да продължаваш да си влюбен, е най-трудната част. При това положение говорим за едно и също. Към своето изказване бих допълнила - при всичко това да се стремиш да запазиш към партньора си положително отношение въпреки житейските изпитания, които неминуемо идват. Сега ще погледна на каква възраст си, selsal, вероятно нямаш опит в дългосрочна връзка под един покрив. Трудно е, ако не е добра съвместимостта между партньорите. Ако греша, може и да се засрамя, също да се извиня!

Срам и позор за мене - грешно предположих и възрастта, и пола! Извинявам се и млъквам! Това за дългосрочната връзка все още е под въпрос, макар да е имало време и за това.

Да, днес се наканих след толкова месеци и отидох на послушам неделната беседа. Познайте какво се чете в беседата :) Дънов отново каза: "Търсете онази любов, която не трае година и половина, а която ви е вечно убежище и никога няма да ви изостави". Още каза: "Момата като се влюби в някой момък тя загубва свободата си. Момъкът като се влюби в някоя мома също загубва свободата си". Той казва толкова хубави и верни неща, благодарен съм че отидох и че чух това, което трябваше да чуя отново и отново.

Благодаря за споделеното! Тази любов, която не трае година и половина и която няма да ни изостави, е Божията Любов. Нашето естество е такова, че сме създадени по Божий образ и подобие. Нашата любов също е правилно да продължава въпреки всичко, да не е мимолетна - ако имаме някакви претенции за духовност и приближаване до истинската ни същност. Понякога именно по законите на Любовта трябва да се разделим с някого, понякога именно заради Любовта трябва да останем. Иска се мъдрост да се постъпи правилно, но дори и когато грешим, земята продължава да се върти. При обвързване наистина съм губила свободата си, но това е само на житейски план. То дори не е точно загуба на свобода, а поредица от изпитания, препятствия, ограничения, раздаване на други същества - бих нарекла това служене. Вътрешната, духовна свобода не могат да ми отнемат, ако сама не си я дам.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Бих заменила думата в-любен (в любов) с думата любящ. Но всеки си има правото и свободата да има свое разбиране на тези думи.

За мен разликата между тях е съществена - когато съм била влюбена, аз съм живяла в изграден от моето лично съзнание свят, откъснат от реалността и съм била влюбена по-скоро в мечтата си за човека и неговото обкръжение - не в реалните такива. Усещала съм непреодолима сила, която ме е тласкала да върша и мисля неща, които след този период са ми изглеждали смешни, глупави и дори агресивни... те са били насочени към запазване на този измислен свят и човек от разрушаването на мита и към избягване на загуби и неприятности. При това на всяка цена! За мен състоянието влюбен е по-скоро синоним на обвързан .

Любящ е състояние, в което от човека се излъчва непрекъснато благо и радостно отношение към всичко от реалния свят, което го заобикаля и към всички хора - не само към определен човек. Това отношение не зависи от света или хората и събитията, а от самия любящ човек - само промяна в неговото лично състояние на мисли и емоции може да промени излъчването на любов. В състояние "любящ" човек внимава в ситуациите и своето място и роля в тях, чува и вижда много подробности. Той върши всяко нещо само ако може да го направи с любов. В това състояние се усеща много силна връзка с интуицията...Според моето разбиране любящият човек е свободен човек, който е постигнал хармония със света около себе си. :) В този смисъл целомъдрен за мен означава по-скоро любящ.

(Може би не е случаен фактът,че думата влюбен има признаци на страдателно причастие, а думата любящ сегашно деятелно!)

Много се радвам,че отново си между нас Латинче! :feel happy: :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

И аз се радвам от сърце! Липсвахте ми. С вас се чувствам повдигната, провокирате ме да се замисля над много неща, повдигате ме. Абсолютно съм съгласна с уточняването на понятията влюбен и любящ, също с това, че любящият човек е целомъдрен. Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Бих заменила думата в-любен (в любов) с думата любящ. Но всеки си има правото и свободата да има свое разбиране на тези думи.

... В този смисъл целомъдрен за мен означава по-скоро любящ.

(Може би не е случаен фактът,че думата влюбен е страдателно причастие, а думата любящ сегашно деятелно!)

Нелоша

и съществена замяна :thumbsup: защото няма как човек да е влюбен в ''бог'' ,любящ е приемливо.

и в кръга на шегата не е лошо да се уточни и за любене ...

ако не за друго поне за ''Целомъдрието'' :rolleyes: .

Все пак

на мен ТОЗИ пост ми е най-близък.

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Влюбеният човек обича конкретен човек. Самовлюбеният обича представата си за конкретния човек.

Е, трудно се обича конкретен човек, това наистина е обвързващо. Налага се да се съобразиш с конкретността на другия, а не с представата си. И когато това съобразяване (обвързване) се провали, човек напуска всяка конкретност от плът и кръв и залюбва... самия акт на любене.

В-любен е отдаден. Усещате ли насочеността на думата, излизането от себе си?

Любящ е дистанциран. Долавяте ли самовниманието, все-питане "кой съм аз", "а-а любящ съм".

----

Думата любящ може да се използва коректно само за друг човек. Любяща е моята майка, например, така идеята в думата тръгва и иде, но ако кажа "аз съм любящ", липсва отсрещността, тя остава и се размива в аморфност.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми харесва да съм тук! Пак обърнахме нещата - ха сега, де. И което е доста объркващо, пак ми иде да се съглася. О-о-ох, какво да мисля, не знам вече!

Другите извън мене не са аморфност, а частици от Цялото, също като мене. Да си любящ означава да живееш тази свързаност с всички частици. Да си влюбен - да копнееш да си свързан повече от останалите с една конкретна от тях. Ако и тя желае същото и е възможно - ура! Без да нараняват някой друг. Лесна работа е целомъдрието тогава.

А колко е хубаво да се освободиш от лъжливото си мнение за някого и да се успокоиш с истината.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Точно!

И точно в това, според мен е идеята на целомъдрието и безусловната любов - влюбеният обича в една посока, обича един конкретен човек - това го обвързва и изкривява енергийното му поле. Любящият има стабилно и хармонично във всички посоки поле - за него няма конкретен обект на любовта му - любовта при него е състояние, а не отношение към конкретен обект.

Да. влюбеният прехвърля енергията си изцяло в една посока - в която той желае, в която на него му е хубаво. Той наистина отдава на другия, но дали другият може да поеме и обработи тази енергия и дали отдаването на себе си, на своя живот в ръцете и сърцето на друг човек не означава той да му отговори със същото? "както аз ти давам себе си - ти сега ми дай себе си"? Да, на пръв поглед влюбеният се отдава, но защо тогава толкова ни се иска тази любов да е "споделена" и страдаме ако не е? Това можем ли да наричаме цялост и мъдрост?

Да, любящият е дистанциран, защото дава свобода на всичко и всички, които обича еднакво, дава еднаква енергия, но по различен начин - във всички посоки. Той не насочва енергия към никого специално - оставя всеки сам да прецени колко и какво да поеме от излъчваната от него енергия.

Да, наистина той е фокусиран върху своето отношение, поведение, мислене, емоции, защото носи отговорност за тях - не я прехвърля върху външния свят и другите хора.

Любяща е моята майка, например,
:thumbsup:

Много ще е интересно да ни разкажете в какво точно се изразява това.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата малко се отклони май, ама тъй като стана дума, мисля, че човек може да обича всеки, защото всеки човек има в себе си нещо, което може да бъде обичано. В този смисъл ние всички сме деца на Бога. Това да избереш да бъдеш с един и да си верен на един, е просто избор на коловоз, който споделяш с някого. Не спираш да си говориш с хората наоколо, но с този човек избираш да свършиш нещо повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, пчелице, така е - сложно.

Думата целомъдрие се свързва с морал, непорочност, чистота, девственост, непоквареност, нравственост, добродетелност, скромност, невинност. Вижте колко много качества са събрани в една дума. Затова има толкова много и интересни отговори.

Много ми хареса една мисъл тук - коментар #1

"Целомъдрието е качество, което определя девицата. Великодушието е качество, което определя идеалния мъж. Целомъдрена жена е тази, която не допуща никаква нечиста мисъл по отношение на мъжа. Допусне ли нещо лошо в ума си, тя престава да бъде девица. Великодушният мъж е онзи, в ума на когото не влиза никакво съмнение по отношение на жената.

Мъж, който се нуждае от подкрепата на жена, не може да се нарече силен. Жена, която се нуждае от подкрепата на мъжа, не може да се нарече целомъдрена.

Човек трябва да бъде едновременно целомъдрен и великодушен."

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм влюбен не защото желая да съм влюбен, а желая, защото съм влюбен.

Ако аз обичам любимата си истински, дълго и при цялата й конкретност, имам изкривено енергийно поле ли? Или ако обичам така, го правя претендирайки, ответна любов?

Желанието, което се ражда от любовта ми, не ме прави "искам те" в смисъла на "ще те взема", а ме прави "забравям се, защото имам силата да те вниквам". Аз не желая моята любов да е споделена, аз желая да изразя своята любов. И ако моята любов остане несподелена, аз бих страдал не поради несподелеността, а поради това, че несподелеността е признак как аз съм се лъгал, че съм бил влюбен.

Ако аз реша, че обичам преди всичко всички, а не един, то аз явно имам грижата, и никога желанието, да се занимавам с икономиката на собствената си енергия, парцелирайки я в отделни и добри човешки инвестиции, но не и да зарежа тая икономика, като си призная, че обичам-по-план, без-желание, поради логика.

----

Моята майка е любяща към мен, поради една основна причина: тя е влюбена в баща ми! Без да е влюбена него, тя не може да ме обича, но може да се заблуждава, че го прави. Аз пък винаги съм бил привързан към майка си, защото тя е била любяща към мен, и я обичам, доколкото съм признателен и доколкото през годините съм я опознал. Но едва ли ще я обичам така, както ще обичам (евентуално) дъщерите си. И това е така, защото моята любов към любимата осмисля живота ми.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...