Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За „съденето” …


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Да, възможно е ако се задържи необходимата будност на съзнанието през целия ден. Дори и първоначалният импулс, който те кара да осъдиш някого в мислите си, да е автоматичен, то при наличие на будност и внимание от твоя страна, няма да се поддадеш на този импулс и няма да продължиш да подхранваш съответните мисли. Разбира се изисква се известна гъвкавост в мисленето, т.е. способност да избягаш вместо да бъдеш въвлечен в даден поток от мисли.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Христо

Да, така може. Но ми се струва невъзможно хич да не изскочат такива мисли. Кришнамурти е казал,че проява на най - висша интелигентност е човек да може да наблюдава себе си без оценки. Хммм...мъчна работа...

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не е невъзможно. Но това не се постига отведнъж. Първо трябва да се научиш да забелязваш появата на нежеланите мисли и да ги прекъсваш още в зародиш. Просто съзнателно трябва да промениш отношението си към тях. Те се появяват автоматично, защото в течение на времето си изградил навик те да си появяват при определени ситуации. Но съзнателно приемайки тези мисли като нещо ненужно и неподхранвайки ги със своето внимание, те с течение на времето ще престанат да се появяват дори и като автоматична реакция, нито ще се появяват като част от сънищата ти.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

А какво би станало ако си безучастен и не действаш в посока на прекъсване или подхранване, а само гледаш ? Понеже пак почнах да чета Кришнамурти и отново оставам с впечатление, че той сякаш е против прекъсването, моделирането на мислите. Понеже смята, че ако действаш за прекъсването на някакви мисли това е някакъв вид бягство, зад това бягство стои страх, а като бягаш от дадени мисли или ги спираш съзнателно, ти подхранваш страха и така не можеш да се опознаеш в по - голяма дълбочина, не можеш да се осъзнаеш по - дълбоко и в крайна сметка да постигнеш дълбока трансформация. Тоест, идеята е да разбереш какво стои зад мотива ти да прекъсваш точно определени мисли в зародиш.Но това си е негова философия, струва ми се.

Друго във връзка с прекъсване/подхранване/безразличие : някои казват, че като не обръщаш внимание на даден проблем в живота ти, той ще изчезне, защото няма да го захранваш с енергията си, ще умре един вид. Други пък твърдят, че проблемите трябва да се анализират и да се работи не срещу нещо, а в подклепа на нещо. Два различни подхода. Единият неутрален, другият - позитивен. Има и негативен - с агресия да се действа към проблема.

Линк към коментар
Share on other sites

Имала съм такива дни, в които не съм допускала осъдителни мисли към никой, точно така се получава и при мен, прекъвсам ги в зародиш.Не винаги обече се получава, зависи от много фактори. По-трудно е когато става дума да оценявам себе си, все намирам нещо, което неодобрявам в поведението си, дори и дребно да е, някак тази мисъл си работи в мен, не успявам да я прекъсна и премахна.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Дали е възможно ако ги наблюдаваме без да ги прекъсваме, всъщност да разберем някакъв по - дълбок и неосъзнаван смисъл, криещ се зад тях, хмм? <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...