Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Залесяване с Бял Бор в Северен парк - София на 12 април


Recommended Posts

На 12.04.2009г. Greenteam и приятели, заедно със столична община и отдел озеленяване организират

Пролетно Залесяване с Бял Бор-(Pinus sylvestris) в Северен парк!

В този район има изсечени много смърчове и сега трябва да помогнем за възстановяването на дърветата там.

От миналата година забелязахме, че всички дървета на доброволци са се хванали много добре. Нека и тази година покажем, че има хора, на които им пука за зеленото бъдеще на България!

ПЪЛНА ИНФОРМАЦИЯ:

0878973054 - Greenteam доброволци

greenteambg@gmail.com

Място: Северен Парк

Час: 10.00

Вход: Свободен естествено

Важно: Ако имате малка и удобна лопатка я вземете(Там ще има само големи лопати)! Носете си сандвичи(ако не гладувате:))

Карта може да се види тук :

http://saveplanet-spirita.blogspot.com/

И събеседване тук:

http://www.facebook.com/group.php?gid=58631013518

Редактирано от Теодор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Това бе една прекрасна акция, засадиха се над 1200 дръвчета (по спомен) в целия район.

Раздаваха се и на гражданите от кварталите наоколо.

Но до тази пролет останаха единични дървета.

Уви, над 95% изсъхнаха.

Не знам защо така се получи, може би разсадът не е бил добър, или почвата не е подходяща, или късно са засадени.

През последните години все повече иглолистни дървета изсъхват в София.

Линк към коментар
Share on other sites

Добро утро.

viki,за да оцелеят засадените дръвчета в градската среда,е нужно залесителите да полагат грижа за тях поне една година.Да ги навестяват,да им даряват светли мисли и Любов и да ги поливат в най-горещите летни дни ,които по традиция са юли и август.Така дървото има шанс да укрепне и да се приспособи,да разклони и развие кореновата си система,та да черпи влага от земята.Освен това си мисля,че боровете имат нужда да са в група.Ние в парковете обикновено правим единични засаждания на разстояние 3-4 метра.Така малдите фиданки са съвсем беззащитни на атмосферните условия ,докато се хванат.Силни ветрове,големи засушавания от последните години.Това е възможна причина според мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за мнението, Клаудия.

Тези дървета бяха засадени от мястото на уж мъртви и преждевременно изсечени широколистни дървета.

Много са компактни, но според мен, за да изсъхнат дърветата преди, а и да няма трева около тях, то значи им е било наливано нещо в корените, за да умрат.

След това се направи тази акция. Управлението на парка не ги е поливало, а лятото бе сухо.

Уви, мого са и няма как д си осиновим дървета.

Но ще се опитам да поливам оцелелите - то е смешно да се носят бутилки от къщи, но ...

защо пък да не опитаме...

Макар, че сега поради проблеми на почвата ще искат този терен за строеж..

Линк към коментар
Share on other sites

viki,една птичка пролет не прави.Сама няма да се справиш,но може би ако сте повече хора...Знам ли.И ние засадихме тая година дръвчета.Днес минах наблизо и си казах,това,което ти писах.Просто хората,които са участвували в залесяването могат да се организират заедно да полагат грижи.

А защо не направиш снимки ,та да добием представа за Северния парк.

Хубав ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако има хора от София, които са близо до Северен парк, или ходят там на разходка, моля да ми пишат на ЛС.

Ако се съберем и помислим какво може да се направи -

...поне да идем групово до Управленеито на парка, което е точно до тези изсъхнали дървета - централния вход близо до Илиенци.

Иронично е - точно там паркира и камиона-цистерна, който полива цветята...

Линк към коментар
Share on other sites

Вики, 12.04 е доста късничко за засаждане. А ако е имало и яснота, че поливки са невъзможни ... то това е била просто една предварително обречена, показна акция, да не кажа по-тежка дума - злоупотреба с общински (т.е наши) пари.

По принцип иглолистните (освен ако не са контейнерни) е най-добре да се засаждат в края на лятото и есента. В краен случай в края на зимата.

Подозирам, че някой е имал залежали извадени дръвчета, нереализирани, които след 30.03 вече нямат шанс за реализация и ... така се е получила въпросната иницаитива. Общината е платила за тези вече на практика годни само за бракуване фиданки. И ... се разчита, че няма да потърси отговорност като купувач от доставчика. Като за съжаление са злоупотребили и с ентусизама на хората, обаче така са се сдобили с едно безплатно засаждане.

А може и да е имало по-далечна цел, като тази която споменаваш - да се обяви терена за негоден за парк и да се отреди за строителство.

Много жалко thumbdown.gif

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Акцията бе изненадваща и неразгласена.

Ние тогава отидихме случайно и се включихме.

да, корените бяха позасъхнали и се ветрееха на слънце.

После тези, които посади пред блока не ми се хванаха също.

В околните блокове също посадиха бабите, поливат ги, някой са на сянка, сред други дървета - и пак загинаха.

Тогава май бе като полит реклама за пред изборите, имаше и камион с брезички, явор, и липички, но бил "само по заявка" - е така си чакаха хората на определени места пред блоковете, натовариха ги на пикапи и джипове и .... ги няма нийде засадени... А добре ги огледах и запомних - бяха високи, стройни, откопани с пруст в големи пликове...

Аз пък случайно се разхождах и видях...

Помолих за дървета, но ме отрязаха грубо.

Дадоха ми телефон да питам, които никой не вдигаше........

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, ето, картинката е ясна.

Както и е ясно, че нямаме гражданско общество.

Такива неща стават и ще продължат да стават, докато не се събудим като хора и общество.

Знаеш ли, че болшинството хора в най-добрия случай ще съжаляват за самите дръвчета, ще се чудят - ех, що така не се получи, обаче в същото време си мислят: "карай, не стана, ама в крайна сметка тя общината/някоя инстиуция/държавата са платили за тия дръвчета, нищо, поне не сме дали пари...". И никак, ама никак не си дават сметка, че е платено от техните пари, от това, което им е удържано от джоба им под формата на данъци, такси, осигуровки, вкл. от по-скъпите стоки, които купуват в собствената си държава, поради наличния 20-процентов данък добавена стойност.

Отчайвам се, като се замисля за ниската култура, за слабата заинтересованост, за стискането само на собствения джоб, а държавния ... за него не ни пука, той като че ли не е наш също.

Ето сега, като се заговори за вдигане на ДДС заради кризата, реагира само бизнеса. И като реагира, чух отзиви от обикновените хора "Нека им на бизнесмените/чорбаджиите, то и без друго на тях им е широко около врата, да им стане тежко и на тях, да усетят и те кризата!" и тези хора никак не се усещат, че пак те ще пострадат най-много и ще го платят това по-високо ДДС, защото само те, като последен купувач, не са в състояние да си го възстановят по веригата от фирми.

Линк към коментар
Share on other sites

права си,Диана! но място за отчаяние никак няма. ето, например, с това мнение ти изясняваш един механизъм, който действа срещу нас, а автори сме си самите ние; и мнозина,които ще го прочетат ще могат да направят корекция в своите виждания. ето-това е хубаво!

Вики, привет! тук, около мен се въртят подобни ентусиасти и нещо ми намирисва,че скоро ще се съберем. най-малко за да разменим идеи, а защо не и да позалесим нещо :)

капка по капка-вир!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...