Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Филмът „Аватар“


Гарванче

Recommended Posts

Светът "Пандора" дали съществува?

въпросът е вдъхновен от филма "Аватар"

Снощи гледах филма и се запитах дали наистина съществува такъв свят и живота в него? Може би съществата не приличат на тези от филма но, какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Жителите на Пандора удивително приличаха на северноамерикански индианци, само че с по-малка агресия и още по-голяма свързаност с природата - вътрешна и външна. Всъщност, за да съществува това сливане с майката природа/ бащата живот разделението вътре и вън е нужно да изчезне. Защото се преливат едно в друго. Има много централни идеи в този филм. Какво правим в този живот, защо да го живеем, как да го живеем и какво да е определящото в целите ни. Във филма е заложено онова централно противоречие на съвременната ни цивилизация: конфликта между разума на духа, душата и сърцето ни и механичния сух и студен логичен бинарен и технократичен ум. Приемайки серийната логика и тенократичността за своя главна цел, измерител на прогреса, ние се принизяваме до бездушни калкулатори, машини. продължаваме да проецираме тази механичност на когницията си като бълваме изкуствен интелект във вид на машини, но все повече убиваме фината връзка със Себе си, с майката природа и бащата живот вътре и извън нас. Откъсваме се от душите си, отричаме ги съвсем официално, кастрираме ги като рудиментирали остатъци на примитивни разбирания. Човекът и въобще чувстващите същества се превръщат само в ресурс, номер, поредните дигитални стойности, в плоски цифри в плоските бездушни разбирания на някого. Оттам и всичкото последващо фиксиране на цивилизацията ни в първичните живтински егоцентрични нагони: секс, храна, доминиране, в съюз с бездушната логика. Логиката е добър инструмент и докато е просто инструмент, си е ценно сечиво за познанието ни. Когато обаче се превърне в последна инстанция на познанието, човекът се свежда до биопроцесор на въглеродна основа, както и всяко друго живо същество. нямайки връзка с любовта, мъдростта и истината на вътрешната природа, човекът все повече озверява, тръгва насилие задоволяващо дистанцията на егоцентризма, целта започва да оправдава средствата.

В този филм е заложен основният проблем на съвременното човечество: прекъсването връзката с цялостта!

Линк към коментар
Share on other sites

Да, принципно такива светове на хармония и единство съществуват,

поне за тези, които имат подходящите енергийни тела, за да отидат там.

Има много интересни описания в древните хиндуистки и будистки текстове.

А и Шри Юктешвар дава интересни опитности и разказва на младия Йогананда, което той после цитира в книгата си "Автобиография на един йога".

Шри Лахири Махасая също е описвал опитности, дарени му по благословия на неговия гуру....

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Много дълбок филм! Не ме впечатлиха визуалните ефекти, но най-вече смисълът.

Но, може би, повече ме кефи, че "Аватар" би всички досегашни рекорди за най-коментирания филм в Замунда.

П.П. Гледайте го на 3D, но задължително на IMAX.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Ще споделя и с вас това, което споделих с приятели след като гледах филма - ами аз просто участвах в него...Още го преживявам...И плаках,и се смях...Страхотно е усещането с тези ефекти на 3D киното и си мисля,че посланието е много силно и този път отправено към много повече хора,към масата...Ако поне половината го разберат,представяте ли си какви чудеса ще настъпят!?

За мен светът е един - този, в който всички живеем. И всеки може да избере чия страна да вземе, и никога не е късно да смени посоката... Хареса ми момента с репликата, че Бога на Хората не взима страна, той само поддържа баланса на живота. В нея е концентриран смисълът на онова, което наричаме "смирение" - ние се молим за Божията помощ, но сме готови да приемем Божията воля, каквато и да е тя, защото само Бог знае кое е най-добро за всички ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Филмът "Avatar" е силен. Според мен показва два пола, докато аз мисля че има и "златна среда"...

Свят, пoдобен на този в "Пандора" съществува, разбира се. Засега можем само да гадаем за него, ползвайки за пътеводител напр. изумителните парадокси във физиката и биологията; към това и фактът че ползваме малък процент от мозъците си, говори доста за това колко знаем за околния ни свят...

Според доста духовни авторитети, които съм имал честта да чета и обсъждам, съм разбрал че човечеството, както пише Орлин, в момента е в Кали Юга (Материалната Епоха) - за което говори напр. кратката продължителност на живота..., но при все това се намираме в Златния век в самата Кали Юга, т.е. в най-духовния и период. Разбрах и че в тази Материална, но и "блага" Епоха, имаме шанса да бъдем духовни, ако проявим добротата си, т.е. във времето в което живeeм, за да сме добри хора не се изисква много, стига да искаме.

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

По темата за филма Аватар

Какво точно е смирение?

Какво точно е смирение ми хрумна като четях темата за уринотерапията и някъде там се казваше, че тя помагала на смирението.

Според някои урината дори може да се инжектира. Като израз на това, което изхвърляме и смятаме за непотребно и дори мръсно, връщането на урината обратно ни помага да свикнем с нещата, които сме отхвърлили и дори вкарали дълбоко в подсъзнанието като абсолютно недопустими.

И си мисля сега какво точно е смирението? Смирението е да се помириш с нещата, които смяташ за "лоши", неприемливи, невъзможни, нечисти и т.н., да ги интегрираш в себе си като едно цяло и да ги осъзнаеш като неотделимя твоя част.

Та това е смирението. Приемането на целия свят такъв, какъвто е, обединяването на противоположностите и готовност за единство на душата, на съзнаваното и несъзнаваното.

Например, да смяташ, че вегетарианството е единствения възможен път и да отхвърляш яростно яденето на месо и ядящите месо, не е смирение.

Като допълнителен пример ще дам една тема от филма Аватар. Там има един дракон, най-голямото зло на планетата, когото никой не може да победи. Те го наричат Сянката или Последната Сянка. Имало само няколко хора, които успели да го победят и те били станали нещо подобно на пророци, т.е. просветлени и обединяват всички племена. Нашият човек Джейк Съли я обяздва. Как успява. Като се свързва/съединява с нея чрез плитката си.

Какво е Сянката - според Юнг всичко, което човек е подтиснал, пратил в несъзнаването, всичко което мисли за недобро. Какво е направил Джейк Съли? Обединил се със Сянаката си. Помирил се е с нея. Обединил е съзнаваното и несъзнаваното. Станал е просветлен. А и самото име Аватар на санскрит означава духовен водач от ранга на Буда и Исус. Символикаката на това, че умира като човек и се прехвърля в тялото на на'ви (аватара), означава че просветелените, както ги знаем, вече не е нужно да се прераждат в тяло. Но могат да се преродят, ако искат да помогнат на човечеството. Както и прави Джейк Съли в името на любовта. Което е не само любов към жената, а към мрежата от светлина, която свързва всичко.

Какво са небесните хора или иначе казано хората, които са отишли на тази планета. Те са отишли уж да помогнат на на'ви, предлагат им обучение, технологичен прогрес и т.н. Те са символ на Луцифер, който на времето е дошъл да донесе светлина, което означава и познаването на доброто и злото, но вече неговото време е отминало. Дошло е времето на обединението на противоположностите. Времето на сливането със Сянката и ставането на част от мрежата от светлина.

Та това е смирението според мен :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Великата Майка не взима ничия страна. Защитава само равновесието в живота."

Найтири

e9i6bb.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Ще споделя и с вас това, което споделих с приятели след като гледах филма - ами аз просто участвах в него...Още го преживявам...И плаках,и се смях...Страхотно е усещането с тези ефекти на 3D киното и си мисля,че посланието е много силно и този път отправено към много повече хора,към масата...Ако поне половината го разберат,представяте ли си какви чудеса ще настъпят!?

За мен светът е един - този, в който всички живеем. И всеки може да избере чия страна да вземе, и никога не е късно да смени посоката... Хареса ми момента с репликата, че Бога на Хората не взима страна, той само поддържа баланса на живота. В нея е концентриран смисълът на онова, което наричаме "смирение" - ние се молим за Божията помощ, но сме готови да приемем Божията воля, каквато и да е тя, защото само Бог знае кое е най-добро за всички ни.

Не бих могла да се изразя по-точно! И аз като Моника живях и участвах във филма! Смях се, плаках и истински се наслаждавах на света на Пандора! От много време не бях гледала филм, който да ми направи толкова силно впечетление! Впечетлиха ме не ефектите и анимацията (въпреки, че и те са на ниво), а посланието на филма. Да, все пак това е просто филм/илюзия, която обаче може да стане реалност, ако всеки човек сам направи избор и постави любовта м-у всички същества, като основа на живота си. Като осъзнато започне да живее съзнавайки връзката си с Божествената материя!:hypocrite:

Препоръчвам всеки, който има възможност да отиде да го гледа на 3D и сам да прецени! Аз лично ще го гледам още веднъж:whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Препоръчвам всеки, който има възможност да отиде да го гледа на 3D и сам да прецени! Аз лично ще го гледам още веднъжwhistling.gif

thumbup2.gif

А който иска - може да го гледа още 5-6 пъти и от този директен линк:

http://mysite-bg.com/video/2702

Не е нужно да се сваля филма на компа, а просто се гледа като клип.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Препоръчвам всеки, който има възможност да отиде да го гледа на 3D и сам да прецени! Аз лично ще го гледам още веднъжwhistling.gif

thumbup2.gif

А който иска - може да го гледа още 5-6 пъти и от този директен линк:

http://mysite-bg.com/video/2702

Не е нужно да се сваля филма на компа, а просто се гледа като клип.

Ехееееее:dancing yes:skype-58.gif знаем вече :hypocrite:. Ето в тази темичкаОрлин Баев наскоро пусна линк към още един хубав сайт:sorcerer:. Поздрави! :3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Няма друг филм, в който да съм се потопявала толкова дълбоко... Сякаш участвам в него! :3d_132:

Удиви ме, плени ме, разсмя ме, разплака ме...

(гледах го на IMAX)

Спомням си колко време ми отне да си намеря билет. Имаше един период, през който голяма част от билетите за всички прожекции бяха изкупени с една седмица напред. Бях приятно изненадана и развеселена от факта, че посланието е докоснало толкова много и различни хора... религиозни или не, духовни или не...

В момента, в който лампите светнаха след края на филма (в салона, в който бях) реших да се огледам и какво да видя...... ВСИЧКО живо около мен бършеше бузи.

Жените с размацан грим, мъжете с подгизнали бради и мустаци, пенсионери бъркащи си под очилата... всички! :3d_135:

Толкова се зарадвах!

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...