Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изворът на Доброто. Последни слова на Учителя


%s скрийншоти

За този Файл

Изворът на Доброто. Последни слова на Учителя

"Възможностите на вашия ум, на вашето сърце, на вашата воля, на вашата душа и вашия дух, това, което не се мени – това е Божественото, което трябва да изучавате в себе си. То не е вън от вас. Цялата вселена е по-малка от вас. Човешката душа е по-голяма от цялата вселена – това е Човекът." (Учителя)

За книгата

През Втората световна война, след началото на бомбардировките над София, Петър Дънов се премества с група последователи в село Мърчаево, на Витоша, където са посрещнати сърдечно в дома на Темелко. Там той дава последните си указания и съвети, като обобщава всичко говорено преди и очертава бъдещето на човечеството. Тези последни слова са записани стенографски и представени от най-близките му ученици Боян Боев и Борис Николов в книгата "Изворът на доброто".

Веднъж Учителят уточнява,че в лекциите и беседите си често е отговарял на неизречените въпроси на слушателите. И тук само част от въпросите са изречени. Това обяснява внезапните отклонения от темата в много от беседите, както и разговорния стил на изложение.

Разговорите "Изворът на доброто" са заключителната част на Словото на Учителя. В тях Петър Дънов хвърля последен поглед на изминатия път, обобщава, преоценява, пояснява всичко,върху което е говорил, спира се върху най-същественото, дава последни напътствия на учениците.

Разговорите "Изворът на доброто", както и цялото Слово на Учителя, отразяват съвършения свят, от който той идва, чистия и свят живот, към който той ни води. Този живот се открива сега за всички хора.

За Учителя Петър Дънов

Петър Дънов (1864 – 1944) е един от най-големите духовни водачи на двадесети век. Неговото учение за принципите на Божествената Любов, Божествената Мъдрост и Божествената Истина има своите корени в древната езотерична традиция на орфизма – мистичната школа на знаменития тракийски певец Орфей, в християнския мистицизъм и духовното наследство на богомилите, оказали огромно влияние върху духовните движения в Западна Европа през Средновековието. Учителят Петър Дънов, приел духовното име Беинса Дуно, основава движението Всемирно Бяло Братство, което се разраства и днес и привлича хиляди последователи не само в България, но също и във Франция, САЩ, Великобритания, Швейцария, Холандия, Германия, Италия, Коста Рика, Бразилия и много други страни по света.

Тук предлагаме кратко есеистично обобщение на учението на Петър Дънов от една негова последователка:

В началото на века Божият вестител, Учителят Петър Дънов, започва работата си в България. В продължение на половин век той излага Науката за божествения живот, която започва да се проявява на земята. Тя започва с процес на нашето пречистване и усъвършенствуване. Трябва да се изчистят всички кармични дългове - лични, семейни, обществени, национални и международни, които се дължат на нарушения на етичните закони в миналото и настоящето. ”На човека е дадена свободна воля и той може да избира дали да прави добро или зло, но ще понесе последиците от делата си”, казва Учителят. В повече от 4000 проповеди, лекции и беседи той разкрива принципите, законите и смисъла на живота на прост и разбираем за всички език. Учителят идва, за да ни подготви за една съвсем нова Култура на Любовта. Той носи духовна Пролет за човешката душа. Никога преди човечеството не е получавало такава обилна Светлина. Всички области на човешкия живот – наука, религия, изкуство, личност, семеен и обществен живот, дух и материя, човешко и трансцедентално – са осветени от Божествените Лъчи на Светлината, която Учителят донася. Многото потребности и стремежи на човешкия дух и хиляди въпроси намират отговор в Учението му.

(Весела Несторова, Автор на ‘Пътят на светлината’)

Екипът на Портала благодари на братята и сестрите, които подготвиха и предоставиха тази книга в електронен формат. Имейл за връзка: donkag@abv.bg

* Техничеката бележка: Използвайте програма от сорта на Cool Reader за по-приятно четене на книгата.

* горният текст е предговор към едно от изданията на книгата - издателство Кибеа, 2002г

Дата на първоначално въвеждане: 20.12.2006 г.


User Feedback

Recommended Comments

Няма коментари за показване

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Добави коментар...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...