Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Guest Емил от Льонеберя

Хапвате ли... маргарин?

18 гласа

1. 1. Консумирате ли маргарин?

• да
      6
    • не
      10
    • много рядко
      2
  2. 2. Консумирате ли продукти, които съдържат хидрогенирани масла?

• Не
      8
    • Да
      1
    • Не съм се интересувал дали консумирам подобни продукти
      5
    • Не съм чувал да съществуват подобни продукти
      1
    • Хапвам по малко, случва се
      3

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Млякото се отсметанява до 0.1% мазнини и след пастьоризация се стандартизира - до 2.2 % или 3.6 %.

Имаш две цистерни с мляко, получаваш две кофи сметана. Решаваш да пуснеш млякото с масленост 2.2% и смяташ, че една кофа сметана ти стига за двете цистерни. Едното мляко получава мазнини, които не са негови. Не е задължително това да се случва, но не е и задължително всяка партида мляко да бъде омаслявана със сметана, която е получена от нея.

Има едни уреди, наречени бутирометри, те мерят процентите на мазнини в млечните изделия.

Мазнината като се нагрее, се получава бета-окисление. Това се случва най-вече при пържене. Една мастна киселина се окислява при втори въглероден атом, след това този двувъглероден остатък се отцепва, получава се канцерогенно кетоново тяло и веригата продължава да се окислява... скапват се вкусовите качества, намалява се трайността и прочие.

По принцип пастьоризирането е бърз процес - не е както го правят хората в домашни условия - в тенджера и да му баят. Има различни пастьоризации по своята продължителност, но колкото е по-висока температурата, толкова времето за обработка е съкратено. И толкова това мляко е ... консерва. Пример за консерви е млякото по UHT технология - млякото го нагряват за секунди до температура над 123 градуса и всички бактерии умират. Но се променя силно и структурата на млечния белтък. А за млечния белтък има вече писано в темата за млякото.

Ми котка съм, нормално е да съм мини-специалист по мляко и млечни продукти /4 кг с панделката, 3.800 кг без панделката, очилата не ги свалям, че не виждам цифричките на кантара/.

Редактирано от Емил от Льонеберя

Сподели това мнение

Guest Емил от Льонеберя

А пък сухото мляко се получава по много смешен начин - или си купувате крава от сух район, която директно дава сухо мляко, или си купувате вентилатор, голям колкото вас, взимате един маркуч, помпа и пулверизатор. Слагате едни нагреватели на вентилатора, че да духа горещ възхух и насочвате пулверизатора към него. По маркуча ще идва прясното мляко. При правилна експлоатация образувалите се фини млечни капки в резултат от въздушната струя остават на едно място, горещият въздух ги изсушава, тяхната маса намалява и те падат в съд, поставен пред вентилатора.

Това е технологията. Супер готино звучи.

Едно време един приятел ми викаше, че слагали консерванти на сухото мляко, щото иначе нямало как да не се развали.

Обаче възниква въпрос в моето съзнание - при липса на вода коя е тая бактерия, която би се заселила да живее в сухото мляко?

Затова по стандарт е недопустимо да има буци в сухото мляко, понеже това означава, че има опасност от овлажняване.

Досега само на едно място съм виждал как се правят млечни изделия от разни бидончета с маркучи от тях и разни чувалчета с бели прахчета...

В същото предприятие ни обясниха как много държат на качеството и като ги попитахме за качеството при производство на плодови кисели млека и на какви стандарти се опират, ни отговориха, че ... стандартите им били за цвят, не за вкус!? И ни извадиха едни каталози с бои... : )))

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this