Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Плацебо - метод за лечение


Recommended Posts

Плацебото е медицински неефективно лечение, на което се преписва терапевтично въздействие. Съществува под формата хапчета, химически разтвори, операция или психотерапия. В тази категория псевдонауки на научно недоказани и противоречащи на химията, физиката, физиологията и прочие науки се включва и хомеопатията. Тук обаче не става въпрос за мошеничество, а за онези аспекти, които спрямо класическата ортодоксална наука има реално изражение. Аз самата хомеопатия няма да критикувам, тя науката отдавна се е произнесла по нея. Искам обаче да разгледам плацебо ефекта, посредством който различни учения могат да постигнат реални, физически измерими подобрения в човешкото здраве, които лично аз възприемам като решаващи в лечението. С други думи вярата, че нещо (независимо дали в наука или псевдонаука) ти помага, сама по себе си може ли да бъде лек? Има ли вярата такава сила и доверието лекува ли?

Линк към коментар
Share on other sites

С други думи вярата, че нещо (независимо дали в наука или псевдонаука) ти помага, сама по себе си може ли да бъде лек? Има ли вярата такава сила и доверието лекува ли?

 

Ето част от казаното тук http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B5%D0%B1%D0%BE

 

"Плацебо (от лат.placebo — трябва да угаждам) е всяка симулирана, иначе медицински неефективна интервенция (операция, химически разтвор, хапче или психотерапия), която се назначава с предполагаемо терапевтично въздействие, каквото всъщност няма. Понякога пациенти, получаващи плацебо лечение (инертно вещество, напр. захарно хапче), за което обаче вярват, че е ефективна интервенция, могат да получат въображаемо или действително подобрение на медицинското си състояние — ефект, наричан плацебо ефект.

 

Ето още няколко цитата, които може би ще отговорят на тези много интересни въпроси:

 

 

20 И ето, една жена, която бе страдала от кръвотечение дванайсет години, приближи се изотзад и се допря до края на дрехата Му,

21 защото си думаше: ако само се допра до дрехата Му, ще оздравея.

22 А Исус, като се обърна и я видя, рече: дерзай, дъще, твоята вяра те спаси? От тоя час жената оздравя.

 

От Светата Библия, Евангелие на Матей 9:20-22, Нова международна версия © 1984

 

 

 

Има един афоризъм на Хуна, който гласи „Енергията протича натам, накъдето е насочено вниманието.”

Накъдето насочите вниманието си – върху мисъл, обект, преживяване – между вас и това нещо се създава поток от енергия.

 

 

От Овладяване на твоето скрито аз: Ръководство за пътя на Хуна, Сердж Кахили Кинг, © 1985

 

 

Главният принцип, който трябва да се запомни е, че чрез ритмично дишане и контролирана мисъл вие сте в състояние да приемате значително количество прана, както и да я прехвърлите в тялото на друг човек, стимулирайки отслабените части и органи, внасяйки здраве и отстранявайки болестните състояния.

 

 

От Наука за дишането в индуистката йога, Йоги Рамачарака, © 1909

 

На този принцип можеш да направиш лекарство без дори да имаш съставките му!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

А не да ги разреждаш - както в хомеопатията... Някои го наричат Алхимия, други бабини деветини, трети Плацебо и т.н. А то всъщност си работи много добре.

 

Според мен Плацебо ефекта е впрегнатата в действие способност на човека да се самолекува.

 

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Точно така. Впрегнатите сили на вярата би трябвало да имат лечебни сили. Наскоро ми прави впечатление нещо общо, което казват шампиони атлети. Те казват, че си вярват. Вярват, че заслужават да побеждават. Може би ако не си вярваха, а тренираха по същия начин нямаше да постигнат същото.

Изненадвал съм се и каква сила дават нечии добри думи. Примерно някой да ти обещае, че всичко ще се оправи, че след някаква беда ще дойде нещо добро. И разума крещи, че този човек няма как да знае такива неща, а още повече да обещава. Обаче изведнъж ти олеква, снема част от бремето ти. Понякога няколко думи могат да те окрилят, да те мотивират да направиш неща, за които дори не си подозирал, че си способен.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, ти отсъства известно време и се връщаш много променен! Това, което се е случило, ти е посочило верния за теб път, струва ми се. Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...