Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Личностни проблеми. / емоционални /


Recommended Posts

Честита Нова Година !

Дълго време се чудих дали да се регистрирам и да пиша, принципно, ако бях тийн , може би нямаше да се колебая толкова . Аз като цяло не съм колеблив човек, но не знам защо малко дълго се колебах в този случай . Не искам да навлизам в големи подробности за личният ми живот , искам само да кажа в кои аспекти усещам проблеми :

 

- общуване с околните

- себеуважение

- натрапливи мисли, ПА

- деструктивно поведение 

 

Това са само част . Дразни ме най- много факта, че променям настроението си почти мигновено - от депресия, до ярост, раздразнителност , обвинения, после следват и извиненията . Много извинения. Изпитвам и страх от това да ме напуснат. Ужасен страх , което ме кара като че ли да " тествам " хората на които държа . Също така забелязвам , че ако наистина дължа на някой човек, то се карам с него , все едно това е начинът да му покажа че държа на него . После пък се държа добре, но когато се държа добре се чувствам зависима и започвам пак да се държа зле. Да, осъзнавам какво правя. И не мога да се спра. Това се повтаря постоянно. Това изтощава мен и всички около мен и влияе на почти всеки аспект в живота ми .

 

Какво да правя ?

Дали имам нужда от диагноза ? Имам. За да мога да разгранича кое съм аз и кое не съм . За да мога да знам , дали поведението ми е следствие на реална преценка или е от проблем. Знам,,че тук няма как да получа диагноза ... но ми се искаше да споделя, защото наистина не съм човек които няма да се бори . Напротив.

Благодаря Ви за отделеното време и внимание . 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, никой няма нужда от диагноза и поставянето и не решава никакви проблеми. 

Поведението ти е външния израз на това, което се случва в теб на емоционално ниво. Объркана си. Като изключим стандарната оценка на състоянието ти, че не се обичаш, нямаш увереност и има в теб безброй въпроси свързани със себепознанието ти, искам да те провокирам да завъртиш малко ситуацията.

Поведението ни в голям процент е копие на нечие поведение към нас.

Казваш изразявам загрижеността си и силните си чувства към някой, когато се карам с него. Кой от близките ти се държи по подобен начин, кам останалите и в частност към теб?

Чувството, че си зависима те плаши. Зависимостта е страх , придобит, заучен, че не мога да се справя сам. Той започва да се изразява в подобно на твоето поведение, когато човек несъзнателно знае, че е смел и силен и може да поеме отговорност за живота си, но на съзнателно ниво стои придобития страх и той не смее. Този сблъсък на несъзнателното със съзнателното, често се проявява в противоречиво поведение и гневни реакции при екстровертните личности, например. И с автоагресивно поведение и депресии при интровертите. 

Т.е. искаш да промениш вероятно нещо в живота си, но съзнанието не ти позволява. Кара те да вярваш, че не можеш. Затова едновременно обичаш и си силно гневна на хората, които по всяка вероятност имат отношение към тази твоя промяна.

Линк към коментар
Share on other sites

В 3.01.2017 г. at 12:24, Диляна Колева каза:

Здравей, никой няма нужда от диагноза и поставянето и не решава никакви проблеми. 

Поведението ти е външния израз на това, което се случва в теб на емоционално ниво. Объркана си. Като изключим стандарната оценка на състоянието ти, че не се обичаш, нямаш увереност и има в теб безброй въпроси свързани със себепознанието ти, искам да те провокирам да завъртиш малко ситуацията.

Поведението ни в голям процент е копие на нечие поведение към нас.

Казваш изразявам загрижеността си и силните си чувства към някой, когато се карам с него. Кой от близките ти се държи по подобен начин, кам останалите и в частност към теб?

Чувството, че си зависима те плаши. Зависимостта е страх , придобит, заучен, че не мога да се справя сам. Той започва да се изразява в подобно на твоето поведение, когато човек несъзнателно знае, че е смел и силен и може да поеме отговорност за живота си, но на съзнателно ниво стои придобития страх и той не смее. Този сблъсък на несъзнателното със съзнателното, често се проявява в противоречиво поведение и гневни реакции при екстровертните личности, например. И с автоагресивно поведение и депресии при интровертите. 

Т.е. искаш да промениш вероятно нещо в живота си, но съзнанието не ти позволява. Кара те да вярваш, че не можеш. Затова едновременно обичаш и си силно гневна на хората, които по всяка вероятност имат отношение към тази твоя промяна.

Изключително много благодаря за отговора . Наистина не се надявах толкова бързо да получа такъв, това ме изненада и приятно зарадва .Благодаря още веднъж.  

Не искам да обвинявам никой от близките ми и хората от обкръжението ми за това което съм аз / или поне затова в което съм се превърнала / . Наистина не искам да изглеждам слаба . Но да кажем, че това  е взет пример и модел на поведение от страна на роднини, които са ме отгледали . Не назовавам конкретни лица , първо защото това е поведение на почти всички близки мои роднини при които съм живяла . Поведение тип " бия те, след половин час ти купувам шоколад " или " пия, бия , гоня те, и след това се извинявам и ти купувам нещо в  замяна" .

 

Да, искам да променя нещо в живота си. След като станах студент и покрай хората виждам колко много проблеми в комуникацията и разсъжденията си имам. Това не е само мое виждане . Дори колегите и преподаватели ми го казват. Толкова често, че честно вече ме е страх и с тях да общувам , а специалността ми няма задочна форма на обучение.

Аз не искам да спирам и няма да спра . Защото начинът по който гледам на нещо в живота е начина по който ще се справя и със самия живот. Аз не се отказвам. Правя панически кризи, нервя се , обаче съм там . И да си кажа , това ме прави горда ,че не спрях . Не знам дали съм интроверт. Има периоди в които с месеци не излизах от вкъщи , едва дори ставам от леглото. Но пък друг път има периоди при които  се " натискам " да общувам с хората и те даже се " изморяват " от мен . Преди няколко седмици един познат ми каза това . Понякога ставам много нахална и агресивна. Друг път е обратното.

Винаги съм мислила, че има нещо отвъд границата и затова не спирам до там докъдето ме е страх ... даже именно вярвам , че когато излезем извън конфортната зона е по-лесно да открием това, което сме ние . Не ме е страх да пробвам . Но понякога тялото ми не издържа и повръщам , вдигам температура т.н. 

Друго , накратко, водят ме анорексик , но не съм такава , просто има периоди в които нямам нужда от храна , нито да спя . Просто не усещам нужда  и точно тогава са тези периоди в които се карам с всеки . После пък следва периода в които пък млъквам и се затварям с месеци. Аз дори не знам как ще си хвана работа с такова поведение, как ще задържа приятелствата и т.н. , но знам че не се усещам така че искам да спра, поне, не докато не дойде периода да спя и да не искам да излизам от вкъщи ... искаше и се да имаше някако постоянство ,а не такива крайности - мразя - обичам, искам - не искам , да - не.

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...