Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво се е променило в човешките взаимоотношения?


Донка

Recommended Posts

Задавам въпроса в темата съвсем искрено - никаква реторика. Вълнува ме отдавна и все се спирам да го споделя. Може би не знаех как да формулирам. 

Допреди 5-6 години хората предпочитаха да разсъждават над някоя по-обобщена и абстрактна тема и вече всеки сам да извлича за себе си някаква поука и да се развива. Личният живот и проблеми сякаш бяха на втори план и ако ги споделяхме, то беше като пример, пояснение, илюстрация и т.н. 

Сега ми се струва е обърнато наопаки. Сякаш хората се стремят на всяка цена колкото се може повече хора да разберат подробности от живота и проблемите им, после да им дадат лично само на тях някаква насока. Загуби се сякаш личното учене от опита на другите и от книгите. Смляно и в лъжичка само за моята уста ако е - най-добре. Разказващите (повечето) имам усещането дори не си правят труда да отворят и прочетат някоя от по-старите теми, в които е написано почти същото като в техните. Сякаш не е важно те да чуят и прочетат нещо полезно за себе си, а другите тях да чуят и на тях лично да кажат. 

Може би се заблуждавам. Дано.

Линк към коментар
Share on other sites

:(

5 дена се чудя на изложеното . Да е вътрешна промяна ?За форума ли е само ?И ако се обадя  ,къде съм в картинката ?Но мисленето не ми е силна страна и ако се разпростря ще загазя :) Най правдоподобно ми изглежда , смяна на поколенията . Хората не са същите  . Форума се пълни с психотерапия .За мен психотерапията е феномена ,,барон Мюнхаузен" . Или как човек може да се измъкне от блатото и да заживее добре .Значи си е учене и то в добра посока . Отдавам превеса на тази част от форума на отличното водене и репутацията му .

:) за това се бутам на всякъде да прихвана отразена светлина .

Добре беше да има повече разговори за Учението , ....,, Смляно и в лъжичка само за моята уста ако е - най-добре. " Не съм толкова песимист :) Мисля че много хора се обаждат от време на време , но не смеят да излагат по твърдо възгледите си . За да има разговор е нужно да съществува обмен на информация ,следващ от обмен на уточняваща информация . Едва след това при добра чуваемост и стремеж за разбиране на другия , има шанс , наистина за учене . Но това което правите със редовните подавания , по различните начини , на беседи . Е , чудесно и достатъчно за да се получи нужен тласък на всеки нуждаещ се .

пп .....не казах главния мой , отговор/въпрос .Всички станахме интернет потребители . Четем , гледаме и си траем .Като ни се събере в повече , избълваме болката си и пак  траем . Ако някоя лъжичка пасва на устата , чудесно .Иначе пак четем и гледаме . От информация няма време да мислим в творческия аспект на този термин . Това се вижда в темите по психотерапия .

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 39 минути, АлександърТ.А. каза:

 

пп .....не казах главния мой , отговор/въпрос .Всички станахме интернет потребители . Четем , гледаме и си траем .Като ни се събере в повече , избълваме болката си и пак  траем . Ако някоя лъжичка пасва на устата , чудесно .Иначе пак четем и гледаме . От информация няма време да мислим в творческия аспект на този термин . Това се вижда в темите по психотерапия .

 

 

да, да, да, да.... И аз това мисля от много време насам

и понеже най-лесно е да споделиш нещо което някой някъде вече е публикувал или да се похвалиш с нещо или просто да поздравиш приятел по повод... и то за мислене време не остава, камо ли за писане... 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Има толкова промени, че книги могат да се изпишат... Но основната е промяна в баланса между мъжкото и женското. Това което описваш - капацитет за абстрактно познание, търсене на общовалидното, желанието да дадеш, е мъжки аспект. Женският аспект е обратното - аз, личната ми история, личните ми проблеми, желанието да взема. Това е и причината в днешно време хората да отричат религиите, мъжкият авторитет, моралът, нормите и т.н.. Сега се залита в женският аспект, който е популярната култура, сексуалната свобода, фейсбук, съзнанието на жертва, търсенето на материален комфорт и т.н. Животът в крайна сметка не е нищо друго освен поредица от противоположни кризи на индивидуалността...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...