Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сублимацията в Живота ни-Процесът и Елементите му


Recommended Posts

Тази тема замря нещо - хайде - как трансформирате гнева, страха, нагона, злобата, завистта, ревността, интелектуалните криволичения, енергетичните дисбаланси? С какви средства, съзнателности, емоционални, енергетични, ментални и надментални - духовни средства?

Струва ми се, че Философският камък върши отлична работа за тази многопосочна цел!

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Отговори 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Трансмутацията е изменение и пренасочване на енергиите на ума, емоциите и физическата природа в посока да могат да способстват разкриването на „Аза”, а не просто на разкриване на физическата и телесна природа.

Например, на нас ни е казано, че имаме пет основни инстинкта, които делим със всички животни. При използването за егоистични цели, те усилват телесния живот, укрепват формата или материалната природа и с това служат за по-нататъшното скриване на „Аза” или на духовния човек. Те трябва да бъдат преобразувани в своите висши съответствия, защото всеки животински инстинкт има своя духовен прототип. Инстинкта за самосъхранение трябва в края на краищата да бъде изместен от осъзнаването на безсмъртието и човека „живеещ вечно във Вечността”, ще ходи по Земята, изпълнявайки своето предназначение. Този инстинкт, който пробужда низшето „аз” да се стреми по пътя напред и нагоре, ще бъде в края на краищата преобразуван в господство на висшето или духовното „Аз”. Самоутвърждаването на малкото или низшето „аз”, ще отстъпи място на утвърждаването на висшия „Аз”. Секса, представляващ животински инстинкт, управляващ мощно всички животински форми, ще отстъпи място на по-високо увлечение и в своя най-благороден аспект ще предизвика съзнателно привличане и обединяване на душата и нейния носител; а стадния инстинкт ще бъде преобразуван в групово съзнание. Петия инстинкт, а именно стремежа към изследване и удовлетворяване на любопитството, характеризиращ всички умове на високо и ниско ниво, ще отстъпи мястото си на интуитивното възприятие и постигане; и така ще завърши великата работа, и духовния човек ще стане господар на своето съзнание, на човешкото същество и ще възвиси всичките си атрибути и аспекти.

"От интелект към интуиция" - А. Бейли

Линк към коментар
Share on other sites

Много уважавам баба Бейли. Само ако не ми се налагаше в работата да чета повече драсканиците на разни гении на западната нЕучна мисъл отколкото нея....

Линк към коментар
Share on other sites

Много уважавам баба Бейли. Само ако не ми се налагаше в работата да чета повече драсканиците на разни гении на западната нЕучна мисъл отколкото нея....

Ще приема подобна обидна класификация отнесена към личността на Алис Бейли, като признак на незнание и непознаване на трудовете й.

На все пак ако приемем че Алис Бейли е баба, то какво е мнението ти за Платон и неговата достолепност, както от към фундаментално знание, така и от позицията на времето.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Много уважавам баба Бейли. Само ако не ми се налагаше в работата да чета повече драсканиците на разни гении на западната нЕучна мисъл отколкото нея....

Ще приема подобна обидна класификация отнесена към личността на Алис Бейли, като признак на незнание и непознаване на трудовете й.

На все пак ако приемем че Алис Бейли е баба, то какво е мнението ти за Платон и неговата достолепност, както от към фундаментално знание, така и от позицията на времето.

Какво обидно има в думата баба? Отдавна е живяла жената, какво толкова. Книгите й са страхотни и дори ги чета в оригинал. :thumbsup2:

За Платон си падам на място от смях. Ти кога последно превежда "достолепните" му писания в оригинал? Защото голяма част от "разбирането" им започва оттам. Но да забравим старогръцкия, какво ще кажеш за достолепното му утвърждаване на нуждата от това мъжете да растнат като войници, за да побеждават във войни и теорията, че персите били разглезени в тия работи, защото ги отглеждали жени (!!!) по палатите, та затова и държавата им била кекава. Нямам време да ти нямеря няколко цитата, тъкмо изнасях презентация на подобна тема. Хич, ама хич не не се опивам от Платон и неговата политика. Мисля, че светът може без нея.

Поклон пред теб! :3d_161:

П.П. Виж, просто приемаме, че не си чел внимателно написаното от мен и затова си ми пратил този забавен отговор.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Може би в обръщението баба няма нищо обидно, но не мисля че е нужно да се употребява, а това че четеш в оригинал е похвално.

За превеждане, не съм превеждал, и е хубаво че един от малкото посветени в западния свят предизвиква смях у теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би в обръщението баба няма нищо обидно, но не мисля че е нужно да се употребява, а това че четеш в оригинал е похвално.

Кой казва какво е нужно? Чувството за хумор е препоръчително. Аз съм сигурна, че баба Бейли не ми се сърди. Дали е похвално, че я чета в оригинал, не ме вълнува, просто е факт.

За превеждане, не съм превеждал, и е хубаво че един от малкото посветени в западния свят предизвиква смях у теб.

Ами попревеждай де, да видиш. Че от работата с оригиналния текст излизат доста неща, които иначе не си си и представял. А за посветения, хехе, в КАКВО е бил посветен, е въпросът. На неговата философия, освен всичко останало, се основава прекрасната съвременна западна политика. А и нали и тя се води от Посветени (или май Просветлени, Илюминати се наричаха :whistling: ).

Не живей със стереотипи. Прочети Платон, запознай се със стила му, пък да видим. Той основно и без това предава философията на Сократ. А това, което си е негово (на Платон де), е като гореописаното и не ме впечатлява с особена просветленост. А Сократ действително е интересен... ето ви една история от един превод, който правихме за упражнение:

Един ден седял Сократ през цялото време. Хората си вършели около него работата, както обикновено, ама той бил седнал там и просто гледал пред себе си. Та те всички си мислели, че нещо велико ще каже накрая, щом толкова мисли. Затова седели и чакали, даже след като се стъмнило. Като се стъмнило, станало следното: Сократ станал и си тръгнал.

(Това наистина е краят на историята)

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Какви са практическите ви съвети за развитие на тънък нюх? Или с течение на времето, с всеки следващ живот на земята, ще се развие от само себе си?

Може да се каже, посредством Монизъм....

Случайно попаднах на това и ми стана доста забавно... :)

Замислих се и го свързах с пишещата тук Мона ! ...Но после пак се размислих,... иии ...май съм се объркАл т.е. монизма не означава учение на Мона ?!? А може би греша... ??? Нещо вече съвсем се обърках !!! :)

В интерес на истината на мен ми харесват точните "включвания" на Мона,когато изкача от някой ъгъл и приземява с черпак по главата полетялият много на високо духовен съпорталник ... :)

Е някой ще обясни ли и ще даде ли повече информация за МОНИЗМА???

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...