Jump to content
Порталът към съзнателен живот

26.10.2007 г. - Никога не изливайте любовта


Recommended Posts

Мисъл за деня 26 Октомври 2007 г.

Да обичаш някого, значи в един момент да носиш тежестта, в следващия момент той да носи тежестта. Когато има правилна обмяна, има Любов. Когато го натовариш като кон, пък ти вървиш без нищо да носиш, никаква Любов няма.

Идете при чистите извори

Линк към коментар
Share on other sites

Правилна обмяна => Има Любов

Значи Любовта е свързана с потока не енергии, блага, отговорности, саможертви.... които трябва да текат, да се сменят, за да се проявява по хармоничен начин Живота....

Линк към коментар
Share on other sites

Често и на мене казват: „Вие взехте нашите овци.“ Казвам: Овците ваша собственост ли са? Тези души в света, в църквата, те са души на Бога. Че как мислите? Аз овца ли съм, аз ще бъда подобен на вас. Дето срещна овца, съвсем другояче постъпвам. Аз с овцете говоря. Аз, като ги срещна, не ги благославям като вас, но като я срещна, питам я: „Пиеш ли хубава вода? Пила ли си хубава вода?“ И като ми каже, че не е пила, пътувам 2–3 часа, [заведа я]при един извор да пие чиста вода. Казвам: „От тази вода, като си жадна, да пиеш.“ После питам я: „Хубава храна имаш ли?“ Заведа я при най-хубавото пасище и ѝ казвам: „Като огладнееш, тук да идваш.“ И като намерят, че се е преобразила овцата, казва: „Много хубав извор, много хубаво пасище.“Това е новият начин за проповядване. Не казвам на овцата, че трябва да повярва в Господа. За Господа на овцата не говоря, защото, щом започна да говоря на овцете за Господа, ще вляза в спор. Ако кажа, че искам да стана овчар, тя казва: „Ние вече имаме понятие от тия старите овчари. Тия старите овчари ми взеха вълната, взеха ми млякото, взеха ми децата. Ти от тях ли си?“ Как ще им докажа аз, като отивам при овцете? Казвам: „Аз дойдох да се уча как [да] живея при овцете и да стана като вас една овца. Какво ще кажете? Как да бъда като овца?“

Щом ние се приближаваме при една душа, в която Бог се проявява (аз не говоря за външната страна), щом се приближаваш до коя и да е душа, която гори, трябва да изуеш обущата си и да имаш един свещен възглед, който и да е. Аз не говоря за човешките дела. Щом се приближаваш при една душа, в която Бог се проявява, тя гори, ние трябва да изуем обувките си, да имаме един свещен възглед, един свещен трепет, че има една душа, в която Бог присъствува. И тогава ще имаш съвсем друга представа и ще гледаш как се проявява, няма да гледаш външната страна. Ако разбираш така човека, ти си почувствувал Божията любов. Ти като схванеш, че в човека Бог се проявява, отваря се неговата душа.
И тогава искам да ви освободя от онзи страх: да не би да осиромашеете. Ако сте сиромаси, любовта я няма. Повикайте любовта и богати ще станете. Ако се усещате невежи, не ви стига умът, повикайте любовта и учени ще станете. Ако сте безсилни, повикайте любовта и силни ще станете. В каквото и противоречие да сте, повикайте любовта, тя е необходима. Любовта е, която носи всички Божествени блага в света. В този смисъл, „Любовта“ е един израз. В древната окултна наука го наричат „Дух“, Който изнася и раздава всичките дарби на човеците, според Свое осмотрение.

А как разбирате това?

Казвам ви сега едно правило, което трябва да приложите: Никога не изливайте любовта. Не мислете, че любовта е като водата. Любовта е много ценно нещо. Вие мислите, че любовта може да я разливате навсякъде. Ако имате само една гама, която е една милионна част от грама, 3000 години ви са потребни, за да го съберете, а като имате тази гама, вие ще бъдете на Земята най-мощното същество и всичко може да вършите.
Линк към коментар
Share on other sites

А как разбирате това?

Казвам ви сега едно правило, което трябва да приложите: Никога не изливайте любовта. Не мислете, че любовта е като водата. Любовта е много ценно нещо. Вие мислите, че любовта може да я разливате навсякъде. Ако имате само една гама, която е една милионна част от грама, 3000 години ви са потребни, за да го съберете, а като имате тази гама, вие ще бъдете на Земята най-мощното същество и всичко може да вършите.

Разбирам го например така, както е написано на един камък по пътя към молитвения връх на Рила:

Пази свободата на душата си!

Пази силата на духа си!

Пази светлината на ума си!

Пази топлина на сърцето си!

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото същество има предназначение. Смъртната човешка личност- също. Но тя първо трябва да осъзнае и да приеме безрезервно това предназначение, тази мисия. След това трябва да тръгне по кръстния път- да изпълнява тази мисия. Тя е една. Единствена. По този Път ще има и свободна душа, и силен дух, светъл ум и топло сърце! Ще има правилна обмяна! На този Път няма как единия само да носи, а другия да маха ръце! Това вече си е признак на състояние извън Пътя! А и извън този Път няма как да ги има и другите така говорени, така бленувани неща! Но може да има илюзия за тях. Човешкото същество носи в себе си един Божествен потенциал, потенциал на Любовта, но не бива да го разплисква но цели и действия извън Пътя. Може и да опита, тогава ще научи трайно урока, че Любовта не се разлива. Защото и без нея оставаш, и без нещата, по които си мислиш, че си я разлял... На всичкото отгоре най- често човек вижда в това някакъв вид неблагодарност. Може да му хрумне да се чувства жертва, или дори герой...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

:sorcerer::feel happy::D

А как разбирате това?

правило, което трябва да приложите: Никога не изливайте любовта. Не мислете, че любовта е като водата. Любовта е много ценно нещо. Вие мислите, че любовта може да я разливате навсякъде.

Буквално :)

Любовта е гратис :angel:

~ велика река, ничия собственост

Като въздуха и светлината на Слънцето

Които иска насила да получи Любов - :thumb down:

Има ли егото собственическо желание - за индулгенция, облагодетелстване, себеизтъкване като "дава" любов - :thumb down:

това си е обикновена корупция

Ако имате само една гама, която е една милионна част от грама, 3000 години ви са потребни, за да го съберете, а като имате тази гама, вие ще бъдете на Земята най-мощното същество и всичко може да вършите.

Допингът за светци и ангели :thumbsup2:

:sorcerer:

:feel happy:icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:sorcerer::feel happy::D

А как разбирате това?

правило, което трябва да приложите: Никога не изливайте любовта. Не мислете, че любовта е като водата. Любовта е много ценно нещо. Вие мислите, че любовта може да я разливате навсякъде.

Буквално :)

Любовта е гратис :angel:

~ велика река, ничия собственост

Като въздуха и светлината на Слънцето

Които иска насила да получи Любов - :thumb down:

Има ли егото собственическо желание - за индулгенция, облагодетелстване, себеизтъкване като "дава" любов - :thumb down:

това си е обикновена корупция

Ако имате само една гама, която е една милионна част от грама, 3000 години ви са потребни, за да го съберете, а като имате тази гама, вие ще бъдете на Земята най-мощното същество и всичко може да вършите.
Допингът за светци и ангели :thumbsup2:

:sorcerer:

:feel happy:icon12.gif

Здравейте!

Така е Вальо.

Когато някой дава без да взима, то това е поради острата му нужда от признание. Същия се нуждае от това да бъде признат от околните.

Много пъти сме свидетелствали на подобно нещо тук във форума даже. Също и моя милост е била и е за пример понякога, а преди честичко.

В Любовта е нужен обмен!

В Добротата е нужен обмен!

В Милосърдието е нужен обмен!

В Истината е нужен обмен!

...

Човек, който Люби знае и дава възможност да бъде Любен от другите, защото всеки има нужда да прояви Любовта си. Ако само даваме, то тогава постъпваме егоистично, като не позволяваме на околните и те да дадат, това което им е дадено да дадат.

Преди се чудех кое е по-добре. Да даваш или да взимаш?

И двете едновременно! Когато човек дава Любов се чувства щастлив, повече от колкото когато я получава. Човек знае това и дава шанс и на другите да дадат и да се чувстват щастливи от това, че са дали.

Всъщност колкото даваш, толкова и приемаш и колкото повече - толкова повече.

:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Никога не изливайте любовта. Не мислете, че любовта е като водата. Любовта е много ценно нещо.

После, най-скъпото вещество е любовта. Не се позволява нито една прашинка, и най-малката капчица, колкото и малка да е, не се позволява да падне. На най-чистото място някъде. Любовта трябва да иде на друго място. Вие мислите, че може да си играете с любовта. Щедро давате. Това са ваши заблуждения. Това са резултати.
Следователно, за да няма омраза, един човек няма да го туряш нито по-долу, нито по-горе от себе си – за да не го намразиш и за да не те намрази и за да се разбирате. И тогава отношенията между вас [ще бъдат] по Закона на Любовта [и] ще се споразумявате. Онези хора, които се обичат, те са като човешките крака. Веднъж единият отива напред и върху другия пада тежестта, после се сменят. Да се обичат, то е законът на съвместния живот.

В живота нещата стават само след постигане на хармонични взаимоотношения.

Не трябва да се страхуваме да покажем Любовта, нито да я крием. Но не бива и да задушаваме околните с проявите си на обич. Трябва баланс.

Бог е достъпен само чрез Любовта.
Любовта е изявление на Бога. Това е дрехата на Бога. Вие казвате: „Бог е Любов.“
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за коментарите!

Но на мен ми направи впечатление главно това, което бях подчертала:

В този смисъл, „Любовта“ е един израз. В древната окултна наука го наричат „Дух“, Който изнася и раздава всичките дарби на човеците, според Свое осмотрение.

и затова после зададох въпроса.

На мен ми се струва, че наистина нямаме думичка за това, което обикновено назоваваме "Любов", с главно Л. Просто нещото, за което говорим като усещане и като вътрешно състояние се доближава до нашата си любов с малкото Л. То най-вероятно и "Дух" също не е точно, но може би е по-близо. И тогава вече ми е много по-ясно посланието на Учителя, за което поставих въпроса.

А как да я събираме тази макар и "една милионна част ..." от Любовта/Духа?

Линк към коментар
Share on other sites

А как да я събираме тази макар и "една милионна част ..." от Любовта/Духа?

Чрез напрежението породено от устрема ни към висшето. Само мисълта за висшето може да привлече висшите енергии. Когато мислим за прана, привличаме прана от пространството. Ако не мислим за нея, няма да можем да я усвоим. Живеейки живот отдаден в служба на цялото ние натрупваме запас от висша психическа енергия, чрез която можем да допринесем в по-голяма степен за развитието на това цяло. Тази енергия не е наша, но ние можем да я използваме за целите си. А когато запасът бъде изчерпан е нужно време за да се възстанови. Затова ако сгрешим в преценката си при използването на тази енергия, може да се окажем неспособни да помогнем там, където действително има нужда. В още по-висок смисъл тази енергия (освен прана и психичната енергия) е Фохат - жизнения принцип във вселената и затова може да се нарече и Дух и Любов.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

А как да я събираме тази макар и "една милионна част ..." от Любовта
Винаги когато сме достойни - тя е с нас

Чрез напрежението породено от устрема ни към висшето.
:feel happy:

нещата стават само след постигане на хармонични взаимоотношения.
:feel happy:

всеки има нужда да прояви Любовта си. icon12.gif

Да даваш или да взимаш?

И двете едновременно! Когато човек дава Любов се чувства щастлив, повече от колкото когато я получава. Човек знае това и дава шанс и на другите да дадат и да се чувстват щастливи от това

icon12.gif

"Няма любов като Божията любов!" Учителят Беинса Дъно

Тя е като велико море по което играят милиони слънчеви зайчета.

Човек дори веднъж да изпита тази велика любов, тя озарява целия му живот.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня 26 Октомври 2007 г.

Да обичаш някого, значи в един момент да носиш тежестта, в следващия момент той да носи тежестта. Когато има правилна обмяна, има Любов. Когато го натовариш като кон, пък ти вървиш без нищо да носиш, никаква Любов няма.

Идете при чистите извори

:thumbsup2: Да обичаш някого, значи в един момент ти да носиш тежестта/ може и радостта от тежестта, в следващия момент той да носи тежестта / радостта , а в следващия момент двамата заедно да носим тежестта :dancing yes: случвало ми се е да товаря някого като кон :rolleyes:<_< без да се усетя / сетя...интересни реакции е имало от разните коне :dancing yes: уважавам разумните експерименти + наблюдения :sorcerer: товарила съм съзнателно очаквайки реакцията + продължавам да го правя :rolleyes: случвало ми се е и мен да ме пренатоварват ...мерила съм си издържливостта + обичта паралелно + безкористието, но в повечето случаи съм регистрирала и собственото си невежество / недосетливост / припряност / неумение за различаване :sorcerer: всичките ми най - верни приятели са все след подбора от отбора на натоварените коне :thumbsup2:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: :feel happy: Добре дошли Диана и Благост! :feel happy: :feel happy:

И мен много ме е карало да се замислям казаното от Учителя за равновесието и обмяната....

На времето комунистическото ми възпитание ме остави с убеждението, че ако искам да съм добра, трябва да "помагам" на хората - в един момент, обаче усетих,че за доста хора около мен това означаваше откровено "свърши това вместо мен". Е, като го усетих, трябваше да си коригирам "помощта", а аз вместо това продължих да "помагам", но и едновременно вътре в себе си да нося негативни мисли и емоции към хората, които ме използваха като кон. Някаква странна любов между нас беше това - аз търсех присъствието им, защото то ми даваше шанса да се чувствам по-работлива, по-добра, по-честна от тях и в същото време да се виждам като тяхна невинна и благородна жертва. Само че това тогава ми звучеше прекрасно нормално.

Сега за мен това е агресия, която се наказва с нарастващи страдания. Нямам право да отнемам "щангата на щангиста" както ми каза и отвори очите на времето Пламен от Шумен. Също както нямам право да си давам моята на друг, а аз да го гледам и да му ръкопляскам и да му казвам как точно да я вдига, ами и да го критикувам, че не я вдига "както трябва"....

Въпросът е как да разбираме кой от дисковете е за нашата щанга, а кой за щангата на човека до нас? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: КАК да разбираме кой диск за коя щанга е :rolleyes: "мислено" премервам диаметъра му :thumbsup: не ми се е случвало да бъркам :thumbsup: благодаря на интуицията :hypocrite: всички "играем" и в двата отбора в зависимост от ситуацията + по - сложно ми беше да отработя момента с дозата на товара / диска или броя на дисковете + мисля че "имам право" да отнемам щангата на неразумния щангист + правя го и до сега + но винаги си нося отговорността :sorcerer:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Диана:

А как да я събираме тази макар и "една милионна част ..." от Любовта
Както се събират дъждовните капки, падащи от листата. Много е трудно. Трябва да проявим толкова много качества - старание, постоянство, търпение..... Прашинките ги оприличавам и на добрите дела - зарадваш някого, той отива на работа и споделя доброто си разположение с другите, после се прибират всички вкъщи и така от един мил жест днес много хора могат да бъдат щастливи. На фона на човечеството сме прашинки, но сме част от голямото (Любовта) и без нас, прашинките то не съществува.

Донка:

Сега за мен това е агресия, която се наказва с нарастващи страдания.
:thumbsup:

Интересното в тези взаимоотношения е, че на пръв поглед ако си бил в ролята на товарния кон, сякаш си губещата страна. Наистина страданията нарастват, в един момент лавинообразно. Но когато направиш равносметката и коригираш посоката се оказва, че именно тези страдания, особено ако си ги понесъл достойно, са те пречистили и в крайна сметка си печеливш.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега във всеко съзнание е вложено желанието да обсеби и завладее; това е един вътрешен стремеж на всеки индивид, на всяко его-да владее! Тази първична сила е действала за раздвояване на човешкото съзнание, вследствие на което тия два полюса на съзнанието се заблудили. И следователно, веднъж се раздвоили, те искат понататък да се завладеят по един особен, механически начин. Обаче там, дето се явява такова механическо завладяване, ражда се насилието. Първото положение, което Природата изисква от човека е: човек, за човека да се жертвува! Сега да определя значението на думата "жертва" от окултно гледище.

Жертвата, това е закон за правилно растене и развитие. Защото само това, което расте, което се развива, цъфти и дава плод може да служи на света, да се принесе в жертва...

Питам-как е започнала кармата? Първото съзнание в света, което е ограничило второто съзнание е родило кармата........

Другите школи учат, че силата на човека е в неговата мисъл. Силата на човека е временно само в неговата мисъл; тя не седи нито в неговата воля, нито в неговото чувство, нито в неговата мисъл...

1. Давите се в некоя река. Минава покрай вас един прост работник, който отива на работа и ви подава ръката си, за да ви извади от водата. Като ви извадитой казва-"Върви си сега."-Това е физическото проявление на Любовта. Този човек ви помага и не спира повече при вас. Това е проява на Любовта по форма.

2. Вие сте гладували три дена, по пътя минава човек, който вижда вашият глад. Завежда ви в къщи, нахранва ви и след това ви казва-"Вървете си по пътя"-Това е Любовта по съдържание.

3. Некой вижда, че вие искате знание. Той се заема да ви учи, но след като придобиете знанието, той ви казва-"Вървете си по пътя. Сега вече сте свободен."- Това е Любовта по смисъл. Мислите ли сега, че живота се е проявил напълно, след като сте подали ръка на давещия се, нахранили сте гладния, или най-после след като сте дали знание на някого?-Не! Вие трябва да влезете в причинния свят, дето за основа служи следният закон-Един живее за всички, и всички живеят за Един. Благото на едного е благо на всички, и благото на всички е благо на едного...

Истината в душите ви, дава Свобода. Светлината в умовете ви, дава знание. Чистотата в сърцата ви, ви прави силни.
Проява на кармическия закон-26 април, 1922г.-София

Ако има неточности в текста, моля за извинение, защото беседата е от Държавен архив и е с много поправки...

Както се събират дъждовните капки, падащи от листата. Много е трудно. Трябва да проявим толкова много качества - старание, постоянство, търпение..... Прашинките ги оприличавам и на добрите дела - зарадваш някого, той отива на работа и споделя доброто си разположение с другите, после се прибират всички вкъщи и така от един мил жест днес много хора могат да бъдат щастливи. На фона на човечеството сме прашинки, но сме част от голямото (Любовта) и без нас, прашинките то не съществува.
:thumbsup2: Чудесно е Ася, благодаря! Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

3. Некой вижда, че вие искате знание. Той се заема да ви учи, но след като придобиете знанието, той ви казва-"Вървете си по пътя. Сега вече сте свободен."- Това е Любовта по смисъл. Мислите ли сега, че живота се е проявил напълно, след като сте подали ръка на давещия се, нахранили сте гладния, или най-после след като сте дали знание на някого?-Не! Вие трябва да влезете в причинния свят, дето за основа служи следният закон-Един живее за всички, и всички живеят за Един. Благото на едного е благо на всички, и благото на всички е благо на едного...

След като придобия знание / информация гледам да не го/я задържам + споделям / прилагам веднага придобитото + старая се да е винаги с Любов ( невидима ) + безкористно ( усеща се фино даже когато имаш лееекоко отклонение ) + но е възможно :hypocrite: Един за Всички + Всички светли душички за Един :thumbsup2: благодаря ви , че сме заедно !

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...