Jump to content
Порталът към съзнателен живот

ВИРТУАЛНА клиника за лечение на болести


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Здравей Кристян!

Пишеш: "Историята с Иванчо прекъсна недовършена - прекъсна ми връзката, и се изгуби това което написах..."

Все пак мисля,че това е важно...Защо да не продължим?

Да разгледаме един пример за заболяване /казус/,който го даде ти и да видим как може да се лекува?

Явно,че вземаме един сериозен случай за лечение...

Значи имаме Иванчо с неговият паритонит в едно село,където има интернет. Може ли да му помогне нета? :)

Местният избор на Иванчо е селският доктор и попа,...като доколкото разбирам изхода и при двата случая е летален като при вторият имаме "духовен" привкус! :)

Ти какво предлагаш като нетрадиционен подход? Изкажи се като лечител,а може и като лечител и лекар...

А прочетох,че си и хирург...Оперирал ли си язва и подобни случаи?

Ще прочета с интерес отговора ти.Така ще мога да си направя равносметка и евентуално -"за" и "против" във виртуалната клиника да се лекуват и тежки случаи?!?

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:rolleyes: Във виртуалната клиника отначало едва ли ще постъпват изобщо питания от/за страдащи със спешни хирургически случаи, но е добре да има адекватен отговор и за тях наистина; ако проектът се развие и придобие популярност е възможно какви ли не запитвания да се получат... Във всички случаи според мен не бива да се правим на много духовно просветени, че всичко си е карма, така че всеки да си се оправя както намери за добре и ако не може да дойде на личен преглед, негова си работа... Проблемът е, че в този случай теория и практика се разминават, т.е. оформя се двоен стандарт. Това проличава, когато самият филосовстващ индивид го е сериозно закъсал - тогава той едва ли ще запази същото самообладание и хладна отстраненост, а по-скоро ще се отчая и ако няма наблизо специалист и той самият няма пари да вземе хеликоптер и да отиде при такъв - пак ще продължава да се надява, даже и чрез нета. В това пространство вече съществуват доста много объркващи послания, едно малко по-прецизно към тях не знам колко точно ще помогне, но се надявам да подобри поне минимално шансовете на търсещите по този механизъм помощ... Аз лично знам за няколко случая, когато хора, склонни към самоубийство от отчаяние относно безперспективността и комерсиалността на представящата им се действителност, са се стабилизирали удивително много, като началото е било поставено именно чрез кратки безплатни напътствия по нета... А относно това, което смята Кристиан, че да помогнеш безвъзмездно - това ще те натовари с тежка карма, това ми прилича най-вече на гола теория. Ако някой действително е надживял света, той може да е много полезен за хората, но има и право да избере да живее като отшелник, с еднакво умствено отношение към радост и болка, жега и студ, ситост и глад и т.н. Ала настоящото предложение, както и повечето ни контакти в нета и в т.нар. реален живот имат други характеристики, те са за обикновените хора. Такива, които на дело не могат без предлаганите от другите услуги (преки и информационни) и следователно е редно и самите те да участват по различни механизми. Това, че трябва и да се хранят, не изключва, че една част от помощта им може да е безвъзмездна. Надявам се да съм бил достатъчно ясен! :thumbsup: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Зададох въпроси по-горе, но не получих отговор. Сега ще попитам- изкуството безплатно ли е? Хората, които се занимават с изкуство, но ако се разпространява безплатно, се нарича пиратство...Лечителското изкуство не е по-различно от останалите. Музиката лекува също, поезията доказано лекува, цветовете лекуват....

В случая с Иванчо и възможностите на попа и селския доктор са достатъчни за да му помогнат- има си начини, които и двамата- лекаря и попа, си познават- зависи единствено от това, да имат желание да го направят...но, понеже няма да се води "кръщене", и съ сигурност няма и да е "опело", желанието на попа е в посока- "търпение"...поповете за "застраховани"- и с раждането, и със смъртта- имат си платена процедура....а би трябвало да го правят безплатно- въпрос на религия...А селския лекар има много възможности по отношение дори и на тежък перитонит- повечето сполучливи оперативни техники са възникнали в такива условия- на село, или на фронта..където условията са винаги тежки...В големите и красиви болници, където има екипи, специалисти и прочие и баба знае както се казва....

И по интернет има възможност да се помогне на Иванчо- знам как, мога да му помогна, но не съм заинтересуван. И затова попитах в по-горните постинги- на какво основание Иванчо ще има претенции да му обърна внимание безплатно. По същото време може да имам друг "виртуален случай", с който да съм се наел, и след който поне една месечна вноска за интернет ще мога да си платя.

И още един въпрос- парите не представляват ли енергия? И ако представляват, не следват ли законите на трансформация на енергията, от което явление всъщност зависи и здравето на човека...

И още нещо- парите, такива каквито ги познаваме, са първото "виртуално пространство"- твърдение на водещи специалисти в тази област.

Да си мечтае човек е хубаво- може и да се сбъднат мечтите му, но във всяко едно пространство, независимо какво е то, едни и същи закони си действат...Та, ако не се спазват, си има последствия, особено пък за лечителсдтвото, което е пряко свързано с действия или бездействия, отнасящи се пряко до понятия като живот, здраве и т.н.

Но, вероятно не си се занимавал с лечителство и нямаш опит в тази област, за да твърдиш подобни неща...

Ще се върна пак на "случая Иванчо"- ами ако един Лечител- независимо дали по интернет или на живо, посети Иванчо, и диагностицира състоянието му и от гледна точка на кармата, и даде заключение:"До това състояние си достигнал за да се разплатиш за делата си- най-висшата проява на състрадание и любов е тази, да ти се спука язвата, и да загинеш от перитонит"- кой каквото и да твърди, лечител кармични дългове не може да опрости, прави ги само Един, при това, ако заболелия човек Го помоли за опрощение на греховете...Ако пък лечителя се наеме, и си кщаже "Ей сега ще си опитам способностите- ще опитам това и онова, ще прекъсна тази и онази енергийна верига, ще насоча енергията насам, натам, така че перитонита да изчезне, при това- няма да му взема пари, за да се убедята хората, че азсъм голям лечител"- това не е ли проява на егоистичната природа на човека, на възгордяване и намеса в нечия Съдба, против Волята на Твореца?

Има ясна дефиниция на това, що е дарба, кога и как да се ползва и т.н.- Апостол Павел достатъчно ясно се е изразил- както по човешки, както сам той казва, така и по Боговдъхновение, е изложил в посланията си тези неща...

Мога да лекувам с любов само някой, когото обичам. Не мога да обичам всички обаче, а и от тези, които обичам, не всеки обичам еднакво. Учителят Беинса Дуно също е разгледал този въпрос доста ясно и точно, и многократно е подкрепял казаното си с примери.

Когато в дома ти влязат крадци, и ти откраднат разни неща, и да се молиш Богу да ти върне нещата- Той няма да ти ги върне, защото не Той е окрал човека. На човек му остава да издири крадците, и от тях да си вземе открадното, или да си купи нова покъщнина и т.н. Болестта е състояние на кражба, която се е случила по различни причини, но най-често порадитова, че човек не е поддържал никаква степен на сигурност и не е осигурил защита против крадци в дома си. Този пример го е дал Учителя- аз го преразказвам- не помня точно в коя лекция или беседа съм го чел.

Също и този пример е от Учителя, в който пак разбойници влизат в дома ти, връзват те, връзват жена ти, децата ти...и какво- да се молиш на Бог в такъв момент е неуместно- като са те вързали разбойници- тях ще молиш да пощадят жента и децата, ще ги молриш теб да убият, но тях да пощадят...

Така че, в това състояние на развитие, е нужно да се избавим от заслепенията и илюзиите, които мнозина явно са заслепили...

Мога да лекувам безплатно братята и сестрите си- не физическите естествено- нямам предвид тях, а онези хора, които се появяват в живота ни, и с тях изграждаме такива отношения- може някой да е по-голям или по-малък брат или сестра, помежду им по-големите се грижат за по-малките, но спрямо Баща и Майка, те са равни....

Винаги и по всяко време за братята и сестрите си, правя тнова, което е по възможностите ми. Общуването всъщност е сред най-важните неща- ако човек не общува, ще си остане "само дете", ни братя, ни сестри ще има, нито нечие братство ще го приеме за брат/сестра. Така че, първостепенното нещо в което и да е начинание, е общуването.

Хармонията, като разбиране, в което и да е направление, не е по същество "вовйна" на противоположностите, която поддържа някакво равновесие, а е Единство на противоположностите, които всъщност не воюват...

Нямам против да отделя време да прегледам някой- директно или от разстояние, но това не означава че бих го и лекувал. Диагностиката е процес на общуване, и само малка част от диагностиката представлява прегледа- независимо дали е извършен от гледна точка на традиционната или нетрадиционната медицина, на живо, или от разстояние, и диагностиката е процес, който съдържа две важни неща- какво е състоянието на "пациента"- от какво боледува, защо и как се е стигнало до тук, и в какво развитие се намира в момента; а вторият момент е свързан с "лекуващия"- да оцени може или не може да се заеме точно с този човек и да го лекува. Древните принципи на лечителство не означава че са примитивни, тъкмо напротив, а според тях- вече съм споменал в някое мнение "трите основни положения", които лечителят може да предложи на боледуващия.

Все пак, вече заболелия човек така или иначе е длъжник...Но, виртуалното пространство, а и не само виртуалното пространство според мен е подходящо за това, да се провежда обучение. Питагор е казал, че никой не може да научи нищо повече от това, което е вече вътре в него, така че самото обучение е безплатно- у всеки човек има знания,чрез които може да прави всякакъв вид чудеса, но докато ги открие и развие, е нужно да има насока, да има наставник, да има и нужното време. Така че, по отношение на знанието нещата са безплатни, но отделеното време няма нищо общо със знанието, и то се заплаща. Едни се учат по-бързо, т.е. достигат по-бързо до вложеното в тях, и това им спестява време, други се учат по-бавно...Така или иначе, знанието не може да нито да се купи, нито да се продаде, нито е нещо, което се внася отвън, но времето което човек отделя за това, има цена. Така че, тук, в интернет, лично за мен има място обучението, и това е дейността, за която отделям време- съвсем безплатно, но и не съвсем....Интересното е, че от тази си дейност като човек който може да "преподаде" нещо, и като човек, който "учи" нещо от друг "преподаващ" и в двата случая съм на печалба- и другите хора, които познавам- също. Това също е принцип. Разбрах много неща, които преди не съм разбирал- къде на принципа "проба-грешка", къде на принципа "оцеляване от бедствие", къде от "точно попадение".

За лечителството е нужно образование- дори твърдя, че е задължително да се завърши поне медицински колеж. Никъде няма да намерим пример за лечител, който е бил компетентен, който да не е образован- дори и Учителят Беинса Дуно, като човека Петър Дънов, е имал солидна подготовка и университетско образование, включително и медицинско образование в определена форма и степен, която му е била нужна за основа, която Учителят е ползвал както практически- лекувал е по много начини, така и по отношение на излагане на принципите на лечението на болестите и лечителството. Той е лекувал безплатно, защото основната му работа е да бъде Учител- за тази си работа, той си получава заплатата, не си е вадил хляба с лечителство, но е познавал законите, и не че е бил милионер, но е разполагал с достатъчно, за да може да върши основната си работа. Не е по темата, но сайта е посветен на Учителя, а щом Учителя е казал, че дори и когато човек се обърне към Природата да го лекува, за да се излекува, той трябва да заплати щедро за лечението си- на Природата. Природата не ползва енергията на парите, затова човек не може да й плати с пари, но Природата за да излекува човека, го задължава да си у реди дълговете, вкл. и с хората- така че, когато стигнем до хора и дългове, тук парите имат отношение. Природата нямада те излекува, ако не се издължиш на този, от когото си искал назаем, пък после не си ги върнал. Примера е привидно простичък, но е с много възможности за "изследване" в различни посоки, така че може да се изследват множество примери, и да се направят заключения, които общо взето по отношението на болестите и лечителството се свеждат до две основни положения:

- човек боледува защото има изгода от болестта, и поради това каквото и лечение да потърси, то не му върши кой знае каква работа (тук ще се учудите колко много примери има за това, че хем всеки казва "че кой иска да е болен?", хем практически показва, че въпреки "искам да съм здрав", държи здраво болестта си, защото намира облаги чрез нея;

- човек не иска да се "разплати" по една или друга причина, така че да бъде здрав, т.е. иска да бъде здрав, без да е склонен да плати за това- тук не става въпорс само за пари. Принципът е този, че получаваш толкова, колкото си дал...

Изобщо, независимо от това, дали е виртуална, реална, традиционна или нетрадиционна "клиника", тя може да функционира успешно само ако се соъбрази с условията на средата. Човек е роб на външните условия за живот, поради което каквото и както и да разглеждаме нещата, в коетно и направление да ги разглеждаме, свободата, здравето и т.н. са неща, които в такива условия се "откупват", така че ако някой има желание да бъде здрав и намери лечител, който с тези знания и методи, с които разполага, може да "плати гаранцията" и да освободи човека от една болест, със сигурност човекът, освободен от болестта е длъжник.....Оставям многоточие- всеки да си го запълни с каквото иска, или да го остави празно- както пожелае...

Линк към коментар
Share on other sites

Определено съм ЗА многоточията :thumbsup2:

И затова е добре да се продължи с разискванията, щом въпросът е важен; а и ти, ако не се лъжа, вече променяш становището си от напълно отрицателно към частично положително - е, да - ще трябва да се съобразим с "условията на средата". Но това е твърде индивидуално и желателно да е творческо съобразяване, което не се изчерпва с механджийския принцип на "пито-платено". Фатално ли ще се отрази кармично например замяната на част от паричните плащания с бартерни? И може би поне на "духовните си братя и сестри" ще се опитаме да помогнем извън притискащия ни обръч от финансови взаимодействия? И да, парите са енергия, но не и основополагащата енергия, макар че точно това се опитва да ни внуши сегашната цивилизация. И понеже често ставаше въпрос за Евангелието и Учителя Беинса, всеки непредубеден техен изследовател ще намери един и същ призив и в двата източника: "Даром давайте!" Е, не твърдя, че аз или мнозина от познатите ми го изпълняваме стопроцентово (както правилно отбелязваш, в чиста форма го могат само адептите), но дори и частично да дадеш - без да чакаш нещо в замяна и без да питаш оня отсреща на какво основание се нуждае от нещо, за което не може да си плати - е акт, от който се изпитва душевно облекчение. Иначе, дори и без (малко празнословните в нашите усти) съображения от теологично-езотерично естество, ще се получи натрупване на вътрешно напрежение; и ми се струва, че го усещам все по-често в твоите постинги. Може и така да ми се струва, може да си просто преуморен от работа, а не екзистенциално в криза... Във всички случаи, пожелавам ти да постигнеш или удържиш хармонизирането, за което и сам говориш! :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Здравей Кристян! :)

Зададох ти по конкретна тема кратички въпроси.Припомням:

...

Да разгледаме един пример за заболяване /казус/,който го даде ти и да видим как може да се лекува?

Явно,че вземаме един сериозен случай за лечение...

Значи имаме Иванчо с неговият паритонит в едно село,където има интернет. Може ли да му помогне нета? :)

...

Ти какво предлагаш като нетрадиционен подход? Изкажи се като лечител,а може и като лечител и лекар...

А прочетох,че си и хирург...Оперирал ли си язва и подобни случаи?

Ще прочета с интерес отговора ти.Така ще мога да си направя равносметка и евентуално -"за" и "против" във виртуалната клиника да се лекуват и тежки случаи?!?

...

а ти отговори с прекомерно дълго мнение,но изобщо не засегна визираната темата и въпросите в нея с

малко изключение:

....

И по интернет има възможност да се помогне на Иванчо- знам как, мога да му помогна, но не съм заинтересуван....

Остатъка от дългият ти пост и обяснения,защо трябва да си плащат клиентите...

Уточнявам/и повтарям :)/: Не желая да коментирам повече заплащането - "за" и "против", поради факта,че казах своето мнение вече в повече от 3-и поста и не смятам да се повтарям...

Казах и че приемам,но не споделям твоето мнение и нека да сложим точка по тази дискусия!

Защо е нужно толкова много да пишеш и да хабиш енергии...Дай по съществото на казуса !

Значи ти би излекувал Иванчо и по интернет,но при определено парично възнаграждение... ОК!

Въпроси уточнения:

1.Уточни тарифата на тази виртуална "операция" и определи в проценти нейната успеваемост?

2.Трябва ли Иванчо да прави нещо друго пред или след твоята виртуална намеса

или просто трябва да си плати и да чака изцелението!

3.Гаранциите,които даваш и до къде носиш отговорност при летален изход? /смърт/

Поздрави!

п.п.Надявам се,че този път ще си по-лаконичан,конкретен и конструктивен! :)

Линк към коментар
Share on other sites

отскоро съм член на този форум, и за сега повече чета, отколкото пиша, но тук не издържам вече и ще се принудя да кажа и своето мнение.

На много пъти и на много места съм казал, че прегледи по интернет няма как да се направят.Силвия в един пост по-горе се е обосновала много добре защо е така.

Аз ще допълня и друго-здравна информация в интернет има предостатъчно.

Достатъчно е да се напише в google.bg името на конкретното заболяване и излиза един прекалено дълъг списък със страници:от монографии, до популярни здравни портали и форуми....

Обикновенно става така :Иван от примера по-горе се допитва до някой тук.Колегата тук, с оскъдната информация, с която разполага и воден от най-добри чувтва, му дава съвет или прави диференциална диагноза по данните, които пациентът е казал.В голям брой от случаите, същият този пациент се обръща към още няколко колеги, които съответно дават и своето менение, но то обикновенно ( и по правило) се различава от първото.

Пациентът започва да се чуди.

Отива при доктора си на село (или в поликлиниката) и му казва "така и така", цитирайки всичко, което е прочел в нета.Докторът му се почесва контралатерално, и обикновенно го изпраща да пие една студена вода....

Пациентът излиза още по-объркан от преди и започва да си мисли, че 1.)никой на света не му обръща внимание;2.)никой доктор не разбира от медицина и 3.)връща се в интернет и започва да псува наред.

Това упражнение съм го наблюдавал много пъти.Не съм ги броил.

Пък и не виждам смисъл.

С такива "съвети" само задълбочаваме психичното напрежение у пациентите.Няма как.Те са объркани от страданието си.....Искат помощ-но сурогатите, които можем да им дадем през интернет само задълбочават положението.Получва се един психичен порочен кръг ......

А не бива да се получава така.....

Линк към коментар
Share on other sites

Във всички случаи по-добре да има профилактика от лечение в последни стадии на болест към което е ориентирана съвременната медицина. Това е много по-лесно да се направи използвайки съвременна технология. Така ще бъде спестено много време, енергия, нерви и пари както на хората които ще получават помощ, така и лекуващите.

Хубаво е да се потърси финансиране от министерството на здравеопазването и да се направи пилотен проект, може и с европейско участие. Стандарти за телемедицина в Европа има. Има и различни схеми за заплащане на труда на лекарите.

Представям си виртуална клиника функционираща като абонамент.

Може да е свързана и със здравната каса, може и да не е.

За да е свързана, необходимо е да се мине през стандартизация и сертификация.

На определен етап човекът е добре да отиде и лично да се запознае със своя лекар.

След това, в зависимост от наличието на симптоми и сериозността на проблемите, възможни са различни варианти на диагностика и лечение. Както и на заплащане.

Една не малка част от дейността на клиниката би трябвало да е обучение, консултация и предоставяне на литература относно - Що е здраве и как да се води здравословен начин на живот без болести.

В случай че говорим за лечителство, законите са други.

Цялата съвременна ситуация ориентирана към пари, от една страна стимулира към шарлатанство.

Затова едва ли ще може да се направи виртуална клиника за лечение с окултни методи, за съжаление.

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_073: Всеки вярва на опита си, а явно моят се различава много, много от този на други хора... Зависи и от гледната точка - дали човек се фиксира върху съществуващото положение, считайки, че по-добро няма да стане, поне да не става по-зле (удобна формула за оправдаване на пасивността); или пък наистина смята, че може да се случи, макар и малка, позитивна промяна с негово участие. Информацията наистина е много - и в нета, и в литературата, но това на мен ми говори именно, че някои хора не се занимават само с тясно ограничени консултации на пациенти, които идват при тях, но вършат и други дейности. От друга страна, ако човек няма необходимата подготовка и опит, лесно ще се обърка в това "море" от инфо, така че е много необходимо и твърде дефицитно в момента съществуването на по-достоверни източници за такава ориентация за конкретния проблем на конкретния човек. Не разбирам раздразнението, което лъха от някои лекари, отричащи по-разнопосочната дейност в медицината: та нали не е възможно да се достигнат оптимални резултати, ако което и да е звено от тази сложна система изостава - здравно образование, болнично лечение, директни амбулаторни консултации, доуточнявания по телефона (а по какво толкова те се различават от кратките консултации по нета?!), нови научни разработки и т.н. Всяка една подобна насока сега е далече от съвършенството, но една от причините за това е именно нейната едностранчивост. И когато радеем за по-голяма многостранност, се случват странни неща: започват да ни упрекват, че отричаме нещо в полза на другото... Разбира се - и вече ми е неудобно да го повтарям по различни начини - не става въпрос да се отрекат в случая консултациите на живо, а да се допълни тази дейност на лекаря с внимателно преценени приноси по други механизми. :yinyang:

:thumbsup2: Вальо, мерси за напомнянето, всъщност някои от недоразуменията тук възникнаха, защото едни имаха предвид предимно неокултната медицинска помощ, а други - езотеричното лечителство! Наистина, ако не невъзможно, много трудно би било да се отсее сеното от плявата, ако последното се прави единствено по нета, докато иначе е въпрос на ясна регламентация и опит; ако един лечебно-диагностично-профилактичен център (може съчетан - оф- и онлайн!) се утвърди, то и доверието в него основателно ще нарасне и няма да се гледа на него като едно от многото съмнителни версии, а като едно от възможно най-добрите места за консултиране. Също така, ако някой друг не е мислил от една друга гледна точка за финансовата страна на въпроса, според мен правилно структурираната консултативна помощ по нета може да позволи за единица време един лекар да консултира повече хора. Става възможно значи част от тези консултации, а именно кратките, общо ориентиращите и въвеждащите, да са безплатни, а и останалите, след уточняване на механизма на заплащане, да са на по-достъпни цени. Времето, което се губи например сега в София за пътуване, е неоправдано голямо, въпреки че ако наистина се налага, ще трябва да се ходи и лично при лекари и в медицински заведения. Ами ако не се налага напременно? Ето тук има една значима и по моему все повече разширяваща се ниша за запълване... :thumbsup1:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

един лечебно-диагностично-профилактичен център (може съчетан - оф- и онлайн!) се утвърди, то и доверието в него основателно ще нарасне и няма да се гледа на него като едно от многото съмнителни версии, а като едно от възможно най-добрите места за консултиране.

...

правилно структурираната консултативна помощ по нета може да позволи за единица време един лекар да консултира повече хора. Става възможно значи част от тези консултации, а именно кратките, общо ориентиращите и въвеждащите, да са безплатни, а и останалите, след уточняване на механизма на заплащане, да са на по-достъпни цени. Времето, което се губи например сега в София за пътуване, е неоправдано голямо

:thumbsup::thumbsup1:

Вярно!

Изобщо, в света активно се търсят по-ефикасните, следователно по-нетрудоемки и евтини решения.

Необходимостта и ползата от телемедицината е доказана вече на много места, например Китай и Индия.

За съжаление България не е в челните редици на напредъка в това направление.

Надявам се това да се промени и благодаря на участниците в тази дискусия за очертаването на някои от въпросите които трябва да се разрешат.

Най-същественият е, разбира се заплащането. Базата би трябвало да е свързана с отделеното от лекаря време. Това е най-общо. Моля и за други съображения.

Линк към коментар
Share on other sites

Интернет е място, в което според мнението ми е подходящо за обучение. Могат да се преподават алтернативни лечебни методи, в които основните упражнения човек провежда върху себе си- да речем дишане, изучаване на енергийни меридиани и т.н.- според метода, но в никакъв случай това няма да го направи компетентен лечител, който да практикува върху други живи същества.

Интернет и информацията- има колкото, каквато, и за каквото поискаш- има и учебници с картинки и операции- който иска да опитва- негова си работа.

Лечителството по интернет не е възможно- интернет е пространство за общуване межгду двама души, но няма нищо общо с лечебните методи- най-често един човек може да се свърже с друг човек, и ако единият предложи лечение на друг, който се съгласи- интернет няма общо с лечението.

За всеки вид услуга каквито и да са гаранции, тарифи и т.н. се правят най-често под формата на договор за услуга. Поемането на отговорност е според съответната квалификация, регистрацията на съответната практика, и действащото законодателство. Освен това, за всякакъв вид лечителска дейност има необходимост отсъответни изисквания като образование, патентен данък и т.н., така че който спазва закона и си регистрира практиката, има механизъм и за образуване на цената на всичко- за преглед, за даден вид лечение и т.н. Ако нямаш някакво медицинско образование- нямаш право да докосваш пациента, дори не се казва пациент, ами клиент.

Ако се спомине някой докато трае директна процедура- да речем акупресура, или лечение с кристали или каквото и да е там лечение- ако лечителят е лекар, може да установи смъртта, и от там нататък има рутинна процедура- патологът установява причините, поради които е настъпила смъртта, и съответно- какво общо имат с извършванитне процедури. Човек може да се спомине и докато му вземат мерки за костюм, който може да струва и 50 000лева- шивачът си върши работата и си получава парите, патологът изяснява причините за смъртта.

Гаранции за успех- такива най-често има, измерени относително с проценти. Универсални методи няма, поради което гаранция от 100% който би дал, явно и хабер си няма от тези неща. Но, гаранциите са понвятие, което засяга и двете страни- и този който лекува, и този който ще бъде лекуван.

Един прост пример. Отивате да си оперирате хернията- слабинна (ингвинална) херния, незаклещена, да речем при мъж на 45 години, висок 170, тежащ 100кг, пушач, с данни за хронична венозна недостатъчност на крайниците (долните), изразяващи се с разширени вени по цялото протежение на левия крак, и с данни за посттромбофлебитен синдром на десния крак, без други диагностицирани заболявания. Та, този човек желае оперативно лечение на хернията, че му пречи на работата- работи тежка физическа работа, и има оплаквания, които го ограничават.

Според съответните стандарти, планова хирургична операция при този човек в това състояние не би направил никой хирург с акъл. Има тестове/таблици, които оценяват риска- както от вида на упойката, така и от самата операция. Пациента попълва данните, които са необходими, има си алгоритъм за изчисляване, и според него, да речем гаранция за успешно оперативно лечение за този конкретен случай е около 10-15-20%(с много въображение). Оперативно лечение все пак може и да се наложи- ако еу по спешност- заклещи му се хернията, и вече не хернията сама по себе си представлява патологията, но ако е настъпила гангрена на черво- ако е заклещено и е било лишено от кръвоснабдяване до степен на гангрена- това означа перитонит...Тогава шансовете му са минимални...Но, никой по ниекакъв начин не може да го принуди да се оперира- ако има желание, въпреки оценката в момента и избора между сигурна смърт от перитонит, и да речем около 15-на% възможност за успех, без никаква гаранция-0 човек може да почине на мчасата преди да е въведен в анестезия- за всичко това има информирано съгласие- всеки пациент бива запознат със съответните процедури по лечението, с вида на обезболяването и т.н. И така, ако се върнем на случая, но състоянието не е спешно, след оценката на рисковете, за по-голям процент успеваемост, се препоръчва сваляне на минимум 20 килограма от теглото, отказване на цигарите, и назначаване на съответен хигиено-диетичен и лечебен режим по отношение на разширените вени и проблемите с венозната недостатъчност. Така че, след 2-3 месеца пациентът може да се появи с тегло от 70 килограма, непушещ от примерно 50 дни, и с нужните взети мерки за разширените вени- тогава процентите за успех, могат да надхвърлят 50-60, че и 70% дори.

Но, това няма никакво значение. Каква отговорност носят например производителите на един антибиотичен препарат, който всеки може да си купи от аптеката, без да му е назначен от лекар- а какъвто си хареса, или какъвто ми продадат в аптеката. И така, купува си препарата- няма значение дали струва 10, или 100 лева- пие една капсула, и получава анафилактичен шок- свръхбърза алергична реакция, от коятосмъртта може да настъпи за секунди или минути..та дори "Бърза помощ" да ползват и снаражението на спец.частите, биха дошли бързо, но само за да установят смъртта...В кутийката на антибиотика, има листовка, в нея пише доста неща, като започнем от химичния състав, формата, дозировката, лечебния ефект на какво се дължи, какви странични реакции може да има, и какви усложнения могат да настъпят, пише с какво не бива да се смесват, колко им е срока на годност...изобщо пише си всичко, и сред описаните странични реакции и усложнения най-често на първо място се споменава "тежка анафилаксия и смърт, кардиогенен шок....и т.н.". Кой е отговорен за смъртнта на човека? Отговорност си носи самият човек.

Всеки лечебен метод има определени показания и приложения. Няма универсални методи.

В интернет лечителството би било на принципа на аптеката, че дори и безплатно....но, ако е безплатно, и настъпи смърт, се оставя сериозна възможност за обвинения- от личен мотив, отмъщение, до всякакви варианти...

Преди няколко месеца имах един случай- една майка лекувала бебето си поа интернет- забелязала афтичка в устата на детето, и от някакъв български форуми-бгмама или нещо такова, получила съвет, да намаже афтичката с ваготил...Няма да описвам от една афтичка (както я описва майката като начално състояние) какво беше се развило- обширна некроза, химическо изгаряне и инфекция...

Кой е отговорен за това състояние?

Поради това, че алтернативната медицина се практикува най-често от лица без медицинско образование- някои са изкарали курсове по нещо, и т.н., най-често те споменават, че подходящи за тези методи са начални форми на някои заболявания, някои болестни състояние, които все още не са болести, и най-вече се акцентира на общоукрепващки, профилактични процедури...

А от окултен характер може да намерите из интернет всякакви услуги- от черна магия, през всякакъв вид магии за какво ли не- за любов, за успех, енергийни защити и прочие неща; да си поръчате магия по "каталог", има сайтове с достатъчно лечителски услуги- предлага се рейки, шамбала, каруна, сейким, и прочие там енергийни лечебни методи- като лечебни сеанси от разстояние, или пък като иницииране в определено ниво- има си тарифи, сертификати, формуляри и т.н., предлага се продажба на кристали с лечебните символи и прочие и прочие неща-има си формуляри, информирани съграсия и т.н., така че ако човек иска да се занимава с лечителство, може да го прави по два начина- незаконно, без поемане на отговорност и т.н., без осигуряване на някакви критерии, или законно- с обявени услуги, цени и т.н., плаща си данъците, има си работно време, има си каталог да речем с лечебните продукти- етерични масла, кристали, амулети, и т.н.... всичко си има в интернет, та се чудя какво повече от това. В момента и традиционната, и алтернативната медицина и лечителството, шаманство, магьосничество, и каквото се сетите още си го има в интернет- някъде законно и легално, или пък незаконно. Законните неща не могат да бъдат безплатни, така че незаконните могат да бъдат или много по-скъпо платени, или безплатни- едва ли има останали хора, които биха предпочели "безплатно", защото остава едно наум "къде е уловката"...

В интернет принципа отдавна същестува, дори се предлага лечение, като заплащането е под формата на дарение- така дори и отговорност няма...така че, няма нищо ново- всичко отдавна е измислено като форма, без значение дали в интернет или извън него..

Линк към коментар
Share on other sites

Добре аргументирано мнение, Кристиян :sorcerer:

Това означава ли че засега няма полза от виртуални клиники в България?

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали има полза- нямам такава клиника. По света със сигурност има полза от такива неща, у нас може и да има такива клиники, може и полза да има.

Истинската полза в алтернативните методи би имало, ако чрез тях не се лекуват диагнози. Човек може да има поставени 5 различни диагнози, и всички те да се дължат на една единственва причина на фино ниво, така че да се лекува човекът, а не на принципа на д-р Хаус- "да лекуваме болести". Не е проблема в липсата на клиники или в наличието им- проблемите са съвсем в друга посока, нямаща отношение към виртуалното пространство.

Линк към коментар
Share on other sites

За връзка доктор - пациент е може би още рано, наистина.

Имам известен опит със система за консултации.

Тя е от тип семеен доктор към доктор-специалист.

Специалистът е например работещ в Медицинска академия и т.н.

Проблема за отговорността е нормално решен.

Заплащането дали ще може да се реши със съществуващата система в България?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Малко колебливо се включвам в оживената дискусия на лекарите. Ето един сайт с възможност за психотерапия онлайн, който има записани часове за месец преди уговорения чат: http://e-therapy.bg/ . Със сигурност работи - поне в началото, както споменах плахо в предния си пост, загубен измежду светлините на медицинските операционни прожектори...

Хайде със здраве! :thumbsup2::dancing yes::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Малко колебливо се включвам в оживената дискусия на лекарите. Ето един сайт с възможност за психотерапия онлайн, който има записани часове за месец преди уговорения чат: http://e-therapy.bg/ . Със сигурност работи - поне в началото, както споменах плахо в предния си пост, загубен измежду светлините на медицинските операционни прожектори...

Хайде със здраве! :thumbsup2::dancing yes::thumbsup2:

Психотерапия е друго, Орли. Виж, тук интернет дори е може би по-подходящ - пациентът не вижда очите на психотерапевта, което спомага още повече за отварянето му - първо важно стъпало по този път.

Линк към коментар
Share on other sites

Друго е - в смисъл че акцентът е друг. Но - ти като лекар, когато приемеш пациент няколко поредни пъти и се разровиш волно или неволно в душата му, сигурно често виждаш връзката между телесните му болести и психичното му състояние - и като психотравми и като цялостна нагласа за приемане на стреса, преживяване на емоциите, характер и пр. и пр.

По същия начин когато при психотерапевт дойде човек с невротичен проблем, ти искаш или не искаш правиш връзката между този проблем и соматичните състояния, които човекът разбира се споделя - защото е цялостен, а не само психика или тяло. Двете страни на една монета!

Линк към коментар
Share on other sites

Друго е - в смисъл че акцентът е друг. Но - ти като лекар, когато приемеш пациент няколко поредни пъти и се разровиш волно или неволно в душата му, сигурно често виждаш връзката между телесните му болести и психичното му състояние - и като психотравми и като цялостна нагласа за приемане на стреса, преживяване на емоциите, характер и пр. и пр.

По същия начин когато при психотерапевт дойде човек с невротичен проблем, ти искаш или не искаш правиш връзката между този проблем и соматичните състояния, които човекът разбира се споделя - защото е цялостен, а не само психика или тяло. Двете страни на една монета!

Да! :thumbsup: Именно цялостен!

Много често пациентът споделя със своя лекар или психотерапевт не само своите психични или соматични проблеми, но дори и проблеми, свързани със семейството или работата или др., като на пример казва: "Не ми стига това и това, ами и в работата се случва еди какво си, или в семейството еди що си, което изисква от мен ... или което не ми позволява да ... или ... Та ако се излекувам, по ще мога да се справя и с другите си проблеми, а сега болестта/псих. разстройство ме затрудняват да действам ..."

И въобще не си дава сметка, че всички тези неща са свързани и най-вероятно болестта му се явява по-скоро следствие на другите проблеми или напротив служи му като един вид извинение, че не желае да разреши другите си проблеми.

В тази връзка мисля, че това, което предлага Добромир като една комплексна помощ за хората, е най-добрия вариант на сегашното ни ниво на развитие :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Друго е - в смисъл че акцентът е друг. Но - ти като лекар, когато приемеш пациент няколко поредни пъти и се разровиш волно или неволно в душата му, сигурно често виждаш връзката между телесните му болести и психичното му състояние - и като психотравми и като цялостна нагласа за приемане на стреса, преживяване на емоциите, характер и пр. и пр.

По същия начин когато при психотерапевт дойде човек с невротичен проблем, ти искаш или не искаш правиш връзката между този проблем и соматичните състояния, които човекът разбира се споделя - защото е цялостен, а не само психика или тяло. Двете страни на една монета!

:thumbsup:

Рибата се вмирисва (умири-сва) откъм главата!

:3d_039:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Рибата се вмирисва (умири-сва) откъм главата!

:whistling: лошото е, че когато се вмирише рибата, всеки почва да пита кой е оставил хладилника отворен.....

Линк към коментар
Share on other sites

Рибата се вмирисва (умири-сва) откъм главата!

:whistling: лошото е, че когато се вмирише рибата, всеки почва да пита кой е оставил хладилника отворен.....

Карма, Съдба... Бог!

Линк към коментар
Share on other sites

Рибата се вмирисва (умири-сва) откъм главата!

:whistling: лошото е, че когато се вмирише рибата, всеки почва да пита кой е оставил хладилника отворен.....

Карма, Съдба... Бог!

Свободна воля ... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Здравейте!

Бях пред сериозна дилема..."Да пиша в темата или... НЕ".Сложна работа!

Ако пиша-трябва да кажа истината,а тя може да обиди някой или ще породи неправилно разбиране в някой!

Ако не пиша-ще остане голяма заблуда в някой форумци,а пък е и безотговорно... предложих тема и се скрих.

ОК! Като съм се хванал на хорото- ще го играя до край!

Първо мислих да извадя многото грешни тези от предходните мнения...Няма да го правя!Няма И да ги коментирам повече.Не виждам смисъл!

Приемам и уважавам разбиранията на всички форумци писали до тук,но не се съгладявам с повечето от тях...Това си е пък мое право!

Ще разкажа лична случка,която дава светлина,защо направих темата...

Случката - преди 3-4 години ми се "пукна" стомаха...ПАРИтонит! /така си го кръстих щото много парлива тема стана за докторите,а както се вижда и тук все с него се плашат хората/

За да се избяга от злоупотреба относно достоверността на диагнозата ще кажа,... че има снимки /ренген и още 2-3 други уреда,като бременна жена ме гледаха :) / изследване урина и там други неща /не помня вече/ ,а заключението е на водещи лекари /двама на брой/,което са направили стотици такива операции.../единият е семеен приятел на моята сестра/.

Да ви кажа,че много боли,когато ти изтече там стомашна течност в коремната кухина...Корема ти става твърт като тъпан и не само умираш от болка,когато те пипнат,ами и не можеш да дишаш ...т.е.дишаш като риби съвсем по мъничко,защото при движение-адска болка!

Не знам как дадох урина...при най малкото напъване направо ми се виеше от болка...Много неприятна работа! :(

Не ...Не е неприятно от страна на болката.Тя се изтърпява! Неприятна е от страна на това,че в такова състояния човек не може да се концентрира и да усети интуицията си и да вземе правилно решение.Как проверявам интуицията - отговорих на Донка в една тема...дано се е разбрало!Значи от болката нямах интуиция /на която вярвам безрезервно/.Беше се е притъпила и нямах светлина какво да правя. ок!

Продължавам - ситуацията е -без право на избор... :) т.е. Веднага операция като ми казаха,че щанса е доста голям почти 100% ,но като гледам Кристян и неговите 15% в предният пост се замислям,че можело е и да ме послъгват...Е при всички случаи само пациента си носи отговорността,защото подписва маса документи и формуляри,в които се съгласява безусловно с всичко.

На мен не ми се наложи да подписвам такива неща...Сещате се защо? :)

Успокоиха се болките за кратко,когото се фиксирах вече на леглото и интуицията ми дойде и за кратко ми "светна" цялата ситуация...

Решението - обаждам се на човек по мобифона тогава ,казвам му какво да ми приготви и купи и да дойде да ме вземе до 30 мин.!Направих го!

Когато доктора дойде да ми пъха нещо в носа и да ме подготвя за операционната и разбра за решението ми ...превъртя! Не можеше да повярва!

В като видя,че не може да ме убеди и той,а после и колегата му,а после и близките ми,които не можаха да ги принудят да подпишат вместо мен за операция, се реши да ме изпишат с подписването на едни големи "чаршафи" с което аз удостоверявах,че се качвам на влака за отвъдното! :)

ОК! Моето голямо уважение към всички доктори в случая.Големи професионалисти и хора най вече...Аз и не съм против операциите,но когато те са принципни...в случая това не беше така,а и имах ясно изразена интуиция,която си я слушам винаги! Тук ще спомена,че и до ден днешен тези хора смятат,че аз съм ходил на друго място да се оперирам.Предпочитам да си мислят така и казах на близките ми да не коментират и да не обясняват,че не съм се оперирал...Не исках да се засегнат или да се удари по някакъв начин егото на докторите или да се обяснява там нещо.Те бяха хубави хора,честни /не са ми искали и стотинка/ и изкаха да спасят живот както са го правили стотици пъти...Имат изцяло моето уважение!

Какво стана после? -всичко вървеше по план.Прибрах се...направих на първо време там какво трябваше да правя...и така трябваше да си почина малко...ХА-ХА ...Мислите ли,че това е възможно,когато роднините ви разберат,а докторите са ви дали максимум 24-48 часа живот?!? :)

Ужас...!Като се заизреждаха с предложения за частни доктори,софийски клиники,упрекнаха човека дето ме измъкна от болницата за убиец...Нямам думи! Тези реват ...онези ревът,а аз не съм "пътник" -усещам го,...чувствам се вече по-силен,а всичките ми пречат да се възстановявам...

Позабаламосаха се там някъде и аз грабнах ключовете от колата и избягах в едно село при родителите ми... 20 км. много трудно ги взех,но пък се отървах от досадници!

Чест и почитания на баща ми и майка ми,...когато им разказах за диагнозата и какво ме очаква реагираха хладнокръвно и не се паникьосаха...

Дано не е било само от това,че съм им помагал много пъти за различни болежки ,...абе все пак смели са си...Аз съм им дете,което до няколко часа го чакат да умре все пак... Баща ми каза само: "Имах преди време един колега в базата и той беше млад,но умря от същото...по-точно от това,че не са го оперирали на време,...ти обаче си си учен и аз те подкрепям! Кажи какво искаш да направя!" Казах,че не искам никой до пуска в къщата и да не дава информация за мен.Майка ми - тя винаги ме е подкрепяла,казах и там какво да ми приготви и се качих в стаята на вторият етаж... Беше късният следобед.Петък е! Всичко се беше развило точно по план... Спокоен съм...Болките отшумяха... Още съм жив!

БЛАЖЕНСТВО!... Да седиш сам с себе си...Без досадници...Без да има някой,който да се опитва да ти "промива" мозъка...и НАЙ-ВАЖНОТО - да можеш да си концентрираш и да си кажеш молитвата спокойно...Светлина! Разбираш всичкото "защо...?"...Пълнота и щастие! Плаках...

Привечер,след като си бях свършил всичко,което трябваше да правя,болките бяха отшумели напълно...потупвах се по корема...направо не ми се вярваше,след като си спомнях ужаса от деня! Прилив на сили.Едвам се сдържах да не стана и да ходя долу при нашите да си бъбрим,че не сме се виждали отдавна.Удържах порива ... благодарих още малко,...Заспал съм!

Събота - станах късничко 8-9ч....Нов човек зареден с енергия и много гладен! Бях жив значи! :)

Лошото е,че бях си изчистил стомаха и бях си обещал да не ям още 24часа...Яд ме е !!! Как можах да си обещавам това! :) Весело ми е и слязох долу да си бъбрим ...

Неделя - чувствам се прекрасно! Сутринта се захраних,а след обяд се освиних /натъпках/...Не е правилно може би ,но интуицията ми не ме спря! :)

Е и съответно направих една голяма глупост... Прибрах се в града взех инструмента и демонтирах едни тръби обвити със стъклена вата в мазето...

Бях обещал в понеделник за едни монтажи там. Свърших всичко за около 2-3 часа - легнах си и се почувствах като най големият глупак!!!

Истина ви казвам! Абсолютен глупак! Ако бяха ме оперирали щях да съм седмица на легло,няколко месеци на диета и без тежък физически труд...а аз сега отървах кожата за два дни и се нагълтах със стъклена вата...Не можех да се понасям!Гузно ми е!Виновно ми е...Гадост!

Сестра ми,като разбра на другият ден щеше да ме набие..."ТИ ЛУД ЛИ СИ БЕ...???" Права беше! Благодаря и и на нея за доверието и за това,че ме измъкна от болницата и въпреки това,че я обвиниха "в убийца на брат и" ...не се разписа да ме упоят и да ме оперират!

Е това е...! Улях се малко в писане,за което се извинявам...Просто спомените ми нахлуха в главата и не се сдържах!

Защо пиша всичко това?- Защото то има връзка с идеята на темата и това "как се представям виртуалната клиника".Жалко,че тук няма хора,които да имат такива или подобни опитности и които да вярват в такива неща,..в които аз вярвам...

В какво вярвам?-прочетете предните ми постове за да не се повтарям...

Синтезирано за идеята: Вярвам,че ако 5,10 или повече човека,ако са се убедили и почувствали възможностите си и ако могат да се хармонират помежду си т.е. да цари Мир,Любов и Разбирателство между тях,то тяхната молитва ще се "чува" доста високо и ако кажат на слепия прогледни-ще прогледне,а на сакатия стани - ще проходи! В това вярвам,но съм и убеден,че такова единение и доверие трудно се постига между хората...

Това е и идеята за виртуалната клиниката,която за сега е напълно неосъществима ...първо-поради неразбиране на идеята и второ-поради липса на хора с опит!

Е няма проблем.Предупредих ви,че идеята е в суров вид и предполагах,че ще остане за сега в такъв! :)

Важно уточнение:

Аз не съм лечител -и никога няма да бъда!

Аз не съм екстрасенс- и никога няма да бъда!

Аз не съм ясновидец - и никога няма да бъда!

Аз съм просто човек ...Аз съм Божи човек !

/малеее дойде ми вдъхновение и на песен ще го искарам...Весело ми е,а не трябва,че пишем сериозни работи/ :)

Извод от уточнението:

Не си правя реклама и не търся пациенти...Помагам само на близки,които ме помолят и то когато имам време и разположение!

Това е за сега!

За мен темата е приключена !

Линк към коментар
Share on other sites

Друго е - в смисъл че акцентът е друг. Но - ти като лекар, когато приемеш пациент няколко поредни пъти и се разровиш волно или неволно в душата му, сигурно често виждаш връзката между телесните му болести и психичното му състояние - и като психотравми и като цялостна нагласа за приемане на стреса, преживяване на емоциите, характер и пр. и пр.

По същия начин когато при психотерапевт дойде човек с невротичен проблем, ти искаш или не искаш правиш връзката между този проблем и соматичните състояния, които човекът разбира се споделя - защото е цялостен, а не само психика или тяло. Двете страни на една монета!

Да, но, Орли, мислех, че ти ще разбереш...

Тялото (тук включвам и ауричното), е само видимата твърда или малко по-фина, но материална част от човека и поради този факт то се изследва с подобно - със сетивата.

Душата е невидимата част, затова пациентите застават и с гръб към психотерапевта, когато се изливат.

Разбира се, че не можем да ги разделим, но при психотерапията се събличат други дрехи, а аускултацията, примерно, е на друго ниво. Интернет е подходящ за подобна процедура, не мислиш ли? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...