Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изкуството като професия


Mindfield

Recommended Posts

Настройката която изкуството дава... ?

Повече гъвкавост, отвореност към живота...?

В хората на изкуството наблюдавам нещо медитативно - дали изкуството е по-различно и им дава такива качества ?

Те сякаш не са с толкова логични типове възприятие, а с интуитивни типове.

Дали е по-различно изкуството от другите занимания и начини на вадене на хляб ? Друго световъзприятие, предполагам по-голяма гъвкавост, оригиналност, за кoято е нужно алтернативно мислене и въображение...

Какво мислите, приятели на изкуството. Някой ще ми помогне ли да разбера повече за него. Може би напр. Ина ще каже нещо повече. :rolleyes:

:):feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Настройката която изкуството дава... ?

Повече гъвкавост, отвореност към живота...?

В хората на изкуството наблюдавам нещо медитативно - дали изкуството е по-различно и им дава такива качества ?

Те сякаш не са с толкова логични типове възприятие, а с интуитивни типове.

Дали е по-различно изкуството от другите занимания и начини на вадене на хляб ? Друго световъзприятие, предполагам по-голяма гъвкавост, оригиналност, за кoято е нужно алтернативно мислене и въображение...

Какво мислите, приятели на изкуството. Някой ще ми помогне ли да разбера повече за него. Може би напр. Ина ще каже нещо повече. :rolleyes:

:):feel happy: :feel happy:

Здравей ,драги Любо !

Радвам се много на темата , която отвори !

Изкуството моделира душата на този ,който прави изкуство .

Може да се каже,че хората на изкуството са много близо до медитацията като състояние на ума . Човек се ражда творец , няма как да придобие творческите си качества или дадености . Талантите могат единствено да се развиват и да стават дълбоки , да стигат до истински, мистични същини ,но да се придобие талант отвън не става.

Човек се ражда с чувството си за цвят и форма , за ритъм и композиция , за трептене на цвета , той самия вибрира и трепти чисто енергийно на определена честота .

Трептенията от цвета в една картина дават информацията за много фини съотношения и хармонии ,които създават в нас определени чисто енергийни усещания ,а понякога и цели структури от усещания .

Изкуството е много интересен начин на живот и на духовно съществуване .

Затова и хората на изкуството са интересни ,необичайни , отвлечени , търсещи ,създаващи .

Вдъхвайки живот на една картина , музикално произведение ,поезия или танц , хората моделират и собствените си душевни състояния ,дадености и посоки на съществуване . Това се отнася за тези ,които създават изкуството ,но и за тези които го консумират ,те също се моделират и създават психическия си пейзаж и вътрешност ,благодарение на изкуството . То е част от духовния и мисловния свят на човека .

Много философски и чисто хуманни проблеми ,са поставени именно чрез изкуството и от хора на изкуството .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

По темата, тия дни чета една книга на Марио Варгас Льоса - "Раят зад другия ъгъл". в която перуанецът описва две съдби - на социалистката Фрида Тристан и внукът й Пол Гоген...Зашеметяваща книга! Не просто животописи, а показваща в най-фини детайли душевността на един артист като Гоген...Трудно е да се предаде с думи усещането, което остави описанието на живота му в мен...Търсещ, експлозивно емоционален, вечно в протест срещу посредствеността, ежедневността, битовизмите...Колоритен почти колкото платната си...

Ина е права - не се става артист...Това особено светоусещане е дар Божи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Настройката която изкуството дава... ?

Повече гъвкавост, отвореност към живота...?

В хората на изкуството наблюдавам нещо медитативно - дали изкуството е по-различно и им дава такива качества ?

Те сякаш не са с толкова логични типове възприятие, а с интуитивни типове.

Дали е по-различно изкуството от другите занимания и начини на вадене на хляб ? Друго световъзприятие, предполагам по-голяма гъвкавост, оригиналност, за кoято е нужно алтернативно мислене и въображение...

Какво мислите, приятели на изкуството. Някой ще ми помогне ли да разбера повече за него. Може би напр. Ина ще каже нещо повече. :rolleyes:

:):feel happy::feel happy:

Изкуството дава нов прозорец към света!Дава нов поглед върху живота, заобикалящия ни свят, възприятията развива и вътрешния свят обогатява! Но не е лесно да си човек на изкуството, ти просто си различен!А разликите са много! Изкуството дава много неща, но и отнема много от човека понеже го прави различен от повечето хора около него, а по този начин е трудно да се впишеш в света на хората в чийто живот липсва изкуство- при тях липсва цвета и обемността на възприятията, докато при тези които знаят що е изкуство, за тях красотата е повече от колкото еднотипното възприятие на останалите! Хората на изкуството са пълни с идеи! За мен това са хора с богата душевност, те са неизчерпаем източник на енергия, в тях е скрит цял свят от красота и магия! Те са скрито съкровище, само някой успяват да се докоснат до тях и до техния вътрешен свят!Който за мен лично е неописуемо красив и необятен!

За мен изкуството не може да се обясни, то трябва да се практикува и човек сам да се докосне до това, за да го определи по свой начин!

За мен лично хората на изкуството са най-богатите хора на света!Но може би и най-тъжните понеже виждат нещата с вътрешните си очи!

Ина е права - не се става артист...Това особено светоусещане е дар Божи.

Да, дар от Бога е! :)

Редактирано от Efirna_Nejnost
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

... Изкуството дава много неща, но и отнема много от човека понеже го прави различен от повечето хора около него, а по този начин е трудно да се впишеш в света на хората в чийто живот липсва изкуство- при тях липсва цвета и обемността на възприятията, докато при тези които знаят що е изкуство, за тях красотата е повече от колкото еднотипното възприятие на останалите! Хората на изкуството са пълни с идеи! За мен това са хора с богата душевност, те са неизчерпаем източник на енергия, в тях е скрит цял свят от красота и магия! Те са скрито съкровище, само някой успяват да се докоснат до тях и до техния вътрешен свят!Който за мен лично е неописуемо красив и необятен!

...

Щом Айнщайн е казал че въображението е по-съществено от знанието, защото е по-обхващащо... B)

Линк към коментар
Share on other sites

[

Щом Айнщайн е казал че въображението е по-съществено от знанието, защото е по-обхващащо... B)

:D Кое е по- съществено ли? Не бих търсила мястото и значението на взаимно свързаните... То и при хората на науката въображението е с голям приоритет... Чиста територия на рационалното е само теория.

Линк към коментар
Share on other sites

Хората на изкуството са маята на обществото. Изкуството в различните му форми е връзка с творческата природа на живота. Хората на науката са лявохемисферно центрирани, а тези на изкуството - дяснохемисферно. Някои успяват да съчетават и двете и това са най-хармоничните хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Настройката която изкуството дава... ?

... e вяра в себе си. Изкуството е начина да изразиш себе си без съмнения и кланяне пред авторитети.

Творческият импулс е свързан с алтернативното мислене

Линк към коментар
Share on other sites

Хората на изкуството са маята на обществото. Изкуството в различните му форми е връзка с творческата природа на живота. Хората на науката са лявохемисферно центрирани, а тези на изкуството - дяснохемисферно. Някои успяват да съчетават и двете и това са най-хармоничните хора.

Хахах, дори си правих и тест специално за мозъка, с кое кълбо функционирам повече. Оказа се ,че съм много особен вид

креативен наблюдател , дясно полукълбо , триизмерно мислене . Точно това съчетание са и Ван Гог, Айнщайн и Бил Гейтс , това ми бяха резултатите от теста.

Пожелах си да съм гениална като тях . ХАхахаха. :3d_139: Мисля в образи , не в букви и цифри , така да се каже .

Линк към коментар
Share on other sites

Донякъде съм съгласна с казаното от Диана Илиева. Всеки се ражда със своите дарби,въпросът е да ги открие и използва пълноценно.Но не всеки превръща дарбата си в професия,в постоянно занимание и мисля,че тук е разликата между Хората на Изкуството и онези,които избират или просто така се стича животът им,да изкарват хляба си по един начин,а дарованието им остава само тяхно хоби,любимо занимание в свободното време или несбъдната мечта,по която тъгуват до края на живота си.Човекът на изкуството,онзи,който му се посвещава изцяло,много често е обречен на самота и неразбиране от обкръжаващите го,няма семейство,лишен е от най-обикновените човешки радости,(така,както са наложени и приети от обществото),и една от причините за това е,че на него обикновено му липсват прагматизма,практичността,губи му се връзката с материалния свят.Той живее,заради изкуството си,но в същото време е човек,като всички останали и нищо от човешките мечти не му е чуждо.Отдаването на изкуството е и много изразходващо откъм енергия - не е случайно например,че един концерт рядко надвишава 2 часа.А за подготовката на тези 2 часа е необходима минимум 1 година,в много случаи и няколко години.Затова има творци - музиканти,артисти,художници,при които в един момент настъпва по-дълъг период на "мълчание".Настъпва "изчерпване"на сили и енергия,а за да се презареди "резервоара" много от тях се усамотяват(което също ги лишава от възможността да бъдат родители,съпрузи).Има и други,които тласкани от жажда за успех или манипулирани от мениджъри,не спират,а се ориентират към наркотиците,в тях намират източник на сили и подкрепа да продължат.

Хората на изкуството са тези,които дават,а останалите тези - които получават.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Той не беше само диригент. Той беше виртуоз в музикалното изкуство - свиреше от малък на пиано и на акордеон като бог, той се беше родил с красотата. Бог да го прости. Не наркотиците го убиха, а грозотата на света.

Хората на изкуството имат онова сетиво, с което или се раждаш, или не. Сетивото за красотата. И този дар е огромно задължение. Защото ако не го понесеш, това те убива.

Линк към коментар
Share on other sites

Едно от качество на хората на изкуството е егоцентизма.

Имаше примери в темата ;)

Да.

Ако изразът "хората на изкуството" бъде заменен с израза "силни характери - личности!" горното твърдение би прозвучало далеч по-малко "сектантско". Хората са си хора.

Да бъдеш себе си в Цялото - това е целта!

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Каквото и да работи и създава, човекът на изкуството умее да предава на хората своите прозрения - при това хората не осъзнават това. Изкуството е един от каналите за сугестивно общуване между хората.

Човекът на изкуството умее да отвори сетивата и съзнанието на останалите за Хармонията на вселената, за Красотата и мъдростта.

И при това човекът на изкуството ги оставя свободни - не просто - той събужда в тях тяхното истинско Аз (не им налага своето).

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже темата е за Хората на Изкуството,( ето определението,което енциклопедия Британика дава за Изкуство:"Използването на умения и въображение в създаването на естетични обекти и среди, които могат да бъдат споделени с други",за да не смесваме понятията),затова и писаното от мен лично засяга онези сфери - и хубави,и не чак дотам,които познавам по-добре,"отвътре",както се казва.По-скоро исках да се опитам да предложа обяснения за някои негативни резултати в живота на тези хора,които обикновено останалите осъждат или не одобряват,за да вникнем по-надълбоко в психологията на живота им.Но това в никакъв случай не означава,че омаловажавам който и да е друг труд и професия.Лично аз,преди да стана музикант,съм работила и други неща,(не чак толкова привлекателни на пръв поглед).Предполагам,известно ви е,че има много известни артисти,например,(Дъстин Хофман,а и не само),които започват артистична кариера едва след 40 години,след като са работили много други неща,и всичко това е част от опита,от уроците,за които си говорим в други теми).Моите родители не искаха да се занимавам с музика и не ме подкрепяха.Всичко,което съм постигнала - и като оборудване,и като музикално усъвършенстване,е благодарение на вътрешния пламък,който не ме оставя на мира и до сега.Не бих се нарекла човек на изкуството,нямам това самочувствие.Човекът на изкуството не винаги е материално обезпечен,неговият "продукт" може да има,но може и да няма признание приживе,може да тъне в охолство,но може и да изгние в мизерия - това е така,защото изкуството няма ясно очертани материални линии,като ястието,прическата,автомобила.То може да бъде признато от едни хора,едно време,едно място на земното кълбо,докато в други може да бъде отхвърлено и творецът никога няма "гаранции",той просто живее и твори,защото това е неговото призвание,защото трябва да предаде някакви послания на всички нас.

Мисля,че просто се разминаваме с някои от вас в семантиката на думите,които използваме,но това не означава,че не сме на едно и също мнение.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Понеже темата е за Хората на Изкуството,( ето определението,което енциклопедия Британика дава за Изкуство:"Използването на умения и въображение в създаването на естетични обекти и среди, които могат да бъдат споделени с други",

Ми ето, нали и аз това казвам, че изкуството не е само пеене, рисуване, игра на сцена, или писане на книги и стихове

Линк към коментар
Share on other sites

За да избегнем "играта на думи":

Изкуство по предназначение [редактиране]

* Архитектура

* Литература

* Сценография

* Фотография

* Изобразително изкуство

* Музика

* Киноизкуство

* Танц

* Цирково изкуство

* Балет

* Театър

Уикипедия

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Човекът, който се занимава с изкуство - всеки както разбира това - като правило се чувства самотен. Много съм мислила над това - защо? Много съм наблюдавала такива хора с очите на приятел, психолог и просто страничен наблюдател.

Да, отвън изглежда егоизъм и гордост и суета... Но когато ги опознаеш отблизо - не е това.

Човекът, който твори изкуство (Използването на умения и въображение в създаването на естетични обекти и среди, които могат да бъдат споделени с други") комуникира с Вселената, когато създава своите творби - без значение как и какво точно създава. Естетичен обект означава Вселената, материализирана в нещо - звук, образ, цвят, предмет, действие, дума... всичко, което може да създаде едно човешко същество, с уменията, които му е дала вселената. Въображението е призмата, през която творецът пречупва светлината на вселената, за да създаде дъгата на своята творба. Тази творба - дъга притежава уникално свойство. Когато творецът я сподели с останалите хора, тя на свой ред се превръща в нова уникална призма, през която всеки поотделно се свързва с Вселената и започва по свой начин да пречупва нейната светлина. Т.е. човекът, който създава изкуство помага на хората да се свържат с вселената. Без значение как. И точно затова остава с усещането, че е с всички, но е сам. Без тази особена самота не би имало и призма, и дъга... Затова повечето я приемат с любов и разбиране.

Много често поради своята роля тези хора стават привлекателни за онези, които искат тяхната "дъга" само за себе си...

Случва се и самите хора на изкуството да се изкушат да пазят дъгата за себе си или да я използват, за да поставят другите в зависимост от нея, или те самите изпадат в зависимост от нея... Краят е винаги един и същ - губят призмата, с която я създават - или въображението, или живота си...

На едни се налага да се справят с известността, на други с анонимността...

Никак не им е лесно.... Но на кого ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Много приятели с артистични професии , са ми казвали ,че самотата ,а дори и нещастието е истинска муза за тях.

Споделяли са ,че когато са нещастни в житейския си път са плодовити в изкуството си.

Знам ,че самотата е нужна до толкова ,доколкото би осигурила свобода и необвързаност на ума , но това би могло да се случи и в компанията на много хора .

И все пак има едно такова особено вътрешно пространство ,което е напълно непристъпно във всеки един човек на изкуството .

Тъкмо тази креативна стая на ума ,където той изобретява и разсъждава над новите си идеи.

Когато тя е пълна с хора , тази вътрешна стая на ума ,човекът -творец няма нужното пространство на ума за създаване на идеи. И процесът се блокира .Аз така си обяснявам нещата. :3d_031:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...