Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме? - част 2


Recommended Posts

Не крия задоволството си от възможността да научавам.Радвам се,че има други хора,за които "проникването" е също тъй важно.Не ми се ще да изглеждам вулгарна,твърде далеч съм от разбирането за духовност,като прибавя и "професионалната деформация",няма как да се защитя от собствените си нападки,освен с "Искам да проумея." :)

Мона,какво ще кажеш за идеята жълта луна/жълто тяло/,както и синя луна/бяло/?!/тяло/т.е. женската част от съзиданието.Знам,че може и да понеса обвинението,че се наслагвам и върху другите,но като си припомних и времето,в което сънувах моя сън,като да се уверих в тълкуването.Затова и го пуснах след твоя.Напоследък изучавам онова,което се шири като мнение:"Когато тялото казва не" и обратния вариант :когато /Аз/ние казвам/е/ не,на тялото.Та ,аз лично се прекланям пред грандиозността на проявата материя, в това число и на човека като такава.Какво ни съобщава тялото? или "Какво" съ-общава чрез тялото.Няма да се откажа, да проумявам това" Какво"

didi_ts и на мен много пъти ми се е случвало,да си говоря с мъртви близки на сън.В тези сънища,те са ми отговаряли на въпросите,които им задавам.

Още нещо,което скоро си спомних и ,което все повече ме кара да вярвам е,че преди години,без изобщо да знам каквото и да е за астрално тяло ,го описах в "съчинение".Едва сега,благодарение на теб,Мона разбрах еднаквостта.Нямам разбиране за туй,сякаш сънуване на живо,получаване на информация без да съм я търсила. :unsure: като помощ от Някъде. :)

Чезал,изтъкал си такъв килим,че може да го оглеждам с часове.Мисля,сякаш има тон на боязън от съзидателната ти мощ.

Благодаря ви за споделянето!Имам нужда от него и се радвам,че го получавам.

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте ! Аз съм нова в този форум и винаги съм се интересувала от значенията на сънищата. Имала съм няколко сънища, които са се сбъдвали почти така, както е било в сънят ми. Наскоро, в неделя срещу понеделник сънувах, че бях в дома на мъжът, в който съм влюбена. В съня ми той изглеждаше по-различно-по- пълен и по- нисък като че ли; разположението на стаите също беше по-различно. Той спеше в една от спалните. След това се събуди, дойде при мен и ми поднесе едно малко пръстенче с камъчета.То ми приличаше повече на детско пръстенче, като златно. И заедно с това пръстенче ми даде едно листче хастия, на което имаше написано нещо. След като ми ги даде, ме целуна, каза ми нещо от рода на "Знаеш, че те обичам", прегърна ме и пак отиде и си легна.

Този сън си го спомнях много ясно на сутринта. Проверих в един съновник и подаряването на годежен пръстен значи раздяла. В действителност този мъж ме обича, признава го, но не се решава да ми предложи сериозна връзка, т. е. брак. Аз го обичам и се измъчвам от неговата нерешителност. Сънувам го често, в един друг сън бяхме много щастливи, смеехме се и тои беше облечен с ярко синя тениска.

Ще съм много благодарна, ако ми помогнете да разтълкувам този сън, знам, че в него има скрито някакво послание. Дали въобще пръстенът е бил годежен или така ми се иска, защото толкова много искам да съм с него?

Линк към коментар
Share on other sites

Вероятно става въпрос/според мен,естествено :) /за проектирането на твоя Анимус върху човека,в когото си влюбена,т.е. твоето несъзнавано мъжко.Кръгът е символът на завършеност,цялост,хармония.Възможно е в този сън да се разпознаваш като цялостна /в момента/,стойностна личност.Е,може и да е пророчески сън.Дано! :) Щом желаеш толкова силно годежа.Не мисля,че годеж и сватбата означават раздяла.По скоро съюз на Аза с То,съюз на твоето несъзнавано мъжко начало с проявената в битийността женственост.

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Много благодаря на shelter за бързия отговор! Много моля и за други тълкувания.Поразрових се в другите страници и открих страхотни тълкувания на сънища. Много ви моля, помогнете и на мен!

Линк към коментар
Share on other sites

Към Шелтер: в твоя сън няма Луни. После, не всичко, което сънуваме, се отнася до нас самите или конкретно до нашето несъзнавано и не всеки сън е образ на моя емоционален свят. В много митологии присъстват сини луни и чето луните са две. Свързано е по-скоро с лунните богове и т.нар. митология на лунните народи, един от които е е еврейският. Много мои сънища не касаят мен - една нощ сънувам, че бабата на Нина Николина е починала. Обаждам се на другата сутрин и смутена питам моята баба това дали е вярно (като деца аз и тя бяхмме приятелки). Оказва се, че е вярно. Какво ме касасеше това - отговорът е нищо. Просто получих информация. Стотици са подобни примери с мои сънища.

Към Палмира: никога твоя човек няма да ти предложи брак, или да не казвам никога, но поне не скоро (в близките години). В съня ти има уловка. Като цяло е компенсаторен сън, с едно изключение - синята тениска. Синьото не е любовен цвят (а дори напротив), но - този човек е твоето алтер его, близката ти душа. Най-добре е, ако бъдеш и интимна с такъв човек, но това е ситуация едно към милион. Дано Боговете да се смилят на твоята любов и да ти помогнат!

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласна с теб,"не всичко, което сънуваме, се отнася до нас самите или конкретно до нашето несъзнавано и не всеки сън е образ на моя..."Много ти благодаря за знанието,което пре-даваш.Чета те.Да,така е.В моя сън няма луна.И двата съня обаче разглеждам като откровение,много по-високо от личната легенда.Ти си била и си готовата за живот/еволюция/ жена/ин/,тогава аз бях пустош.От година насам се наблюдавам ,както и случващото се.Малко знания,малко опит в наблюдението,но желание има.

Добавям,също съм имала пророчески сънища.Има и още нещо,което никак не ми се иска да е.Наскоро описах мой спомен от детството,който обаче се разигра във вариант.Но думите съвпадаха, като описание напълно.Все едно преди случилото се,разказах като мой спомен,онова което се случи на друго дете.Още веднъж ти благодаря,за знанията!С молба за още:)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Тази нощ сънувах различни сънища. Спомням си два от тях по-ясно.

Единият беше:

Влизам в стая подобна на класна стая и там моя роднина, която по професия е лекар, даваше уроци по музика. Една от дъщерите и също беше в стаята.

Майка й ми каза да си избера инструмент. За първи път усетих силно желание и любов към цигулката. Исках да свиря на цигулка. Исках този инструмент да оживее в ръцете ми. Тя ми отказа. Под предлог, че в момента ще смущаваме хората в съседните стаи, че в началото ще бъде трудно и няма да мога да възпроизведа музика, а само скрибуцане. Разочаровах се. Тя ми даде един друг инструмент, каза ми името му(но забравих какво беше). Много по-голям от цигулка и приличаше на контрабас. Не исках да свиря на него, предпочитах китара, макар че мечтаех за цигулка...Повече не си спомням от съня. Сега си мисля колко много неща съм пропуснала досега в живота си. Даже не съм осъзнавала, че ми липсват. До днес, когато сънувах този сън не си давах сметка колко много обичам цигулката и как искам да се науча да свиря на този толкова красив и изящен инструмент.

...........

...........

...........

Другият сън.

Спомням си го бегло. Почти нищо друго не се сещам, освен образа на една жена. Циганка. Облечена в бели, красиви дрехи, приличащи на носия. И лицето й, видях го отблизо. Имаше големи черни вежди и беше кафяво на цвят. Говореше ми нещо, разказваше. Но вече не си спомням какво.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

За втория ти сън - какво е отношението ти към циганите изобщо. "Циганка в бяло" е като "болен от здраве"; това се нарича оксиморон. Или ти си променяш отношението към нещо и още не го осъзнаваш (затова първо го сънуваш и "осветляваш" и "изсветляваш") или предстои да преживееш нещо неприятно, но ще се разминеш по-леко.

За първия сън - класика в жанра. Виж каква е символиката на инструментите, особено на цигулката, китарата (цигулката и контрабасът са от един тип); после - вникни в отношенията си с майка си и дали не я обвиняваш за някакъв твой избор. Съня има и сексуален контекст, но ти сама ще го разбереш как и защо.

Линк към коментар
Share on other sites

Мона,

Изминалата нощ е началото на източната нова година. Тя е и нощта срещу петък.

Сънувах странен сън.Ще ми помогнеш ли в тълкуването му? Моля те.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти помогна за всичко.

Започвам: И се завихри в далечината буря.Видях издигащия се към небето тъмен хобот на тайфун.Единствената ми мисъл беше, че трябва да го изпреваря и да се добера жива до детето ми, което знам, че е само и може да се уплаши. Хванах за ръка едно дете, което го познавам бегло, но и то се казва като мен-Константина.Почти в летеж го дърпах и бягах.Преминах през някакъв участък от пръст, рохкава тъмна и краката ми затъваха до колене.Бягах бързо, но с неистови усилия/представи си бягане през преспи/.Обръщах се, виждах тайфунът да се приближава , стисках силно ръката на детето и бягайки му обяснявах, че трябва да стигна до моето дете.Сърцето ми биеше лудо.Преминахме земния участък и продължих бягането по улиците на квартала, в който някога живееше моята майка.Бурята утихна.ЗНаех, че предстои следваща фаза и се озовах до пролуката на оградата на едно училище. В двора му деца играеха футбол.Загледах се към отсрещната страна на двора и се убедих, че и там в аградата има пролука.и няма да се наложи да заобикаляме многоРазсъждавах, че ако тайфунът се завихри пак ще успеем да се скрием в училището.Когато се обърнах към детето видях,че държа моето дете за ръка.Успокоих се.Събудих се и веднага станах.Бях уморена от бягането в съня и обезспокоена.Не исках съня ми да продължи. Цял ден , обаче , мисълта ми е към него. МОНА, БЛАГОДАРЯ ТИ!

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да разказвам целия сън, беше съставен от действия, обикновено плашещи за мен, които се превръщаха в нещо преодолимо и приятно. Изкачвах и падах безкрай с радост в сърцето. Прескачах река, като от другата й страна бях крава (щастлива :) )Но се появи едно име, което не чух точно - Айниийа или Йайнейа. Две мургави момчета се спускаха, боричкайки се, по един кален склон, а аз ги възприех като бог или богиня??? и изрекох молитвата, която повтарям всеки ден и е много моя и съкровена. Тогава чух това име. Тълкувах го като ана, Мериамана, но не съм сигурна. Калта и момчетата ме объркват, не би могло да бъде майчиното. А чие?

Линк към коментар
Share on other sites

Ох,сега и аз почвам да викам за помощ!

dina_qneva, моля кажи ми кога сънува този сън.нещо се случва с мен,непрестанно.Сякаш Някой се шегува.Улавям се предзнание.Повече от често. :o А,съм убедена ,че пророчеството е невъзможно,поне така мисля.Не говоря за програмиране.Снощи отникъде в главата ми дойде"Аз съм в окото на бурята".Сега твоят сън е първото,което прочетох,оня ден,че телефонът ще звънне точно в определен час.Случилото зъкъсня с минута.Каквото и да ми мине през главата сякаш става.Вярно е ,че много ме интересува интуицията.Объркана съм.Или пък контактите он лайн ми идват повече :unsure::)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Към Дина:Детето, което бегло познаваш (по твоите думи) си самата ти. И името му, затова е същото. Въображаемия тайфун е съсредоточие на всички твои страхове, които те гонят и ти бягаш. Успокой се, напоследък си станала прекалено тревожна и очакваш само лоши неща да ти се случат; не вярваш и на никого, дори и на себе си. Успокой се и помисли как можеш сама да си помогнеш.

Към Шелтер: споко, няма ти нищо. Сетивата ти са отворени, получаваш информация, но нито я селектираш, нито я обработваш. Това се случва винаги, когато се занимаваме със сънищата - те отприщват у нас неподозирани архетипни комплекси. А силата на архетипа е огромна, нарича се нуминозност. Започваме да приличаме на архаичния човек, за когото цялата вселена е жива и говори. И отвсякъде чуваш гласове и нашепвания. Имената са едно от тях. "Окото на бурята" е КОНСТАНТА спрямо другата част - ТАМ Е НАЙ-ТИХО И СПОКОЙНО. Имай предвид, че захващайки се с тълкуването на сънищата (своите и чуждите) отключваш и вратите на своето несъзнавано. Приготви се за интересни срещи. Това, което ти се случва е чудесно. Моментът, когато започваш да осъществяваш собствената си легенда, е настъпил.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Сънувах борова гора.Между няколко бора си бях направил нещо като иглу от сняг и борови клони.Виждах себе си как се отдалечавам от иглуто за да търся дърва.Веднага щом се отдалеча при иглуто се появяваше огромен вълк,щом го видях го подсгоних и той избяга.Пробрах се но той пок дойде започна да се зъби опълчих му се като заех същата поза и той подви опашка и избяга(на всичко това бях страничен наблюдател но знаех че човека който виждам съм аз) :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава чух това име. Тълкувах го като ана, Мериамана :o

А!!!Не!!!!!Това вече е лудост!  :D Отивам си!Кой кого сънува???????????Какво става?!!

shelter, моля те кажи ми нещо повече, лудостта май е моя, усещам, че сънят е много важен за мен. Името звучеше малко различно от Мериамана. Усещането като цяло беше прекрасно, много необичайно за мен в последно време. Мона, би ли ми казала нещо?

Линк към коментар
Share on other sites

Lia,виж как Мона,хубаво я е описала тази лудост:)Рационалното ми обяснение е точно изострена сетивност.Т.е. отварянето ни за информацията.А,после тя натрупана в несъзнаваното,някак прави пробив спонтанно в осъзнатото.Като искричка.Това ми е обяснението ,но не знам как го правя.А иначе в съня ти има съвпадения с мен.Опитай сама да огледаш около себе си.Можеш да погледнеш мита за Йо и правнуците й Данай и Египт/мургави момчета,кал,река(Нил се разлива),щастлива крава на другия бряг/?!.Съжалявам.И аз тепърва започвам да се вглеждам.

А другите неясни имена звучат все като:Ана,Яна ,Ения/Да не би да си я слушала наскоро? :) / в превод все близко до благодат. :unsure::)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Към Лиа: Сънят ти ни праща доста надалече според мен. Има едно име, което е фонетично близко до Мериамана, а именно Мианмар. Мианмар е бившата държава Бирма, намира се между Индия, Китай и Тайланд, на югозапад граничи с Бенгалския залив, наричат я още "Страната на жълтите пагоди". Айейервади или разпространеното днес име на река Иравади пресича страната точно по средата. Наричат я свещената река Иравади, извира от сливането на две реки до китайската граница в Мианмар и се влива в Андаманско море. В Мианмар почти всички са будисти. По отношение на кравата и двете момчета, става доста сложно. Аз лично виждам мита за прозихода на Кришна. Става дума за Кришна и брат му Баларама, които бягат в град Гокула или "Кравешкия град", тъй като Кришна е преследван от Канса. Последния изпраща няколко демона да убият Кришна, единият от които е в образа на кравата Ватасура. Наблизо също е имало река, но това е реката Ямуна. В съня ти със сигурност има или се разказва за някоя божествена генеалогия - ти ставаш Крава (всички богини-майки са изобразявани и като крави: Изида - с нейния рог, Хеката, Ищар и т.н); пробужда се творческото/демиургическото начало; много често (както е в скандинавската митология реката е от мляко, което извира от свещена крава); малките мургави момчета обикновено са братя или братя-близнаци: всички митове, които обясняват света започват с родоначалието от двама братя, или брат и сестра. Всички прародители, дори и Адам е билл тъмен, мургав (макар, че "х'адам" значи по-скоро червен, червена земя). Има много какво да се коментира за твоя сън, но няма да ни стигне мястото, а не е и нужно. Опитвам се да ти подскажа някои идеи, а ти сама ще достигнеш до същността.

Линк към коментар
Share on other sites

От Бирма отиваме в Северна Америка....

Сънят ти говори за инициация, вероятно преминаването от юноществото към зрелостта. Знаеш, че повечето северноамерикански индианци (а и не само те), имат обичай да изпращат младежите (бъдещите мъже) за няколко дена, обикновено седем, някъде в отдалечена част от племенния лагер, за да призоват духа на самото племе. Второто е да получат новото си име/новото име се свръзва с ритуала на пречистването и изолираното място. По подобен начин тибетските неофити престояват ок. 3 години в пещери, но там, вместо вълци, се появяват тигри. Има много такива легенди. Вълкът е тотемно животно, то е медиатор между племето и Великия дух. Т. е. Вълкът е твоят покровител и пазител, но ти си се уплашил и си го изгонил. Подчинил си един несъзнаван комплекс и си го върнал обратно в света на "дъбокото" от страх. Вероятно потушаваш и то съвсем съзнателно някаква своя агресивност, която, за да донесе положителни резултати за личността ти, трябва да се совободи от страха на Азовия ти цензор. Според мен, този вълк е част от самия теб и то хубавата ти част - жизнеността и силата, мощта на дивото, на несъзнаваното, на природата, която е у теб, на твоята независимост!

Символиката на вълка е двойстена, но ти послушай какво ти кава вълка и го опитоми - по подобен начин Св. Франциск Асизки опитомява вълка Губио и той става негова емблема.

Линк към коментар
Share on other sites

Вендор,сега си спомних и нещо,което мернах наскоро и което се отнася за тълкуването на приказките.Все се стремя да се приближа към конкретното,моментното лично.Вълкът,си мисля е напълно възможно да е твоят баща.Заплашващата фигура/озъбва се/,на която ти отвръщаш със същата поза./малкото момче иска да прилича на баща си/предполагам знаеш,че малките момченца си искат майките :) Веднага щом се отдалеча от иглуто.Тук е собственическото отношение към майката/иглу/.Бебето не се отделя и я иска,защото тя му осигурява всичко,от което има нужда."Аз си направих иглу".Бебето си мисли,че е майката,т.е.едно и също с нея.В много ранна възраст,усещанията за дискомфорт премахнати от майката,карат бебето да мисли,че то самото се справя с премахването му,докато истината е,че изцяло зависи от нея.Възможно е,сега да има проблем сходен с тази ситуация.Т.е. ти да имаш претенции за жена и да се е появил друг претендент,с който ти си в борба.Моля,отново да ме извините,за намесата,но според мен,така се учим един друг.Колкото повече казано,толкова повече :unsure::)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Както казва Мечо Пух :D

Шелтер, американски психоаналитици ли предпочиташ или си фен на Фройд? Имаше една видна психоложка, американка, от юнгианската школа обаче, която правеше подобни препратки, не си спомням вече как се казваше.

А на Вендор бих препоръчала да прочете "Тотем и табу" на Фройд, специално за инициациите, които намират мащабно поле за изява в сънищата ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...