Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да бъдеш или не?!?


Guest Fut

Recommended Posts

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Относно пиратите

Пиратите кръстосвали морета

в далечни, неуютни времена.

Сега ще ги открием в кабинети,

заели печелившата страна.

Преди с превръзка на окото бдели

по всички географски ширини.

Сега със вид на честно преуспели

в юмрук държат народи и страни.

Под флага на ухиления Роджър

на бой потеглял дивият пират.

Сплотени и сега във тайни ложи,

нима не контролират този свят?

Език със тях не можем да намерим.

Не съществува помежду ни път.

На истината всички кавалери,

сразени от пиратите мълчат.

Отчайваща непоносима мисъл

ума ми прекосява и расте:

Нима това, което съм написал

да бъде или не, решават Те?"

Единствено последните думи от стихотворението ме накараха да го поставя в тази тема. Ако има по-подходяща, разрешавам да го преместят в друга. :D

Въпросът ми е: От кого е написано? защото ми попадна случайно и без автор.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз нямах предвид "отстъпване от принципите" или "правене на компромиси", а по-скоро преосмисляне и съзнателно заменяне на едни принципи с други.

Когато е още дете, на човека му се втълпяват определени принципи от страна на семейството, училището, средата във вид на норми на поведение, мироглед и т.н.; после вече, израствайки, юношата започва сам да търси, сравнява, изучава ... Пък и в по-зряла възраст, може би не всички, но някои хора продължават да се развиват и може да достигнат до други "истини" (слагам в кавички, защото е доста относително).

Аз мисля, че когато човек е още дете и младеж, той няма все още добре изяснени принципи. Това е времето, когато той си ги формира един по един. Не е задължително да се съгласи с всичко, което се опитват да го научат училището и родителите. По-скоро той възприема съветите, но ако има глава на раменете си, ако може добре да наблюдава действителността около него, може да трансформира наученото според неговия си мироглед и разбирания. Тогава вече може да се каже, че има изградени принципи. Това става към 20-25 годишна възраст. Дотогава човекът все още се учи да бъде човек.

Освен това си мисля, че хората са склонни да отстъпват от някои свои принципи, когато са влюбени до уши в някой друг, и когато този някой не е подходящ за тях, но те не го осъзнават.....това до момента, в който се събудят от фалшивия си сън, ако се събудят въобще. Ако не, си остават някакво отражение на другия

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

...Бог те кара да умреш за себе си и те съживява отново в Него".
Из- "Океанът Руми..."(спиралата)

Галатяни 2:20

Съразпнах се с Христа, и сега вече, не аз живея, но Христос живее в мене; а животът, който сега живея в тялото, живея го с вярата, която е в Божия Син, Който ме възлюби и предаде Себе Си за мене.

Да не бъда по този начин, ето избора ми. Поздрави!

п.п.Няма по-красиво и ... не бъдене от това.

Да, още повече, че това е единственият начин всъщност да Бъдеш!

Иначе, с избора на плода за Познаване на доброто и злото човек е избрал да не бъде. Изборът на плода от дървото на Живота в системата на библейските образи ще да е избор да бъдеш...Но, както е известно, не този избор е бил направен.

Линк към коментар
Share on other sites

Шекспир е бил велик ум. И неслучайно той е пребъднал през годините, през времето. Такъв ум те провокира да мислиш. И то да мислиш нестандартно.

"Да бъдеш или да не бъдеш - в това е въпросът".

Да. Въпросът е в избора на ... крайности. Да - в това е въпросът. Но човек е създаден не за да задава въпроси само. Човек е сътворен, за да намира и отговорите им. И Шекспир, както е присъщо само на един свободен ум, освобождава и нас сами да намерим отговора - отваря ни вратата и ни оставя да направим своя избор на отговор.

Въпросът е в или-то, а отговорът е в и-то.

Да бъдеш и да не бъдеш - в това е отговорът.

Това казва и Fut с думите си, обхващайки истината за същността на бъденето, а Багира пак ни нарежда как точно да бъдем, пращайки ни в някакво небъдене, което зове себе си с помпозното име Бъдене.

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъда или не? :dancing yes:

Не си задавам този въпрос. Може би защото съм си избрала да бъда. Въпросът, който е съществен според мен е: Какъв (каква) да бъда? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Роси!

И аз не си го задавам - щом съм жива и съм тук, значи вече съм направила този избор преди да дойда и Великото Разумно Начало се е погрижило той да се реализира по най-благоприятния за мен начин.

Моят въпрос на младини беше "каква съм?" - - т.е. какво е заложено в мен, с което да служа на Цялото? Мисля, че на него вече се научих да си отговарям както в глобален, така и в ежедневен план.

Сега актуалният ми въпрос е "какво имам да науча"?

Линк към коментар
Share on other sites

Крилатият и много известен въпрос на Хамлет, аз лично винаги съм го смятала за много тъп. Както и личността на Хамлет, един много слабохарактерен герой, който предпочита повече да мъдрува и да реди монолози, отколкото да действа. Не виждам нищо гениално и оригинално в решението на Хамлет да се прави на луд, след като разбира истината за баща си, чичо си и майка си. Какво ли е целял с тази "лудост"? Така и не става ясно.

Да, има нещо гнило в Дания. То целият образ на Хамлет си е гнилостен.

Предлагам ви едно различно мнение за Шекспировата творба

Предлагам следния литературоведски текст на вниманието на учениците, за да могат да си гарантират двойката по литература. Все пак даскалът в мен не ми дава мира и ръцете ме сърбят да анализирам. А знам колко трудно напоследък се изкарва двойка...

ТУК

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...