Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Учителя за Земеделието


prana_plovdiv

Recommended Posts

Здравейте приятели!

Тази тема е провокирана от личните ми търсения в тази област. И тъй като съвсем от скоро го правя, попитах Ася и тя ме посъветва да отворя нова тема! Мисля си, че това е подходящото място!

Основният ми въпрос е: Къде могат да се открият съвети на Учителя за Земеделието, взаимоотношенията между растенията, как растенията си помагат взаимно, взаимоотношенията между растенията и хората, практически съвети ... и други подобни неща. Или казано с други думи Земеделие на по-фино ниво.

Моля ви, като пишете, цитирайте точното източника! Нека се получи нещо като библиографска справка!

Ако искате да споделите и вашите успехи или експерименти в областта на земеделието, мисля че мястото е подходящо!

Във Влияние на светлината и топлината върху човека, (Ася, много ти благодаря за тази информация!) Учителят казва следното:

Истински земеделец е онзи, който след 10-годишна работа на нивата може да се разговарят с житото, с тревичките, с изворите. .... Колкото по-голяма е любовта на земеделеца към житото, толкова по-едро става то. Разумният и добър човек сее с любов и жъне добри плодове. Земеделецът трябва да се разговаря с житото, което е посял, а житото трябва да го познава.
Лекция от Учителя, държана на 11 юли 1930 г., Изгрев.

Благодаря!

Николай

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за темата!

Винаги съм смятала, че само красиви думи за любовта към природата и растенията не са достатъчни. Прилагането им е нещо като да драснем клечката кибрит и да запалим свещта...

Пълнене и празнене

Когато садим семенцата и разсада в нашата малка градинка, ние с мама винаги им говорим. Тази година се наложи аз да садя малките марули - зимния разсад. Имах усещането, че малко са напрегнати - излизаха навън, в съвсем непознато място. Когато вземах всяко малко стръкче го погалвах и му казвах: "я колко си силно и красиво - ще пораснеш една къдравка и вкусна марулка - да ти се радваме!" Спомням си, че нещо ме накара да си държа дланите за малко над купчинката с пръст със стръкчето... После от време на време ме викаха да ми се похвалят как растат или ако някое имаше нужда от вода... :)

Много неща научих по темата от тук

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Донка!

Тук :smarty: наистина открих интересни неща казани от Учителя за Земеделието с главно "З". И се сетих за нашите баби и дядовци, които при всяка работа на полето са имали и подходяща песен. Това е един от начините човек да се настрои към работата и да я свърши с най-подходящото отношение. Когато "работим" с растенията, не трябва да си мислим колко пари ще изкараме, а колко полезни ще бъдем на тези, които ще се ползват от това, което ние чрез нашия труд и с помощта но растенията и пчелите сме създали. Тогава определено, продуктите на труда ни ще са по-вкусни и по-полезни!

Николай

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят има най-добрите теми за житното зърно....аз работя сред полетата български, през последните месеци изследваме развитието на различни сортове пшеница, ечемик и царевица на база влиянията, които имат от външни фактори: хербициди, фунгициди, радиационно облъчване от клетките на мобилните оператори и др.

При досега с пшеницата, ечемикът, царевицата...при продължителният такъв досег, човек може да открие много неща...и да разбере напълно думите и символиката на Учителя когато говори за житното зърно. За израстването на житните зърна в класа...

За мен отлични анализи и синтези в областта на зърнопроизводството и животновъдството е реализирал Рудолф Щайнер, а и голяма част от казаното от Дънов и Щайнер се припокрива...все пак са живели в едно време. Не на малко места Дънов цитира Щайнер и Щайнер Дънов

Един малък поздрав за всички вас в този хубав форум / снимката е правена преди 2 дни/ :

bayer-118.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

„Някои учени хора, както и някои прости хора, са забелязали, че някои лечебни растения растат на места, дето има или заровено злато, или златни жили. Намерено е, че други растения пък растат там, дето има скъпоценни камъни или някои от благородните метали, като злато, сребро. Други растения растат там, дето има мед, желязо и т. н. Човек трябва да познава тази именно ботаника, да знае къде какви растения растат. Някои растения растат изключително при места, дето има злато. Някои растения пък имат само лечебни свойства. Всичко това трябва да се изучава. То представя скритата страна на ботаниката. Аз не искам да разкривам и друга страна на ботаниката. Именно: Има такива растения, от които достатъчно е да пиете само няколко капки, за да се подмладите, или да станете красиви. Запример, има растения, които са в състояние да прояснят ума на човека, да усилят паметта му. Една–две капки от тия растения са в сила да извършат това нещо.”

„Растителното царство не е създадено само за украшение. То има своето възпитателно въздействие върху хората. Майките трябва да възпитават децата си чрез растенията и цветята. За това те трябва да знаят кое цвете какво въздействие указва върху различните деца. Ако едно дете е хилаво, нека майка му направи една малка градинка и го остави да обработва, да отглежда червени карамфили. Няма да се мине година, две, и това дете ще започне да се поправя. Червените карамфили се отразяват здравословно върху децата. Ако някое дете е много буйно, няма да отглежда червени карамфили, но сини или бели. Ако вляза в един дом и видя, че няма цветя в този дом, зная вече, че тези хора там не са много от умните. Когато мъжът и жената в някой дом обичат цветята, те имат нещо благородно в характера си.”

Из Онова, което дава живот

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ася!

На същото място (Онова, което дава живот) намерих и това:

Когато изучаваме градинарството и садим някое растение, вие трябва да избирате почвата му. Запример, при новото градинарство, трябва да се изучават условията, да се знае при какви условия, при каква почва могат да се поставят съответни подложки.
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Донка!

Тук :smarty: наистина открих интересни неща казани от Учителя за Земеделието с главно "З". И се сетих за нашите баби и дядовци, които при всяка работа на полето са имали и подходяща песен. Това е един от начините човек да се настрои към работата и да я свърши с най-подходящото отношение. Когато "работим" с растенията, не трябва да си мислим колко пари ще изкараме, а колко полезни ще бъдем на тези, които ще се ползват от това, което ние чрез нашия труд и с помощта но растенията и пчелите сме създали. Тогава определено, продуктите на труда ни ще са по-вкусни и по-полезни!

Ще добавя малка редакция относно Тук - изглежда двете страници са с еднакви адреси!?! Затова: В лявата страна има колана с препратки - изберете Земеделие и готово!

Николай

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Да ме очистиш

“Градинарството е малко по-сложен процес. А земеделието е още по-сложен процес. Трябва да знаеш, на каква почва какво да садиш, да облагородяваш растенията. Макар че сегашното земеделие няма пред вид това. Сегашните земеделци имат пред вид само това: да извадят колкото се може повече храна от почвата, да продават повече. Това е земеделие. При това земеделие ти си натрупваш само лоши навици, понеже като продаваш на този на онзи, късаш и продаваш и здрави, и гнили плодове. Ти мислиш, дано спечелиш повече да си купиш волове, да си направиш къщичка, но един ден те държат отговорен, питат те, на какво основание направи всичко това. Ти не може да правиш каквото искаш. Като ореш, ти разваляш жилищата на разни червейчета, на разни бръмбари, мислиш, че са влезли в твоето място. Но ако той е на своето място, а ти взимаш неговото място? И бръмбарите си имат свои места.”

Когато осъзнаем това, светът около нас ще бъде различен!

Успех в Земеделието!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

"Ще кажете, че растението е неразумно същество. Лъжете се, растенията са разумни същества, те са добри химици, превръщат материята и така я използват. Те се справят и с най-трудните условия, които срещат в живота си. Растенията познават закона за дълголетието по-добре от човека. Има растения, които живеят на земята 8,000 години. В Стария завет се говори за дълъг живот, но никой не е живял повече от 1,000 години. Растенията могат сами да си приготвят парфюми. Някои от тях разнасят такова благоухание, каквото човек никога не може да постигне. Още отдалеч се усеща този аромат."

"И растенията, и животните се стремят да заякнат, да станат силни. Разликата между растенията и животните, от една страна, както и хората, от друга, се заключава в това, че грижите и безпокойствата на хората са по-големи от тези на животните и растенията."

"Растенията, животните са също фактори на земята."

Трите посоки

Линк към коментар
Share on other sites

Луната в земеделието и градинарството

Много интересна статия от сп. Житно зърно, год. 12, книжка 6-та. В нея има практически съвети, или по-точно казано, някои правила които трябва да се спазват за да бъде съобразено земеделието с Природата.

Позволявам си да сложа линк и към една много хубава статия от Боян Боев - за Вътрешни връзки с природата, пак от същия брой.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Луната в земеделието и градинарството

Много интересна статия от сп. Житно зърно, год. 12, книжка 6-та. В нея има практически съвети, или по-точно казано, някои правила които трябва да се спазват за да бъде съобразено земеделието с Природата.

Позволявам си да сложа линк и към една много хубава статия от Боян Боев - за Вътрешни връзки с природата, пак от същия брой.

Ако искате да поразширим темата и малко да я изместим от началният й замисъл, нямам нищо против.

Луната наистина влияе в много голяма степен на живота на Земята и в частност на земеделието.

Преди години ми показаха "Календар за земеделци, градинари и пчелари" Изработен и съставен от Мария Тун и Матиас К. Тун или на кратко "Посевни дни". От тогава си го купувам, когато издателите съберат парички да го издадат на български език.

Тази година, 2011, се навършват 49 години ит началото на експериментите на семейство Тун с луната и други неща. Много е интересно!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

И на мен ми е интересна темата, макар засега дамо да събирам инфо.

Биодинамичното земеделие по Щайнер ми се струва чудесна алтернатива на съвременното отношение към живата храна...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...