Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как познавате истинските си Приятели?


Guest aorhama

Recommended Posts

Аз имам такива Приятели - при всичките си интимни грешки и отклонения от истината в самия себе си.

И вярвам, че всеки човек ги има.

Когато съзнателно и с усилие ние сме ги съхранили в сърцето си.

Ще определя доверието математически: СЪОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ ЛЮБОВ И ПРИЗНАТЕЛНОСТ.

Линк към коментар
Share on other sites

Не си спомням как точно бяха думите на Цицерон, но ще се опитам да ги възпроизведа: "Сигурният приятел проличава, когато твоето положение стане несигурно."

В тия думи има малко материалистически привкус, както и акцент върху това не какъв приятел съм аз, а какъв би било добре да бъде моя приятел, но в основата им е заложено най-важното - приятелят е един своеобразен антипод, който именно в своята срещуположност е моят най-добър съмишленик.

Линк към коментар
Share on other sites

Много точно казано, selsal.Точно по този начин разпознавам истинските приятели от добрите познати.Имам само един истински приятел.Но ми е достатъчен за сто, защото знам, че винаги ще бъде до мен, че мога напълно да му се доверя, че от него ще получа най-ценните съвети и най-сигурната подкрепа.Същото важи и за мен, защото това е приятелство, доказало се във времето.Но колкото и странно да прозвучи става въпрос за мъж, не за жена.Изключвам човека до себе си, разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

Как познавата истинските си приятели? Ето един “тест” от Висоцки

:)

Песня о друге

Если друг оказался вдруг

И не друг, и не враг, а - так,

Если сразу не разберешь,

Плох он или хорош, -

Парня в горы тяни - рискни!

Не бросай одного его,

Пусть он в связке в одной с тобой -

Там поймешь, кто такой.

Если парень в горах - не ах,

Если сразу раскис и - вниз,

Шаг ступил на ледник и - сник,

Оступился - и в крик, -

Значит, рядом с тобой - чужой,

Ты его не брани - гони:

Вверх таких не берут, и тут

Про таких не поют.

Если ж он не скулил, не ныл,

Пусть он хмур был и зол, но - шел,

А когда ты упал со скал,

Он стонал, но - держал,

Если шел за тобой, как в бой,

На вершине стоял хмельной, -

Значит, как на себя самого,

Положись на него.

1966

Не мога да намеря български превод.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

А аз си мисля, че aorhama има нещо съвсем друго предвид (мен лично постът му ме праща в размисъл по-скоро за сродните души), което няма нищо общо с това, което другите са писали след него.

Да, всеки човек ги има; далеч не всеки може да ги познае, аз също (имам някакви слаби проблясъци напоследък - само толкова). Рано ни е още явно - в същност: я, да не обобщавам от собствената си камбанария.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако може да ме усети човек го обявявам за истински приятел :)) но за сега има само един "обявен" Интересното при мен е че аз усещам хората и бих могла да бъда обявена за истински приятел на почти всички хора с които общувам, но обратната връзка нещо ми се къса

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Имам приятел който ме е "разпознал" когато ме е видял за първи път, аз него - не.

Преди 10на години се срещнах с едно млада жена, тя беше художничка и по поръчка на сина ми исках да нарисува портрет. Говорехме си общи неща,тя за техники на рисунака, уточняваше ракурса на портрета ... а аз изведнъж бях запленаена от жестовете й, бяха ми много познати. Гледах я почти втренчено и очаквах тънка стена от паус да се скъса и да си спомня всичко.

Физически не я познавах, но мисля, че жестовете са "езика" на душата.

От тогава не сме се виждали, зная, че ако е речено ще се намерим.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Иво за този красив клип.Имах нужда от нещо такова,което да подаря на моята 15 г дъщеря,с която от известно време си говорим и говорим за приятелите и кога са истински.Моите думи и преразказан опит се поизхабиха .Сега като видях кличето мисля,че тя сама ще си намери отговорите.

Още веднъж БЛАГОДАРЯ!

Линк към коментар
Share on other sites

Човек доверява най-личните си неща, разбирайте проблеми, тревоги, щастие, цели, мечти именно с тях, така че те са най-истинските, тези които няма да ти се изсмеят като им кажеш за какво мечтаеш. И тези, които ще те развеселят, ако стане нещо лошо :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...