Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Приятелите


Светлето

Recommended Posts

Случвало ли ви се е в даден етап от живота ви, пътищата с добри приятели да се разделят, поради различни вярвания, начин на мислене, възприемане на света?

Случвало ли ви се е просто да не можете да разговаряте с доскоро близък човек? Едва ли не всяка тема да стига до конфликт?

Какво може да се направи? Може ли да се направи нещо...? Или просто пътищата се разделят...

Някъде, някога бях чела, че колкото по-нагоре по пътеката се изкачва човек, толкова по-тясна става тя и за все по-малко хора ще има място.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

С риск да стана сантиментален ще си дам мнението по темата. :P

Поради възрастта си още не приемам съвсем безстрастно тези ситуации, но ми е пределно ясно, че са съвсем нормални. Отчуждаването става от самосебеси и не са нужни конфликти или спорове. Просто контакта се разпада. Много станаха хората, с които съм бил доста близък доскоро и въпреки липсата на конфронтации помежду ни, понастоящем само поздрава представлява контактът. Това, разбира се го преживяват всички и спасението е късметът да намериш обкръжение с близки до собствените стремежи и идеи... :1eye: Да не се отнасям много... :harhar: Мир и Любов!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Едно любимо ми стихотворение...вече не се сещам от кого беше...от Владимир Голев/Веселин Ханчев/Божидар Божилов..., но съм му благодарна на този дух, защото осмислих словата му и ги прилагам...налагало ми се е ..

Всеки търси другари

Аз искам да имам такива другари,

които да бъдат наистина мои -

когато опасност насред път ни свари,

когато минаваме страшни завои.

Скалата на друга скала се опира,

реките се сливат във обща река...

Самотният клас се огъва, умира...

Животът е дружба!Природата иска така!

( аз си го казвам ...Животът е БРАТСТВО!... )

С реките и птиците.. все пак е ясно.

С човека е друго - той мисли, мечтае.

Той бива начесто поставян на тясно.

Той иска да бъде свободен , да знае.

Приятели търся! Но не от ония,

подобни на пътници в бързия влак,

с които споделям, обядвам и пия,

и ставам интимен, но после забравям ги пак...

Приятели търся!Когато ме черни,

когато срещу ми крещи клеветата,

тогава да дойдат другарите верни,

за мен да рискуват и ранг и заплата.

Такива другари! Поне ЕДИН само !

За него на всичко да бъда готов.

Да казвам " другарю" - по - нежно от "мамо"!

Тогава ще имам Убежище, Хляб и Любов!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Е,Благост...стихчето ти е готино :sorcerer:

Ами по принцип в живота наистина става така.....Хората "случайно" се срещат и после "още по-случайно" се разделят.

А за пътеката е вярно.Човек колкото по-високо се цели,толкова по-сам остава.Нищо по-нормално няма.Когато мислиш с главата си,наистина поне в "нашата мила родина" оставаш сам.

Просто е по-лесно да си част от цялото

ИМАШ КЪДЕ ДА СЕ СКРИЕШ

А и зависи на къде вървиш

Има го и момента,че повечето хора ЧЕСТО

забравят от къде са тръгнали.

И се САМОЗАБРАВЯТ................

....тъжно но, е неуспорим факт

Линк към коментар
Share on other sites

"Кажи ми кои са ти приятелите, за да ти кажа коя си!"

Всеки твой близък приятел съответства на най-важна черта от твоя характер - на най-основна част от човешката ти същност. А всичките твои приятели заедно "сглобяват" огледалото, в което ден след ден се оглеждаш и все повече разбираш коя си, защо си, накъде си - получаваш видимост, съзнание и ориентация за самата себе си. Приятелите са и хранителната среда, в която израстваш като човек и личност. И съвсем естествено е, когато сама се променяш (а няма как да не го правиш, еволюцията го изисква), в съответствие с този процес да се променя и "огледалото" и "хранителната ти среда".

Линк към коментар
Share on other sites

Даа, така е...

Пътищата се разделят, някои се израстват а други остават надолу...или отиват на страни...

Само наситина близките ни, с които имаме общи стремежи и Път остават...

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм :)

И по пътя се появяват нови хора... Някои ни стават по-близки от всички останали.

Само не бива, според мен, да очакваме приятелство завинаги и да страдаме, ако връзката между нас се разкъса. В този смисъл няма и предателства - просто пътищата ни се разделят. Интуицията ни ще ни подскаже кога да се освободим навреме един от друг...

Линк към коментар
Share on other sites

Не е чак толкова лошо да сменяме приятели. Жив е животът, всичко тече, всичко се променя. Всеки да върви по своя път свободно, с Богом и за добро!

Ще продължим и Господ ще ни срещне с други хора, няма да сме сами, ще продължим да общуваме и да се развиваме. Разнообразието е добро нещо. Аз например не искам да се срещам всеки път с едно и също ядене в чинията, колкото и да съм му свикнала и да ми е харесвало. Преди години се разделихме с най-добрата ми приятелка от детството поради разминаване в мирогледа, но и до днес има топли чувства между нас, макар да контактуваме много рядко. Избягвам рисковите теми за разговор, защото в никакъв случай не желая да я огорчавам. Продължавам да я обичам, въпреки че ако е докрай наясно какви са разбиранията ми, би ме отхвърлила. Много ми е помагала и аз не бих се колебала да й помогна с каквото мога, ако има нужда. Отдалечили сме се, но не сме престанали да се обичаме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Благост, благодаря за прекрасното стихотворение ,

Така е - за истински приятел трябва да си готов да умреш без да се замисляш, както и той за теб! Приятелят е продължение на теб самият. И какъвто си, такива са и приятелите ти! Макар че понякога се опитваме да влачим хора с друго ниво на разбиране и вибрация, истинските приятели са тези със сходна вибрация и мироглед, с обща житейска посока! Много хубаво стихотворение: ще го пратя на много хора. Жалко че е само на български...

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели! Здравей, Орлин!

Може някой да го е превел вече, а може и ние...когато остане време! :smarty:

Това за опитите ни за "влаченето" на хора с различни вибрации и ниво на разбиране ...дано да е етап само , за себе си знам, че приключих с този тип "помощ". :whistling:

:hypocrite: Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

За мен няма разлика ...

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!

В Божествения свят може и да няма разлика, но тука на Земята....има...

С ПРИЯТЕЛЯ (поне един само !!!) абсолютно задължително трябва да има следната тройца:

да се разбираме + да се обичаме+ да сме готови да се жертваме един за друг! :feel happy::feel happy::feel happy:

Истинският приятел трябва да е ВИНАГИ готов да ти УСЛУЖИ и то:ДОБРОВОЛНО+МЪДРО+ЛЮБЕЩО. И тук абсолютно сериозна тройца се изисква.

Тествайте себе си и т.н. си приятели! Спокойно и мълчаливо.Всички сме незавършени картини...

Няма ли досетливост/наблюдателност + грижовност/отдаденост + разумност/справедливост +ДОБРОВОЛНОСТ ( без никакво насилие, подсещане, молене, намекване за помощ!!!) + инициативност/бърза реакция....не е още приятелство! Ама никак даже не е! Критерий - Пентаграм.

Знаем крилатата фраза - " имам такива приятели, че просто...не ми трябват врагове" !!! :ph34r::ph34r::ph34r:

Останалото са си разнообразни взаимоотношения между различни хора от различни степени и еволюции - познати, слуги , господари , любими, роднини, професионални...кога хармонични, кога дисхармонични...но все още с Его и користолюбие/балансиран интерес.

:hypocrite: Любов +Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

А каква е разликата /и има ли я въобще/ между приятелство и любов?

За мен има качествена разлика.

Приятелството е характеристика на взаимоотношенията между две същества.

Любовта е характеристика на хармоничното състояние на едно отделно човешко същество. Тя не зависи и не е насочена към други същества...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Всичко е въпрос на интереси. Всеки гледа първо личния си интерес.

Струва ми се, че само добрите взаимоотношения не са истинско приятелство. :huh:

Здраве и любов! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте,приятели!

Чак пък- всеки ..само своя интерес първо...като го чуя или прочета...

:lol: ми става мааалко криво... :lol: и в момента ми минава следната молба ....не обобщавайте, моля ви приятели...не наслагвайте неверни думи, изводи и т.н. в пространството... :whistling:

:hypocrite: Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, всички ! Здравей и ти, Благост!

Извинявам се , не съм искал да обобщавам,но се получи така. :(

Разбирам колко е важно да не слагаме всички под общ знаменател и че трябва да мислим,чувстваме , да се изразяваме позитивно.

Така е . Благодаря много че ми го казвате благо.Преди бих се подразнил че някой ме критикува или ми казва какво да правя. :whistling:

Форума ме променя ! Щастлив съм, че ви има.

А за това , че "интереса клати феса " - какво мислите ? :harhar:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, умници!

Туй за феса и оплешивяването ми хареса...аз малко патриот си падам, нищо че съм си по душа и кръв космополит. :harhar:

:hypocrite: Любов+Светлина+Мир+ Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Телемах, мисля че приятелството не е само до интереси - не и истинското - напротив - повече е саможертва! А интереса си го клати феса, що се отнася до по-грубите неща!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че саможертвата е агресивно понятие...

Не е ли по-добре да е просто любов, близост, безмълвна подкрепа и приемане на човека такъв какъвто е? :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък мисля че саможертвата е радост и освобождаване от егото, което е истиската мъка!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че и двете може да са верни, но в различни случаи. Да видим дали съм разбрала правилно.

Саможертвата може да е проява на агресия първо към себе си, а после и към другия, понеже даването не винаги е правилното и благословено нещо в конкретния случай. Бог обича и мене така, както и другия. Склонността към пренебрегване на себе си може да е проява не на Любов, а на чувство на вина, самоосъждане, стремеж към самонаказване за някакви грешки.

Саможертвата може да е проява и на висша Любов, когато човек се е откъснал от собственото си его, осъзнал се е като част от Цялото и действа според критерия как е най-добре за всички, според Божията воля.

В такъв смисъл съм по-склонна да се съглася с Орлин. Разковничето е в това дали мотивът е правилен и дали е според Божията воля. Защото човек може да сгреши много пред Бога, ако се въздържи от правене на добро. Ако примерно види гладен и не му даде от храната си, ако види бос и не го обуе и т.н. Най-висшата саможертва е на Христос - да даде живота си за хората. Но с едно важно уточнение - такава е била Божията воля за Него, това се е искало от Него. Ако друг човек направи същото, това наистина ще е излишна саможертва, проява на агресия. Няма нужда от втори Христос.

Не е достатъчно само да се приемаме, да се подкрепяме безмълвно или с думи, да си казваме, че се обичаме. Бог действа чрез неживата и живата природа, включително чрез хора. Аз може да съм човек с такава задача, от мен да се изисква да помогна някому. Много пъти ми се е случвало да получа помощ от различни хора и съм благодарна не само на тях, но преди всичко на Бог, че ги е пратил.

Истина е, че това, което се изисква да пожертваме, не е друго, освен даденото ни от Бог. Ние даваме чужди неща, понеже всъщност нищо не притежаваме, а сме нещо като временни наематели на тази земя.

Кои са приятелите ни? Все повече се убеждавам, че дори и враговете са ни приятели. От личен опит съм стигнала до извода, че т.нар. врагове ме подтикват да вървя в правилната посока, помагат ми да се променям. Висша Любов е да обичаш всички и всичко, да се чувстваш хармоничен с цялата Вселена. Сигурно в някакво подобно настроение преди години ми дойде една мисъл, която ми беше любима, понеже освен другото, ме и развеселяваше:

"Враг мой, ти си ми приятел!" :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Слу4вало ми се е да ме предадат и то от хора, на които съм имала голямо доверие и съм вярвала в тях - с едно бив6е гадже и едни моми4ета, които ми се пи6еха за най-добрите приятелки. След раздялата ни с това мом4е ние си останахме приятели, и то най-добрите. Но след това той тръгна с една "приятелка", която не знам какво е правила с него, но знам 4е сега той едва ми казва "здравей!". Понякога от хора, които най-малко сме о4аквали може да полу4им нож в гърба, но какво да се прави живота си е такъв, не е лесен!

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте !

В Божествения свят може и да няма разлика, но тука на Земята....има...

С ПРИЯТЕЛЯ (поне ЕДИН само !!!) абсолютно задължително трябва да има следната тройца:

да се разбираме + да се обичаме+ да сме готови да се жертваме един за друг!   

Истинският приятел трябва да е ВИНАГИ готов да ти УСЛУЖИ и то:ДОБРОВОЛНО+МЪДРО+ЛЮБЕЩО. И тук абсолютно сериозна тройца се изисква.

Тествайте себе си и т.н. си приятели! Спокойно и мълчаливо.Всички сме незавършени картини...

Няма ли досетливост/наблюдателност + грижовност/отдаденост + разумност/справедливост +ДОБРОВОЛНОСТ ( без никакво насилие, подсещане, молене, намекване за помощ!!!) + инициативност/бърза реакция....не е още приятелство! Ама никак даже не е! Критерий - Пентаграм.

Правя следния извод - няма истински приятели и едва ли е възможно - никой не може да изпълни тези критерии! :whistling:

Благост, стремежът към съвършенство - си е вид интерес , нали ?

Стремежът към някаква цел - също е интерес , нали ?

Безкористно отношение - мисля, че е невъзможно тук на земята? Все пак да сме и реалисти! :dancing yes::thumbsup1:

Любов+Светлина+Мир+Радост :smarty::sorcerer::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...