Jump to content
Порталът към съзнателен живот

FAQ - Често задавани въпроси за Хомеопатията


Alexander

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

С други думи - ти потвърждаваш нашето наблюдение, че пациентът няма активна роля в терапията на заболяването -

говориш ни за лекарствената форма, а нас реално не ни вълнува дали пациентът ще вдигне наздравица с хапчета или ще ги смуче под езика. Нали говорим за принципа на действие?

Вълнува ни къде е неговото място в тази уж холистична медицина. И как хомеопатията разчупва модела заболял пациент търси излекуване посредством магическо хапче без да се включва съзнателен процес на осъзнаване на собствените си несполуки. Защото, доколкото схванах, хомеопатията има претенции да е холистична медицина. Не виждам на каква база - ако можеш - би ли ни пояснил как става това?

С други думи - ако не е хомеопатичното хапче, човек не може сам да открие къде бърка в живота си и как да изправи своите грешки?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не винаги може. Не всеки е Луиз Хей, не всеки има нейната воля и умения. Да не говорим за малките деца с вродени заболявания, като астма, туберкулоза и т.н.

Нима искате да ни обясните, че те щом не осъзнават своите грешки, трябва да умрат?!

Хайде моля ви се...

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

За който не си е направил труда да прочете параграф 9 от "Органона на лечебното изкуство" от Ханеман, който съм си сложил като мото, ето го пак:

§9 "В здраво състояние духовната (самоуправляема) жизнена сила, този двигател, одухотворяващ материалното тяло (организма), властва неограничено и поддържа всички негови компоненти във възхитителен, хармоничен жив порядък както по отношение на усещанията, така и по отношение на функциите, тъй че нашият вечен, надарен с разсъдък дух може свободно да се разпорежда с този жив, здрав инструмент, за да постигне по-висшите цели на нашето съществуване.” Органон на лечебното изкуство" Самуел Ханеман

Ето и линкове, въвеждаща в основните принципи на хомеопатията: http://www.beinsadou...?showtopic=8159

http://www.samuelhah...8F%D1%82%D0%B0/

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

jul

...Предполагам е с нещо повече от това да вдигне чашата да си изпие хапчето...

Както по-горе споменах, като се напада хомеопатията, хубаво е да се започне от А, Б, В...

...хомеопатичните л-ва не се пият, хеле пък с чаша вода... :3d_146:

Хомеопатичното л-во не манипулира, то стимулира жизнената сила, образно казано изправя я пред проблемите и, давайки и в същото време огромен обем информация, как да се справи с тях.

Докато алопатичните л-ва, вкл. и билките се опитват да действат анти-симптоматично, действайки върху следствието, а не върху причината. И когато се спре приемането им, симптомите се завръщат.

Подобно е действието и на Баховите капки. Те дават много позитивна енергия, но щом престанем да ги пием, действието им изчезва. Затова се пият целодневно - 4 пъти по 4 капки, понякога и по-често.

Съгласна съм в голяма степен със зеленото, затова ще коментирам само това, което съм оцветила в червено.

В това твърдение има противоречие - значи хо лекарство дава огромен обем информация на жизнената сила и така тя успява да се справи с проблема. Дотук добре. Ако обаче поставим въпрос - ами ако без да искаме предоставим на жизнената сила неподходяща информация, тогава? На това се отговаря, че жизнената сила била достатъчно интелигентна, за да разбере, коя информация да ползва и коя не. Хубаво. Ами в такъв случай, щом жизнената сила сама си знае, ние за какво ходим да й казваме какво да прави, като й подаваме съответното хо лекарство?! Щом тя сама си знае и сама ще може да си намери нужната информация, която както знаем, си съществува волно около нас и не е нужно да има непременно материален носител; ние така да се каже плуваме в един енергоинформационен бульон.

Също така щом сме сигурни, че жизнената ни сила няма да ползва подадената от нас погрешна информация, ами тогава не ни трябва да изучаваме хомеопатията, можем спокойно да действаме по метода на проба/грешка, нали :)

И пак казвам - аз не нападам хомеопатията, аз самата продължавам да си я ползвам. Просто виждам пол. и отр. страни, това е.

Ханеман е един много талантлив учен, създал нещо интересно и полезно, но за мен неговото откритие е малко като откритието на радиоактивните елементи, при което доста от учените занимаващи се с тях, са били облъчени от радиацията и има мисля и смъртни случаи измежду тях. И обективно ние все още не можем адекватно и безопасно да се ползваме от радиоактивността. Което не ни пречи обаче (уж контролирано и внимателно, от специалисти, но за мен твърде самоуверено и малко безотговорно, защото още и още не сме напълно наясно за действието й, вкл. на по-фини нива) да си я прилагаме на много места.

Между другото създаването на хомеопатията е доста по-рано, абсурдно е да предположим, че и Учителя, и Р.Щайнер не са били запознати с нея. Интересно, но и двамата мълчат за нея, а дават доста близки на д-р Бах методи и средства за лечение - спомнете си събирането с чиста чинийка и пиенето на росата, ходенето по роса, търкалянето облечен в бели памучни дрехи по роса от Учителя, скоро четох как препоръчва да си наберем определени растения и да ги сложим в стъкленички на слънце и т.н. Д-р Бах създава своята система малко след тях, мисля, че той умира някъде 1974г. С методите на Щайнер съм съвсем бегло запозната, но чувам, че стават все по-популярни на запад.

За мен интересното е, че именно мълчат за хомеопатията. Докато откровено и в прав текст не препоръчват традиционните методи на лечение и ги дават само за краен случай, ако човек не можел - забележете - сам да се излекува по друг начин. Това ме навежда на изводи ..., които ще си спестя засега.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Ето информация от "ОРГАНОН НА ЛЕЧЕБНОТО ИЗКУСТВО"

§1. Най-високото и единствено призвание на лекаря е да прави болните хора здрави, което се нарича лекуване.

................

§ 10. Материалният организъм, лишен от жизнената сила е неспособен да чувствува, да функционира и да се самозащитава; той дължи всичките си усещания и изпълнява жизнените си функции единствено посредством нематериалната същност (жизнения принцип), която вдъхва живот на материалния организъм в здраве и болест.

§ 11. Когато човек заболее именно тази духовна, действаща сама по себе си (автоматично) жизнена сила, представена навсякъде в организма, бива първично увредена от динамичното* въздействие върху нея на някой болестотворен, враждебен на живота агент; единствено жизнения принцип, доведен до такова ненормално състояние може да предизвика в организма неприятни усещания и да доведе до това нарушение на жизнедеятелността му, което ние наричаме болест. Тъй като жизнената сила е невидима сама по себе си и е познаваема единствено чрез своето действие върху организма, то нейните болестни увреждания се откриват единствено чрез проявленията на заболяването в усещанията и функциите на тези части на организма, които са достъпни за сетивата на наблюдателя и лекаря, тоест чрез болестни симптоми; тези болестни увреди не могат да бъдат опознати по никакъв друг начин.

§ 13. Тъй че възприемането на болестта (която не е от компетентността единствено на хирургията) като нещо отделно от живото цяло и неговата животворяща жизнена сила, като нещо скрито във вътрешността, колкото и малко да е то, както това се прави от алопатите, е един абсурд, чиято представа е възможна само в щампован от материализма ум и тази представа в течение на хилядолетия дава на господствуващата медицинска система тези вредни идеи, които са я превърнали в едно наистина вредно (нелекуващо) изкуство.

Линк към коментар
Share on other sites

jul

...Предполагам е с нещо повече от това да вдигне чашата да си изпие хапчето...

Както по-горе споменах, като се напада хомеопатията, хубаво е да се започне от А, Б, В...

...хомеопатичните л-ва не се пият, хеле пък с чаша вода... :3d_146:

Хомеопатичното л-во не манипулира, то стимулира жизнената сила, образно казано изправя я пред проблемите и, давайки и в същото време огромен обем информация, как да се справи с тях.

Докато алопатичните л-ва, вкл. и билките се опитват да действат анти-симптоматично, действайки върху следствието, а не върху причината. И когато се спре приемането им, симптомите се завръщат.

Подобно е действието и на Баховите капки. Те дават много позитивна енергия, но щом престанем да ги пием, действието им изчезва. Затова се пият целодневно - 4 пъти по 4 капки, понякога и по-често.

Съгласна съм в голяма степен със зеленото, затова ще коментирам само това, което съм оцветила в червено.

В това твърдение има противоречие - значи хо лекарство дава огромен обем информация на жизнената сила и така тя успява да се справи с проблема. Дотук добре. Ако обаче поставим въпрос - ами ако без да искаме предоставим на жизнената сила неподходяща информация, тогава? На това се отговаря, че жизнената сила била достатъчно интелигентна, за да разбере, коя информация да ползва и коя не. Хубаво. Ами в такъв случай, щом жизнената сила сама си знае, ние за какво ходим да й казваме какво да прави, като й подаваме съответното хо лекарство?! Щом тя сама си знае и сама ще може да си намери нужната информация, която както знаем, си съществува волно около нас и не е нужно да има непременно материален носител; ние така да се каже плуваме в един енергоинформационен бульон.

Също така щом сме сигурни, че жизнената ни сила няма да ползва подадената от нас погрешна информация, ами тогава не ни трябва да изучаваме хомеопатията, можем спокойно да действаме по метода на проба/грешка, нали :)

И пак казвам - аз не нападам хомеопатията, аз самата продължавам да си я ползвам. Просто виждам пол. и отр. страни, това е.

Ханеман е един много талантлив учен, създал нещо интересно и полезно, но за мен неговото откритие е малко като откритието на радиоактивните елементи, при което доста от учените занимаващи се с тях, са били облъчени от радиацията и има мисля и смъртни случаи измежду тях. И обективно ние все още не можем адекватно и безопасно да се ползваме от радиоактивността. Което не ни пречи обаче да си я прилагаме на много места.

Между другото създаването на хомеопатията е доста по-рано, абсурдно е да предположим, че и Учителя, и Р.Щайнер не са били запознати с нея. Интересно, но и двамата мълчат за нея, а дават доста близки на д-р Бах методи и средства за лечение - спомнете си събирането с чиста чинийка и пиенето на росата, ходенето по роса, търкалянето облечен в бели памучни дрехи по роса от Учителя, скоро четох как препоръчва да си наберем определени растения и да ги сложим в стъкленички на слънце и т.н. Д-р Бах създава своята система малко след тях, мисля, че той умира някъде 1974г. С методите на Щайнер съм съвсем бегло запозната, но чувам, че стават все по-популярни на запад.

За мен интересното е, че именно мълчат за хомеопатията. Докато откровено и в прав текст не препоръчват традиционните методи на лечение и ги дават само за краен случай, ако човек не можел - забележете - сам да се излекува по друг начин. Това ме навежда на изводи ..., които ще си спестя засега.

Наистина ще е добре да спестиш изводите си....остави ги за себе си..

Линк към коментар
Share on other sites

jul

...Предполагам е с нещо повече от това да вдигне чашата да си изпие хапчето...

Както по-горе споменах, като се напада хомеопатията, хубаво е да се започне от А, Б, В...

...хомеопатичните л-ва не се пият, хеле пък с чаша вода... :3d_146:

Хомеопатичното л-во не манипулира, то стимулира жизнената сила, образно казано изправя я пред проблемите и, давайки и в същото време огромен обем информация, как да се справи с тях.

Докато алопатичните л-ва, вкл. и билките се опитват да действат анти-симптоматично, действайки върху следствието, а не върху причината. И когато се спре приемането им, симптомите се завръщат.

Подобно е действието и на Баховите капки. Те дават много позитивна енергия, но щом престанем да ги пием, действието им изчезва. Затова се пият целодневно - 4 пъти по 4 капки, понякога и по-често.

Съгласна съм в голяма степен със зеленото, затова ще коментирам само това, което съм оцветила в червено.

В това твърдение има противоречие - значи хо лекарство дава огромен обем информация на жизнената сила и така тя успява да се справи с проблема. Дотук добре. Ако обаче поставим въпрос - ами ако без да искаме предоставим на жизнената сила неподходяща информация, тогава? На това се отговаря, че жизнената сила била достатъчно интелигентна, за да разбере, коя информация да ползва и коя не. Хубаво. Ами в такъв случай, щом жизнената сила сама си знае, ние за какво ходим да й казваме какво да прави, като й подаваме съответното хо лекарство?! Щом тя сама си знае и сама ще може да си намери нужната информация, която както знаем, си съществува волно около нас и не е нужно да има непременно материален носител; ние така да се каже плуваме в един енергоинформационен бульон.

Също така щом сме сигурни, че жизнената ни сила няма да ползва подадената от нас погрешна информация, ами тогава не ни трябва да изучаваме хомеопатията, можем спокойно да действаме по метода на проба/грешка, нали :)

И пак казвам - аз не нападам хомеопатията, аз самата продължавам да си я ползвам. Просто виждам пол. и отр. страни, това е.

Ханеман е един много талантлив учен, създал нещо интересно и полезно, но за мен неговото откритие е малко като откритието на радиоактивните елементи, при което доста от учените занимаващи се с тях, са били облъчени от радиацията и има мисля и смъртни случаи измежду тях. И обективно ние все още не можем адекватно и безопасно да се ползваме от радиоактивността. Което не ни пречи обаче да си я прилагаме на много места.

Между другото създаването на хомеопатията е доста по-рано, абсурдно е да предположим, че и Учителя, и Р.Щайнер не са били запознати с нея. Интересно, но и двамата мълчат за нея, а дават доста близки на д-р Бах методи и средства за лечение - спомнете си събирането с чиста чинийка и пиенето на росата, ходенето по роса, търкалянето облечен в бели памучни дрехи по роса от Учителя, скоро четох как препоръчва да си наберем определени растения и да ги сложим в стъкленички на слънце и т.н. Д-р Бах създава своята система малко след тях, мисля, че той умира някъде 1974г. С методите на Щайнер съм съвсем бегло запозната, но чувам, че стават все по-популярни на запад.

За мен интересното е, че именно мълчат за хомеопатията. Докато откровено и в прав текст не препоръчват традиционните методи на лечение и ги дават само за краен случай, ако човек не можел - забележете - сам да се излекува по друг начин. Това ме навежда на изводи ..., които ще си спестя засега.

Информацията ти е накъсана, неточна и тенденциозна.

Как така не знаеш, че един от най-близките съратници на Учителя е д-р Георги Миркович

нали все пак си толкова сведуща?...

За едно обаче си права, че и най-доброто нещо, попаднало в ръцете на лаик или недоброжелател, може да има лоши последици. Но това само по себе си е аксиома.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Форумът за хомеопатия е създаден, за да се отделят тук всички теми, свързани с хомеопатията.

Няма да се допускат и толерират спорове относно за и против, алопатия и/или хомеопатия.

С това, искам да напомня за основните принципи на този форум, разписани от Администратора.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, Алекс, защо приемаш толкова лично нещата?

Нямам амбицията да съм "толкова сведуща" :) Просто изучавам нещата, доколкото мога и споделям това, до което съм стигнала в момента.

С удоволствие ще прочета беседа от Учителя, където да говори за хомеопатията, ако ми посочиш коя.

А изводите, дето казах, че ще спестя, не са някакви застрашаващи хомеопатията - просто ми се щеше да се обоснова по-конкретно и не исках да товаря темата с тези обосновки - но ще напиша с две думи само: според мен хомеопатията е метод, който е изпреварил времето си.

П.П. Моля, моля, няма нужда от големи и дебели букви :) - никъде не споря в полза на Алопатията.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

"Малките величини произвеждат по-големи резултати от големите. Хомеопатията си служи с крайно малки величини - лекувайте по хомеопатичен начин."

(Учителя Петър Дънов)

това като за начало.. ...нататък ти си знаеш ;)

Редактирано от papin4o
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, Алекс, защо приемаш толкова лично нещата?

Нямам амбицията да съм "толкова сведуща" :) Просто изучавам нещата, доколкото мога и споделям това, до което съм стигнала в момента.

С удоволствие ще прочета беседа от Учителя, където да говори за хомеопатията, ако ми посочиш коя.

А изводите, дето казах, че ще спестя, не са някакви застрашаващи хомеопатията - просто ми се щеше да се обоснова по-конкретно и не исках да товаря темата с тези обосновки - но ще напиша с две думи само: според мен хомеопатията е метод, който е изпреварил времето си.

П.П. Моля, моля, няма нужда от големи и дебели букви :) - никъде не споря в полза на Алопатията.

Добре, извинявай ако в спора съм те засегнал с нещо, просто в един момент ти "гребеше" в тандем в една лодка с онзи от Лонебря, пък и аз съм си Мартенски овен, нали разбираш... :)

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря!

Това за малките величини Учителят често споменава, но точно този текст не ми е попадал.

Може ли линк към тази беседа?

Линк към коментар
Share on other sites

Писма на Учителя Петър Дънов до д-р Георги Миркович. 1898-1902. Състав. Цветолюб Нушев. София, Нар. библ. „Св. св. Кирил и Методий“ и изд. „Бяло Братство“, 1999.

http://www.dunov-knigi.com/obshto-lechenieto-p-2180.html

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

На прима виста се сещам за книгата "Причини за болестите и методи за тяхното лекуване"- има отделна глава за хомеопатията....от там ще откриеш и беседите

Линк към коментар
Share on other sites

С други думи - ти потвърждаваш нашето наблюдение, че пациентът няма активна роля в терапията на заболяването -

говориш ни за лекарствената форма, а нас реално не ни вълнува дали пациентът ще вдигне наздравица с хапчета или ще ги смуче под езика. Нали говорим за принципа на действие?

Вълнува ни къде е неговото място в тази уж холистична медицина. И как хомеопатията разчупва модела заболял пациент търси излекуване посредством магическо хапче без да се включва съзнателен процес на осъзнаване на собствените си несполуки. Защото, доколкото схванах, хомеопатията има претенции да е холистична медицина. Не виждам на каква база - ако можеш - би ли ни пояснил как става това?

С други думи - ако не е хомеопатичното хапче, човек не може сам да открие къде бърка в живота си и как да изправи своите грешки?

Ролята на пациента:Това,че е потърсил този метод,вече означава само по себе си,че пациентът се събужда от съня в материята.

1.Осъзнал е чрез опит ,че алопатичната медицина не може да му помогне.

2.Осъзнал е,че здравето е негова лична отговорност,и че никой друг не го интересува,неже ли официалното здравеопазване.

3.Осъзнал е ,че има нужда от промяна.Търси промяната.Иска да се промени.

4.Не е затънал в материята до там,че да казва-ето такова животно нема.

5. Склонен да опита алтернативни методи .

6.Изпълнява наставленията на хомеопата и поддържа връзка с него.

7.Подкрепя лечението с духовни практики и самоанализ.

Линк към коментар
Share on other sites

Да кажа няколко думи и за Бах.Много известен хомеопат,създал и доказал серия хомеопатични лекаства,наречени Чревни НОЗОДИ.

След като му писнало да се занимава с бактериите в червата на хората се ориентира към цветните есенции.

Линк към коментар
Share on other sites

Да кажа няколко думи и за Бах.Много известен хомеопат,създал и доказал серия хомеопатични лекаства,наречени Чревни НОЗОДИ.

След като му писнало да се занимава с бактериите в червата на хората се ориентира към цветните есенции.

Винаги съм подхождал с необходимото уважение към коментарите ти и с удоволствие съм чел това, което си поствала тук като информация, но това което си написала не мога да адмирирам.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако обаче поставим въпрос - ами ако без да искаме предоставим на жизнената сила неподходяща информация, тогава?

Има няколко варианта:

-Нулев ефект,енергията на лекарството няма нищо общо с енергията на пациента.Не се случва нищо

-става доказване,пациента продуцира симптоми на лекарството,което му е дадено.Хомеопата го вижда и спира действието.

-Лекарството е много подобно,но не точното.При това положение обикновено жизнената сила продуцира още някой друг характерен симптом на субстанцията,от която има нужда.Това подпомага избора на точното.

-ЛЕКАРСТВОТО Е ДАДЕНО САМО ВЪРХУ ФИЗИЧЕСКИ СИМПТОМИ -ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ОПАСНО!!!МОЖЕ ДА СТАНЕ ПОТИСКАНЕ И НАРУШЕНИЕТО ДА ПРЕМИНЕ КЪМ ПО-ВАЖНИ ОРГАНИ И СИСТЕМИ!Ако хомеопатът работи Класическа Хомеопатия,това е изключено.В този случай хомеопатично лекарство е дадено на алопатичен принцип.

Линк към коментар
Share on other sites

Да кажа няколко думи и за Бах.Много известен хомеопат,създал и доказал серия хомеопатични лекаства,наречени Чревни НОЗОДИ. След като му писнало да се занимава с бактериите в червата на хората се ориентира към цветните есенции.
Винаги съм подхождал с необходимото уважение към коментарите ти и с удоволствие съм чел това, което си поствала тук като информация, но това което си написала не мога да адмирирам.

???Не съм казала нищо лошо,Бах е първо хомеопат и след това създава цветните есенции.Направил е голям принос в областта НА ХОМЕОПАТИЯТА.Извинявам се,ако е прозвучало недобре.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

§ 11. Когато човек заболее именно тази духовна, действаща сама по себе си (автоматично) жизнена сила, представена навсякъде в организма, бива първично увредена от динамичното* въздействие върху нея на някой болестотворен, враждебен на живота агент; единствено жизнения принцип, доведен до такова ненормално състояние може да предизвика в организма неприятни усещания и да доведе до това нарушение на жизнедеятелността му, което ние наричаме болест. Тъй като жизнената сила е невидима сама по себе си и е познаваема единствено чрез своето действие върху организма, то нейните болестни увреждания се откриват единствено чрез проявленията на заболяването в усещанията и функциите на тези части на организма, които са достъпни за сетивата на наблюдателя и лекаря, тоест чрез болестни симптоми; тези болестни увреди не могат да бъдат опознати по никакъв друг начин.

Жизнената сила нито е невидима, нито е чак толкова духовна. Друго, което искам да кажа в тази връзка е, че хомеопатията наистина действа в една по-голяма дълбочина от официалната медицина (не казвам алопатичната), но съвсем не въздейства върху причините за заболяването. Върху причините за заболяването не може да въздейства никой освен самия човек. Изключенията са нищожно малко и няма да ги коментирам.

Моето мнение е, че всеки уважаващ се лекар или лечител не бива да се ограничава в даден метод на лечение и да отхвърля останалите. Хомеопатията не е по-добра от алопатията (тук ще включа лечение с билки, аромати и др. под), нито обратното. Елементът на психологическия контакт между лечителя и лекувания го има навсякъде, затова че това не е предимство на един или на друг метод.

Линк към коментар
Share on other sites

Обикновено ниските потенции се предписват (или хората се самолекуват) на алопатичния принцип: Анти-симптоматично. На всеки симтом, по гранулки от съответното хо л-во, разсъждавайки алопатично, че едно хо л-во "лекува" един симптом, друго - друг и т.н.

Производителите на тези ниски потенции ги препоръчват по 5 гранулки на всеки 2 часа и т.н. с цел...бърз оброт. Но честото им повтаряне води до тяхното доказване, което не е безвредно.

Класическите хомеопати предписват не по един симптом, а спрямо цялостната картина на човека, която включва стотици и хиляди симптоми и психо/ емоционални индивидуални особености.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...