Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Молитвата. Защо и как да се молим?


Иво

Recommended Posts

Чували сте молитвата на птиците - малките ни събратя умеят да приветстват Светлината и да изразяват по най-добър начин възхитата си пред нейното величие. Растенията също се протягат към светлината. Само хората мислят за стомаха си, когато духът им трябва да се преизпълни с Висшето Величие. Това е самоубийствено кощунство. Има създадени прекрасни химни, ала прочетени без сърдечен трепет, те звучат като шум от строшени съдове.

Време е отново да се обърнем към Началата и взели пример дори от по-нискостоящите си събратя, да съзрем високите пътища.

Молитвата може да бъде сравнена с магнит. Тя напряга сърцето и привлича светли мисли от пространството.

Молитвата е несъвместима с насилието. Не осмивайте и не порицавайте първата детска молитва. Едно момченце се молеше: "Господи, готови сме да Ти помогнем". Случаен минувач го чу, възмутено го нарече горделивец и така поруга първата изява на детската самоотверженост. Едно момиченце се молеше за майка си и за кравата. Неговата молитва също бе осмяна. У детето остана спомен за нещо почти смешно, докато проявената загриженост бе трогателна.

АУМ

icon12.gif:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Единственото нещо което има значение в молитвата е искреността. :v:

Господи, избави ни от всичко, което ни откъсва от Тебе.

Моли се така, сякаш всичко зависи от Бог, но работи така, сякаш всичко зависи от теб.

Едгар Кейси

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! От няколко дни домашният ми любимец е много зле и се вижда, че нещата не вървят на добре.Знам, че много хора биха ме обвинили, че е глупаво да се моля и да се оплаквам за едно малко животинче, но аз много го обичам и ми е много мъчно като страда. Опитвам се да се моля, но не знам как, надявам се и постоянно си повтарям, че ще се оправи, но не знам дали в момент когато съм разстроена това би помогнало. Притеснявам се, защото от 3 дни нито яло нещо нито е пило вода. Страшно е отслабнало и не знам това лошо ли е за него или нарочно не се храни и не пие вода.

Линк към коментар
Share on other sites

Буболече, мисли положително и вярвай - силата на молитвата е в това. Приеми, че не всичко зависи от тебе. Важното е да направиш каквото можеш. Разбира се, ако не си се обърнала към ветеринарен лекар е добре да го направиш. И не бъди тъжна - много е трудно, но е и много важно. Аз съм с теб.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление ветеринарните лекари често са некомпетентни и не ни помагат особено. Опитвам се да мисля положително, но като си гледам животинката и всички положителни мисли ми се изпаряват от главата.

Линк към коментар
Share on other sites

В библията има много противоречия - хем се пише за молитвата като нещо важно, хем се казва че нема нужда от нея защото Бог вижда и сам от какво имаме нужда, без да му напомняме...

Линк към коментар
Share on other sites

Защо да се молим щом като Бог знае нашите нужди преди даже да сме се помолили?

.... Това е ключов въпрос, по който и аз мислих наскоро. Има отговор.  :thumbsup:  :)

- Защо да се молим щом Бог знае нашите нужди? - питат тъсещите

- Да, Бог знае нашите нужди и е приготвил блага за нас, и ние като се молим отиваме да си ги вземем. - отговаря Мъдрецът.

и още:

"Без молитва човек не може да прогресира."

"Молитвите на хората са необходими за сваляне на висши енергии от невидимия свят. Тези енергии се използват за развитието на цялото човечество." 

"Да се молиш, това е най-красивото състояние!"

На друго място съм срещал, че няма случай в историята, когато Бог да не е отговорил на молитвите на някое свое дете.

Само чистите по сърце ще видят Бога - се казваше в една свещенна книга... Така че моли ли се човек с чисто сърце, мисля че няма опасност. Друг е въпроса, че трябва да внимаваме много за какво ще се молим, за да не се чуди после какво ще го правим.  Затова и Йогананда казва: "Кажи на Бога: “Позволи ми да узная Твоята воля”. Не се моли: “Искам да имам това или онова”, а имай доверие в истината, че Той знае от какво се нуждаеш. Ти сам ще узнаеш, че когато Той избира вместо теб, ти ще получиш много по-хубави неща." (източник)

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

В библията има много противоречия - хем се пише за молитвата като нещо важно, хем се казва че нема нужда от нея защото Бог вижда и сам от какво имаме нужда, без да му напомняме...

Стругар, целта на молитвата не е да напомним нещо на Бога. Тя е да осъществим връзка и да фокусираме в себе си необходимите ни духовни енергии, да покачим вибрационната честота (и чистота) на цялостния си организъм и да насочим всичко това към постигане на определената цел за която се молим.

Линк към коментар
Share on other sites

Знам,

само дадох пример за противоречие в библията.

А ако верваме на написаното там , Исус се е молил без резултат, какво остава за другите хора...

Редактирано от стругар
Линк към коментар
Share on other sites

:):v: така си е...очеизвадно явно е по добре да си се молиш благоговейно + да чааакаш спокойно каквото и когато ти подаде Божия Промисъл :smarty: що да си усложняваш животеца :sleeping:

:v: Позволи ми да узная Твоята воля + Прати ми Духа Си ...та заедно да я изпълним :v: Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

О, чудо неземно!Там където векове наред хората са номирали път към Бог скрит зад думите, Вие се оплетохте в синтаксиса и словореда и загубихте същността.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Къде е молитвата?

Къде е мантрата, къде - заклинанието и обръщението?

Ще кажа моята молитва, като пред слънчев лик ще я изкажа.

Очи си ще притворя, ако непоносима е за тях светлината на света.

И изпълнен с искрите на отблясъците, ще кажа всичко:

Ето, зная своя път и с цялото си съзнание се обърнах към него.

И отблъснал враговете, и погребал вещите вървя към Теб.

Моето слово към Теб е моята молитва.

Говоря и през деня, и по време на работа, и при нощната стража,

когато очите ми вече не виждат границата между земята и

небето.

Толкова приготовления, толкова мисли и бдения, за да Ти кажа

едничкото мое слово:

Обичам Те, Господи.

Това е цялата моя молитва.

Толкова дълго се готвих за нея, тъй очаквах моята мантра, но

тя също е кратка:

Не отвръщай Лика Си, Господи!

И нищичко да добавя не мога.

А сега заклинанието:

Господи, не ще си отидеш от мен, ще Те намеря, защото зная

всеки Твой дом, Ти си във всичко!

Прости ми, Господи, простичка е моята молитва,

Кратка е мантрата ми и натрапчиво - заклинанието мое.

Но ако аз не мога да си тръгна от Теб, то и Ти не ще се скриеш

от очите ми.

И ухото ми улавя Твойте стъпки.

И в устата ми е Божественият Твой вкус,

Защото Ти си моята храна.

Ще успея ли да те закълна Господи?

Не мисля, че молитвата ми е угодна и че мантрата ще Те достигне.

Но ще удържа в ръцете си Твоята дреха.

Ах, Господи, тъй дързък ще бъда,

Че с дързостта си ще грабна океана щастие, защото искам.

Агни Йога т.І - Зов (05.08.1922)

Линк към коментар
Share on other sites

Има много тънка граница в това на кого се молиш.Може да изпаднеш в ситуация че се молиш на един индивидуален бог, наямащ нищо общо с универсума(или както искате го наречете).

Признакът по който се познава дали сме се заблудили е ако припишем натова което приемаме за бог някакви качества.Ако бог е любов той няма да е омраза, ако е светлина няма да е мрак, всяко качество ограничава дог и го лишава от неговата всеобхватност(той не е всеобхватен защото няма да е ограничен).

Бог несъществува, защото е отвъд съществуването.Тогава защо да му семоля?

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

КНИГА ЗА МОЛИТВАТА

Войнико, с меч и копие нима решил си в Храма свят да влезеш?

Мой друже, за подвиг аз на път поех - как без доспехи

да остана?

Войнико, на стълбите пред входната врата ще съхраня Аз

твоите доспехи.

Мой друже, аз достоянието си дойдох да посветя и как ли

вън да го оставя?

Отче, изпепели ръката ми, щом за неправо дело се издигне.

Отче, изпепели мозъка ми, лъжливи мисли в него щом гнездят.

Ти всяко нещо, Отче, в мен унищожи, което се към зло насочва.

Сине Мой, ръката ти не ще превърна в пепел.

Сине Мой, Аз мозъка ти ще пожаля, за подвиг щом пламтиш.

Но сред достиженията свои миг имай за мълчанието на духа.

Тогава същността ти ще Докосна.

Прашинката Мълчание Велико към знание за Служенето води.

От днес ще съкратя аз мойте песнопения,

От дълъг славослов ще се откажа, Отче.

Ще бъде моята молитва в подвига

И с мълчание ще я започна.

Агни Йога т.І - Зов (14.10.1922)

Линк към коментар
Share on other sites

Относно молитвите: В момента когато се обръщам към всички които поставят въпроса за молитвата, аз слушам Паневритмия и се възхищавам на молитвените думи и музиката които испълват душата ми, каква по-хубава молитва от това да си винаги отворен за божественото ,което излиза и влиза в теб. Защо мислите , че Иисус се е молил и не е получавал отговор от молитвите си!? ТОЙ Е и ще си остане единствена саможертва за всички живи същества не само на Земата, но и във цялата Вселена.Каква по-голяма молитва от тази - да се жертваш в името на ЛЮБОВТА. БЪДЕТЕ БЛАГОСЛОВЕННИ мили хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмията е хубава молитва. Но недей съди за Вселената от позицията на Земята. Жертвата на Христос за Човечеството е неизразима с думи, но далеч не е единствената истинска жертва.

За мене най-великата жертва е започнала преди милиони години и ще продължи до спасението (много неподходяща дума) на цялото Човечество (и не само на него). Това е жертвата на С* К*.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Човек се моли усилено и искрено в трудност. Но - тогава молитвата идва насила, от зор и от немай къде! Та - трудностите, болката са период, когато в нас естествено се задейства механизмът на съзнанието, отправящ посоката му към молитвата, към зов за помощ и връзка с висшите същества и сили. Всеки има трудности, които се редуват от спокойно съществуване и приятни моменти.

Удоволствието е също силна енергия, която може да се впрегне в молитва. Но, за това се иска умение. Докато болката естествено мобилизира съзнанието, удоволствоието има тенденцията да насочва съзнанието надолу, към груба страст и загуба на силата. И за да се впрегне тази енергия в молитва, се иска съзнание, концентрирано във висшите проявления на живота. Тогава енергийният поток се насочва навътре, към фините структури на човека.

Спокойното състояние между болката и удоволствието, между трудносите и радостните преживявания, всъщност енай-опасно за повечето хора, защото умът се пълни с битийните проблеми и често остава в равнинното плоско мислене, кат осе губи стремежа, вярата, насоката към висшето. Но, и тук, основна е посоката на съзнанието. АКо, като постоянен фон в ежедневието,имаме стремеж към душата и духа си, към свръхсъзнанието, към пост - конвенционалните етапи на разума си, тогава ежедневието също бива превърнато в практика.

Фактически това е молитвата - стремежът към себепознание. И разлика между медитация и молитва има само в техните начални етапи. После стават едно.

Аз никога не съм успявал да се моля формално. Толкова е скучно... Често използвам формули, но не готови, а си ги измислям. Велико нещо е стремежът към познание, към любов, към истина... И човек винаги е като пионер. Защото собствената му психика, макар и да преповтаря етапи минати от други преди него, е неразкрита и непозната за него самия. Още повече, че подобни стремежи се считат за неуместни от съвременната наука, така че човек трябва да е и малко бунтар и да има склонност към неподчинение на стандартите.

Най-силна молитва имах докато превеждах книгите на Михаил Иванов. Изпълвах се с вътрешна светлина и приказност, с радост и свещеност. Словата му работеха през мен и водеха до прекрасни вътрешни състояния.

Велико нещо е живота. Колко малко знам, колко малко мога ...

Линк към коментар
Share on other sites

Човек се моли усилено и искрено в трудност. Но - тогава молитвата идва насила, от зор и от немай къде! Та - трудностите, болката са период, когато в нас естествено се задейства механизмът на съзнанието, отправящ посоката му към молитвата, към зов за помощ и връзка с висшите същества и сили.
:feel happy:

Разберете следният факт: мъчението показва истинският път на отклонението от вечните закони. Когато казвам, че трябва да слезем до дъното на мъчението, уподобявам това слизане на следният прост факт от съвременния живот: някой човек пътува из планинско място, но се заблуждава из пътя; за да вземе друга, права посока, той трябва да се върне точно на това място, от дето се е заблудил и отклонил от правият път. Като дойдеш в мъчението и видиш, че си се заблудил, след като си пътувал дълго време, ще се върнеш назад до мястото,

от което си се отклонил. Това подразбирам слизане и връщане назад, за да поправиш погрешките си.

Силите в природата-беседа от Учителя, 1920г.

Молитви като "Отче наш", "Добрата молитва" и др. са ми давали сили в трудни моменти. Иначе освен благодарност със свои думи, предпочитам разговорите с Бога...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Това е препратка към друг форум. И е на руски.

Не всичко е точно по темата, и все пак...

Всеки може да зададе труден въпрос, но всички се препъват в лесните.Браво!

Линк към коментар
Share on other sites

Мнооого готин линк!

В Русия, в руския език, в руската душевност въобще има елементи, които само чувствам и им се възхищавам - ние ги нямаме. Е, имаме други, вероятно. Но, винаги съм обичал Русия, още от малък. И езика, и излъчването на страната, духа ... а въобще не съм ходил там. Би хискал един ден да ида в Алтай - там, при шаманите, в Новосибирск, нещо ме тегли натам, в малките градчета и села в източната част, на север.

Между другото, това, което е за нас Учителят Дънов, за руснаците е Блаватска, Рьорих и Агни Йога ! Велика страна, велика Душа, ееехх!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Молитвата за мен е извор на доброто.Спасяват ме от дребнавите и мрачни мисли.Когато ги изговарям или мисля вярвам че ги чуват Съвършените.Не очаквам молитвите ми да се сбъднат-вярвам че това което ми се случва и ще ми се случи са уроци.Те ми помогнаха да открия доброто в нашия материален свят.Те ми помогнаха да открия и вас.Абсолютно вярвам че който търси намира това което му е нужно.БЛАГОДАРЯ.

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата като извор на доброто и като метод за намиране на доброто в материалистично настроения ни свят. Благодаря ти за споделеното!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...