Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Повърхностните добро и зло


Guest Христо

Recommended Posts

Вие казвате, че ако някой е добър само когато и другите са добри с него, това не е истинско добро, че този човек не е достигнал до истинската доброта, истинската божествена любов. Може би неговото добро е повърхностно и користно. Обаче има хора, които си се държат лошо : те са с лоши прояви, може би и те са повърхностно лоши и сигурно са станали лоши заради лошо отношение към тях ? Може би повърхностните лоши са души от нивото на повърхностните добри, които души обаче са получили лошо отношение и са се превърнали в лошо проявяващи се души ? Все пак, има ли разлики в степента на духовно развитие на повърхностно добрите и на повърхностно лошите ? Понеже и едните, и другите не са достигнали до истинската вътрешна добрина, не са достигнали до божествена любов, до високо съзнание. По - духовни ли са повърхностно добрите ( користно добрите), по - духовни ли са от повърхностно лошите, които може би също са щели да са повърхностно добри при определено добро отношение към тях в детството и в минали животи ? :) Повърхностно добрите, по - близо ли са до безкористната и истинска добрина от т.нар. лоши ? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Виждала съм хора, които правят зло заради самото зло.:hypocrite: На някой, който нищо лошо не им прави, но те го считат за по-слаб от самите тях. те са на най-ниското ниво.

Има други, които, както казваш, са добри когато към тях се отнасят добре, и отговарят с лошо когато им правят лошо.

Или пък си замълчават, но трупат огорчението в себе си.

Има и трети вид хора, те са ми много интересни. Имах такива колежки, които не се справяха с работата и спъваха екипа, и как ли не им показвах и обяснявах с добро, но те не възприемаха. И на мен ми избиваше нервът и се отнасях към тях грубо и лошо.

Виждах обидата, огорчението им, мислех си: сега ще ме мразят...:rolleyes: но не. Точно обратното се случи на практика...бяхме в много добри отношения, без да има никакво напрежение между нас.Човека винаги усеща, когато вътрешно го приемат...усеща и когато не го приемат. И те са усещали, че ги приемам, както и те ме приеха безусловно.

Ние не сме които да съдим кой колко е напреднал. но такива хора си мечтая повече да срещам...:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, не.;) Не си ли виждал 5-6 годишни деца, които общуването им е да го блъсне, да го ритне, да го обиди, да му се присмее...Кога тези деца са натрупали неудовлетворение? Или ще кажеш, че копират родителите си...но и това не винаги е така...виждала съм дори 2-3 годишни деца да проявяват злоба и агресия:blink: Добрия човек и в лоши условия си остава добър.

Лошия и в добри условия си остава лош.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз от много малък имам силна склонност към справедливост, любов към справедливостта. Още от детската градина. А други деца още от тогава гледаха да мамят в игрите. Не обичам да мамя, по принцип ...Много съм се ядосвал на нещата, които са ми се стрували несправедливи в живота, даже прекалено. Само веднъж си спомням да съм мамил в игрите, веднъж измамих сестра ми на белот. :lol: Обичам честните игри.;)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Ами ето, виждаш ли. Условията няма да те направят мошеник:hypocrite: .

Няма шанс да си кажеш: другите лъжат, мамят, и аз така ще правя. И да искаш няма да можеш да го правиш, защото ти е вътрешно неприсъщо.

Някъде бях чела, че ако някой те излъже, примерно, на пазара

Линк към коментар
Share on other sites

Нещо ми реже края. Исках да кажа, че ако те излъже и после потрива ръце, мисли си, че нещо е спечелил, а всъщност той губи, а ти си спечелил. Е, това не значи да оставиш да те лъжат, ако го забележиш. Но ако не го забележиш на момента, не си изгубил нищо.:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен има повърхностно отношение към нещата, това не може да се нарече добро или зло.

Както това, че днес съм подала ръка на възрастна дама на светофара, за да и помогна, не може да се нарече добро, така и това че съм проявила моментна агресия към някого не може да се нарече зло.

Това са временни състояния на емоцията, които в никакъв случай не определят характера на човека като цяло или могат да се квалифицират като добро и зло.

Повърхностните "добро и зло" са разположения на духа повлияни от обстановката. Също така те могат да придобият пълната си противоположност при същите хора в различни условия, в рамките дори на няколко часа.

Линк към коментар
Share on other sites

Вие казвате, че ако някой е добър само когато и другите са добри с него, това не е истинско добро, че този човек не е достигнал до истинската доброта, истинската божествена любов. Може би неговото добро е повърхностно и користно. Обаче има хора, които си се държат лошо : те са с лоши прояви, може би и те са повърхностно лоши и сигурно са станали лоши заради лошо отношение към тях ? Може би повърхностните лоши са души от нивото на повърхностните добри, които души обаче са получили лошо отношение и са се превърнали в лошо проявяващи се души ? Все пак, има ли разлики в степента на духовно развитие на повърхностно добрите и на повърхностно лошите ? Понеже и едните, и другите не са достигнали до истинската вътрешна добрина, не са достигнали до божествена любов, до високо съзнание. По - духовни ли са повърхностно добрите ( користно добрите), по - духовни ли са от повърхностно лошите, които може би също са щели да са повърхностно добри при определено добро отношение към тях в детството и в минали животи ? :) Повърхностно добрите, по - близо ли са до безкористната и истинска добрина от т.нар. лоши ? :)

Доброто и злото са си добро и зло. Какво значи повърхностни? Може би такива, които извършваме с по-малка будност на съзнанието, неосъзнавайки същността и последствията от това, което извършваме? Самата повърхностност е нежелана. Ако човек е добър, когато другите са добри с него, а лош – когато са лоши, значи той е пионка, неспособна да отстои своята индивидуална позиция. Значи такъв човек е зависим от другите. Тук както и да погледнем, не можем да имаме никакво добро. Видимото често се различава коренно от действителното. Повърхностните добро и зло, ако не отговарят на действителната същност на човека, всъщност са просто една маска. Друг е въпросът, че повтаряйки, дори и несъзнателно едни и същи действия, човек ги превръща в част от себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...
Виждала съм хора, които правят зло заради самото зло. :hypocrite: На някой, който нищо лошо не им прави, но те го считат за по-слаб от самите тях. те са на най-ниското ниво.
Те ако вредят на някой само защото е по - слаб, това не е истинско зло заради самото зло. Истинското зло заради самото зло, не би трябвало да се влияе от това дали някой отсреща е слаб, силен, умен, виновен, невинен, познат, непознат.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...