Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Доколко Десетте Божи Заповеди са Божии?


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Съветска власт - това е електрификация и комунизъм!!!

Така е казал другаря Ленин.

Следва ли, че ако съветската власт е равно на електрификация и комунизъм, че

1. Комунизмът е съветска власт без електрификация

2. Електрификацията е съветска власт без комунизъм?

хахаха

Слово, облечено в Живот ще трябва да е еквивалент на Изживяното Слово.

Проявеното Слово ще е Словото, облечено в Дело.

Диана, радвам се за включването, просто много ме развесели... хахахаха.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:dancing yes: Развитието на диалога ми напомни за това, заради което са ни дадени десетте божии заповеди и заветите на Христос и на Учителя - човешката ни гордост и суета - усещането, че сме с нещо повече от другите и можем да ги поучаваме,напътстватме, критикуваме, оценяме, наказваме, провокираме ... вместо да си вървим по своя път и да обичаме ближните си така, както обичаме себе си.

А всъщност може би начинът, по който "обичаме" ближните си много точно показва как обичаме себе си?

Линк към коментар
Share on other sites

Донка,

човек може да обича единствено по начина, по който е способен.

А способностите му се базират на разбиранията му за живота.

Човек няма как нито да обича по по-елементарен начин, нито по по-духовен начин.

Колкото може - толкова.

Много сме зелени още, просто. Но ще се научим. whistling.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ами според мен начините за обичане са много - колкото са миговете, които изживяваме в този живот. Често не ги осъзнаваме, често ги маскираме - и от другите, а най-често от самите себе си.

Единствен е само начинът, по който се люби.

Във връзка с темата, сега ми дойде идея

- Десетте Божи заповеди дават начините, по които обичаме.

- Христовите завети дават какво означава да "възлюбиш"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Нито са продиктувани от „Него“, нито от „братовчед“ му.

Чакай, че ме обърка. Освен да впрегнеш мозъкът си в тълкувания на написаното, всъщност какви доказателства имаш да твърдиш, че Библията е фалшива, а нейните последователи излизат наивни бунаци!?

Линк към коментар
Share on other sites

Да не съм объркал форума? Мислех, че разговарям с християни, не с еретици!?

И тъй като целта на земната изява на Учителя Петър Дънов бе да продължи и да разгърне Делото на Христос, да подготви човешките души за прехода от една глобална Култура към друга – по-издигната, то няма нищо по-разбираемо от това, че той построи теоретичната си концепция върху свещената Книга на християнството, Библията.
Линк към коментар
Share on other sites

Да не съм объркал форума? Мислех, че разговарям с християни, не с еретици!?

Аз определено съм и двете :). Може би трябва да задаваш въпросите си на някой православен форум.

Линк към коментар
Share on other sites

Нито са продиктувани от „Него“, нито от „братовчед“ му.

Чакай, че ме обърка. Освен да впрегнеш мозъкът си в тълкувания на написаното, всъщност какви доказателства имаш да твърдиш, че Библията е фалшива, а нейните последователи излизат наивни бунаци!?

Няма какво да ти доказвам. Хората са наивни да. Другата част от определението е излишна.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз определено съм и двете :).

Определено двете се самоизключват.

Знам каква е тематиката на форума. Просто търся знание от хора, които се очаква, че го имат повече по темата, независимо дали го приемат за свой избор като теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Винаги ми е било интересно какво ли означава еретик?

Според съвременният католицизъм вероятно дори чичо Ристо би бил еретик.

Няма нужда от етикети. Етикетите са за онези, които не виждат с очите си.

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги ми е било интересно какво ли означава еретик?

Според съвременният католицизъм вероятно дори чичо Ристо би бил еретик.

Няма нужда от етикети. Етикетите са за онези, които не виждат с очите си.

Разколник, сектант, фракционер, безбожник, вероотстъпник, отцепник.

Това е като брака - приемаш партньор заедно с всичките му положителни, но и с всичките му отрицателни черти. Не може само едното. Не може да обичаш някого 90% или да си му верен 70%, не става така. Вярата в Бог е безусловна и когато светотатстваш, независимо колко колко комплимента си направил или можеш да направиш след това, ти си толкова еретик, колкото и този който не е чувал за този Бог.

Религията е система от възгледи основани на вярата в свръхестествени сили, ръка за ръка с морални норми. Когато не споделяш част от тях или всичките, тогава си еретик. Етикетирането има негативен смисъл, когато се ползва в опит да се опрости нещо и побере в някакъв калъп, при което се игнорират всички останали черти. В случая това "всичко останало" е без значение, защото е опорочено.

И не разбрах връзката с католицизмът, след като сме православни. А и съвременната църква е политика и чисто човешка приумица, да и се отдава свещен смисъл, може да подведе.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Десетте Божи заповеди са кодексът...

Да напомня как ни е завещано да се изпълняват десетте Божии заповеди в епохата на рибите, т.е. от около 2000г. :

- Възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум: тази е първа и най-голяма заповед; а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си

 

Да, това в вариант на превод на Второзаконие гл.6 и е част от  молитвата „Шма Исраел”, която се казва всяка сутрин от религиозните   еврей.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shema_Yisrael

 

Второзаконие гл.6.

4 Слушай, Израилю; Иеова нашият Бог е един Господ;

4 Hear, O Israel: The LORD our God is one LORD:

5 и да възлюбиш Господа твоя Бог с цялото си сърце, с

цялата си душа и с всичката си сила.

5 And thou shalt love the LORD thy God with all thine

heart, and with all thy soul, and with all thy might.

 

***

Поне за мен в важно, че точният превод не е заповед, а "приближаване към Бога".

Т.е. всеки има свободен избор дали да ги прави и да се приближи или да си затъва  в животински страсти.

 

Съответно покаяние се превежда "възвръщане към Бога", "стъпване на правилния път".

 

Така  погледнато, думите казват много повече от тиранично-заповедно пропане по масата/облаците.

 

Според кабала, съдбата на човек се определя в 40-я ден от неговото зачатие ( таланти, здраве, професия, богатство, сродна душа), но дали човек ще е добър/праведен или  лош/неправеден/престъпник си го решава   човекът сам - ето това  е свободния избор.

 

***

Съгласна съм, че религиозните текстове се "редактират" в полза на управляващите, но специално Стария завет няма как да се промени, защото на всеки 7 години се правят сверки ( публично четене ) на копията.

 

На всички други езици няма преводи, а преразкази, които силно варират и няма как да предават дълбоките нюанси, както и да се запази връзката между една дума и всички други, производни от същия корен.

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...