Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психиатър или психолог и как да разбера какво ми е ?


Nerazzuro

Recommended Posts

Здравейте,и аз реших вече да потърся помощ чрез този форум,просто трябваше от някъде да започна.

От преди почти 5 години почнах да изпадам във състояния на отчаяние,тъга и липса на желание към повечето ежедневни неща,както и негативно мислене и какво ли не още .Всичко започна още когато бях във чужбина,именно тези чуства ме накараха да се прибера във България за по спокоен начин на живот.Обаче всъщност състоянието ми се влоши много повече от както се прибрах във България.Някой събития ме накараха да изгубя и вярата във себе си.

Така и не мога да свикна със някой неща,трудно ми е да водя нормален живот,постоянно изпадам в депресия,паника,страх,липса на увереност,вече дори и апетит нямам.Много често когато излизам или когато съм във компания от приятели,забелязвам че се изолирвам от тях и се затварям във себе си,особено на места където има много хора.Ако трябва да съм честен целият ми живот е хаос,

във работата имам страшно много стрес,във личния ми живот също.Спортувам активно и можеби това е единствената причина да се държа на краката си още.Наскоро се разделих с приятелката ми именно заради състоянието във което се намирам.Незнам вече какво друго да правя:((((((

изпаднал съм във страшна психична дупка,и не мога да излезна от там вече години.

Нито знам какво ми е,нито знам към кой да се обърна.

Само по филмите съм виждал как се лекуват тези състояния.

Имам чуството че ако скоро не направя по този въпрос ще е късно.....

Много съм зле със нервите.Не пия алкохол,но употребявам марихуана вечерно време за да мога да заспя.Това което ме притеснява по тези форуми е че както във всеки друг форум всеки е специялист и всеки е прав за това което казва а другият е просто НЕинформиран.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,и аз реших вече да потърся помощ чрез този форум,просто трябваше от някъде да започна.

От преди почти 5 години почнах да изпадам във състояния на отчаяние,тъга и липса на желание към повечето ежедневни неща,както и негативно мислене и какво ли не още .Всичко започна още когато бях във чужбина,именно тези чуства ме накараха да се прибера във България за по спокоен начин на живот.Обаче всъщност състоянието ми се влоши много повече от както се прибрах във България.Някой събития ме накараха да изгубя и вярата във себе си.

Така и не мога да свикна със някой неща,трудно ми е да водя нормален живот,постоянно изпадам в депресия,паника,страх,липса на увереност,вече дори и апетит нямам.Много често когато излизам или когато съм във компания от приятели,забелязвам че се изолирвам от тях и се затварям във себе си,особено на места където има много хора.Ако трябва да съм честен целият ми живот е хаос,

във работата имам страшно много стрес,във личния ми живот също.Спортувам активно и можеби това е единствената причина да се държа на краката си още.Наскоро се разделих с приятелката ми именно заради състоянието във което се намирам.Незнам вече какво друго да правя :((((((

изпаднал съм във страшна психична дупка,и не мога да излезна от там вече години.

Нито знам какво ми е,нито знам към кой да се обърна.

Това, което прозирам в писмото ти, е огромна загуба на СМИСЪЛ. Връзка със смисъла на живота отвътре, идваща от собствената ти цялостна и добре организирана психика и духовност и оттам проявявана в живота като призвание и конкретни цели! За да възстановиш тази връзка, може би добра идея би била да организираш целите, приоритетите си. За да стане това, от една страна е нужно да се получи ресвързване със самия източник на целеполагането в теб, с душата ти - защото социалните условности, медиите, родителите, никой практически не може да ти каже какъв е ТВОЯт смисъл, призвание и цели! От друга страна, след осъществяването на някакъв допир с този вътрешен организиращ център (Аз, Селф, цялостна личност), е нужно да се мине през интегриране на менталния ти, афективен и поведенчески живот около този Селф. Тогава и външните посоки и цели биха изкристализирали - но вече биха били твои, а не зададени отвън, както и следването им би ти носило дълбоко удовлетворение и СМИСЪЛ! Тогава тревожността, която сега те депресира, би се стопила в огъня на събудената мъдрост! Празнината, която сега чувстваш, би се запълнила от пълнотата на един живян през сърцето смислен житейски път! Път със сърце! Тогава и при общуването ще имаш преливане от сила и радост, което просто ще искаш да даваш, а самото общуване ще ти носи радост и доволство. Защото колкото повече даваш от радостта си, толкова повече тя преминава през теб!

Питаш за психиатър или психолог - системата е следната. Ако наистина изнемогваш, няма лошо за няколко месеца да приемаш добър антидепресант. Такъв тип медикамент се предписва от психиатър. Но помни, че хапчето няма да реши дефицита в когнитивната ти система и няма да запълни липсата на любящ смисъл, за която говоря. Затова приемът му е оправдан само временно, като патеричка. Основната работа можеш да свършиш с помощта на опитен и добър психотерапевт, подходяща литература (библиотерапия), общуването със светли и с широка и висока визия приятели, редовна вътрешна практика на медитация, психотерапевтични методи и т.н.! Психотерапията протича като процес. В твоя случай е вероятно да имаш нужда от малко по-продължителна помощ - като подкрепа и подходящо отразяване и насочване на случващото се в теб! Ако аз бях на твое място, бих започнал с психотерапия и в зависимост от това как бих се чувствал, бих преценил дали да приемам антидепресант или не. Принципно успоредното започване на психотерапия и антидепресант не се препоръчва от добрите психотерапевти. Ако имаш капацитет за промяна, в което не се съмнявам, с помощта на личността на психотерапевта и методите му, би почувствал промяна не след дълго. Ако въпреки това такава не се случва, се започва с прием на медикамент успоредно с психотерапията! Като заключение: потърси твоя психотерапевт! Почувствай го и започни терапия при него. Ако някой, при когото отидеш, не ти допада по някаква причина, опитай при друг - но не се лутай прекалено! Когато сте минали през анализ, медитация, осъзнаване, целеполагане, предизвикване на страховете и работа с тях, тогава заедно ще прецените дали има нужда и от антидепресант. В по-добрия случай такава нужда ще отпадне!

Само по филмите съм виждал как се лекуват тези състояния.

Имам чуството че ако скоро не направя по този въпрос ще е късно.....

Много съм зле със нервите.Не пия алкохол,но употребявам марихуана вечерно време за да мога да заспя.Това което ме притеснява по тези форуми е че както във всеки друг форум всеки е специялист и всеки е прав за това което казва а другият е просто НЕинформиран.

Не разбрах какво имаш предвид с това информиран-неинформиран...

За марихуаната - имал съм маса пациенти, които след прием на марихуана са отключили нелеки състояния! Никак не е безвредна и в никакъв случай безопасна! при продължителен прием съдейства за психотични състояния. Дори след спорадичен прием може да отключи невротичност - нещо, което в практиката си наблюдавам пряко. Дори една изпушена цигара само влияе негативно няколко седмици след приема си на мозъчните зони, в които се извършва съзнателната волева и висша когнитивна дейност! Така че - намери мотивация да продължиш напред чист! За спорта - браво! Той наистина те крепи - на всяка цена продължавай с него!

Радости през 2012-та година ти пожелавам!

Линк към коментар
Share on other sites

Честита нова 2012 година!

Благодаря ви много за отделенто време и полезна информация г.н. Баев.

Искрено се надявам да намеря подходящият терапевт,защото както съм чел че психотерапията е помогнала на много хора,така и много е навредила поради неправилната насока на лечение и използването на антидепресанти.Дори съм виждал хора който рязко покачват теглото си,нещо което не искам да стане със мен,въпреки че няколко килограма няма да са ми много излишни понеже загубих и апетит и не се храня много.Въпроса е да не се влоши състоянието ми,защото по дълбоко и по голямо изпадане във депресия незнам как бих преодолял....

Една от причините поради който написах че нямам информация за тези неща и че съм ги виждал само по филмите е защото нямам много представа какви са точно методите използвани във психотерапията,и кое би ми помогнало повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма методи! Има хора! Каквито и методи да се ползват, те протичат през личността на човека, който ги употребява! Иначе и компютърна програма за психотерапия би вършела работа - но не би! Методите са само помощни средства, за които да се хване умът при процеса на промяна! Успешността на даден метод всъщност зависи от силата, умението и Любовта, която терапевтът успява да индуцира през собствената си личност в личността на пациента! Точно тук научните похвати за проверка ефективността на терапията се провалят напълно - защото измерват метода ( и то на парче, а не холистично), а не личността на терапевта, нито самият цялостен динамичен процес на психотерапия!

Филмите са последната инстанция, от която можеш да получиш адекватна информация за психотерапията. Там се търси зрелищност, пикантност, внушават се заблуди умишлено... Нормално е да имаш съмнения. Мини през тях. Ако решиш да работиш върху себе си чрез психотерапия, знай, че там от теб се изискват сериозни усилия, осъзнаване, постоянство, разчупване на коловозите на статуквото ти и допир до непознатото в теб самия, сблъсък със страховете ти. Стратегически само психотерапията и промяната в начина на живот и мислене са това, което може да ти помогне! Другият вариант е да станеш наркоман на легализирана дрога - транквиланти и т.н. За малко няма лошо, но в стратегически план такава перспектива не се различава много от коя да е зависимост! Ти избираш!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Психотерапевти, които имат достатъчно лична сила, остър ум, любящо сърце и цялостна визия за човека ли? Такива, които действително съумяват да помагат, без да ви вкарват в калъпите на собствени тесни разбирания? Мога да препоръчам такива, да! В България се броят на пръстите на едната ръка! Себе си не слагам там - само хората, на които помагам, имат това право. Ще ви пиша на л.с. имена на колеги, на които спокойно можете да се доверите!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...