Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Месо, Мляко, Яйца - Образованието е важно


ivail

Recommended Posts

Срещнах нещо интересно:

Причината за мигрената още не известна на медицината. Все пак са установени фактори, които предизвикват пристъпа на главоболие. Това са някой храни, като шоколада и млечните продукти, стресовите ситуации, умората.

Главоболие от мляко. Интересно...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Отговори 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Прекрасен оратор е, изгледах половината. Като цяло има два момента заради които и одобрявам храненето с животни.

Хуманното убийство предполага минимум страдание, а не липса на страдание. Наясно съм, че за да се яде месо първо е нужно да се убие. И аз го одобрявам и то тъкмо заради дискриминационни причини, каквито оратора ни убеждава, че винаги са погрешни. Защо го одобрявам? Отговора се учи и в училище, централна нервна система. И когато някой ми каже, че е неестествено да се яде месо, нека първо изолира лъвовете от антилопите, червеите от земята, рибата от други видове риба и т.н. и т.н. Единствената форма под която това поведение за нас е неправилно е когато го считаме за неморално. Оратора ни призовава да се поставим на мястото на кравите, на пилетата, на рибите, само дето те не могат да изпитат това за което си мислим. И наистина е много грозно и много връсно и може да мирише и може да има квичене и т.н. И вероятно е много егоистично, че отвъд оцеляването си убиваме и отглеждаме за угояването си, но има няколко практически резултата от това. Първата е снабдяването с елементи и протеини, които нямат аналог със соя и прочие. Втората е развитието на собствения ни мозък. Еволюционно се счита, че мозъкът на човека е нарастнал с изобретяването на сечива за лов и храненето с върша. Възникнала е членоразделната реч и много други хоризонти са се разкрили пред човека. И се питаме, дали е справедливо спрямо животните? А те задават ли си същият въпрос, когато убиват? Начина по който убиват или консумират жива храната си е далеч по нехуманен отколкото човек е способен. И излиза, че ни сме едни и същи, а принципът който ни ръководи е "можем, следователно го правим". И ако човек си е въобразявал "можем, но не бива" някъде далеч преди да се превърне в господар на планетата, то сега човешкият вид просто нямаше да съществува. Сега има друг момент. Вече в ролята си на повелители на планетата се явяваме и нейни стопани и вече с толкова натрупана сила трябва и да поемем отговорност за действията си, защото те могат да рефлектират глобално. Но животновъдството да е проблем? Ако лъв ме изяде, това е в реда на нещата, но ако аз изям пиле съм какъв? Процеса никога не е бил чист, аз го съзнавам, може би и това е причината да го одобрявам. И живота също така не е справедлив, това също научих като спрях дозите си приказки.

vorfax, чакай, защо ни сравняваш с животните и то само с хищните? Нали не сме животни?

Като хора можем повече да съчувстваме и състрадаваме.

Елементите, протеините ... това кой го казва? Едната ми дъщеря е вегетарианка по рождение. И най-вероятно щях да упорствам и да я пречупя, да прояде месо (както си спомних преди години, че се беше случило и с мен като малка) именно заради тези измишльотини за есенциални, незаменими и не знам какви али-бали, с каквито и моята главица беше напълнена :) Обаче щерката се "изхитри" и брутално се изприщваше от най-малката хапка месо, дори от яйце. И аз се предадох. Години наред й приготвях отделно вегетарианска храна и внимателно я наблюдавах, притеснена, че ще боледува, че няма да расте нормално ... Нищо подобно. Тя е едно абсолютно здраво дете, веднъж в живота си е пила антибиотик, дори настинки и грипове я заобикалят, това може да потвърди и личната лекарка, расте нормално, тренира активно... Може да кажеш - изключение; но аз все по-често виждам такива деца. А и преди е имало също. Много хора и в този форум споделят, дори и тези които сега си се хранят с месо, как като малки не са искали, но са ги приучили, защото е полезно. И какво се получава - значи не ни е вкусно, не ни е нужно, а да го ядем - защо?

След цитата горе, в горещата точка и аз да се включа! Преди години се хранех под диета, в която се включваше многп месо, защото тогава бях тинейджър, които тренираше Бокс като луд (участвах и в състезания професионално) и ми се казваше че трябва да будя ярост в мен като наблягам на месото. В един ден се срещнах очи в очи с истината - човек трябва да се пази от агресията си и да я успокоява в себе си. Така почти от едната крайност, аз отидох (но вече готов) в другата и минах на Йога, а там ме чакаха истините за Вегетарианството - за морала, за здравословността на този вид хранене ... И преобърнах целият си светоглед само, защото попаднах на наистина най - добрият Учител. Та казвам, че сега съм зрял мъж, който е вегетарианец от години. Здрав съм на бик. Бокса ми остана голяма любов, но пред очите ми светнаха Бойните изкуства и аз ги съчетавам с Йогата. Храня се здравословно и без месо. Силата не ми е намаляла, нито каквото и да било. Не се отразява и на мъжествеността да не ядеш месо - гарантирам! Просто като можем да сме чисти и по - добри, защо да не сме? Веднага хваля този/тази, който е написал/а горното и се вклювам в нейна подкрепа. Освен това бързам и да кажа, че не харесвам хората, които 'навиват' онзи, който не яде месо, да почне яде ... това е една грозна ниизост и е поведение непристойно, а който се поддаде на такива уговорки, си е слабак за мен. Ако си станал вегетарианец и си израстнал, за какво ти е да се връщаш морално назад!?

Линк към коментар
Share on other sites

Много са ми интересни всички вегетарианци, които са израснали благодарение на месна храна, но я отричат. Звучи ми като баба в климактериума, която обяснява, че няма нужда от секс, с извинение.

Линк към коментар
Share on other sites

А не са ли ти интересни другата част от вегетарианците, които не са израснали с месна храна? Те като какво ти звучат? Четейки те, то аз би трябвало досега 1000 пъти да съм умрял и да боледувам от хиляди неща. Да, ама не.

Линк към коментар
Share on other sites

А какво ще кажеш за тези вегетарианци, които са си израснали здрави и прави и дори повече от тези, които са израснали с месото? Или "няма такива"?

А може би има и категория здрави и прави хора, която е израснала такава въпреки месото? Или пак няма да има такива?

Линк към коментар
Share on other sites

На първите ще кажа "браво", а второто предполага, че месото е в съпротива с растежа, което е абсурдно и ненаучно. Ръста на европейците се увеличава с 2 см на поколение БЛАГОДАРЕНИЕ на повишената консумация на месо и мляко. Високопротеиновата храна пък е направила холандците най-високите хора на света (В Холандия средният ръст за мъжете е 183 сантиметра, а за жените – 173 сантиметра.).

Линк към коментар
Share on other sites

Защо сте сменили размера на червените букви от поста ми? Смятам, че след като съм опровергал заблудата от "въпреки" до "благодарение", това заслужава да бъде написано с големи мигащи букви и звукови ефекти. Тук активната опция ми е само за размера.

Из послание на Св. апостол Павел към римляните:

Глава 14.

1. Немощния във вярата приемайте без препирни за мнения. 2. Един вярва, че може да яде всичко, а немощният яде зеленчук. 3. Който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел. 4. Кой си ти, който съдиш чуждия слуга? Пред своя Господар стои той, или пада. И ще бъде изправен, защото Бог е мощен да го изправи. 5. Един различава ден от ден, а друг смята всички дни еднакви. Всеки да постъпва, според както е напълно уверен в ума си. 6. Който различава дните, различава ги за Господа; и който не различава дните, за Господа ги не различава. Който яде, за Господа яде, защото благодари на Бога; и който не яде, за Господа не яде, и благодари на Бога. 7. Защото никой от нас не живее за себе си и никой не умира за себе си, 8. но живеем ли - за Господа живеем, умираме ли - за Господа умираме; следователно, живеем ли, или умираме - Господни сме.

Линк към коментар
Share on other sites

Писането с уголемени главни букви се смята за нарушаване на етикета на този форум - в другите сте свободен и сирена да им пускате, ако смятате, че така са по-убедителни. Размерите са оставени за писане на заглавия или при пожелания.

3. Който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел.

В тази тема участниците, които се хранят с месо, се опитват да убедят останалите, че те се хранят непълноценно и че месото е основният източник на хранителни вещества, без които човекът не може да се развива правилно. Това е в разрез с първата препоръка на апостол Павел.

Участниците, които не се хранят с месо, се опитват да покажат и споделят, че техният хранителен режим в никакъв случай нито им е навредил, нито отслабил, както твърдят опонентите. Аз лично, а и повечето писали нямаме нищо против и не се опитваме да съдим никого (не отговарям за тези, които се опитват да го правят - за мен те не са истински вегетарианци). за това, че се храни по-различно от нас. Самата аз съжителствам в мир и любов с човек, който не е отказал месото и това не пречи нито на него, нито на мен. Т.е. аз съм в хармония с втората препоръка на апостол Павел.

И все пак разсеяно не ми отговорихте на молбата да ми дадете конкретен пример на човек, който се е хранил разумно без месо и се разболял по причина на отсъствието на месото от храната му.

Линк към коментар
Share on other sites

Тук ще спестя два реда.

Първо, не става въпрос за по-убедително, а за по-полезно. Така както предписанието на лекарства може да бъде съпроводено с подчертаване, удебеляване, изпъкващ цвят.

Второ, много тенденциозно тълкуваш думите на Свети Павел. Да констатираш нещо и да го осъждаш са две различни неща. И тенденциозно подминаваш, че в настоящата тема се насажда чувство на вина от вегетарианците и се правеха неоснователни опити да се приравни всеядството с някакво падение и даже неестествено състояние. Не бива, когато някой нарича нещата с неистинските им думи, независимо дали на мястото има 10, 100 или 1000 сподвижници, това да превръща другомислещия съдник.Такава форма на самозащита е елементарничене свеждаща всеки пеещ на свой глас в една отритната или игнорирана категория. Нещо като ереса. Всичко различно от дадена вяра е в кюпа на погрешно и грозно. Нали вярата е тъкмо пътя да разберем, че сме еднакви и че любовта е в основата на всяко учение. Или любовта е средство за делене, а на вяра са способни само богоизбрани?

Не искам такива елементарни реакции на думите си. Не искам едностранчеви тълкования. Не искам да съм страшен, защото мога да разваля нечия непоколебимост в убежденията му. Ако някой се страхува от това, че имам собствено мнение, това ще е защото се съмнява в своето. Аз не се притеснявам да чуя никого. Който го е яд, нека си разкрива хомосексуалните въжделения, както вече стана веднъж.

Линк към коментар
Share on other sites

Спокойно - не сте страшен на никого - благодаря лично аз за загрижеността за моето здраве и пълноценен хранителен режим. Пожелавам на всеки по същия начин да се грижи и за своя личен и да постигне, ако все още не е, най-малко същата хармония и физическо благосъстояние, което съм постигнала аз през последните 10тина години. Нека всеки сам си намери начините за това - за един това означава вегетариански режим, за друг - месо.

Това, което се опитваме да кажем и аз и другите писали тук вегетарианци е, че всички приказки за непълноценността на вегетарианския режим и вредата му за човешкото здраве и психика са измишльотини на месарската промишленост. Ние живеем пълноценно и щастливо много години без месо в храната си. Днес на курса по паневритмия имахме нова ученичка - колежка учителка на 77! години - вегетарианка от 30 години насам. Всички "младежи" дето сме по на някакви си 50тина си пожелахме да се чувстваме и да изглеждаме като нея, когато стигнем нейната възраст. Свежест и чистота и младежки чар се излъчваше от физиката на тази жена, а когато започна да се представя на групата, се наслаждавахме на точна и красива мисъл с благ тон и премереност на всяка дума.

Ето това е моят пример, а аз си чакам другия - за хора, които са се разболели единствено заради вегетарианския хранителен режим.

За обвиненията към не-вегетарианците - стремим се да ограничаваме грубите нападки и обвинения, но всеки е отговорен за мислите и думите си - същото важи и за противната страна. Предлагам да игнорираме в тази тема моралните съображения на някои вегетарианци (уважавам и тях) и да се съсредоточим върху заглавието.

Линк към коментар
Share on other sites

Ми  пишеш същото, което съм писал и самият аз. Защо тогава остава такова впечатление, че аз съм срещу вегетарианците или че смятам вегетарианците за болни или слаби? Защо, при положение, че и в прав текст написах, че не е така? Всъщност аз вече отговорих на този въпрос...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

„А Духът ясно говори, че в последните времена някои ще отстъпят от  вярата, като се предават на мамливи духове и бесовски учения чрез  лицемерието на ония, които говорят лъжа и имат жигосана съвест, които  забраняват да се встъпва в брак и съветват въздържане от ястия, що Бог е  създал да ги ядат с благодарност верните, и ония, които са познали истината“ (І Тим. 4:1-3).

Линк към коментар
Share on other sites

"Бог е създал да ги ядат" за мен се тълкува като "да се ядат във вида, в който Бог ги е създал".

Линк към коментар
Share on other sites

Мммм, леля ти се опитва да ти каже, че не можеш да изядеш едно живо, и неодрано, и неизпечено зайче ... примерно.

А бе, ще станеш веге и ти, ама не е ясно кога ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Има - живите октоподи са храна, създадена от Бог за други живи организми, които поддържат екоравновесието в местообитанието на октопода. Ние не принадлежим към тях. 

Мисля, че ако морските дарове са от тези, които се събират по брега или плитчините, може би могат да се причислят към храната, определена ни от Бога...но не съм сигурна. Струва си да се провери доколко нашата храносмилателна система е приспособена за тяхната консумация.

Линк към коментар
Share on other sites

Част сме, разбира се, но доколко и къде се определя от естественото ни местообитание и храносмилателната ни система. Високата ни способност да се приспособяваме към различни условия ни е направила всеядни, но за сметка на допълнителната обработка на храната. Това, което не е оправдано е, да живеем в район, богат на растителна храна с ценни за нас качества, а да наблягаме на месото и да пренебрегваме останалите ценни за нас храни - особено в свеж и естествен вид. 

Линк към коментар
Share on other sites

Ама в думите ти има твърде много условности. Част от екосистемата сме, ама не съвсем. Ако района е богат на растителна храна, да се възползваме. Ами ако не е? "Да наблягаме на месото и да пренебрегваме останалите ценни за нас храни" пък говори за разнообразно меню, а не за вегетарианство.

Исус е ял риба (Лука 24:42-43) и агнешко (Лука 22:8-15), а освен това е нахранил тълпите с риба и хляб.

Обаче Бог отдавна си е казал думата. Май от там е израза, когато фактите говорят и боговете мълчат.

Битие 9:

2.Ще се страхуват и ще треперят от вас всички земни животни и всички въздушни птици; те са всичко, що пълзи по земята и с всички морски риби, са предадени в ръцете ви.

3.Всичко живо, що се движи ще ви бъде за храна; давам ви всичко също, както дадох зелената трева.

4.Месо обаче с живота му, то ест, с кръвта му, да не ядете.

9. Вижте, Аз поставям завета Си с вас и с потомството ви след вас;

10. и с всичко живо, което е с вас - птиците, добитъка и всички земни животни, които са с вас, да, с всяко земно животно от всичко, което е излязло от ковчега.

Излиза, че "всички земни животни и всички въздушни птици" "Всичко живо, що се движи ще ви бъде за храна". Тази заповед никога не е била отменяна! Само не разбрах кървавицата забранена ли е?

Четох, че храненето с рибите било символичният преход в зодиака риби. Възможно ли е и кръвта, да символизира Христовата плът?

Исторически погледнато, пиенето на кръв от крава е помaгало на номадите при пътуването през необятните пустини, когато храната и водата са недостигали. Днес,в места като Кения и при племето Масаи все още се спазва ритуалът пиене на кръв като деликатес, примесен с мляко или директно от вените на мучащите.

Линк към коментар
Share on other sites

В един коментар под статия се обяснява на прост език за заменимите и незаменимите аминокиселини:

Има заменими и незаменими аминокиселини.

 

Така. Всички животински протеини са пълноценни,т.е. съдържат всичките 9 незаменими аминокиселини,докато протеините съдържащи се в растителните храни са непълноценни,защото на тях им липсва една или повече от незаменимите аминокиселини.
Изброявам 9-те незаменими аминокиселини или есенциални
1.Хистидин
2. и 3. Изолевцин и левцин-подпомага умствената работоспособност
4.Лизин – ОСИГУРЯВА АДЕКВАТНА АБЗОРБАЦИЯ НА КАЛЦИЯ
5.Метионин
6.Фенилаланин-регулира чувството на глад и стомашните сокове
7.Треонин – Намалява натрупването на мазнини в черния дроб и подобрява работата на храносмилателната сис-ма
8.Триптофан-НАМАЛЯВА РИСКА ОТ СЪРДЕЧНО СЪДОВИ СПАЗМИ
9.Валин-спомага за психичното здраве и мускулна координация

 

http://www.zemianazaem.com/archives/117

Линк към коментар
Share on other sites

То никой не е тръгнал да се храни само с един единствен вид растителна храна. Не виждам никакъв проблем в това, че един домат примерно няма да съдържа всички необходими за човека аминокиселини. При комбинирането му с други зеленчуци липсващите аминокиселини ще бъдат набавени. В крайна сметка животните също не са синтезирали въпросните аминокиселини сами, а са ги набавили с храната си (а в основата на хранителната верига са растенията). Освен това нека напомня, че "незаменими" аминокиселини означава просто, че те не могат да бъдат синтезирани от човека и нищо повече от това.

Линк към коментар
Share on other sites

Да се придържате към вегетарианство е не само полезно, но и доста опасно. Липсата на животински произход при продуктите води до загуба на минерална плътност на костите, които стават слаби и чупливи. До този извод са стигнали австралийски учени. В рамките на австралийско-виетнамско проучване на връзката между устойчивостта на структурата на костите и начина на хранене са участвали 2700 души. Станало ясно, че плътността на костите при вегетарианците е с 5-6% по-малка от хората, които редовно си похапват месо. Това, според изследователите, е много сериозен проблем за привържениците на растителна храна, които изключват от менюто си продукти с животински произход. Течи, които все пак си позволяват да консумираш мляко и яйца и се отказват само от месото, практически не повишават здравината на костите си. Като се отчита числото на вегетарианците в света, които са 5% от цялото население, този проблем, според учените, е много сериозен.

 

http://marica.bg/show.php?id=63858

 

За мазнините. Има заменими и незаменими.Те всички подпомагат разграждането на мастно-разтворимите витамини. Ако нивото на мазнини е много ниско се затруднява разграждането им и води до неприятни последствия с черния дроб и жлъчката. За това при недостиг на тези мазнини мастно-разтворимите витамини А, Д, Е и К не могат да се усвоят от организма.

Линк към коментар
Share on other sites

Незаменимите (не знам защо си ги сложил в кавички) не само, че не могат да бъдат синтезирани от човека, но и са жизнено важни за функционирането на човекът, което всъщност определя набавянето им от външен източник.

За останалото вече писах назад, не е невъзможно, а трудно и изискващо много познания за компенсиране на месото от менюто. Аз нямам нито толкова познания, нито парите за да живея по такъв начин. Понякога не си купувам плодове и зеленчуци с месеци. Наскоро писах как спорта е привилегия за богатите, ще взема да развия теорията и за вегетарианството, при същият интензивен начин на живот, разбира се...

Линк към коментар
Share on other sites

Където и да живее човек в България, зеленчуците и плодовете и то пресните, му излизат по-евтини от месото. Ако твърдите обратното, моля направете една план-сметка, която показва, че на нашия пазар месото годно за консумация (не долнокачествени вносни продукти и не месни продукти, в които са натъпкани кожа, пера, кости и т.подобни), а наше охладено и/или прясно месо) е по-евтино от пресни веге продукти от пазара. При това нека се вземе предвид, че успоредно с месото се консумират и зеленчуци... 

 

Приеми на калций на лакто-вегетарианци са сравними с или по-високи от тези на невегетарианци (74,75), докато приеми на вегани клонят да бъдат по-ниски от двете групи и често под препоръчителните приеми (27,31,71,75). Храни, богати на аминокиселини съдържащи сяра, могат да повишат загуби на калций от кости. Храни с относително висока пропорция на аминокиселини съдържащи сяра към протеин включват яйца, месо, риба, птиче месо, млечни продукти, ядки, и много зърнени храни. Има някои данни, че въздействието на аминокиселини съдържащи сяра е значимо само  при ниски приеми на калций. Прекомерен прием на натрий може също да повиши загуби на калций. В допълнение, някои изследвания сочат че пропорцията на диетичен калций към протеин е по-важна за здравето на костите от приема на калций сам по себе си. Типично, това отношение е по-високо в лакто-ово-вегетарианска храна и благоприятствува здравето на костите, докато вегани имат пропорция на калций към протеин, която е подобна или по-ниска отколкото тази при невегетарианци (71,76).

 

Позиция на Американската Диетоложка Асоциация относно вегетариански режими на хранене
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...