Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психичен проблем - моля помогнете


Recommended Posts

Така..моят проблем е много странен и дори ме е срам..но няма как...Момче на 20г. съм и от 1 седмица в главата ми постоянно се върти въпроса дали не съм гей...Имам си приятелка с която ми е хубаво, никога не съм се заглеждал по мъже, нито усещам някакво физическо или сексуално привличане към мъже..Дори от малък постоянно се заглеждам в момичета и си мисля някой работи, което понякога ми играе лоша шега. А сега откакто ми влезе тази мисъл в главата нарочно се заглеждам по мъже за да разбера дали не съм гей.. И не мога да разбера откъде ми влезе тази мисъл и не мога да си я изкарам,постоянно за това мисля и се чувствам много психически натоварен...Сега дори когато съм с приятелката ми не мога да се отпусна и мисля за това постоянно.. Не издържам вече..

Всъщност, мисля че тази мисъл ми влезе след като направих 1-2 сексуални гафа (не можа да ми стане) и тогава когато се ядосах си казах "е*ах му майката..да не съм гей.." ..И оттогава постоянно мисля за това и нарочно се пробвам дали не съм...

Линк към коментар
Share on other sites

Натрапливите мисли са свързани с твои вътрешни страхове. Често определянето им като нещо конкретно ( ще се самоубия, ще нараня близък, ще стана хомосексуален или педофил) няма нищо общо със същността на самия страх. Т.е. ти няма да станеш хомосексуален. Но ако помислиш, какво е отношението ти към хомосексуалността, защо я определяш като "страшна" за теб, може би ще стигнеш до отгововра на въпроса: "От какво точно се страхуваш?"

Относно натрапливите мисли един от вариантите е да ги стопираш в самото им зараждане и да ги трансформираш в приятен за теб вариант.

Най - напред е необходимо да повярвш в това, че те са нереални.

Концентрирането на мисълта върху тях и проверките само задълбочават фиксацията върху негативната мисъл и поддържат или увеличават нейния интензитет.

Сексуалният ти "гаф" вероятно се дължи на нещо съвсем различно от хомосексуализма. Помисли за отношението ти към приятелката, отношението към секса и отношението ти към теб самия.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами по принцип никога не съм приемал хомосексуалността, но съм се държал добре с такива хора и съм се стремял да бъда толерантен. А доколкото за мислите..опитвам се да ги стопирам, но не успявам..и все повече мисля и се притеснявам...Кажете ми как да я отбягвам тази мисъл ? А отношението ми към приятелката ми е много добро, както и нейното към мен...и за това още повече се притеснявам, че до преди 1 седмица ми беше толкова хубаво с нея, а сега съм разконцентриран и когато съм с нея аз пак се държа много добре, но мислите ми ме убиват и не мога да се насладя на присъствието й.. И нарочно се замислям какво ще бъде да харесвам мъже и се заглеждам дори нарочно..Не ми харесва, но не мога да спра... И просто не мога да повярвам как цял живот съм си гледал и харесвал момичета и никога не съм се замислял за мъже, и как от 1 седмица направо съм друг човек с тези мисли...

Линк към коментар
Share on other sites

Това е временно, колкото повече мислиш за този "проблем" , толкова по-голям ще става той за  тебе.

и толкова по-трудно ще ти бъде да го отстраниш

Спри да мислиш за това, спри да се заглеждаш по момчета насила едва ли не,

не виждаш ли, че това ти вреди , а не ти решава натрапливостите.

Когато ти се появи мисъл, че си гей, си кажи - ааа, не, тоя път няма да се оставя да ме победиш

Кажи й да си отиде и че не те е страх от нея,

кажи й да отиде в главите на гейовете и че в твоята глава няма място за нея. 

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти разкажа за моя  проблем тази година, то не е съвсем същото,

но както ти си описваш мислите, ми приличат на моите.

 

Аз понеже имам лошия навик да карам колата зимно време на отворен прозорец и тази зима явно ми се простуди лявото ухо и ме боля 2-3 дни. Мина, обаче 1-2 месеца след това ми се появи едно звънтене в ухото.

В началото не му обръщах внимание,

но понеже се появяваше все по-често и аз като тебе започнах да изпадам в паника. 

Като се заслушам в звънтенето и то ставаше по-силно, направо имах чувството, че хиляди камбани ми дрънчат в главата и че ще експлоадира, почнаха да ми се появяват едни мисли, че сигурно оглушавам.

Започнах да си представям как ще живея без да мога да чувам и всякакви такива дивотии, като твоите в момента.

 

Така няколко седмици и накрая се сетих, че мога да прочета в нета какво е туй чудо.

Четох, четох, установих, че това било тиннитус, не се лекувало. Четох за хора, правили всевъзможни изследвания и пили всевъзможни лекарства без резултат. 

 

И знаеш ли какво , момче, още на другия ден, звънтенето изчезна. Понякога пак се опитва да се появи, но не му обръщам внимание и то си отива.

 

Та така и с твоите натрапливи мисли за сексуална слабост и че си гей. Нищо ти няма.

Но с мисленето си , ти ги храниш и те стават по-силни от тебе.

Просто престани да ги храниш, и те като огладнеят, ще си отидат

 

Здрав човек, ако започне да си въобразява разни неща за болести, и наистина може съвсем реално да се разболее

Нашите мисли ни разболяват, те и ни лекуват. Зависи в каква посока ще ги насочим да ни служат.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това  са  страхове, ужасни и натрапливи мисли, които не ти дават покой. Но ти несъзнателно им помагаш. Питаш се: „Дали не съм хомосексуалист?“ А в главата се оформя и загнездва само едно - хомосекуалист. Получава се фиксация, колкото повече се стремиш да не мислиш за неприятната тема, толкова по-настървено тя те преследва. Опитваш се да си докажеш, че това не е вярно, ето гледам ги тези момчета и нищо! И пак фиксация: „Ама наистина ли е нищо, я пак да погледна.....Ами ако съм?“ Определено не си! Задай си друг въпрос: „Защо приемам една „засечка“ като края на света?“ Та това е само физиология. Когато си порежеш пръста задаваш ли си въпроса как ще се справяш с една ръка или си убеден, че раната ще заздравее? Това са най-нормални неща. Да те са комплексни и са свързани с динамиката на ежедневието ни, вътрешните ни конфликти, самооценката ни, възприятията ни за света, моделите ни на възпитание и т.н.

Казано по-сбито, ако се замислиш за пирамидата на потребностите си ще получиш отговора. В основата са физиологичните потребности, следват потребности от одобрение – работа, контакти, себеактуализация и най-отгоре духовните ни потребности. Когато сме в норма пирамидата се крепи  и е здраво стъпила на основата си. Но в процеса на съзряване се преосмислят и потребностите. На преден план излизат например по-актуалните за момента – необходимост от контакти, работа, статус или други, но те внасят дисбаланс и в основата на пирамидата. Нещо като сътресние. То е врменно, но носи информация, че следва да си пренаредим приоритетите и да обърнем внимание на актуалните си за момента потребности. Замисли се кое е актуално за теб към този момент. Учене, работа, отговорности.....

Линк към коментар
Share on other sites

Ами по принцип никога не съм приемал хомосексуалността, но съм се държал добре с такива хора и съм се стремял да бъда толерантен. А доколкото за мислите..опитвам се да ги стопирам, но не успявам..и все повече мисля и се притеснявам...Кажете ми как да я отбягвам тази мисъл ? А отношението ми към приятелката ми е много добро, както и нейното към мен...и за това още повече се притеснявам, че до преди 1 седмица ми беше толкова хубаво с нея, а сега съм разконцентриран и когато съм с нея аз пак се държа много добре, но мислите ми ме убиват и не мога да се насладя на присъствието й.. И нарочно се замислям какво ще бъде да харесвам мъже и се заглеждам дори нарочно..Не ми харесва, но не мога да спра... И просто не мога да повярвам как цял живот съм си гледал и харесвал момичета и никога не съм се замислял за мъже, и как от 1 седмица направо съм друг човек с тези мисли...

Получи три припокриващи се отговора, остава да пробваш и да споделиш как ти се получава.

 

Понеже виждаш връзка между проблема с ерекцията и натрапливата мисъл, която несъзнателно си свързал с факта, че щом "не ти става" имаш проблем с "мъжкото " в себе си, добре е да знаеш и други причини поради което се случва проблемната ерекция. Това също е вариант да прекъснеш тази нереална връзка с натрапливостта.

 

Причината за подобен проблем може да се търси най - общо в 3 основни направления - органичен проблем, хормонален и психологичен.

Понеже си в психологичен форум ще нахвърля психологичните фактори за проблем:

- депресивни състоянияя медикаменти за тях, включително и някои обезболяващи

- употребата на алкохол, марихуана, амфетамини, друг опиат

- стреса - ако има ситуации които са останали неразрешени, или нещо, което е силно притеснително за човека и не е успял да се справи и да намери удовлетворяващо го решение

- остатъчен гняв, към партьора или човек от близкото обкръжение

- безпокойството от това, че отново може да има проблем с ерекцията, засилва страха и увеличава вероятността това да се случи. По този начин се получава един порочен кръг.

- увеличаването на килограмите се отразява както на самочувствието, така и на отделянето на тестостерон, който е важен за сексуалното желание. Затлъстяването също е свързано с високо кръвно налягане и втвърдяване на артериите, което може да намали притока на кръв към половия член

- липса на интерес към партньора

Най - общо - стрес, медикаменти, самооценка, взаимоотношения.

Мисля че в случая не е необходимо да се прибавят и сферите на психоанализата - травми в детството, лични травми и т.н.

 

Всичко това ти го нахвърлих, за да видиш, че хомосексуализма никъде не е опция. Натрапливите мисли са свързани най - често със страхове на които нямаме отговор на въпроса: Какво е това? Получаването на този отговор, често решава голям процент от проблема.

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...