Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Генерализирана тревожност....?


Recommended Posts

  • Отговори 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Благодаря,Докторе!Значи всичко е в норма,трябва време."Времето лекува всичко" и тук важи с пълна сила.Изчерпателен съм,защото знам,че някой четящ ще прочете това и ще се почувства по-добре като разбере,че не е сам....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте,приятели!Умишлено не пиша често първо,да не досаждам и друго,за да се откъсна и аз самия от мислите за състоянието си.Положението е както писах в последния пост,плюс някой новости,заради които имам питане!Убеден съм,че при такива страдания,всички промени имат някакво значение и говорят за една или друга промяна в ситуацията.Става въпрос за следното:Много често започна да ми се случва да не мога да заспя,но как точно?Заспивам и след минути буквално,се стряскам,събуждам се естествено но вече с много неприятно чувство за напрегнатост и усещане,че се случва нещо лошо.Това се повтаря няколко пъти,след това заспивам и ситуацията се повтаря отново между 4-6 сутринта,обикновено след напрегнат сън-тази сутрин беше,че съм обрал някакъв магазин и не мога да избягам......Определям симптомите като мини ПА,защото всичко е налице но по-вяло.Ако не се случи така драматично,то се събуждам,без напрежение,само чувам отчетливо ударите на сърцето си и го усещам в гърлото.Обикновено отшумява и си доспивам.Явно,контрола като мине към подсъзнанието,нещо там не се случва както трябва.Лошото е,че това се повтаря по 4-5 пъти един след друг,което просто прави съня ми не ефективен,най-малкото.Днес съм като парцал,замаян съм,отпаднал,спи ми се а не мога...Имам среща в сряда с д-р Първанов,но дотогава трябва да устискаме някак си,нали!През деня ги отбивам тези атаки,имах около 5-6 до сега,но докато спя...няма как просто.Много е неприятно....

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, 

На мен скоро няколко нощи ми се случи абсолютно същото, което описваш - " Заспивам и след минути буквално,се стряскам,събуждам се естествено но вече с много неприятно чувство за напрегнатост и усещане,че се случва нещо лошо". Почти през цялата нощ беше така. Отдавна нямам ПА и въобще не го свързвам с ПР. Отдавам го на напрегнатия период, който имах - бебето ми доста боледува 2 месеца и стреса ми дойде в повечко.Както е при мен, така и при теб - и това е от стрес. просто стрес - нищо повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Заспивам и след минути буквално,се стряскам,събуждам се естествено но вече с много неприятно чувство за напрегнатост и усещане,че се случва нещо лошо.Това се повтаря няколко пъти,след това заспивам и ситуацията се повтаря отново между 4-6 сутринта,

Здравей, 

 

Ако ще те успокои това, знай, че не се случва само на теб. Познато ми е усещането, което описваш. И аз се будя посред нощ, особено ако спя сам, тоест без жена до себе си. Мъжете сме много зависими от жените. И психически, и физически. Когато съм жена(приятелката ми) и се случи да се събудя посред нощ, аз я побутвам лекичко, така че ме прегърне и да изсмука това неприятно чувство за откъснатост. Винаги успява и получавам душевен покой. Женската енергия е много силна!

 

Обаче обратното. Когато съм сам и се събудя по някое време на нощта, започвам да изпитам едно чувство на обреченост, изоставеност, безпомощност... Интересно е, че няма конкретна причина, поне на съзнателно ниво, върху която да се тревожа. Просто в тоя момент, сякаш съм без себе си. Някакво метафизично усещане. Не изпитвам страх, а изпадам във върховно състояние на самооткъснатост от света и от самия себе си. Ако ме попиташ защо, каква е причината, ще ти кажа, че няма причина. Ей така нещо ме връхлита и мъчи духа ми, докато съм сънен и ме напуска, но след като е взело своето. Обикновено трае 10, 20 минути. 

Линк към коментар
Share on other sites

Вече над 3 месеца го боря този стрес.Времето е на моя страна,разходки,колело,кино,приятели,работя само до обед всичко което ме "товари" особено в работата,просто не се заемам.Работя основно хирургия,всяко "ох",всеки признак на болка у пациента у мен всъщност е вълна от адреналин,да не говорим за по-сериозните усложнения-колапси,синкопи и т.н.....Това съм го премахнал в момента.Често се ядосвам за това,че не си обърнах внимание овреме и не намалих оборотите,да не се докарвам до тук.Симптоматиката която описах последно,не ме плаши,знам какво е.Но човек очаква след период от 3месеца да има подобрение,ако е на правилния път!Нещата обаче,според мен не са в тая посока.Разбрах,че няма да изчезне като с магическа пръчка,но трябва да има тенденция за отшумяване.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dimak, аз също съм страдала от генерализарана тревожности и от ОКР, и понякога отново се връщат такъв тип атаки и страхове. Това, което мога да те посъветвам и аз наистина е да се заемеш с избран от теб спорт или фитнес. Не можеш да си представиш аз до каква степен мразех да спортувам. След като всички специалисти, с които се бях консултирала, ми препоръчаха сериозно да се заема със спорт, реших да отида насила в един фитнес, преглъщайки всичките си страхове и цялото нежелание. Нарочно предплатих карта за една година, защото знаех, че ще се откажа на втората седмица и само ако съм платила толкова много пари, ще ме е яд и ще продължа със заниманията. Сега няколко месеца по-късно ходя с удоволствие, платих и за фитнес инструктор. Така първо някой ми помага в упражненията и второ, когато не ми се ходи знам, че не мога да не отида, защото някой ме чака и разчита да дойда. Наистина се чувствам по-спокойна, изразходвам адреналина си там. Когато съм най-нервна, когато не издържам, когато усетя, че може би ще получа паник атака, взимам сака , обличам анцунга и отивам! След това заспивам уморена и нямам енергия дори да се страхувам или ядосвам. Другото нещо, което може да е полезно, когато започнеш да се страхуваш, да си тревожен и т.н. е незабавно да се заемеш с някаква дейност вкъщи или навън - да измиеш чиниите, да се разходиш, да отидеш на среща с приятел, на пазар или каквото искаш. Опитай да се отвлечеш мислите от лошата, страшната,тревожната мисъл. Пример от мен - навън съм с приятели и за стотен път например ми минава баналната мисъл дали съм изключила котлона у дома преди да изляза, след като наистина съм го проверила и съм излязла /т.е. няма причина за притеснение/. Контра мисъл - Да, проверих котлона, беше изключен и точка. Просто няма да се върна и да проверя пак, нито да мисля, напротив незабавно трябва да си намеря по-полезно занимание и по-смислена мисъл, с която си заслужава да си заема съзнанието. Казваш, че имаш семейство - обърни се към него повече, към жена си, към детето. Те може да са ключът към твоето "оздравяване". 

Линк към коментар
Share on other sites

dimaka, преди време бях също толкова объркана като теб, и слушах много че трябва да спортувам,че трябва да се захвана с нещо което ми харесва, и дрън дрън. Че то докато бягах ми ставаше лошо. За психотерапия нямах финансова възможност. Посетих психиатър, беше ми назначен Ципралекс, доверих се на лекаря, пих го 2 месеца през които кой знае какво подобрение нямах, но продължих. След втория месец усетих как започва да ми е приятно на вън, сред хората, сред приятели, започнах да спа. Всичко мина. Записах се на народни танци, обожавам ги. Просто живеех. Пих антидепресанта една година. Забременях, родих и все още съм добре. Гледам си детенцето. Но мъжа ми знаеше всяка моя тревога тогава и сякаш минавах паниките по леко. Дори при психиатъра беше с мен. Довери се на някого и следвай лечението.  Няма да съжаляваш. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Dimak, аз също съм страдала от генерализарана тревожности и от ОКР, и понякога отново се връщат такъв тип атаки и страхове. Това, което мога да те посъветвам и аз наистина е да се заемеш с избран от теб спорт или фитнес. Не можеш да си представиш аз до каква степен мразех да спортувам. След като всички специалисти, с които се бях консултирала, ми препоръчаха сериозно да се заема със спорт, реших да отида насила в един фитнес, преглъщайки всичките си страхове и цялото нежелание. Нарочно предплатих карта за една година, защото знаех, че ще се откажа на втората седмица и само ако съм платила толкова много пари, ще ме е яд и ще продължа със заниманията. Сега няколко месеца по-късно ходя с удоволствие, платих и за фитнес инструктор. Така първо някой ми помага в упражненията и второ, когато не ми се ходи знам, че не мога да не отида, защото някой ме чака и разчита да дойда. Наистина се чувствам по-спокойна, изразходвам адреналина си там. Когато съм най-нервна, когато не издържам, когато усетя, че може би ще получа паник атака, взимам сака , обличам анцунга и отивам! След това заспивам уморена и нямам енергия дори да се страхувам или ядосвам. Другото нещо, което може да е полезно, когато започнеш да се страхуваш, да си тревожен и т.н. е незабавно да се заемеш с някаква дейност вкъщи или навън - да измиеш чиниите, да се разходиш, да отидеш на среща с приятел, на пазар или каквото искаш. Опитай да се отвлечеш мислите от лошата, страшната,тревожната мисъл. Пример от мен - навън съм с приятели и за стотен път например ми минава баналната мисъл дали съм изключила котлона у дома преди да изляза, след като наистина съм го проверила и съм излязла /т.е. няма причина за притеснение/. Контра мисъл - Да, проверих котлона, беше изключен и точка. Просто няма да се върна и да проверя пак, нито да мисля, напротив незабавно трябва да си намеря по-полезно занимание и по-смислена мисъл, с която си заслужава да си заема съзнанието. Казваш, че имаш семейство - обърни се към него повече, към жена си, към детето. Те може да са ключът към твоето "оздравяване". 

Казват, че когато орелът е ранен,

полита към върха на планината.

С последни сили, но до края устремен,

той следва своя път към светлината.

Намира най-високата скала

и с вятъра единствено нощува.

Очаква изгрева с разперени крила

и се оставя слънцето да го лекува.

Не ти разказах тая приказка напразно,

когато чувстваш се предаден, наранен,

когато мислиш, че умираш победен

и злото те довършва безпощадно:

Спомни си как орелът до последно

към своя връх се носи устремен.

Хвани се за крилата на живота.

Нощувай с вятъра, сънувай утринта,

и нека тоя сън, огрян от слънцето –

лекува наранените места.

Почувстваш ли се силен, излекуван;

не стой самотен на високата скала,

а се върни. И нека твоят дух пробуден

дарява хората с любов и светлина

Линк към коментар
Share on other sites

Най-странното е, че при много хора има реално покачаване на кръвното налягане за известно време при атаки, а аз съм ходила да го меря в близката аптека, и защото ги познавам момичетата - 2-3 пъти ми го измерваха по време на атака, когато имах силно сърцебиене, виене на свят и не само това..и всеки път ми казваха, че е нормално..кръвното, :3d_132:

а аз си мислех, че умирам

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Здравейте,след дълга пауза!Не се включвам за да се оплаквам,напротив,върнах си до голяма степен качеството на живот.Много се промениха нещата във възприятията ми и отношението към живота,все към по-добро.Искам да помоля да ми обясни някой какво точно е натраплива мисъл,как да я различаваме от останалите.

Линк към коментар
Share on other sites

Да уточня - човек мисли по дава начина, с думи и образи.Та, натрапливите мисли са нахлуващи в съзнанието ни идеи, под формата на думи или картини и дори и цели филми, които ние приемаме, като нежелани за нас,  поради своето съдържание, което е неприемливо и дори абсурдно  нас.Това са мисли които въпреки нашето желание да се отървем от тях, идват сякаш против волята ни и обсебват, изпълвайки ни с напрежение, страх и ужас.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече обръщам внимание на това което мисля и улавям неща които ме безпокоят.Пример:Минавам покрай дома на приятел който скоро почина от инфаркт,млад,на моя възраст.Сещам се за него,за времето когато сме били заедно....почвам да го съжалявам,постепенно мозъка ми започва да преекспонира мисълта,започвам да си представям аз,че мога да умра без ред.Но за кратко,почти на секундата улавям мисълта и я изхвърлям,започвам да си мисля за хубави неща и така.Нямам проблем с прекратяването на мисълта.Питам,има ли проблем в подобно развитие на ситуацията,и трябва ли да взема мерки?

Линк към коментар
Share on other sites

,,,постепенно мозъка ми започва да преекспонира мисълта,започвам да си представям аз,че мога да умра без ред...

 

Това е безсмислено и поведението ти -почти на секундата улавям мисълта и я изхвърлям,започвам да си мисля за хубави неща и така. е правилно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...