Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За вегетарианството и физическите натоварвания


Jordan

Recommended Posts

Аз тренирам бойно изкуство, което предполага издръжлива физика и прочие, но отскоро се старая да не ям месо и губя мускулна маса, изнемогвам на тренировките и едва ги издържам. Угодно ли е вегетарианството за хора, имащи ежедневни интензивни физически натоварвания, и как да бъде преодолян адекватно недостигът на белтъчини и аминокиселини ?

Линк към коментар
Share on other sites

Jordan,

подкрепям тренировките - хубаво нещо са. :thumbsup:

Аз също съм тренирал подобно на твоето, в момента правя пауза.

Важно е да имаш достатъчно протеин, както и пълноценно хранене (витамини и пр.) - така организмът ще си прави сам всичко необходимо и няма да му е нужно месо.

След тренировка ям напр. кисело мляко с мюсли. Няколко часа след това някакъв соев продукт (соеви кълнове задушени с ориз, соев пастет и пр.). Може и яйца, също белени варива (предимно белена леща - лека и питателна храна). Също ядки като фъстъци, бадеми, орехи, кашу;

(шам-фъстъкът има твърде много риск от афла-токсини, този вид фъстък е лесно уязвим към тях).

Инак може да си взимаш и веге протеин на прах от диетичен магазин (напр. суроватъчен, соев, пшеничен и др.), което досега не ми се е налагало. :whistling:

Това се сещам засега. :feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Аз също тренирам но не бойни изкуства а бодибюлдинг,любителки разбира се :),макар че има и вегитарянци които са и профисионални култористи,въпроса е да знаеш какво и как да ядеш.Месо неям,и откакто съм вегитарянец съм забелязал че силата ми се повиши а също и издръжливоста,вярно отлабнах няколко килограма но мерките ми останаха същите.

Но да незадълбочавам толкова,конкретно на въпросите ти:

- нужно ти е добро възтановяване щом губиш издръжливост и тегло,а добро възтановяване можеш да имаш с подходяща храна и добър сън.Като заместител на месото и да си набавиш нужните протеини за градежа на мусколите ти можеш да използваш извара,соеви продукти,мляко и яйца.За повече енергия се използват главно въглехидратите а тях ги има най вече в ориза,картофите,всички видове варива,плодовете и меда също.Неможе и без мазнините,които помагат за усвояването на витамините в организма,и за много още куп други работи :rolleyes: ,тях главно можеш да си ги набавиш от ядките,зехтина,може и малко краве масло а и в ядките има куп витамина и минерали.Да не забравим и зеленчуците които са пълни с необходимите ти витамини,минерали и микро елементи.

Добър апетит :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Aко само от месо се лишаваш, то тогава не виждам проблем да набавяш нужните ти белтъчини/протеин.

Извара

Сирене

Кашкавал

Мляко

Яйца - желателно е да не прекаляваш с тях или поне да не прекаляваш с консумацията на желтъка.

За соеви протеини и подобни - чел съм, че предизвикват повишено отделяне на естроген, затова и не бих ти ги препоръчал.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз тренирам бойно изкуство, което предполага издръжлива физика и прочие, но отскоро се старая да не ям месо и губя мускулна маса, изнемогвам на тренировките и едва ги издържам. Угодно ли е вегетарианството за хора, имащи ежедневни интензивни физически натоварвания, и как да бъде преодолян адекватно недостигът на белтъчини и аминокиселини ?

Привет Jordan, нанабързичко само няколко думи - нямам ми ги усмивките на този ПС, но здраве да има- :о)

да, угодно е

за разнообразието и видовете храни се изписа достатъчно... но си мисля че не е в тях въпроса

доколкото виждам те притеснява факта че губиш мускулна маса ...ставаж по-малко силен ... Мисля си обаче че силата не е в мускулната маса и ...не знам какво изкуство тренираш, но може да се консултираш с трениора/учителя си и ...

и все пак мисля че силата няма нищо общо с мускулите + нито пък с храната която употребяваш

От доста години се занимавам с бойни изкуства + съм вегетарианец от по - малко доста :о), но все пак доста+ да не кажа че вегетарианството ми помага / ме прави по силен (не само физически) + по - малко агресивен :о) + ми е по комфортно...

тъй че ако си решил да спираш месото - правилен избор + отпадането е временно, докато свикнеш, посля - няма; всичко си идва на мястото;)

само внимавай, ако решиш да гладуваш и да тренираш/ едновременно/ по натоварено - вие ти се свят и виждаш звездички ........:о)

има и още - ама др. път :)

успех!

П.С.

някъде бях чел за едни тигри на които им дават да ядът месо ... :о)

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

Опа :):feel happy:

Малка поправка в ПС-а -писах мненнието на бързо и малко съм поизял някоя и др. буквичка :1eye::)

Ta:

П.С.

някъде бях чел за едни тигри на които НЕ им дават да ядът месо ... :о)-ставаше въпрос за едни будистки монаси, които отглеждат 10тина тигъра/чета, без да има дават месо...

Йогананда описва един мъдрец, които си отглежда тигрица само с ориз и ...без месо:)

мисълта ми е - щом тигрите могат без месо...

Поздрави :thumbsup2:

Мир и Любов :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

щом тигрите могат без месо...

могат и хората.

Тренирах бойни спортове и мога да кажа че силата и издържливостта ми се подобриха когато станах вегетарианец, в рамките на няколко месеца непрекъснати тренировки. Гъвкавостта се увеличи, травмите намаляха. Потенето и други явления от този род почти спряха.

Не трябва да се яде 3 часа преди тренировка.

Когато се консумира често жито, варено и покълнало, накиснати орехи и слънчогледови семки, това напълно възстановява всички загубени сили. Прясна салата от глухарче и коприва дава устрем и изчиства кръвоснабдителната система. Сусамов тахан с плодове ще те направи изключително здрав и силен.

Желая ти успех, Йордан :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Изключително много енергия се придобива от сусамено семе и кедрови семена- сурови е най-добре да се консумират, с пчелен мед. Смесват се две супени лъжици мед, и по една супена лъжица от сусаменото и кедровото семе. Нужно е добре да се сдъвкват преди преглъщане. До 30 минути енергията е налице, но ако не се използва цялата, може да настъпи безсъние, нервност (изнервеност), болезнени схващания от страна на ставно-мускулни групи, главоболие, може и повишено вътреочно налягане- затова, "дозата" за въсрастни е само тази- по една супена лъжица, след което много физически движения и натоварване, но енергията може да се изразходва и в насока учение, заучаване чрез четене и т.н....който иска да опита в някоя сесия, да се убеди...

Линк към коментар
Share on other sites

Изключително много енергия се придобива от сусамено семе и кедрови семена- сурови е най-добре да се консумират, с пчелен мед. Смесват се две супени лъжици мед, и по една супена лъжица от сусаменото и кедровото семе. Нужно е добре да се сдъвкват преди преглъщане. До 30 минути енергията е налице, но ако не се използва цялата, може да настъпи безсъние, нервност (изнервеност), болезнени схващания от страна на ставно-мускулни групи, главоболие, може и повишено вътреочно налягане- затова, "дозата" за въсрастни е само тази- по една супена лъжица, след което много физически движения и натоварване, но енергията може да се изразходва и в насока учение, заучаване чрез четене и т.н....който иска да опита в някоя сесия, да се убеди...

Ще я пробвам тази рецепта, благодаря! Че онзи ден имах 8 часа лекции и трябваше през цялото време да говоря, от което се поуморих тогава. Утре ме чакат още толкова, или не, утре са 7 часа. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно е, че масово вегетарианците се насочват към сусама като източник на енергия. Когато бях това лято на Рила няколко човека независимо един от друг си носехме сусам с мед. Искам да уточня, че сусамът е хубаво да се смила /може и с кафемелачка/, защото несмлян организма почти не го усвоява. След като почнах да ям по една чаена лъжичка сутрин сусам с мед не чувствам почти никаква необходимост да ям сладки неща, за разлика от преди когато ми се е случвало да изям един шоколад наведнъж.

Препоръчвам горещо сусама :thumbsup: !

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: На всеки, който го смила добре, сусамът може да се препоръча както за енергия, така и за изграждане на кости, стави и мускулатура, а също при язваджии е може би най-доброто семе. На някои обаче им става тежко от повечко сусам - той е Кафа (Капха) продукт. В тези случаи препоръчвам по-малки количества, както и комбиниране със сурови плодове или зеленчуци, вместо с мед. Много енергиен е и в съчетание с покълнал слънчоглед или накиснати и после обелени бадеми или кайсиеви ядки. :thumbsup1:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

здравейте,

аз съм планинарка, над 40 съм ... абе направо близо 50, :lol:

според мене индивидуално е прилагането (защото зависи всеки конкретен организъм къде се намира и какви навици досега е имал)

от малко повече от две години изключих от храната си това, което шава. продукти - яйца, млечни - ям.

алкохолът също абсолютно изключих. и преди това не обичах твърде много месото, а алкохолът - просто престана да ми се услажда...

как ми се отразява тази форма на вегетарианство засега - не забелязвам да се влошава силата ми на изкачване и издръжливост на ходене, чувствам си се енергична, :)

поначало съм кльощава, сега напоследък - с повечко салати, плодове, а и без цигарки (бич поробващ) вече пети месец, пък ядки, мед разбира се открай време - даже леко май се поуплътних, :)

пример ми е мой приятел планинар, с 20-тина г. по голям от мене. когато го срещнах - вече повече от десет г. бил пълен вегетарианец, т.е. без яйца и млечни продукти. в планинарството е много жилав и издръжлив и бърз, по-добър от мене естествено, но много по-добър и от по-млади от мене мъже приятели планинари.

за силата на духа му сравнение въобще няма смисъл с тях да правя.

напоследък препрочетох и намирам за уместни препоръките на Линда Гудман за поетапни периоди на преход в промяната на храненето.

и слушам тялото си

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...