Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Опитности извън тялото (ОИТ)


Recommended Posts

Здравейте,

Знаете ли какво представлява ОИТ ( Опитност Извън Тялото )?

Това преживяване е опитно близко до ППС (Преживяванията на Прага на Смъртта ), но с тази основна разлика, че се случва без човек да бъде на прага на смъртта.

Още в древен Египет, няколко хиляди години преди Христа, избраните са били затваряни в специални жрически саркофази за 3 дена в летаргичен сън. Имали са ОИТ, докосвали са се до тайните на вселената под ръководството на жреците (опитни в ОИТ водене).

В наше време за това явление се говори все повече. В края на миналия век, пионерите на науката, започват изследвания. Вече са правени хиляди клинично изследвани експерименти в тази област. Много учени, докторатни по философия, психология, парапсихилогия имат защитени дисертации и изписани книги по върпоса. Образувани са институти, лаборатории, секретни проекти. Един от тези, за които аз знам е: Института Монро. Робърт Монро е основателят на института. Годината е около 1950. Известен бизнесмен, собственик на радио и няколко телевизии, незаинтерисуван по никакъв начин от света на невидимото, една нощ докато спи започва да наблюдава тялото си в пълно съзнание от горе. Мисли, че полудява. Тръгва по психиатри, но изледванията показват, че е здрав. Един ден попада на лекар, който е запознат с източни техники за медитация и му казва, че това явление на изток е познато много отдавна, повече от няколко хиляди години. Робърт Монро започва да чете усилено езотерична литература и да се среща с хора заинтерисувани от подобни идеи. Препоръчват му да си потърси духовен водач от Индия. Той обаче избира напълно нов и интересен подход. Започва да изследва явлението сам по научен път и с научни средства на базата на собствения си опит. Пише книга от три тома по въпроса, "Пътуване извън тялото", която е революционна за научните среди за времето си. Основава институт, в който създава метод (Хеми-Синк) чрез звукови вълни да синхронизира мозъчните полукълба на желаещите и да индуцира ОИТ по желание. От тогава са проведени хиляди ескперименти в лабораторни ускловия, чиито резултати са щателно записани и прочувани. Направени са хиляди курсове и лекции.

В езотеричните школи ОИТ са известни и са практикувани от незапомнени времена. Техниките са били достъпни само на малкото посветени, които са минали през изтощителни и дългогодишни изпити. Сегашните изследвания показват, че 35% от хората са имали ОИТ поне веднъж в живота си (източник: ТУК). Дали сега не е дошло времето, все повече хора да изпитат това явление? Може би това не е случайно?

Знаете ли повече?

Имате ли опит?

Мислите ли, че е безопасно?

Какъв е смисъла на ОИТ и какво може човек да научи чрез ОИТ?

Има ли смисъл човек съзнателно да се учи да индуцира по желание ОИТ?

Ако да, дали това е подходящо за всеки?

А дали ОИТ е белег за духовно развитие?

Поздрави,

Иво

Виж втора част на темата: Опитности извън тялото (ОИТ) - част 2

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:angel: Случи ми се веднъж...

Беше като сън, сякаш умираш и душата се отделя от тялото.

Пътуване в космоса из необятната шир в тишината на нощта...

Помня лекотата, ефирността, екстазът...

Лъчиста топлина се разлива по тялото и се сливаш със Светлината.

Не знам дали е опитност извън тялото в класически вид, но усещането е вълшебно :king:

Поздрави :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

и на мен ми се е случвало няколко пъти.

Всъщност преди 10 -11 години ми се случваше доста често, но съзнателно престанах.

Много е интерестно, но тогава ме беше страх. :blink:

Линк към коментар
Share on other sites

Като малка често летях на сън , беше много лесно, знаех как изглежда земята от високо , знаех ка мозеш да се спущаш от високо с голяма скорост, беше страхотно .

Скоро пак полетях , но ми беше малко по трудно да се отделя :)))) сигурно съм доста замърсена :))

Често посещавах определени градове и места на сън , като продължение на филм с последователни серии, с подробни детайли на улици , площади ,сгради,местности. Търсила съм ги на картата и съм разговаряла с различни хора , които пътуват в опити да ги локализирам. Но досега не съм успяла.Била съм в огромна библиотека , където трябваше да уча.

невероятно е :))) Сънуването е като второ ежедневие :)) понякога много по интересно :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Привет,

и на мен ми се е случвало няколко пъти.

Всъщност преди 10 -11 години ми се случваше доста често, но съзнателно престанах.

Много е интерестно, но тогава ме беше страх. :blink:

Ради, можеш ли от дистанцията на времето, да споделиш с нас от какво всъщност те е било страх?

Моите спомени са за прекрасно изживяване... :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Ради, можеш ли от дистанцията на времето, да споделиш с нас от какво всъщност те е било страх?

Моите спомени са за прекрасно изживяване... :angel:

Надя,

Разбирам какво има предвид Ради. Говорим съм и с други хора по тоя въпрос, които са имали подобни опитности. Явно често се появява страх. Най-вероятно е това да е страх от неизвестното. Точно този страх блокира ОИТ преживяването, а и повечето т.нар. духовни преживявания. Аз също съм имал подобни случаи. Трудно е човек да преодолее схемата "борба или бягство" към неизвестното. Решението е отваряне към любовта и живота, спокойствие и съзнание за това, че както казват на Изток, даже и косъм не може да падне от главата ти без Неговата Воля. Но на теория е лесно. Когато човек изпадне в ситуацията е друго.

Наде, ти как си успяла? От само себе си ли стана? Или беше въпрос на някаква съзнателна работа? Всъщност ти имала ли си класическия вариант на ОИТ - осъзнаване, че тялото ти спи, наблюдаване на тялото отгоре, пътуване със съзнанието и т.н.? Или е било полусъзнателно?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

точно от неизвестното ме беше страх. Тогава имах много малко знания (светлина) по въпроса, и четейки различни книги на окултна тематика, в някои от тях се третираше тезата за различни опасности свързани с подобен род преживявания.

Явно и не съм бил готов - все пак човек първо трябва да се пречисти, да изгради характери и качества, да развие способности за да може да овладее новия живот и да не наруши своето психическо здраве.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на ВСИЧКИ!

Като чета май всички сте доста добре запознати с много неща.Аз сигурно съм най-големия лаик сред Вас!?

Аз не се занимавам задълбочено, а от интерес.

По темата:

На мен също ми се е случвало на сън.Винаги ми било интересно и никога до сега не съм изпитвала страх, напротив било ми е винаги любопитно.Да това е точната дума ЛЮБОПИТНО!

Поздрави! :feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Наде, ти как си успяла? От само себе си ли стана? Или беше въпрос на някаква съзнателна работа? Всъщност ти имала ли си класическия вариант на ОИТ - осъзнаване, че тялото ти спи, наблюдаване на тялото отгоре, пътуване със съзнанието и т.н.? Или е било полусъзнателно?

Случи се по време на сън. Имам много силен спомен за усещането, което се изпитва, но нямам никаква представа за видението. Моите сънища са такива. Не сънувам видения и не мога да кажа какво съм видяла и как е изглеждало. Още по-малко претендирам това да е класически случай на ОИТ.

Винаги съм сънувала усещания и почти никога образи. Много често се е случвало да се събудя със странното чувство, че това е не просто сън, а действителното преживяване. Често това са особено интензивни изживявания в непонятни за мен измерения. Не мога да ги опиша с прости думи, сетивата ни не са достатъчно съвършени, за да го възприемат. Времето и пространството добиват странни, полутечни форми, събитията следват хронология различна от нашата, слънцата са повече от едно и светлината им е особена...

Може би никога нямаше да ми хрумне, че това е ОИТ, а не просто сън, ако един ден не се случи така, че се събудих точно в мига, когато се връщах в тялото си...

Оставам на теб присъдата дали това е класика или не е, а за себе си ще запазя незабравимото преживяване...

Поздрави

Надежда

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Относно страхът искам да споделя едно мое виждане. Като изключим неизвестността, излизането извън тялото си е опасно от гледна точка на физическия живот. Духът и тялото са свързани с етерна връзка - наричана от някои перискрип. Когато връзката се наруши и духът напусне тялото фактически се изкарва животворната сила и функционирането на организма се дължи на остатъчните функции на сърцето, които разбира се са временни. Ако ОИТ просрочи този период - ще настъпи физическа смърт. Това е само мнение, но аз убеден в него :rolleyes: .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Май тук мога да задам един въпрос.Възможно ли е една душа да посещава

друга при своите странствания?На границата между съня и събуждането

поняксга ми гостува душа на приятел и аз я разпознавам.В това няма нищо

сетивно и е много приятно,но може да е само въображение.Как мислите?

Любопитна съм да науча :)

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е една душа да посещава друга при своите странствания?На границата между съня и събуждането

поняксга ми гостува душа на приятел и аз я разпознавам.В това няма нищо сетивно и е много приятно,но може да е само въображение.Как  мислите?

Според теоретичните ми познания - да възможно е. А, за да разбереш дали не е само фантазия, според мен трябва да правите опити заедно. Ако пък не е отворен към такив вид опити, питай го например дали не е сънувал нешо свързано с теб в същата нощ, когато ти си го сънувала....

Линк към коментар
Share on other sites

Да, аз съм сигурен, че е възможно, но трябва да имаш нещо предвид. Изглежда въпросната душа е отдавнашен практикант в ОИТ, но е много важно за теб отношението на човека. Ако си сигурна в неговата искреност и в приятното усещане на присъствието му - значи той е изключително добронамерен и те посещава, за да те предпазва от вредни влияния. Това значи , че чувствата му са топли и искрени и връзката ви сигурно е отдавнашна ( предишни животи ) и дълбока.

Но аз съм запознат с подобни случаи на присъствие, които съвсем не са били толкова добронамерени. Това обаче най-добре можеш сама да го прецениш, просто искам да предопредя за една възможност. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Така е и не е сън.Понякога отпращам госта си.Казвам -Време е да вървиш!

Оставя впечатление за малко облаче ефирна материя.Веднъж,наскоро,

сякаш го зърнах,за своя изненада.Чудни работи!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

От доста време следя дискусиите тук, но досега не съм се включвала. Обаче тази нощ ми се случи нещо, което ме изненада и доста ме стресна. Изпитах много "странен" страх, не знам как да го опиша по друг начин.

Случи се докато заспивах, не съм сигурна, но мисля, че все още не бях заспала. Първо усетих как някой се опитва да ме прегърне, в началото усещането беше по скоро като чувство, но после усетих натрапващо се присъствие. Прегръдката ставаше все по силна и ме задушаваше. Виждах стаята в която спя, но перспективата беше ... объркваща. Всичко се случи много бързо. След първата прегръдка, усетих удари. Някой или нещо сякаш се опитваше да изтръгне част от мен. За първи път изпитвам такъв тип болка - силна, режеща и същевременно притъпена кото възприемане.

Единственото което ми дойде на ум да направя беше да визуализирам в съзнанието си светлина и да се уповавам на ... Създателя, Бог, Господ или както искате го наречете.

Не мога да определя точно колко продължи всичко това. Измерено в наше време мисля не беше много, но ТАМ времето течеше различно. Исках да отворя очи и както ми се случва когато имам лоши сънища да видя, че всичко е било просто сън. Не можех.

Някой има ли идея дали това е ОИТ или нещо по различно. Аз съм объркана. Така че ще се радвам да ми дадете съвет или мнение.

Поздрави! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Ивелина,

Това което си направила е най-доброто. При опасност също можеш да си кажеш: "Бог е Любов, Бог е Мъдрост. Аз съм Добро, аз съм Истина."

Тази формула е дадена от Учителя Беинса Дуно и много помага.

Също може да се ограждаш мислено с бяла светлина.

И най-важното - не се страхувай.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Иве, едва ли може със сигурност да се разбере дали е било ОИТ. Не се съмнявам в твоите възприятия, което трябва да значи, че е имало присъствие и то - не доброжелателно. Не е било материално, поне не такова каквото ние познаваме, но може да е дух невъплътен в тяло. Ако случайно е така, няма смисъл да се плашиш, може да е било просто уникално явление, а и дори и да не е - освобождаването е лесно. Това, което си направила тогава го продължи и без причина. Това си е универсалното оръжие. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

"Първото нещо за един човек, който се самосъзнава, е да излезе от тялото си навън и при това всякога да бъде господар на тялото си. Казваш: “Не мога да изляза из тялото си навън”. – Тогава ти си затворник, ти мислиш със своите окови, а не мислиш като свободен човек. Дотогава, докато човек е свързан със своя личен живот, или докато той е свързан със своя семеен живот, или с обществения живот, или с човешкия живот, той е все ограничен. Това са четери положения, които трябва да надраснете. И всички школи на древността са имали научни методи за превъзмогване на ред препятствия, чрез които те трябвало да усъвършенстват своя характер" стр. 74-75, МОК4 (старо издание), лекция "Условия лежащи в триъгълника", Беинса Дуно

Как го разбирате това?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравейте, бих искала да споделя с вас няко свой преживявания, защото съм сигурна, че никой тук няма да ги помислиза измислици или пък мен за луда.

Всичко започна преди няколко години.. Спомям си, че когато затварях очи да заспя, пред очите ми започваха да се появяват разни картини, който сякъш не можеха да са плод на въображението ми, тъй като не можех да ги спра, не можех и да отворя очи, чувствах силно напрежение.. След няколко такива случая, започнах да чета книги преди да заспя, и изчаквах момента, в който така ми се доспиваше, че със затварянето на книгата вече спях. Един ден обаче нямах такава възможност и тогава се случи следното: няколко минути след като си бях легнала, нещо сякъш ме сграбчи и започнах да падам .. Ужасни вибрации , някакво бучене буквално ме смазваха и ми причиняваха болка, на която едвам издържах. В един миг падането спря и увиснах някъде из пространството. Някъде под мен мисля, че имаше огън или нещо такова, защото виждах нещо като отблясъци на пламъци в стена. Тогава чух глас. Беше много страшен.. опитах да се разбера какво говори, но разбрах че не е на език който знам. Не мога да ви опиша какъв ужас изпитах. Помислих си , че умирам, че това е да умреш. Знаех , че съм в леглото си, знаех че родителите ми спят в другата стая, опитах се да извикам за помощ, разбира се това нямаше как да стане. След това се опитах да се размърдам, да повгигна ръката си, също не успях веднага. В следващия момент ..за миг сякъш се озовах отново в леглото си. Сърцето ми биеше лудо, не мигнах цяла нощ. Нямах и все още нямам идея какво , защо и как се случи това. Но беше много истинско. След този случаи са имала оше много такива. Но никога повече не чух онзи глас и не видях отблясъците на пламъците. Винаги обаче ги имаше гадните вибрации, и тупия звук.. и болката. Най - често падах на долу, само един път ако не се лъжа се качих нагоре. Винаги трудно успявах да се измъкна от това положение. Винаги се случваше на прага на съня. Имам много различки такива случки, които мога да разкажа, но едва ли ще представляват интерес за някой от вас. Не съм чела почти нищо по тази тема, но имам богат личен опит. В чата един младеж , на когото се бях престрашила да разкажа за тия ми преживявание ми каза, че може и съзнателно това да ми се случи.Каза да си представя , че падам в черен кладенец. Така и направих и невероятно и за мен, отново се получи. Само че, когато спрях да падам, усетих , че съм попаднала на доста неподходящо място. Бях свита и над мен имаше нещо, което не виждах. Беше просто нещо , което ме притискаше и не ми позволяваше да мръдна. Тогава усетих затопляне на китките си. Сякъш някой ми беше сложил нагорещени белезници. Тогава отново започнах да се мъча , по моя си начин да се върна обратно , така и стана.

От тогава не съм си правила такива експерименти, но съм имала много и най-различни случки. Скоро обаче, започнах да ги предотвратявам още преди да са се случили. Вече почти и несъзнателно го спирам.. будя се и се обръщам на другата страна. Изпитвах голям страх преди.. в самото начало.. Вече обаче, тия случаи станаха част от живота ми, на която не обръщам особено внимание. Забравих да отбележа, че с времето гадните вибрации престанаха или поне не бяха така болезнено силни. И сякъш самото ми "пътуване" ставаше много по бързо.

С интерес ще очаквам ваши мнения и коментари, относно моят разказ.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Здравей, Ради!

аз съм изпитвал страх само когато ми се случваше в будно състояние, а не насън.

Как си го обясняваш това?

Любов+Светлина+Мир+Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, всички :-)

Четох повечето от мненията ви и всичко във форума ми хареса...

А някой чел ли е книгите на Карлос Кастанеда? Мисля, че точно в тях става въпрос за точно такива Извън Телесни Усещания. Какво мислите по въпроса?

Линк към коментар
Share on other sites

По въпроса мислим, че учението на Дон Хуан си е насочено към диалектиката и не избавя от нея. Развитието на по-фините, но материални тела те облича в по-тежка дреха... Освен това както знаеш толтеките са преки потомци на атлантите и учението им претендира за автентичност, но все пак май нещо се пообъркаха атлантите... Нали така! Иначе сега щяхме да им ходим на гости. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Венци :-)

Явно не съм толкова навътре в темета колкото теб, но тя винаги ме е вълнувала. И аз съм имал (мисля) извънтелесни приключения, като даже съм се опитвал да ги предизвиквам волево, но е било само 2-3 пъти и то само по време на сън. Но не винаги става. Питал съм се какъв е механизма да ги 'отключа' и до сега съм в неведение.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...