Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Упражнения за енергиен баланс


Recommended Posts

Здравейте,

В лекциите и беседите на Беинса Дуно има дадени стотици упражнения за енергийно хармонизиране със силите на Природата.

Какви упражнения за енергиен баланс познавате? Как се изпълняват и колко често ги правите? Бихте ли споделили опит и резултати върху физическото здраве и психиката ви?

Моля, цитирайте източника на информацията ви, за да не става объркване.

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ето ви един адрес... http://www.falundafa.org/bul/books.htm

незнам да ли сте запознати ..до скоро и аз не бях...но някои мили другар4ета от портала ме осветлиха:)

много интересно..дръпнете си го

правила съм различни упражнения...от хатха йога...и на учителя...мога да ви кажа че след тях се чувствам "като нова"...и някакси озарена..особено ако се правят на открито...сега оптвам фалун дафа...не мога да определя точно как се чувствам..все още ми е странно усешането:)

опитайте и ще видите..настина усещането е инетерсно

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

от около година и половина се занимавам с различни упражнения свързани с повишаване или по-точно казано с контрол върху енергийния баланс. И контрол върхо самата енергия.

Основните методи от които съм заимствал и съм изградил свои собствени модели са "Метода Силва" на Хосе Силва, елементи от Йога и от Дзен Будизъм.

Нещата, които са имали най-осезаем ефект върху мен са упражненията свързани с контрол върху дишането, и използаването на двата вида пасивна и активна медитация.

На всеки, който се захваща с медитация или каквито и да е опражнея свързани с енергия, горещо препоръчвам да започне от дишането ....то е ключът към невероятно много неща за целта може да прочетете Хата Йога не зависимо от автора и "Науката за дишането " от Свами Рама, там и най-големия скиптик и превъженик на науката ще се обеди в правотата на думите ми. А ако някой има по-конкретни въпроси може да ми пише на е-мейл wheres_the_love_yo@yahoo.com

Линк към коментар
Share on other sites

здравейте,

искам да Ви кажа ,че упражненията които аз и група приятели правим всяка сутрин след молитва това са шесте гимнастически упражнения от Учителя и 21 упражнения ,които Учителя е дал да се играят,като най силно влияние те имали в петък.

След упражненията се чувстваме всички с много добър тонус,със настроение и желание за работа!

Това е което аз мога да споделя по тази тема!

Линк към коментар
Share on other sites

Нещата, които са имали най-осезаем ефект върху мен са упражненията свързани с контрол върху дишането, и използаването на двата вида пасивна и активна медитация.

Ники, би ли обяснил накратко какво представляват активната и пасивната медитация в темата за медитация - ТУК. Ти пробвал ли си техники за дишане или енергийно хармонизиране (и медитация) по Беинса Дуно?

Соня, бих препоръчал също 4-те упражнения от Учителя. Мисля, че тези комплекси от упражнения - 4те, 6-те, 21 са едни от най-практикуваните. Естествено да не забравяме и Паневритмията, която се играе от 22 март до 22 септември за нашето полукълбо.

Някои да препоръча други упражнения, които е опитвал?

Линк към коментар
Share on other sites

Иво ,

благодаря ти за това ,че ми каза за 4 упражнения.Ние ги знаем но истина е че не ги правим преди 6 гимнастически.Ще предам на приятелите и вярвам че по този начин ще завършим цикъла и резултата ще е различен.

С поздрав Соня

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте , приятели,

не съм запозната със упражненията на учителя, но съм правила и отвреме на време правя :)))упражнения по китайската система ДАО - на хуашанския манастир- те са за хармонизиране на енергиите на човека и средата/ космичните енергии, коитопротичат през нас/ правят се задължително придружени от усмивка ,в добро и радостно настроение.

не са натоварващи :))

за ваша представа: ))приличат на упражненията , които прави главния герой, който тренира източно бойно изкуство - рано сутрин, на върха на планината :)))в поредния екшън :))

ако ме ориентирате , откъде мога да се запозная с упражнениата на Учителя , ще съм ви благодарна ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

:) само едно - общуването със Слънцето сутрин рано...оДухотворяващо е :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

от около година и половина се занимавам с различни упражнения свързани с повишаване или по-точно казано с контрол върху енергийния баланс. И контрол върхо самата енергия.

Основните методи от които съм заимствал и съм изградил свои собствени модели са "Метода Силва" на Хосе Силва, елементи от Йога и от Дзен Будизъм.

Нещата, които са имали най-осезаем ефект върху мен са упражненията свързани с контрол върху дишането, и използаването на двата вида пасивна и активна медитация.

На всеки, който се захваща с медитация или каквито и да е опражнея свързани с енергия, горещо препоръчвам да започне от дишането ....то е ключът към невероятно много неща за целта може да прочетете Хата Йога не зависимо от  автора и "Науката за дишането " от Свами Рама, там и най-големия скиптик и превъженик на науката ще се обеди в правотата на думите ми. А ако някой има по-конкретни въпроси може да ми пише на е-мейл wheres_the_love_yo@yahoo.com

Ники, би ли обяснил накратко какво представляват активната и пасивната медитация в темата за медитация - ТУК. Ти пробвал ли си техники за дишане или енергийно хармонизиране (и медитация) по Беинса Дуно?

Соня, бих препоръчал също 4-те упражнения от Учителя. Мисля, че тези комплекси от упражнения - 4те, 6-те, 21 са едни от най-практикуваните.  Естествено да не забравяме и Паневритмията, която се играе от 22 март до 22 септември за нашето полукълбо.

Някои да препоръча други упражнения, които е опитвал?

Да, всичко е вярно! Хармонизирането на енергийната система е изключително важно.

Дишането, като начален метод е наистина правилно решение. То успокоява нервната система, дори и на тези, които си "мислят ", че не са нервни и напълно спокойни. Опитайте! Дишайте осъзнато, на равни интервали, без да има пространствена пауза между дишането и издишването. Нека бъде като затворен кръг - свързано дишане! Като подишате така няколко минути, ще усетите разликата в нервното натоварване, което ви "яде" осъзнато или не.

Всички упражнения, дадени от ученията във всички религии, трябва да бъдат внимателно наблюдавани и изследвани от практикуващия. Само чрез размисъл над въпросните наблюдения се достига до истинския смисъл, значение и ползи от упражненията.

Относно медитацията накратко ще кажа, че динамичната - активната медитация е по-скоро визуализация, която последствие преминава към същината на медитацията, докато пасивната медитация е накратко самата медитация, в която умът е пасивен.

За да успее човек, той трябва непрекъснато да изследва своето тяло, природа и същност. Накрая на всяко едно упражнение трябва да съществува размисъл и изследване, дори водене на дневник или бележник.

Накрая ще успеем!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

В Европа и Америка навсякъде са разпространени индуските методи за дишане. Трябва да се знае, че има методи, дадени в епоха, когато народите са били в инволюционна степен на развитие. Обаче сега сме в епоха на възлизане или еволюция. Ето защо индуските методи за дишане, понеже са инволюционни, не са подходящи за европейския организъм. Трябва днес да се дадат на съвременното човечество методи, които да отговарят на фазата, в която се намира то понастоящем. Ето осветлението на Учителя по този въпрос :

“Сега като говоря за дълбокото дишане, нямам намерение да препоръчвам специалните упражнения на индусите. Те имат специални упражнения за дишане, които не са приложими за европейците. Ако европейците ги приложат, ще се натъкнат на големи противоречия. Затова ви казвам: Дишайте дълбоко, като се стремите да дишате плавно и ритмично”.

I упражнение — Вдишвайте (16 бройки), задържайте (16 бр.) и издишвайте — 32 бройки. Сутрин, обед и вечер по 6 вдишвания. II упражнение — Без броене вдишване по-бавно и дълбоко, задържане на въздуха, колкото се може по-дълго време и се издишва колкото се може по-бавно.

Линк към коментар
Share on other sites

Достатъчно вече говорихме за това закостеняло мислене и за еволюцията и инволюцията, в редица от темите.

Ученията се развиват с такава динамика, равна на динамиката на живота.

Науките за дишане се променят и до днес от днешните индийски Учители.

И се нагласяват специално/разликите не са толкова съществени/ за западния свят, към неговите разбирания и динамичност.

Упражнението, което цитираш, AIM е индийско със сигурност.

Няма в света народ, който да обръща внимание на вътрешно-човешкият свят и дишане повече от индийците. Те израстват с тези упражнения от деца. Много са запознати и много са подготвени.

Да се пригодят упражненията за дишането към западния свят е като детска игра за Учителите. Не ги подценявайте.

По същата логика може да се каже, че Учението на Дънов е остаряло.

А какво ще кажем тогава за Християнското Учение? :blink::hmmmmm::blink:

:smarty:

И още нещо. Неразумно е започването с упражнението, което даваш, AIM.

I упражнение — Вдишвайте (16 бройки), задържайте (16 бр.) и издишвайте — 32 бройки. Сутрин, обед и вечер по 6 вдишвания. II упражнение — Без броене вдишване по-бавно и дълбоко, задържане на въздуха, колкото се може по-дълго време и се издишва колкото се може по-бавно.

Първо, начинаещия трябва да започне с упражнение за контрол над самото вдишване и издишване, а в последствие да включи упражнението на дишане, в което присъства и интервалът между вдишването и издишването - наречен задържане с пълни и с празни дробове.

Ако не се почне от самото начало на науката "дишане" се получава застой и липса на напредък. Затова се започва с упражнение работещо върху контролирането на вдишването и издишването. Дишането със задържане е следващото упражнение.

:thumbsup:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Ники, като разберат, че се занимавам с йога, следва същата реплика. И аз много пъти вече получавам този отговор за инволюцията и еволюцията. Което само ме разсмива. Упражненията по дишане и асани, които дава Гуруджи ги няма в нито една книга по йога. Те са нови. Т.е. дадени във времето, когато сме в еволюция. И не само те, но и цялостното знание, не само в тази школа, но и в другите съвременни школи. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ники, като разберат, че се занимавам с йога, следва същата реплика. И аз много пъти вече получавам този отговор за инволюцията и еволюцията. Което само ме разсмива. Упражненията по дишане и асани, които дава Гуруджи ги няма в нито една книга по йога. Те са нови. Т.е. дадени във времето, когато сме в еволюция. И не само те, но и цялостното знание, не само в тази школа, но и в другите съвременни школи. :)

:feel happy:

Да не забрявяме, че всички сме на пътя и се учим!

АУМММ

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Т.е. дадени във времето, когато сме в еволюция

На мен пък ми е интересно, кога няма еволюция.

Във връзка с това:

"Не се присмивай на този, който прави крачка назад!

Може да се окаже, че той просто се засилва." - цитат по памет.

Глобално погледнато Битието е в постоянна еволюция, която в същността си е възход и падение.

:smarty::yinyang::smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

На мен пък ми е интересно, кога няма еволюция.

Светът е постоянно в еволюция, не само след Христа. Времената на Кришна са били доста преди Христа, но тогава е имало много извисени и интелигентни хора. Как ще е бил светът в инволюция? Затова поставих хипотетичната и широко цитирана дума с червен цвят.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен пък са ми смешни тези превъзнасяния по индуските методи на развитие.

Сещам се за Паисий. Споделям мнението на AIM. Ако беше необходимо да следвам системата йога, щях да се родя в Индия, май вече съм го правила, а сега съм на Балканите някъде :D .

Линк към коментар
Share on other sites

Силве,

нито един метод, даден от Учителите не претендира за народност!

Това е ограниченост!

Това, че учителите са избрали да дойдат в телата на индийци :feel happy:

Йога се разпространява с "пълна пара" в целия свят.

Само ограничени умове отъждествяват Йога с Индия.

Нека се "разчупим" малко от остарялото!

Но вижте същността на Йога и я сравнете със същността на Християнството.

Всичко е от Бялото Братство или така наречената Шамбала!

Страхът е ограничение! Страхът не допуска изследване и търсене, той държи човек само в едни "коловози".

Бог не е страх!

АУМММ!

Линк към коментар
Share on other sites

На мен пък са ми смешни тези превъзнасяния по индуските методи на развитие.

Сещам се за Паисий. Споделям мнението на AIM. Ако беше необходимо да следвам системата йога, щях да се родя в Индия, май вече съм го правила, а сега съм на Балканите някъде :D .

Просто се опитвам да мисля със собствения си ум, и да претеглям нещата. Вместо да копирам и да повтарям какво е писано в тази или онази книга. Аз съм българин, и няма да си сложа точка между веждите, нито ще правя ритуали в чест на Шива или Кришна. Никога не съм го правил. Вземам това от изтока, което смятам че е ценно за мен. Имам собствен ум, през който преминава всичко, каквото идва отвън. Не е необходимо да вярвам безпрекословно на всичко, каквото ми се поднася, независимо от кого идва то. Приемаш пица и спагети, които са от Италия, приемаш музика от Америка и на чужд език, нали те не са от България? Странно как хората приемат безкритично всички тези дребни неща, които принадлежат на други култури. А когато стане въпрос за най-висшето, за знанието-човешкият ум се противопоставя. Той казва: "Не, аз съм българин, няма да приема тези методи, няма да приема това знание." По този начин се ограничаваме, патриотизмът не е нищо друго, освен егоизъм, разширен до границите на държавата! :D Ако беше се родила в Индия, би ли се занимавала с Бялото братство? Ние принадлежим не на тази или онази държава, не на тази или онази народност, не на тази или онази култура, а принадлежим на целия свят, принадлежим на Бог. Има един учител, едно учение. Това го казват и Беинса Дуно и Гуруджи, и не само те. И протягат ръка за обединение на всички хора. Ще я приемем ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна логика за Християнка!?

Исус Христос да не е бил българин?

Защо не следваш Тангра?

Конска опашка?

:1eye:

:yinyang:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Това, че казвам, че смятам, че за мен не са подходящи, не значи, че ги отхвърлям, разберете това добре, аз не съм критик на йога, не ме нападайте безпричинно, уважавам решенията на всеки да си върви по своя път, но моят път не е твоят се пееше в една хубава българска песен. :D

Добре е, че вземаш това, което смяташ за ценно за теб.

Линк към коментар
Share on other sites

В никакъв случай не те нападаме! Това е извън вярата ни.

Само споделяме мисли от личните истини!

:D

Както обичам да казвам - Никога не се знае от коя дупка ще "рипне" заекът, защо да се вторачваме само към една!?

:lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже говориш за превъзнасяне, пък ние не превъзнасяме, а споделяме личен опит, и оценяваме по достойнство, както правим и с учението на Учителя. От моя страна няма атаки, а разсъждения, породени от твоето съобщение. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

но моят път не е твоят се пееше в една хубава българска песен. :D

Откъде знаеш кой е моят път? Учител ми е не само Гуруджи, но и Беинса Дуно, и другите учители, и не само те, но и всеки човек, от когото съм научил нещо. А единственият, който стои в основата на всички тях е Бог. Така че, пътят е един. Харесва ти, или не, пътят ни е общ. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...