Jump to content
Порталът към съзнателен живот

31.12.2007 г. - Нова дреха трябва.


Recommended Posts

Мисъл за деня 31.12.2007 г.

Заемете се сега да премахнете това, което ви смущава, да се освободите от утайките, които имате у вас. За да се освободите от тези ваши утайки, това подразбира, че всякога в живота ви трябва да има прииждане на нов живот, защото... старата дреха, колкото и да я изпирате или кърпите, все си е стара - нова дреха трябва.

Работете с Любов

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Да изчистваме утайките, според мен значи да приемаме всичко ново, без оценката за добро и зло. Просто да разбираме какво ни носи всяко нещо в живота.

Да анализираме и да откриваме връзките на нещата, които се случват и това, което ни носят като послание.....

Новата дреха смятам предполага приемане на живота, такъв, какъвто е. Да пускаме в сърцата си всички и всичко, за да проумеем какво ни носят....

Линк към коментар
Share on other sites

При сегашните условия хората само се спъват. Атмосферата е пълна с ненапреднали души, които се домъкват до вас. Често усещате една неприятност, едно недоволство. Те са причината за това. Теософията нарича тези души елементарни души. Всички трябва да се изтърсите от тях, гребло да имате. Тези души трябва да се възпитават, да се научат да се подчиняват на Божия закон, да работят.

(Запитват: Тези души ли ни правят спънки?) – Да.

(Запитват: Те навярно печелят?) – Да, идват да те оберат.

(Запитват: Не трябва ли да знаем начин как да се предпазваме от тях?) – Като дойдат, впрегнете ги на работа, научете ги да тъкат, предат, турете ги на работа в кухнята! Те действуват само върху ума. Вие ще кажете: „Тази мисъл не е моя, това желание не е мое“, и ще ги отхвърлите. Ако рече човек да се поддава на всички желания и мисли, които минават през ума, през сърцето му, какво би станало? Тези мисли и желания ще си вървят като водата и вятърът, а ние ще взимаме от тях само това, което ни е потребно. Всичко не е за нас. Аз ви оставям свободни и искам от всички правила, които съм ви дал, да ги проучите доброволно, да ги прилагате тъй, че да можете сами да си туряте юларя и сами да си го хвърляте.

Щом Бог ни е изправил пред едно изпитание, значи ни е дал силите и механизмите да се справим с него.....

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Дреха е астралното тяло, което нещо като есенция на личността и егото. Нова дреха трябва - чиста, тоест астрално тяло-почва-тишина.

Прииждане на нов живот ше рече отвореност за Бог, но за нея сме структурно непригодни. Та нали преди време сами решихме да се затворим, защото бяхме голи (спрямо едното око, а спрямо другото - събожествени).

Обаче с новата дреха могат и да ни приемат в Небесния Йерусалим, пременени като за сватба...

Линк към коментар
Share on other sites

14. Блажени които изпълняват неговите заповеди, за да имат власт над дървото на живота, и да влезат през портите в града.

Откровение 22 глава

7. Поръси ме с исоп, и ще бъда чист:

Омий ме, и ще стана по-бял от сняг.

Псалми 51 глава

5. Който победи, той ще се облече в бели дрехи; и нема да изгладя името му от книгата на живота, и ще изповедам неговото име пред Отца си и пред неговите ангели.

Откровение 3 глава

1. Стани, свети; защото светлината ти дойде,

И славата Господня изгрея на тебе.

Исая 60 глава

1. Събуди се, събуди се, облечи се със силата си, Сионе:

Облечи се с дрехите на великолепието си,

Ерусалиме, граде светий;

Защото от нине няма вече да влезе в тебе

Необрязан и нечист.

Исая 52 глава

10. Ще се развеселя премного заради Господа:

Душата ми ще се зарадва в Бога моего;

Защото ме облече с одежди на спасение,

Загърна ме с мантия на правда

Като жених украсен с венец,

И като невеста накитена с утварите си.

Исая 61 глава

4. И отговори та рече на стоещите пред него и казваше: Отнемете уплесканите дрехи от него. А нему рече: Ето, отнех от тебе беззаконието ти, и ще тя облека със светли дрехи.

Захария 3 глава

30. Ще спаси и оногоз който не е повинен:

Ей, с чистотата на твоите ръце ще бъде спасен.

Йов 22 глава

9. Възвишете, врата, главите си,

И възвишете се вие, вечни двери,

И ще влезе Царят на славата.

10. Кой е тоз Цар на славата?

Господ на Силите, той е Цар на славата.

Псалми 24 глава

1. Милост и съд ще пея:

Тебе, Господи, ще възпея.

2. Ще постъпвам разумно в път непорочен:

Кога ще дойдеш при мене?

Ще ходя с незлобието на сърдцето си

Всред дома си.

3. Не ща да туря пред очите си нещо лукаво:

Мразя законопрестъпление:

Не ще се прилепи то при мене.

Псалми 101 глава

15. А аз с правда ще видя лицето ти:

Ще се наситя от вида ти когато се събудя.

Псалми 17 глава

източник: Библия, Завета на Цветните Лъчи на Светлината (Белите Лъчи)

Линк към коментар
Share on other sites

xameleona Публикувано на Вчера, 12:02

Да изчистваме утайките, според мен значи да приемаме всичко ново, без оценката за добро и зло. Просто да разбираме какво ни носи всяко нещо в живота.

Да анализираме и да откриваме връзките на нещата, които се случват и това, което ни носят като послание.....

Новата дреха смятам предполага приемане на живота, такъв, какъвто е. Да пускаме в сърцата си всички и всичко, за да проумеем какво ни носят....

:thumbsup2: :thumbsup2: Може би нова дреха означава и непрекъсната промяна на картата в съзнанието ни - което преди ни се е струвало пустош, да открием живот и любов там - само като се вгледаме по-внимателно и отблизо и без предразсъдъци и очаквания. Обличаме ли периодично нови дрехи на старите си преценки, преподреждаме ли си редовно "шкафа" с опитности така,че новите да променят смисъла на старите и мястото им на картата на ума ни, ние чистим утайките и пазим ума от затлачване с тях.

Онези от вас, които не могат да разберат, ще се създаде у тях интерес и оттам, догдето сте стигнали, оттам ще продължавате. Кой догдето е стигнал. Както пуща растението по едно малко закалче, тъй трябва и вие всеки ден да пущате по едно малко закалче. Не го ли пущате, няма растеж, няма разбиране.

Пускайки новите си закалчета, растенията постепенно сами се освобождават от това, което вече не им е нужно - било листенца, клонки и цветовете. Ако живото същество не владее умението да се освобождава от старото, няма да има сили за новото. Гледам сега кълновете на кокичетата в градинката - спомням си как увяхнаха преди година и от тях останаха само невзрачни луковички, заровени на тъмно. Ако това не се беше случило, сега нямаше да има кълнове...

Мисля си, че щом Бог е дал на едно малко цвете разума да се освобождава от старата си дреха и да облича нова, значи многократно повече и по-усъвършенствано го е дал на нас - само при едно условие - ние сме свободни сами да го направим, с нашата свободна воля... :feel happy: А кокичетата са ни за урок...

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня 31.12.2007 г.

Заемете се сега да премахнете това, което ви смущава, да се освободите от утайките, които имате у вас. За да се освободите от тези ваши утайки, това подразбира, че всякога в живота ви трябва да има прииждане на нов живот, защото... старата дреха, колкото и да я изпирате или кърпите, все си е стара - нова дреха трябва.

Работете с Любов

"Дреха" включва всичко чрез което душата се проявява. Нашите утайки се отрицателните навици, модели на мислене, които не са част от дрехата, но са прилепнали здраво за нея. Знаем, че ако например искаме да отстраним едно отрицателно качество от себе си, това може да стане като го заменим с нещо положително. В противен случай противодействайки му директно, опитвайки се да го изкореним (измием), се получава подтискане. В тази връзка закърпването е частичното заменяне на един отрицателен модел с положителен, но това върши работа само като временно решение.

Линк към коментар
Share on other sites

Нова дреха ми звучи като нова дреха. Една нова същност, която е нужна на човека. Всяко облагородаване на старата същност е кръпка върху стара дреха. Не е лошо, с дупки е още по- лошо, но кръпката не решава проблема. Не ми прилича някое и друго ново, или положително качество да е решението. Не е решение юнашки да отрежем една, две, пет, десет глави на ламята. На мястото на отрязаните порастват нови. Решение е да унищожим ламята.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво се разбира под стара същност-стара дреха и нова същност-нова дреха? (За да не влезем в терминологични разминавания)

Та първото нещо – гледайте Божествената светлина да тече постоянно вътре в душите ви, защото в света всичко може да се изгуби, но Божествената светлина вечно ще си пребъдва. Бог е виделина!
Мисля си,че щом Учителят ни съветва "гледайте Божествената светлина да тече постоянно вътре в душите ви", значи тези наши души - нашата същност сигурно са били пригодени за това... т.е. това е изначалната им същност.

всякога в живота ви трябва да има прииждане на нов живот,

Може би има един изначално заложен в нас Живот, който ние следва непрекъснато да обновяваме като пускаме в него всички нови опитности, мисли, емоции.

Станимир - "Дреха" включва всичко чрез което душата се проявява. Нашите утайки се отрицателните навици, модели на мислене, които не са част от дрехата, но са прилепнали здраво за нея.
:thumbsup:

А може би има и още един аспект на "утайката" - тя се получава, когато течността престане да тече, да се движи, т.е. когато няма приток на нова вода, на нова информация. Дрехата, чрез която душата се проявява не е непременно негативна - може да е била много добра дори, когато е била нова - в своето време. Но ситуациите се сменят, сменя се информацията, емоциите ни. Ако ние се държим за старите модели на мислене и всяка нова информация напъхваме в тяхната дреха, тя от добра постепенно ще се превърне в тясна за душата ни и овехтяла за ситуациите, в които попадаме. Оттам ще дойдат и негативните ни емоции - от несъответствието между старата до вчера удобна дреха и напора на вълната на новото.

Трябва да дойдете до онова състояние, че когато поискате да извършите нещо, да усещате присъствието на Господа тъй живо, че да се спрете, преди да го сторите. А сега вие казвате, че имате присъствието на Господа, но дойде някой изпит, не го издържите и се разкайвате после. Като се прекатури колата, намирате пътя си, но важно е, преди да се прекатури тя, да го намерите. Силата на живота е в това.

Много ми беше интересна тази мисъл - на времето съм вярвала, че трябва да преодоляваме със силата на волята си всички препятствия - много беди ми е донесла тази борба, а победите са се оказали грешки после...намерих пътя си след няколко прекатурвания на колата, защото исках да стане на моето...

Изглежда силата на живота е в умението да хармонизираме осъществяването на това което ние искаме с това, което ни диктува ситуацията, в която сме попаднали....?

Линк към коментар
Share on other sites

Какво се разбира под стара същност-стара дреха и нова същност-нова дреха? (За да не влезем в терминологични разминавания)

"Та първото нещо – гледайте Божествената светлина да тече постоянно вътре в душите ви, защото в света всичко може да се изгуби, но Божествената светлина вечно ще си пребъдва. Бог е виделина! "

Да . уточнението е добро. Но пък и аз считам, че точно това значи. :)

всякога в живота ви трябва да има прииждане на нов живот,

Мисля си,че щом Учителят ни съветва "гледайте Божествената светлина да тече постоянно вътре в душите ви", значи тези наши души - нашата същност сигурно са били пригодени за това... т.е. това е изначалната им същност.
Това звучи добре. И ми се ще да е така. Но просто като гледам резултатите от човешката дейност- явно не е верно. Толкова много не е верно, че чак и не го виждаме обикновено.

Но пък Учителя го е казал. И не го е изрекъл само той. Това си е един елемен на Универсалното учение. Не ще да е нещо неверно. Но нека не забравяме, че го е казал на своите непосредствени слушатели. Той е бил край тях. Ролята му едва ли се е изчерпвала само с това, да им каже нещо. Ако беше това, би оставил и повече книги. Възможно е тогавашната задача е изисквала говорене, преживяване, оживяване на тогава изреченото Слово. Словото е от него, а оживяването- от слушателите, за нас- от читателите. Но да си слушател и да си читател едва ли е едно и също...

Може би има един изначално заложен в нас Живот,...

Несъмнено. Но на достатъчно много места из Новия завет се споменава, че човек трябва да бъде бдителен. Този изначален Живот не иска да струи без да са му осигурени необходимите условия. А новата дреха е едно от необходимите условия.

А може би има и още един аспект на "утайката" - тя се получава, когато течността престане да тече, да се движи, т.е. когато няма приток на нова вода, на нова информация.
Да, несъмнено! Но дали под нова информация трябва да разбираме поредното количество непознати и непрочетени, примерно, страници? Или неизгледани филми? Или неизслушани неща? Дали неимоверния и постоянно увеличаващ се поток от информация не идва да ни каже, че това, което ни е нужно като информация изобщо не е това, тъй като и без това "Никто не обнимет необъятного!" ?

Трябва да дойдете до онова състояние, че когато поискате да извършите нещо, да усещате присъствието на Господа тъй живо, че да се спрете, преди да го сторите. А сега вие казвате, че имате присъствието на Господа, но дойде някой изпит, не го издържите и се разкайвате после. Като се прекатури колата, намирате пътя си, но важно е, преди да се прекатури тя, да го намерите. Силата на живота е в това.

Несъмнено! Не ние трябва да действаме, а Бог в нас! Но ако не е в нас, бездействието ни няма да се различава от мързел, пасивност, глупост. Ако пък действаме от волята си- резултатие и на най- добрите намерения...

Много ми беше интересна тази мисъл - на времето съм вярвала, че трябва да преодоляваме със силата на волята си всички препятствия - много беди ми е донесла тази борба, а победите са се оказали грешки после...намерих пътя си след няколко прекатурвания на колата, защото исках да стане на моето...

Изглежда силата на живота е в умението да хармонизираме осъществяването на това което ние искаме с това, което ни диктува ситуацията, в която сме попаднали....?

Да. Това е много вълнуваща мисъл! Предизвикателството към човешката воля е страшен капан. И май само чрез горчивите опитности имаме шанс да разберем, че пътят е през " Да бъде Твоята воля". И то... от разбиране до разбиране има разлика...

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да дойдете до онова състояние, че когато поискате да извършите нещо, да усещате присъствието на Господа тъй живо, че да се спрете, преди да го сторите. А сега вие казвате, че имате присъствието на Господа, но дойде някой изпит, не го издържите и се разкайвате после. Като се прекатури колата, намирате пътя си, но важно е, преди да се прекатури тя, да го намерите. Силата на живота е в това.
"...ние трябва да действаме, а Бог [Любовта] в нас!" - да ръководи

:feel happy: :feel happy:

...на времето съм вярвала, че трябва да преодоляваме със силата на волята си всички препятствия ...намерих пътя си след няколко прекатурвания на колата

Изглежда силата на живота е в умението да хармонизираме ....?

:sorcerer::feel happy:

Да. Това е много вълнуваща мисъл! Предизвикателството към човешката воля е страшен капан. И май само чрез горчивите опитности имаме шанс да разберем, че пътят е през " Да бъде Твоята воля".

Горчивите опитности са важни, още по-важни са положителните опитности, способността да мислим, различаваме и мъдростта - както в метода за индукция, споменат от теб преди няколко месеца.

Колкото пъти успеем да не обърнем колата, толкова повече благословение от Господ :sorcerer::feel happy:

И тогава природата казва, "Разумно е това мое дете, човек ще стане от него"

Високият идеал

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...