Jump to content
Порталът към съзнателен живот

14.03.2008 г. - Вие няма да ставате калугери


Recommended Posts

Мисъл на деня - 14 Март 2008 г.

"Вие няма да ставате калугери. Мнозина стават калугери, за да разрешат някой въпрос. Те мислят, че като отидат в манастир и се скрият там, че ще разрешат въпроса с жената; те мислят, че ще се освободят от жените. Всички калугери бягат от жените. У Адам имаше една хубава черта, за която заслужава уважение Той беше доблестен. Той казваше за Ева: „Добра или лоша, аз я изисках от Господа и затова не я напущам. Аз ще отида с нея и каквато е нейната съдба, такава ще бъде и моята. Аз съм готов да споделя с нея съдбата си.” В който ден Адам беше готов да се пожертва за жена си, в този ден Господ каза: „Понеже ти се пожертва за жена си, и Аз ще се пожертвам за тебе и нея.”"

Из Ти си Христос, Син на Бога живаго, 13-а НБ, 28.II.1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички калугери бягат от жените.

Съмнявам се в това. :rolleyes:

Предполагам, че този цитат и беседата не трябва да се възприемат буквално. Както и този:

Господ го остави свободно да се проявява. Тогава Адам си каза: „Така е то, така ще му пати главата на човека, докато е сам. Ако имах една другарка, нямаше да се случи това нещо.“ И тогава Господ го приспа един ден. И току погледнеш, виждаш, че не си сам. Така и Адам, като се събудил, видял пред себе си красивата Ева, модерно облечена, на съвременен език казано, с много хубави дрехи, каквито тогава съществували. Казва тогава Адам: „Господ ми каза, че ще се измени моята съдба. И наистина, отсега нататък аз ще бъда щастлив. Като дойде тя, всичко ще ми върви.“

Не мога да разбера какво е искал да каже Учителя. :hmmmmm:

Но ето нещо, което вече разбрах и ми хареса:

Наистина, ако човек не е готов да се пожертвува за онзи, когото обича, тогава и Господ няма да се пожертвува за него. Ако е готов да се пожертвува, и Господ ще бъде готов да се пожертвува за него. Ако ти се откажеш от този, когото обичаш, и Господ ще се откаже от тебе. Ако ти мислиш за ближния си, и Господ ще мисли за ближния ти и за тебе. Ако ти се откажеш от ближния си, и Господ ще се откаже от тебе. Законът е такъв. Това не са измислици.

:feel happy::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

В едно от значенията на историята за Адам и Ева, Адам представлява човешката душа, а Ева нисшето его или личността. Да станеш калугер, да бягаш от жените може да се тълкува и като опит да се откъснеш от материалния свят, от всичко земно. Но това би означавало да изоставиш една част от себе си (Ева), да не си цялостен. Ева е част от Адам, тя е създадена от него самия, така както и трите нисши тела на личността произлизат от душата. Не случайно именно Ева отхапва от дървото на познаването на доброто и злото.

"Той казваше за Ева: „Добра или лоша, аз я изисках от Господа и затова не я напущам. Аз ще отида с нея и каквато е нейната съдба, такава ще бъде и моята.""

Линк към коментар
Share on other sites

Матей 13:10

Тогава се приближиха учениците Му и Му казаха: Защо им говориш с притчи? Матей 13:13

Затова им говоря с притчи, защото гледат, а не виждат; чуят а не слушат, нито разбират. Матей 13:34

Всичко това Исус изказа на народа с притчи, и без притчи не им говореше; Матей 13:35

за да се изпълни реченото чрез пророка, който казва: - "Ще отворя устата Си в притчи; Ще изкажа скритото още от създанието на света".

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Ла Горда

Където и да отидем от себе си т.е. от собствените си мисли не можем да избягаме, така че стремежа е към вътрешна чистота, а не към външна :).

За душата мисля става въпрос тук, това е женският принцип. Поне така си мисля :).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Относно темата:

И калугерите са необходими на този свят. Мисля си, че когато целият свят стане еднороден / изпоядващи изначалната религия при Сътворението/ , тогава калугерите няма да са вече необходими. Монасите са възникнали в определ период от развитието на човечеството. Когато се премахнат причините породили манастирите, ще се саморазпуснат и манастирите с калугерите. Отделен е въпросът вече кой калугер или калугерка /обрекъл се на Бога/ как изпълнява обещанието си пред Бога. Вярно е, че ако всички станем монаси и монахини, няма да има кой да възпроизвежда човешкия род. Монашеството тълкувано в преносен смисъл /от духовна гледна точка/, може да ни разкрие в дълбочина много неочаквани истини. Пренесено обаче буквално и без разбиране, възможно е да се стигне до забранените грехове - хомосексуалност, зоофилия. Те пък водят до трайни извръщения на Съзнанието.

Иначе - аз съм си аз - Ян, като Ян Бибиян. Голям непослушник, но за това пък питайте Фют как ме мрази само заради откъснатата си опашката. Пък щом Фют ме мрази, но и ме слушка - това е добре.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Да станеш калугер и да избягаш от света /изкушенията/ е лесно. Но ако носиш мисълта за жената дали си избягал от нея?

Да, Ева изкуси Адам, но стана и негова половинка.

За да се развива човек е добре да бъде сред хората, така неговата вътрешна сила укрепва, учи се. По естествен път съзнанието му се отваря и сам започва да се отказва от някои изкушения, дори с лекота. Вътрешната чистота се придобива с Любов, но трябват търпение, мислене и знание.

И тогава, в бъдещето, хората ще учат не както сега, от състезание, но от любов. Днес професори, съдии, учени, всички се състезават, всеки иска да излезе над другия. Добро нещо е състезанието, но при състезанието се иска силни хора, както на физическото поле. Който иска да се състезава, ще му дадат един голям, тежък товар да го дигне. Който пръв го дигне, той е най-силен. Всеки трябва да има желание да дигне тежкия чувал. Всеки трябва да съзнава силата на другия. Като види, че може да дига тежкия чувал, да признае неговата сила.

Та, във физическо, в умствено или в сърдечно отношение, в различните тези светове ние трябва да отдаваме правото на онзи, който може да дигне тежкия чувал. Обаче дигането на тежките чували не разрешава всички въпроси. Всичко в света трябва да бъде за благото на всички. Като работите в тази посока, всички ще бъдете силни в живота.

Тази мисъл ако държим в ума си и работим за нея с Любов ще можем да влезем в Царството Божие. :)

Линк към коментар
Share on other sites

из Ти си Христос, Синът на Бога Живаго

искате да бъдете късметлия, от вас трябва да се заинтересуват умни хора

Вашата душа е книга, запечатана със 7 печата. Вие сте човекът, който сте повикан да отпечатате тази книга и да видите какво има в нея.

Всеки човек, който мисли, той ще наследи Царството Божие. Мнозина искат да бъдат безстрашни, но те трябва да знаят, че човек може да бъде безстрашен, смел, само докато мисли.

Не е достатъчно човек да вярва в Бога, но той трябва да се научи да живее добре.

за да вярвате в нещата, вие трябва да имате любов, да ги проверите.

любовта е нещо велико и свето. Не спъвайте хората в любовта... Ако мислите, че като се обичат, Бог се проявява между тях, вие сте на прав път.

Всички чувства, всички сетива, които имаме, чрез тях пак Бог действува. Той иска да ни постави в правата посока, в правия път. Когато правите погрешки, вие ще чуете Неговия благ глас: „Не ходи в този път. Този път не е за теб.“ – „Ами кой път да взема?“ – „Вземи другия път.“ И Господ ще ти посочи точно кой път да поемеш.

Вие трябва да слушате онова, което може да ви подигне, което може да ви освободи от ограниченията. Това е онази вътрешна дълбока мисъл. Дръжте тази мисъл в себе си. Дръжте в себе си онази Божествена мисъл, онази Божествена любов, която действува постоянно у вас. Дръжте в себе си онази любов, която носи знание, която носи свобода. Това е истината.

човек трябва да воюва за истината, за Божествената правда, за идване на Божественото изобщо. Към това трябва да се съсредоточат нашите мисли. Това трябва да бъде нашата цел в живота ни.

Христос е разбиране на Божествения Дух и послушание към Божията воля.

господарят трябва да зачита достойнството на слугата си и слугата трябва да зачита достойнството на господаря си

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Ла Горда

Относно темата:

И калугерите са необходими на този свят. Мисля си, че когато целият свят стане еднороден / изпоядващи изначалната религия при Сътворението/ , тогава калугерите няма да са вече необходими. Монасите са възникнали в определ период от развитието на човечеството. Когато се премахнат причините породили манастирите, ще се саморазпуснат и манастирите с калугерите. Отделен е въпросът вече кой калугер или калугерка /обрекъл се на Бога/ как изпълнява обещанието си пред Бога. Вярно е, че ако всички станем монаси и монахини, няма да има кой да възпроизвежда човешкия род. Монашеството тълкувано в преносен смисъл /от духовна гледна точка/, може да ни разкрие в дълбочина много неочаквани истини. Пренесено обаче буквално и без разбиране, възможно е да се стигне до забранените грехове - хомосексуалност, зоофилия. Те пък водят до трайни извръщения на Съзнанието.

Иначе - аз съм си аз - Ян, като Ян Бибиян. Голям непослушник, но за това пък питайте Фют как ме мрази само заради откъснатата си опашката. Пък щом Фют ме мрази, но и ме слушка - това е добре.

Привет на Ян Бибиян :) и на всички приказни създания :) това което мисля по темата, всъщност, то ми се потвърди като отворих една книжка и по -добре от това едва ли бих могла да го кажа: "Да бъдеш уединен, това не е свързано с гора, с манастир, с планина. Да бъдеш уединен, това е чисто духовно умение. Да бъдеш уединен, това е умение да живееш всред шума, всред изкушенията, всред хората и да се изплъзваш от всичко това..." - Ар Хаварая - Елеазар Хараш

:hmmmmm: Замислих се и за Лахари Махасая, той също е имал съпруга доколкото си спомням, но...Е, това е материя която не познавам много добре :) . А това, че Фют те слушка :P вече ми говори мноого защото тук се иска нещо повече от сила, мощ е нужна казва Лао Дзъ :) . Поздрави!

Редактирано от Ла Горда
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...