Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме? - част 2


Recommended Posts

Типичен "кастрационен" сън. Мисля,че сама можеш да си го разтълкуваш. Обърни внимание на символиката на женските гърди, на майката изобщо, адекватно положение е на един мъж да му отрежат тестисите и т.н. Отговори си какво те е накарало да плачеш и защо. Отношенията баща-син са реципрочни на майка-дъщеря. Прочети отново митът за Медея.

Освен това подозирам доста ниска самооценка при теб, особено по отношение на женствеността и приемането на женската ти роля.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мона, а би ли споделила какво символизира майката в съня?

Вече за втори път майка ми се появява в съня ми като присъствие, просто я усещам,а и освен това има и червени цветя.

Сънищата бяха по-различни от обичайните ми, особено единия беше изключително цветен.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма смисъл да тълкуваме сънищата си.За пореден път се убеждавам,нищо и никой не може да предотврати това ,което ще се случи.

Да иска да знае човек че нещо ще се случи!?И какво като ще разбере ,нищо не може да промени.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма смисъл да тълкуваме сънищата си.За пореден път се убеждавам,нищо и никой не може да предотврати това ,което ще се случи.

Да иска да знае човек че нещо ще се случи!?И какво като ще разбере ,нищо не може да промени.

А има ли смисъл да живеем по тази логика???

След като знаем, че (СЪС СИГУРНОСТ) ще умрем. Когато и да е това...

Линк към коментар
Share on other sites

Сънищата са важни и често носят важна информация за сънуващия. Все пак смятам, че трябва да се обърне повече внимание на сънищата като източник на информация за подсъзнателните ни желания, стремежи, страхове, спомени, а не като средство за предсказване на бъдещето. Т.е. целта да бъде опознаване на собствената ни природа и работа върху нея. В това отношение от изключително значение е и състоянието между съня и бодърстването, когато съзнанието е на "границата между двата свята" и първите мисли и емоции с които се събуждаме сутрин.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съгласна с теб Станимир и с Мона не съм съгласна -сравнението е неуместно.

Човек трябва да се научи да се опознава в будно състояние,живота се живее тук и сега ,нещата които се случват предизвикват мислите и чувствата ни ,а не сънищата.

Какво като сънувах сън след който се събудих със силни чувство на тревога и знаех че ще се случи нещо ?????Някаква полза?Случиха се неща ,които дори не съм предполагала ,че могат да ми се случат,но те трябва да се случат и чак след това да мисля и да анализирам.Тълкуването на сън до нищо съществено не може да доведе ,още по малко някаква вътрешна промяна.

Донка го беше казала някъде тук много хубаво,единствената полза е някакво състояние на очакване,един вид предупреждение, нищо повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек може да предизвиква пророчески сънища, когато е на кръстопът и се чуди, в коя посока да поеме, какъв избор да направи. Това е умение, което се придобива. Преди да легнеш, е необходимо да утихнеш в себе си, да се обърнеш към своя духовен ръководител, към своя ангел - пазител, към своето висше Аз да осветли проблема, който те вълнува, според Божията воля. Трябва да си самовнушиш, че ще запомниш това, което ще ти бъде дадено насън като отговор на въпроса, който задаваш.

Понякога се дават и пророчески сънища, без да сме ги търсили. С тях невидимият свят ни предупреждава за някакво предстоящо събитие. Това съновидение е докосване до "тънкия" свят, който предхожда нашия материален свят. Едно събитие, за да се случи тук, първо се случва "там". Ние оставаме с впечатление, че нещата не могат да се променят, защото обикновено ни предупреждават за "зряла" карма. Там няма мърдане - неизбежно е това, което се случва! Но понякога ни предупреждават и за събития, чиито ход може да бъде променен. Много е важно след такъв сън, като се събудиш, веднага да станеш и да се помолиш за омилостивение, ако сънят ти предвещава да се случи някакво нещастие. Ако си напреднал достатъчно в осъзнатото сънуване, можеш да корегираш сценария на съня си, като го насочиш в благоприятна посока. Тази корекция в "тънкия" свят се отразява и в грубия свят.

Линк към коментар
Share on other sites

"Пророческите" сънища за които говориш са ми познати.

Налагало ми се 2 пъти да се докосна до това изживяване,но това не е сън :) това е пътуване,напълно съзнателно ,предизвикано и поискано.

Получаваш отговора на това което искаш ,ако знаеш наистина как да го направиш.

Но тези сънища за които се говори тук съвсем не са такива ,а и другото пак казвам съвсем не е сън.

А обикновенно хората които искат тълкуване на сънища го правят с цел да разберат ,какво ще им се случи ,все едно ходят на гледачка.Това имах предвид като казах ,че от тълкуването не може да се получи кой знае какво ,да не кажа нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Това не е това, а онова не е онова... Совите не са това, което са...

Сънищата са безполезни, душата и тя е безполезна - за какво е? Май никой не знае - някаква си там душичка, да се мята по вълните на екзистенциалното си битие и безвремие, лутаща се между тези и онези брегове... Просто хей така. Хей ръчички, хей ги две...

Не ме интересува дали някой е сългасен с мен или не е. Това е безполезно занимание.

Стига ми, че Юнг е съгласен с мен или по-скоро аз със него. И с хилядите знайни и незнайни мъдреци преди мен, цялото човешко познание, което обследва душата и нейния нощен, потаен, скрит и несъзнаван живот. Богатството на скритите пътища на личността, нишката на Ариадна и всички прекрасни митове, които оживяват чрез сънищата ни.

За мен хора, които не сънуват, които не тълкуват сънищата си, които не разчитат знаците на безсловесността и се задоволяват само с интелектуалната си (и нравствена) геометрия са outre-tombe.

Helas!

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Типичен "кастрационен" сън. Мисля,че сама можеш да си го разтълкуваш. Обърни внимание на символиката на женските гърди, на майката изобщо, адекватно положение е на един мъж да му отрежат тестисите и т.н. Отговори си какво те е накарало да плачеш и защо. Отношенията баща-син са реципрочни на майка-дъщеря. Прочети отново митът за Медея.

Освен това подозирам доста ниска самооценка при теб, особено по отношение на женствеността и приемането на женската ти роля.

Благодаря Мона!

Радвам се, че точно ти ми помогна.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз ти благодаря, че си искрена и че си допуснала (позволила си) на несъзнаваното ти да говори чрез символния език на сънищата.

Така се учим, така се разбираме по-добре.

Радвам се, че по някакъв начин съм ти помогнала, дори и да е минимално, поздрави:-)))

Линк към коментар
Share on other sites

Искам само да ви кажа, че бащата на моя приятел е починал рано тази сутрин. Току - що се чух с приятеля ми и ми каза...Бях като вцепенена. Още не мога да се осъзная, не мога да повярвам, че е истина, просто...не мога...Веднага се сетих за съня, за който ви споделих, мина точно 1 седмица от него и вижте какво се случи. Ужасно съм объркана и тъжна, не мога да помогна с нищо и се чувствам безсилна

Ето това съм го пропуснала, за което съжалявам. Спомням си, че аз те окуражих и ти написах, че няма нищо страшно в съня ти.

Понякога в стремежа си да успокояваме хората, ние им пречим с нашата позитивност, а си мислим, че им помагаме. Каква ирония само!

Целувката насън наистина може да значи и смърт, особено ако ни целува близък роднина. Но, от изключително значение и важност са подробностите, детайлите на самия сън; всяко едно обстоятелство; усещанията - например, ако усетим страшна липса, чувство за невъзвратима загуба - ето това са индикации, които обуславят развитието на съня и в реалния живот. Затова, тълкуването на сънища, е като лабиринт между вискоите стени на несъзнаваното, вървенето и броденето в непроходими гори...

Преди време, сънувах и аз моя починал дядо, който дойде и ме прегърна, и само след няколко дена се случиха непоправими неща; аз бях предупредена и знаех, че това ще се случи, в анализа си бях безпощадна към себе си, нямаше литературна или позитивна украса.

Като цяло, онова усещане, с което сутрин се събудим след "голям сън", е нишката, която трябва да следваме в тълкуването му.

Още веднъж, съжалявам, че в стремежа си да те успокоя, допуснах грешка в анализата, не бях достатъчно обективна и те подведох.

Mea culpa.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес сутринта се събудих в прекрасно настроение от един много мил сън. Един човек (не го разпознах или пък съм го забравила при събуждането) доведе едно прекрасно куче - приличаше на голдън ретрийвър, с много миловидна физиономия. Докато му се зарадвам, то ме ритна палаво по д...то. Аз се наведох и започнах да го галя по гърба и да му говоря мили думи. То прие ласките ми с удоволствие, но за кратко. Отиде гузно в ъгъла и застана с гръб като наказано. Всичко това беше много мило. Не мога да разтълкувам този сън, но нямам и желание да го тълкувам - достатъчно е светлото чувство, което остави в мене. Може би в бъдеще нещо ще ми напомни за съня, кой знае...

Линк към коментар
Share on other sites

И аз сънувах нещо, което определено незнам как да разтълкувам. Досега винаги намирам някакъв смисъл било то вид страх, който се изразява или нещо друго, което ме вълнува, но този сън беше странен признавам.

Сънувах значи, че се изкачвам на нещо като планина, но по точно беше пресечена планина. Имаше стълби догоре, така че се изкачих доста лесно. На върха се оказа, че има нещокато сладкарница. Бях с една моя приятелка, така че седнахме в сладкарницата за малко. Когато решихме да си тръгваме, се оказа че стълбите, по които съм дошла са всъщност полъразрушени даже на места ги нямаше, та проблема беше,че нямаше как да сляза обратно. Помня, че в съня си се чудех как въобще съм се изкачила по тези стълби. Дострашя ме в един момент. После незнам дали слязох до долу, но този сън ме обърка понеже знам, че като се изкачва човек нагоре, това е като цяло с положителен смисъл, а не можах да разбера, защо толкова се притесих дали ще успея да сляза долу.

Накой да има предположение?

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък сънувам в различни сюжети един и същи човек, който не съм виждала и не съм чувала от три години. Знаех, че нещо ще се случи и той ... днес ми се обади.

Ами това са сънищата... Ако отворим сетивата си за посланията на душата си, за несъзнаваното, ще бъдем и по-добри, и по-радостни. Сънищата са мостовете и проводниците на Акаша.

Сънувайте, но сънувайте красиво:-)))

Линк към коментар
Share on other sites

Може би вече месец, едно от което се повтаря в сънищата ми е" къща". Поставям в кавички, защото от онова, което съм научила, но не и проверила/сверила чрез моето собствено знание е, че видимият в съня образ, знак, символ - къща означава друго, само дето моето :) знание /?!/не ми стига за да проумея какво точно.

Къщите в сънищата ми, са винаги невидяни досега. Или чужди, или такива в които ще се нанасям, или в които мои близки ще живеят. Понякога съм вътре и ги оглеждам опитвайки се да създам план за преустройството им, както и за почистването и обновяването. Понякога отвън. В повечето случаи изпитваното чувство е на задоволство./?!/

"Снощи си бях у дома." За първи път от месец. Но сънувах , че в апартамента над нас се е завърнал мъж, за когото не съм знаела да е живял там. Сънуваният беше пребивавал дълго в чужбина професор. Не помня дали точно теолог, изкуствовед или фармацевт, но в съня ми правеше на ръка алени пилюли и ги мереше на аптекарски везни, каквито се използваха преди. Обещаваше да ми отговори на всичко, което ми дойде наум като въпрос./?!/Апартаментът, който би трябвало да е над нашия, в който съседът ми професор ме покани, се оказа стара, но сякаш много устойчива и недосегаема за времето къща. Единственото плашещо в нея беше синкавият сумрак, който той поддържаше, чрез изкуствено осветление. Не видях прозорци?!А таваните тъй високо,че сякаш липсваха./?!/

Притеснено ми е. Пиша поради разбирането/моето/, че чрез споделените сънища и тълкуванията им, можем да се научим да се разбираме по-добре.Т.е. съм полезна/?!/и на другите.

Линк към коментар
Share on other sites

Към Шелтър:

Преди ден-два имах сходен сън. Купил съм си апартамент на 9-ия етаж. Занемарен е, но съм спокоен, че с един ремонт нещата ще си дойдат на мястото. Още повече - имам великолепна панорама към морето. Едновременно с това някой ми дава и тълкуването на символа "къща" - много държеше да го разбера правилно. Оказа се, че къщата - виждам ясно обозначенията: стени, под, покрив - е символ на човешкото съзнание, степента на лична осъзнатост.

Когато се събудих си припомних няколко свои сънища, съдържащи все този символ, но този път смисълът им изглеждаше доста по-дъстъпен.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

И аз така го знам. Все пак напоследък ми се случва нещо, което ми е съвсем необяснимо и което дори и не съм сигурна, че отбелязвам правилно/!?/ Струва ми се, сънувам "пророчески"сънища, но те не касаят мен./!?/В кавички е, защото никак не ми се нрави тая дума. Ясно -видство и про-зрение са думи, които ме плашат/!/ до степен, че не допускам съществуването/!/ на подобни явления. А това не е много добро, защото скепсисът не е учител. Поне тъй мисля.

Вероятно развивам някаква способност, която не мога да проумея и която, ако я разбера ще изчезне. А тя е, че подреждам без изобщо да разбера как/!/, факти и го правя много по-добре, отколкото когато се опитвам съзнателно.

Линк към коментар
Share on other sites

Фактът, че напоследък сънуваш къщи е показателен - навлизаш у себе си, започваш да се опознаваш. Това е и символът на къщата - образ на собствената личност. И, по състоянието на "къщата" съдиш и за състоянието на емоционалния си, физически и психически живот.

Анализ на подобни сънища и връзката на сизигията къща-личност прави Фройд още в началото на 20 век.

Линк към коментар
Share on other sites

Мона и aorhama, благодаря ви. Вярно е,че навлизам трудно и някак хаотично в себе си. Влече ме психоанализата и е възможно да си нагаждам, преиначавам поради слабост в интелекта наученото. Имам се много повече като съвсем обикновен човек, отколкото като издигащ се интеректуално и духовно. Не низък, по-скоро непорасъл, все още дете.

Снощи си мислих за точния превод на оракул. Бях сигурна, че има отговор, който ми е нужен. Последното, което четох беше "Алхимията"на фон Франц. Сега търсейки точното значение на думата, отворих и намерих максимата " Моли се и работи." Знам,че на латински ora е уста, а и гласен звук. Вероятно според мен съзнанието ми е като уста, вход, врата през която влиза Бог/?!/Аз все още не знам какво означавам с Бог!Свързвам молитвата, не като празни желания, а като осъзнаване, а работата т.е подреждането на осъзнатото- в съня ми най-вероятно се символизира с лабораторните везни./?!/ А и присъства професор /учител/само че не знаех, че "профетизирам" означава пак предсказвам, пророчески! Понякога, кагото разговарям със себе си, все едно го правя със следващият ме, бъдещият човек-мен.

Има и още една линия в съня, която е буквална. По-близка е до действителните събития, но нея ще я запазя без коментар, защото касае само мен.

Благодаря ви, още веднъж.

Линк към коментар
Share on other sites

Тази нощ сънувах,че всички от Форума живеем в някаква стара кооперация в морски град.Всеки живее в отделен апартамент и непрекъснато си ходим на гости,особено вечерно време :)

Предстояха ни две мисии свързани с Любовта,но не знам точно какви.Едната се провеждаше на местна почва,в съседен град и на нея отиваха тези които са начинаещи.

На другата ръководител беше някоя Надежда и всички заминаваха за Африка.Аз много исках да отида и в последния момент ме включиха в групата.Останах малко да събера багаж или май тръгнах без багаж.Друго не помня..... :)

Напоследък и аз сънувам много къщи.Небостъргач,в който се влиза само с карти,посредством които могат да те проследят къде си,и го правят.Аз и още някой влязохме там.От асансьора влизаш в много тесен коридор с врати без надписи,защото тези които имат карти знаят къде какво има.Ние обаче бяхме нелегални и искахме да се скрием макар и да знаехме че рано или късно ще ни засекат и ще видят че не отговаря точната бройка хора,че са повече отколкото са влезли с карти.Отворихме една врата.Това беше врата към вътрешен парк.Малък,на пейките стояха баби,а в дъното се виждаха прозорците.....

Редактирано от Impulsa
Линк към коментар
Share on other sites

Много рядко сънувам, но понякога летя насън и то съвсем съзнателно, не знам какво означава.

Надявам се никога да не получиш отговор на този въпрос от един обикновен психиатър, защото може да те заблуди.

Имам един скъп приятел, който си казвал понякога преди сън, че ще лети и лети. Даже веднъж беше сънувал как лети и ме носи, за да ми покаже колко е хубаво. Когато на сутринта ми разказа този сън си помислих, че той наистина в момента "ме носи" - по това време ми помагаше с нещо, с което не можех да се справя сама, а той го правеше с лекота. А този приятел е наистина един от най-хубавите хора, които съм срещала - пръска светлина, без претенции и без външна показност. Мисля, че този сън, Лагорда, ти показва нещо много хубаво за теб самата, но не ми е удобно тук да го коментирам.

Редактирано от irenastoyanova
Линк към коментар
Share on other sites

Снощи сънувах, че бях на един кораб с много хора. Беше тъмно, но със звезди на небосклона и всички очакахме изгрева. А изгрева беше много красив и ярък и като че ли ни заслепи. :thumbsup2:

Аз зная какво означава съня за мен. Благодаря на варненци, които направиха този сайт, и този форум :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Преди няколко нощи сънувах странен сън.Дъщеря ми имаше температура . Сложих й термометъра и докато седях до леглото й и чаках да мине определеното време за да разбера колко е висока температурата съм задрямала.За няколко минути /1-2/ , или секунди...не знам точно.Но сънувах ясен и силен мъжки глас който ми каза "Ела при мен".Тонът беше спокоен, но такъв на който не можеш да не се подчиниш.Събудихсе.Уплаших се от неизвестността.Ако не се бях събудила кой знае къде щях да отида.Смътно си спомням че и друг път съм сънувала това, но беше много неясно и като в мъгла и гласът беше по-тих.Реших че може би е време да си отида от този свят ...и дори се замислих ако знаех че това са последните ми дни- как бих ги прекарала.

Някой сеща ли се как може да се тълкува такъв сън?

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...