Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Стевия - медената билка


Recommended Posts

Stevia Rebaudiana е многогодишно храстовидно растение, произхождащо от Парагвай и Бразилия. Било е „открито” през 1887г. от южноамериканския учен Антонио Бертони, който научил за билката от парагвайските индианци гуарани, които го използвали, за да подслаждат горчивите си племенни напитки.

Двама френски химици – Бридел и Лавиел, започнали да разбулват тайната на стевия през 1931г. чрез изследователска екстракция от листата на Стевия Ребаудиана. Тяхното проучване произвежда чисто, бяло, прозрачно съединение, което те наричат „стевиозид” и то е отговорно за вкусовите качества на стевията.

Този натурален продукт, несъдържащ консерванти и химични добавки, естествен подсладител препоръчан от Министерството на здравеопазването на Русия за широко ползуване. По своите вкусови качества Стевията е близка до захарта, но е 30 пъти по сладка от нея и при пълно отсъствие на калории. Сладкият вкус на Стевията се подсигурява от специални вещества: дитерпенови гликозиди имащи уникални лечебни свойства. Регулярното използване на Стевията нормализира нивито на захарта в кръвта. Тя е "извор на живота" за болни от захарен диабет. Въздейства положително на мастния обмен, заздравява сърдечно съдовата система, понижава нивата на холестерина в кръвта, способства за изхвърляне на токсините и шлаката на организма. Притежава антимикорбно и противогъбично действие, способства за изваждане на продуктите на обмяната, солите на тежките метали от оргазнима, способства за нормализиране на обмяната на веществата, оказва общо тонизиращо действие, възтановява силите на човек след нервно или физическо изтощение, обезпечава организма с жизнена сила и енергия, намалява процесите на стареене.

Ето какво казва и Д-р Атанас Гълъбов за стевията:

"СТЕВИЯ е вечно зелен храст, чийто листа са естествен и безвреден подсладител (Парагвай, Бразилия). Тя е полезна за диабетици. Но FDA забранява използването й като подсладител поради конкуренцията, и унищожава готварските книги на Stevia Co."

Ето още информация:

http://stewia.hit.bg/

http://www.zdravnitza.com/a/nav/store/one/...koz/koz/koz_n/8

http://www.gradinarstvo.hit.bg/stevia.html

http://www.gradina.bg/?action=view&doc...9&catid=129

http://www.xnetbg.com/new/forum/index.php?topic=129.msg75285

Какви са вашите впечатления, използвали ли сте Стевия?

Какво бихте използвали захар, аспартам или стевия?

Линк към коментар
Share on other sites

Смятам , че бъдещето е на стевията. Уникален продукт !!! Трудно , обаче ще се пребори с нечии финансови интереси. Хората трябва да са информирани . Само така ще се замести захарта. Трябва да е по-достъпна в търговската мрежа, по-натрапчива.Може би ,някой трябва да поработи по-добре върху маркетинговата стратегия. Лично аз с удоволствие ще заменя захарта със стевия.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и нещо друго, което за мен е по -важно. Когато се купува някакъв подобен продукт/билка трябва да сме сигурни в производителя, т.е. да сме наясно дали наистина е абсолютно чист продукт или просто пише стевия на опаковката, а вътре нищо чудно - аспартам или нещо подобно. Ето това е важното! защото стевията може да е доказана като медена билка, но е важно и тези които я разпространяват да не спекулират само с името.

Линк към коментар
Share on other sites

[Благодаря много за тази научка.Поръчах току що 12 семена на Стевия от Юджин,Орегон.Дано да дойдат в добър вид.Ще ги засеем и като покълнат скоро,дай боже,ще ги заснема и ще ви ги покажем.Мисля ,че това е най-сигурния метод да е оригинална билката.Не бях чувал за това чудо-Стевията,макар и по Латинска Америка да съм живял.Мисля да го гледаме в саксия отначало,а после в земята да го бучнем,да си почине семенцето.

Сигурно става хубав и ароматен чай?

Благодаря още веднаж.

Дамян.

Линк към коментар
Share on other sites

[Благодаря много за тази научка.Поръчах току що 12 семена на Стевия от Юджин,Орегон.Дано да дойдат в добър вид.Ще ги засеем и като покълнат скоро,дай боже,ще ги заснема и ще ви ги покажем.Мисля ,че това е най-сигурния метод да е оригинална билката.Не бях чувал за това чудо-Стевията,макар и по Латинска Америка да съм живял.Мисля да го гледаме в саксия отначало,а после в земята да го бучнем,да си почине семенцето.

Сигурно става хубав и ароматен чай?

Благодаря още веднаж.

Дамян.

Чудесно, наистина ще си имате истинска Стевия, която сами ще си отгледате и навярно ще е много по сладка, защото ще си е ваша, истинска. Ще чакаме снемчици и инфо, лесно ли се гледа! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Има и нещо друго, което за мен е по -важно. Когато се купува някакъв подобен продукт/билка трябва да сме сигурни в производителя, т.е. да сме наясно дали наистина е абсолютно чист продукт или просто пише стевия на опаковката, а вътре нищо чудно - аспартам или нещо подобно. Ето това е важното! защото стевията може да е доказана като медена билка, но е важно и тези които я разпространяват да не спекулират само с името.

Именно напълно съм съгласен. Не случайно от няколко месеца съм заложил изцяло на една Американска Стевия. Те са по-концентрирани и качеството е на най-високо ниво. Ако искате хвърлете по едно око на този, линк: http://healthstore.bg/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D...0%B8%D1%8F.html

Аз съм доволен от тази с хром и инулин.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има и нещо друго, което за мен е по -важно. Когато се купува някакъв подобен продукт/билка трябва да сме сигурни в производителя, т.е. да сме наясно дали наистина е абсолютно чист продукт или просто пише стевия на опаковката, а вътре нищо чудно - аспартам или нещо подобно. Ето това е важното! защото стевията може да е доказана като медена билка, но е важно и тези които я разпространяват да не спекулират само с името.

За да сте сигурни, че купувете абсолютно чист продукт, трябва да си купите самото растение. В сайта http:stevia.blog.bg се продават сушени листа от стевия, а от това по-чист продукт просто няма накъде. От тях можете да си направите воден или алкохолен екстракт и да си подслаждате храни и напитки. Така ще можете да сте абсолютно сигурни в качеството на продукта защото сами ще сте си го направили. Може да се употребява и ситно смлени листа от стевия като добавка към напитки и храни....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Напълно съм съгласен с горния пост. Това е самата истина - единствено билката в натурален вид, под формата на изсушени листа може да доведе до рекламираните ефекти. Но ми се струва, че ще е още по-добре ако растението се внася от самата му родина (Южна Америка) - там, където тя е разпространена като многогодишно храстовидно растение. Лечебната сила на листата от тази стевия е в пъти по-голяма от която и да било култивирана нейна форма.

Скоро ще можем да се радваме и на още един натурален и лечебен продукт (подобно на колегата отгоре) - чай от стевия с произход Парагвай. На много приемлива цена. Директно в търговската мрежа, в достатъчно големи количества.

Линк към коментар
Share on other sites

Скоро ще можем да се радваме и на още един натурален и лечебен продукт (подобно на колегата отгоре) - чай от стевия с произход Парагвай. На много приемлива цена. Директно в търговската мрежа, в достатъчно големи количества.

Това е новина която много ме зарадва!Стевията на таблетки и прах не ми допада много.Чаят от билката би изпълнил всичките и предназначения заедно с това на подсладител.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Чаят от стевия вече може да се намери във всички специализирани магазини за диетични храни в София, Пловдив, Плевен, Габрово, Шумен, Г. Оряховица, Русе, Ст. Загора и др., както и в специализираните щандове на големите търговски вериги (Фантастико, Елемаг, CBA.... без Кауфланд и Била). Скоро и във Варна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote nam

За да сте сигурни, че купувете абсолютно чист продукт, трябва да си купите самото растение. В сайта http:stevia.blog.bg се продават сушени листа от стевия, а от това по-чист продукт просто няма накъде. От тях можете да си направите воден или алкохолен екстракт и да си подслаждате храни и напитки. Така ще можете да сте абсолютно сигурни в качеството на продукта защото сами ще сте си го направили. Може да се употребява и ситно смлени листа от стевия като добавка към напитки и храни....

Моята докторка/ендокр/ се скъсва да я предлага на пациентите си-като добавка кьм другите билки в запарката:thumbsup1:Но продължава да се намира трудно в" търговската мрежа"

Редактирано от марсин
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Zdraveite :) radvam se,che ima hora,koito izpolzvat stevia :) tova e strahoten produkt i iskam da vi spodelq,che prodavam chai ot Stevia,vse oshte nqmame sait,v momenta se pravi,no skoro shte imame :) ako nqkoi jelae neka mi pishe na e-maila : lidiapetrovaa@gmail.com

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

На пазара Красно село в цветарския магазин продават малки растения стевия59.gif

Смятам да пробвом сама да си я отгледам, защото я консумирам от известно време и много ми допада:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

На пазара Красно село в цветарския магазин продават малки растения стевия59.gif

Смятам да пробвом сама да си я отгледам, защото я консумирам от известно време и много ми допада:rolleyes:

Чудесна новина!:)

И аз ще си купя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Стевия е билка със сладък вкус, която е най-добрият заместител на захарта. Стевия е близка по вкус до захарта, но е около 200 пъти по-сладка. Стевия не съдържа калории и е много здравословна.Най-големите консуматори на стевия в световен мащаб са японците, които я използват като подсладител още от 1954 година. Затова в Япония износът й е забранен и все повече продукти се произвеждат със стевия, вместо със захар.Стевия е подсладите и лечител и то с напълно натурален произход. Листата на билката се съдържат глюкозиди, пектини, витамини и аминокиселини. 3дравословните ползи от стевия са огромни и са особено важни за хората, които страдат от диабет. Тя лекува чрез с ярко изразен хомеопатичен начин и помага за много от болестите на нашето време. Регулира съдържанието на захарта в кръвта, като при диабетиците я понижава при диабетици и понижава нивото на хормона инсулин в кръвта.

 Oще интересни факти за стевия посетете нашия сайт:...

 

 

 

Модераторска бележка: Рекламите са забранени в нашия форум. Моля обърнете се към админстрацията на сайта - Иво или Ради, ако желаете да публикувате реклами при нас. 

Линк към коментар
Share on other sites

3дравословните ползи от стевия са огромни и са особено важни за хората, които страдат от диабет. Тя лекува чрез с ярко изразен хомеопатичен начин и помага за много от болестите на нашето време. Регулира съдържанието на захарта в кръвта, като при диабетиците я понижава при диабетици и понижава нивото на хормона инсулин в кръвта.

 

Бих искал да направя едно уточнение - стевия е чудесен подсладител и помага при мениджмънта на теглото при здрави хора.

За болните от диабет тип 2 и пациенти с метаболитен синдром обаче ефектът е доста спорен. Хормоналната секреция, и по-точно тази на инсулина, може да стартира дори при усещане за вкус на сладко без да е навлязла глюкоза в кръвта, т.е. по пътя на нервната регулация. Това важи за който и да е подсладител. Ето защо преди да се включи стевия в хранителния режим на диабетиците е хубаво да се направи преценка между съотношението вреда-полза от ползването и. Понякога наистина е противопоказано.

Иначе, отново подчертавам - при здрави хора това е чудесна алтернатива на захарта.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...