Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не съм Аз, а дух Смехурко в мен и чрез мен!Смехът и той е на степени!

Някой се смее през сълзи или с изкривена физиономия, друг с лекота и радост... и т.н. Само Един обаче се Весели!

Но светлият свят е оцелял - защото правилно се е смял!

Любов+Светлина+Мир+Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Благост!

Представям си как схрускваш и Исус Христос с парцалите, ако дръзне да се разхожда на вегетатарианската ти територия и каже, че яде всичко... Такава любов, мир, светлина и радост ще усети... Да не забравя дух Смехурко ... всъщност колко ли са в теб и чрез теб, такива като него? Следните думи са твои, не мои:

Преди години на една среща с Лама Оле Нидал му зададохме въпроса ...будистите защо не са вегетарианци и как така е възможно да се прераждат?! и Буда бил ли е вегетарианец??? Веселба...Отговорът беше много мъдър...Ламата ни отговори с цитат от Библията като каза: "Не това което влиза във вас ви замърсява, а това което излиза..." и продължи..."Приятели в Тибет няма условия да растат домати и банани...населението се храни с това което му се дава от Природата...но всички ние когато се храним/ядем месо и млечни продукти - ги ядем съзнателно- много осъзнато, преживявайки и трансформирайки вибрациите и работим за повдигането кармата на животните...и те са ни благодарни...". Изясних си защо будистите си хапват месни продукти и въпреки това ...стават просветлени...
С Лама Оле Нидал как се държа, достатъчно уважително ли?

20 Ако рече някой: Любя Бога, а мразя брата си, той е лъжец; защото, който не люби брата си, когото е видял, не може да люби Бога, Когото не е видял.

21 И тая заповед имаме от Него: Който люби Бога, да люби и брата си.

1 Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.

2 И ако имам пророческа дарба, и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм.

3 И ако раздам всичкия си имот за прехрана на сиромасите, и ако предам тялото си на изгаряне, а любов нямам, никак не ме ползува.

4 Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,

5 не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,

6 не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,

7 всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.

8 Любовта никога не отпада; другите дарби, обаче, пророчества ли са, ще се прекратят; езици ли са, ще престанат; знание ли е, ще се прекрати.

9 Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме;

10 но когато дойде съвършеното, това, което е частично, ще се прекрати.

Личните ти нападки срещу мене първо ме огорчиха до сълзи, но сега ми се плаче за тебе. Любовта е блага, думите й не раняват, а лекуват. Продължавам да те обичам!

Латина

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Здравей, Латина! Нито за секунда не съм преставала да те обичам!Няма нападки - подсказано ти бе нещата да не се приемат лично.

Иначе си представяй каквото и както желаеш. Един е Духът, много са духовете! :angel:

Отговорът на Ламата отключва в нас освен духовно осъзнаване, но и нездравословни представи - капани за обективния ни ум и въображението ни.За информация на търсещите, мога само да отбележа, че консумирането на месо естествено отпада още на второто стъпало от духовната пирамида. Предполагам, че зададеният въпрос за уважението е реторичен.

Сега малко за плаченето – занимавай се с твоите си дела, плаченето за другите (особено театралното) е губене на време и енергия.

Или помагаш конкретно на страдащата душа, или се молиш....да растем по ум, сърце и воля , за да разумяваме Волята Божия и да я вършим.

Учителя Беинса Дуно /Свещени думи N 123/ казва :

“Има един свещен плач.Плачът в живота иде по особен път.Ученикът трябва да му даде ход.Сълзите лекуват.Те измиват и пречистват човешкото съзнание.С плач е утешение, без плач е мъчение.Има един плач на умиление.Има плач на самопожертвувание – за човечеството.

Той е плачът на Христа.Има един идеален плач, когато човек е пред Великото.”

И понеже основната тема е за Вегетарианството :

“Човек може да развие в себе си ТАЛАНТА  да познава кои храни са най-добри. Всеки организъм се нуждае от специфична храна, която ако човек познава, може да помогне за развитието си, не само физически, но и умствено, сърдечно и духовно. Това показва, че не е достатъчно човек само да яде, за да задоволи глада си, но от голямо значение за него е каква храна да употребява.”

Пожелавам го на всички търсещи да развият този Талант. Да бъде. :v:

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Благост!

Имаш свобода на мислене и начин на живот. Различните от тебе хора също. Исках просто да изразя своята гледна точка, не да променям някого. По пътя на развитие всички ние ще надраснем сегашните си разбирания.

Все още не си се отказала от подигравателния тон, но нищо, все някога и това ще стане. Каква полза да отричаш, че правиш нещо, щом го правиш в същото време? Едва ли съм единствената, с която не си в идеални отношения напоследък, но както предполагам и през ум не ти минава, че е възможно да грешиш в нещо. Важно е в спора да не се губи любовта.

Тук намерих най-добрите си духовни приятели досега. Не искам да повярвам, че мога да ги загубя само защото не мислим еднакво. Можем да приемем различията си в малкото в името на голямото.

Изразявам още веднъж уважението си към всички вегетарианци. Може някой ден и аз да бъда като вас, имайки предвид естествените ми наклонности към вегетарианската храна, нещо, за което писах много пъти. Това би могло да се случи едва тогава и ако почувствам, че това е най-естественото нещо за мене, без сянка на лицемерие, ограничение, чувство на вина или друго отрицателно чувство, а също така да мога без чужда помощ да осигурявам храната за семейството си. Много отдавна не съм купувала месо, но го приемам с благодарност, когато майка ми ни храни с него, още повече щом нямаме друго за ядене. Изказвала съм предпочитание пред нея да купи плодове, зеленчуци и млечни продукти вместо месо, но парите са нейни и тя решава как да ги харчи. Аз избирам само дали да ям каквото има или да остана гладна /второто не е разумно по здравословни причини/. Случвало ми се е понякога да изпитвам отвращение към месо, да не искам да го погледна, камо ли да го ям. Но чувство на вина не съм изпитвала, съвестта ми не ме е упреквала, вътрешният ми глас не ме е осъждал. В мир съм със съвестта си и не искам да лицемеря.

Стремях се да акцентирам върху такива неща като свобода, зачитане, приемане, обич, неосъждане ... по отношение на темата за храненето и не само.

Хубаво е, че диалогът продължи. Дано успеем да се очистим от отрицателните чувства, да се обичаме и приемаме въпреки различията.

Латина

Линк към коментар
Share on other sites

Зравейте порталци ...!!!!

Пак съм тук .. .. Смехурко Патилански ... или Патиланчо Смехурков ... :D , все ми е тази . Важното Духът да е весел .

Ама никак Благост не съм сбъркал ... освен някй пълен или кратък член - на Вие съм с тях ... :D Ама напълно съм наясно Смехурко Патилански кой е .... :D

Да не бягам от темата и ще бъда по- конкретен .

Има два вида храна ... даже три (поне до толкова мога да обесня).

1. Човешка храна - всички я ядете всеки ден ако я имате.

2. Душевна храна - театър , кино , книги и ... прочие ...

3. Духовна храна - ... аааа.. тук вече стана сложно за обяснение .. все още не съм седнал на правилния метод на обучение за да го обесня в подробности . Но се старая и вярвам , че дядо Божи няма да ме изостави . Пък аз съм си голям палавник , и е истина че създавам доста проблеми на някои поднебесни духове , но не е самоцелно . Това не го отричам . Това означава , че работя и се уча . Когато бъркам - не бъркам само за да създавам проблеми , а се стремя да усъвършенствам дадените ми способности от дядо Божи при настоящето въплъщение. И така дадените ми 5 динара да ги направя ако може 10 . Пък каквото стане .

Благост имам въпрос .....въпроси :

Леонардо да Винчи когато е рисувал " Тайната вечеря " защо е забравил да нарисува "Пасхалното агне " ????.... Ама този Леонардо беее... защо Го е забравил да нарисува агнето ?...ц.ц.ц.ц... срамота ... като го видя ще му се скарам аз на него !! Тук да ни шашка само - пък и аз ... Смехурко Патилански да имам повод да се юркам ... :harhar:

И да знаеш Благост ... написах протесно писмо до ..дядо Божи и го попитах. И...представи си - отговори ми . Но няма да ви кажа отговора , защото който иска да го разбере отговора да отиде при дядо Божи , за да получи от него лично отговора .

Защо Христос и Апостолите са яли пасхалното агне в сряда вечерта , когато "Пасха " е била в .. съботата .... - хи хи хи хи...

Защо са яли "пасхалното агне " в ... горницата или ... " Горницата " ще е по- добре като изказ на дмумерното поле на комуникация ?????

Защо пак в ... "Горницата " Христос е ял печена риба и вощен мед или ...." печена риба" и ..."вещен мед".. ????

Все въпроси Благост от темата за "Вегетарианството " . Виж все за храна си говорим и не съм избягал от темата . Мога и още , ама ще почакам малко . Може да се размине с ... "пълната чаша ". Дядо Божи ми е заръчал да бъда милостив към братята си , както и Той е бил към мене .

На никого не лепя етикети , но ако съм сбъркал и съм се изпуснал , било е по невнимание и ...ИЗВИНЯВАЙ !!!!

Ше те оставя малко да помислиш Благост . Пък ти не бързай да ми отговаряш , а помисли добре , защото... неведоми са пътищата Божии и не знаеш на къде ще ми залитне после мисълта като ми отговириш . Щото Смехурко Патилански е голям палавник във словесните криеници .... :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрав към всички порталци!

Разговорката е вече само от уста на ухо!

И мълчанието и благодарността са правилния подход в ситуацията!

Другото е от вибрацията на брата на Христа!

Всичко е са оглеждане и поучение!Благодарим за възможността!

Любов+Светлина+Мир+Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Във връзка с друга подобна тема приготвих тук едно нагледно пособие за да ви напомня откъде идват димящите наденички: Вижте картинката тук /мнението е модерирано - оставен е само линк към картинката/

Tова е чувстващо същество, което също като нас се радва на слънцето, тревата и всеки божи ден.

Месоядните родители трябда да покажат това на децата си. Ако детето е видяло дървото, от което идват сочните ябълки на трапезата и ги е откъснало с ръката си, то трябва да присъства на това по-горе, да види кръвта и ужаса в очите на умиращото животно. И ако след това продължи да яде месо, то само тогава можем да говорим че е направило свободен избор. Другото е лицемерие.

Линк към коментар
Share on other sites

Да така е pencil .........

Но нека разграничаваме физическото месоядство .... това което показваш на картинката и "Духовното месоядство". Това последното е алегория ...притча ... да се прави разлика . Нека вървим вече напред в разсъжденията си по темата . Тоооо.... физическото ....буквално вегетариянство е ясно вече . Но на мене не ми е достатъчно само това . Това е азбуката само .... хайде да върмим към ...."съставяне на думички и изречения " и то смислени ако е възможно . Така , че прескочим нивото на разсъждения според мене .....и ще израстнем .

Лично съм вегетариянец от 1992г. по плът говоря .

Така поне мисля по темата ..........

Линк към коментар
Share on other sites

Запушете си носовете, идва една невегетарианка :).

Мислила съм по въпроса дали да стана и кога да започна, но явно дори и на тази възраст и съзнание все още не съм готова. При това е пълно със субективни фактори, които ти пречат. А и всички тези желатини, мас и др. скрити съставки- не се ли стига до фанатизъм ? Явно не - това е просто етап в начина на хранене...

Обожавам да готвя, най-вече българска кухня.

За капризните по отношението на яденето като мен, просто не знам какво ни чака.

Бих отказала месото и без това от години вкъщи се яде само пилешко /по икономически причини/. Риба не обичам.

Знаете ли защо ядем месо? Защото то често е във вид post factum. Никога не бих убила животно, дори и риба, за да ям. Но ям убитото от друг. Растенията също унищожаваме, за да ядем, вярно негативната енергия, отделена при това е минимална, почти неосезаема. И така вървейки, стигаме до праната.

Вегетарианството е процес. В никакъв случай не казвай - от днес съм вегетарианец. Нищо подобно. Трябва време, за да се пригоди организмът към промяната. Все едно да идеш на плажа и да искаш за един ден да хванеш тен като за 10 дневно море. Какво става? Същото прави и храната с тялото. Даже бях чела, че промяната /изключването/е добре да става постепенно в течение на 15-ина години. Или в продължение на няколко прераждания. Но всичко е индивидуално. Зависи как го чувстваш и как се чувстваш.

Имам въпрос към вегетарианците - вашите половинки също ли са вегетарианци?

Линк към коментар
Share on other sites

общо взето със настоячивост и деликатност някои неща и в семейството може да се уредят (майка ми преди време се беше съгласила да ми готви отделно :):thumbsup1: )

а за самия преход може постепенно да се опитва човек да намалява количеството на месето и да го употребява все по-рядко и по-рядко, докато...

и повдигане на съзнанието и вибрациите, което по естествен начин може да приведе до отказване от месо и от отсъствие на необходимост от неговото потребление. (а това за незаменимите аминокиселини дали то не е просто МИТ!) :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави на всички.Мога да споделя че и аз четейки мненията тук - вече съм от около година без месо. И даже не ми се яде.Майка го прие спокойно и с хумор - тъкмо ще има повече пари за други неща.....и си е точно така. Чувствам се отлично. Благодаря на Иво, на Ради , на Любо , на Иви и Благост , на Пенсил , Иван и Пришелеца и ... изобщо на всички. Здрави и мъдри.

Линк към коментар
Share on other sites

в днешно време хората прекаляват с месото аз не съм вегетарианка но ям много малко и то рядко просто не мога да си обясня как хората ядат всеки божи ден месо и то в такива количества? :wacko:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък си мислим че ако си говорим за здраве - месото е най-малкото от което то зависи - ако някой е вегатарианец, то би трябвало да е по морални и сърдечни причини, от любов към по-малките ни братя. А за месото и здравето - е, добре, чували сме за пикочната киселина в месото и психичните отрови на страха отделян от животните при убиването им - ами, китайците дори имат специални жестоки практики при които горкото същество отделя вещества и енергии, правещи месото вкусно и действащо възбуждащо - но въпреки това живеят по 90-100 години! Така че извинете ме форумци, но въпросът за вегетарианството е до съзнание, но не и до здраве. Здравето е до баланс на емоциите и добро ментално храносмилане - смилане на ситуациите и стресовете - тоест до силна психика - до оптимизъм и ниво на вътрешна радост... Аз познавам жена на 93 години, с бистър ум и спокойно движеща се и грижеща се за себе си - и тя съвсем не е вегетарианка... Това е само един от многото примери които мога да дам - и от двата пола! Относно здравето и духовният път, нека чуем какво казва една отдавна извървяла човешкият път същност, един наш по-голям брат, махатма М. : " Ако някой иска само да бъде здрав, нека по-добре изпие бутилка червено вино със свинска пържола, но да тръгнеш по пътя на Йога с цел да бъдеш здрав е пълен абсурд! Зашото чела(ученикът) изтънчава максимално чувствителността си и грубостта на света го наранява много по-силно от преди. Защото става фина вибрираща струна и тежките вибрации на пошлостта заплашват да я скъсат... "

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Орлин, аз не съм съгласен по въпроса за здравето.

Вегетарианството е далеч по-здравословен начин на хранене, това е обект на медицински изследвания в описанията на които няма да се впускам.

Аз също не съм станал вегетарианец заради здравословния аспект, но този факт не го изключва.

Не може човек да е духовен и да е болен. Разбира се, това е идеала към който се стремим, и всички боледуваме.

Аз съм вегетарианец от почти 13 години и уверявам те, далече съм от това някой да ме скъса като нежна струна :)))

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Орлин, аз не съм съгласен по въпроса за здравето.

Вегетарианството е далеч по-здравословен начин на хранене, това е обект на медицински изследвания в описанията на които няма да се впускам.

Аз също не съм станал вегетарианец заради здравословния аспект, но този факт не го изключва.

Не може човек да е духовен и да е болен. Разбира се, това е идеала към който се стремим, и всички боледуваме.

Аз съм вегетарианец от почти 13 години и уверявам те, далече съм от това някой да ме скъса като нежна струна :)))

[15:10] И като повика народа, рече им: слушайте и разумейте:

[15:11] не това, що влиза в устата, осквернява човека, а онова, що излиза из устата, то осквернява човека.

[15:17] Още ли не разбирате, че всичко, що влиза в устата, минава в корема и се изхвърля навън?

[15:18] А онова, що излиза из устата, иде от сърцето; то именно осквернява човека;

Линк към коментар
Share on other sites

Що се касае до чисто физическия живот се съгласявам с Орлин и pencil. Само с малкото пояснение , че според мене някои хора са месоядци и са здрави до преклонна възраст поради натрупаната духовна енергия от предишни прераждания. Когато са развили окултните си тела до степен в настоящето прераждане да ядат месо и да са физически здрави доста дълго време. На за това пък според мене губят връзката с духовните светове и спира еволюцията им . Но нали в крайна сметка за това сме тук на земята за да еволюираме. Въпроса е много разнопосочен и е твърде вероятно според мене да има още хора които да дадат примери като Орлин и pencil. И понеже всеки сам си определя собственното развитие е много трудно да се определи кой човек на какъв стадий от развитието си е.

По телевизора на канал "Discovery" много често повтарят епизоди от Африка за племето " Масаии " които закусват сутрин с прясно източена кръв примесена с мляко, пък са високи всичките около два метра , стройни и физически много здрави. Но тези хора са по пътя на инволюцията и всички които гледат епизодите виждат нивото на общественно съзнание и първобитнообщинния им строй, без никакъв изглед за развитие.

Така , че според мене вегетарианството е личен избор на всеки според еволюцията му и желанието му за духовно развитие. А за да има духовно развитие е необходимо образование и правилно Учение.

Ради, лично и аз съм вегетарианец колкото тебе и много добре знам , че си прав. Но света е много шарен и не всички хора могот да издържат на вегетарианска диета. Да се издържи е необходимо много дълга еволюция и дълъг низ от необходими прераждания на необходимото място по необходимото време при необходимия учител за да се развият необходимите окултни тела даващи силата на физическото тяло да устоява на външните условия при вегетарианска диета . Значи лично подкрепям вегетарианството , но то не бива да се налага силово, защото душата може да си го пожелае, но Духа когато не е подготвен да го посрещне с плюсовете и минусите които го съпътстват физическото тяло много ще страда от различни болести. Анемията е първата, после идват ромекване на костите и промяна във функциите на вътрешните органи. И ако човек .....Духът ...няма подготовката и познанието най-вече да посрещне новите условия, вегетарианството може даже да навреди. Защото чрез вегетарианството се влиза във Духовните светове ....( не Душевните)... и човек ..Духът трябва да има познание за тях и как функционират . А това вече е много дълга и обширна тема , която не се пише по Нета, а предмет на обучение и изследване само в окултна школа от предварително подготвени Духове на определен стадий от развитието им .

Само лично виждане ............

Линк към коментар
Share on other sites

Казва се на български: "Аз да не паса трева?", и се казва в определен контекст! Шегувам се, и аз съм вег. Само ще споделя: познавам хора - пълни суровоядци от 15 години, с лошо здраве, болки в кръста, окапали зъби, никакъв интерес към другият пол(голямо постижение:) ) , защото такъв режим си е един вид хормонално самокастриране, стихване на някои функции... Друго : на запад хората сега са масово вегетарианци, органик фоод ядящи, веган(само раст. храна, без мляко, яйца), но това не ги прави много духовни,а са материалисти, много далеч от себе си, от сърцата и душите си. Друго - в Монголия и тибет хората, включително и монасите ядат изключителлно месо - защото там не виреят зеленчуци , много е високо - и това не им пречи да бъдат едни от най-добрите практици в духовният път! Трето: в тежката груба атмосфера на града пълното вегетарианство прави човек небалансиран, лесно нараним от шума и стреса, защото е в дисбаланс с грубостта наоколо...тоест може и да навреди на здравето, да направи човек малко отвлечен, не на място... С горните примери не казвам че трябва да ядем по-малките си приятели, но че не трябва да сме фанатици - ако някога човек изяде късче месо, е, да кажем риба - от това няма да спре да се върти планетата. :hypocrite: Та, както с всичко, така и с месото - златната среда !!! Здраве и берекет!

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

да Иване, съгласен съм - не може и не бива да се налага силово.

Само едно е валидно - свобода и уважение към избора н другите.

Е, Орлине - разбира се. Със сигурност има и такива случаи, каквито цитираш и определено фанатизам не е решение.

Всеки трябва да даде път на индивидуалната си диета, нужди и виждане, както и да се съобразява с текущото лично усещане.

Дори самото приемане на идеят за вегетарианство, балансиране на диетата и огромна стъпка напред и 'настройва' оргнизма също на тази вълна.

Всеки пак всички ние сме, или сме били среща на една огромна корпоративна машина за пари, наречена месна индустрия...

Могъщи интереси има - кактои в енергетиката: има безброй открити методи и нововъедения за слънчева енергия, екоавтомоболи - но просто силни фирми и лица нямат изгода те да се реализират.

Е, и ние чакаме своето време - а пътя да подобрим света започва от една наглед малка, но иначе нелсесна задача - да оправим сами себе си:).

Поздрави приятели :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

МНого си прав за месната индустрия, Ради, както и за лекарствената...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

здравейте хора(във възможно най-истинския смисъл на думата). та има един въпрос който ме вълнува!ако може някой да ми помогне, да прадостави някаква информация!значи, аз съм вегетарианец едва от година сега съм на 19.проблемът е че доста обстойно търсене да онемога дори да открия дали в бирата се съдържат продукти от жив.произход.някъде бях прочел че я "пречиствали" с желатин или рибно масло...нещо такова!та направих няколко рисърча за бг бирите и нищо не намерих по този въпрос!Та ако някой знае дали има бг бири които се подлагат на обработка с жив. продукти да се обади!може би просто параноя а?все пак ако някое знае нещо моля да пмогне!

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявайте за постинга ми, но той е спонтанна реакция на по-горното за бирата. Уважавам свободния избор на всеки да яде каквото смята за добре, още повече, ако не вреди по този начин на други същества и на себе си. Само ми е много странно за животинските съставки в привидно вегетариански напитки и храни, просто се чудя какво ядете и пиете и изобщо как се справяте. Не че сте извънземни, ама почти ....:). А и не граничи ли с параноята и фанатизма това обследване на съдържанията ? Отнема толкова време и нерви...Как съжителствате с другите, доколко пречи вегетарианството или помага на взаимоотношенията ви?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...