Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

:v: Здравейте, приятели!

Благодаря ви за интересните мнения и въпроси.

За бирата и обработката и - ще пробваме да проверим.Всъщност свободният избор винаги е важен, а за уважение е когато е и добрият/хармоничен/безвреден вариант.Прекаленият светец и Богу не е много мил...така се говори, но кой го знае...нали Бог е Любов - та всички са Му мили - особено блудните овчици, всички имаме даден шанс.

Иване, здравей! преглеждайки темата виждам, че имаш питанка/питанки. :harhar:

Благост имам въпрос .....въпроси :

Леонардо да Винчи когато е рисувал " Тайната вечеря " защо е забравил да нарисува "Пасхалното агне " ????.... Ама този Леонардо беее... защо Го е забравил да нарисува агнето ?...ц.ц.ц.ц... срамота ... като го видя ще му се скарам аз на него !! Тук да ни шашка само - пък и аз ... Смехурко Патилански да имам повод да се юркам ... 

И да знаеш Благост ... написах протесно писмо до ..дядо Божи и го попитах. И...представи си - отговори ми . Но няма да ви кажа отговора , защото който иска да го разбере отговора да отиде при дядо Божи , за да получи от него лично отговора .

Питай и ще ти отговорят така си е ...аз не пиша протестни писма хе хе , само благодарствени...и отвреме на време просителни .

А по въпроса ти...Що ли си мисля, че Леонардо никак не е забравил да нарисува "Пасхалното агне"!!! - там си е , даже е по средата.

:hypocrite: Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:thumbsup1::smarty:

Знаех си аз, умна си и виждаш много неща. Удоволствие е човек да си приказва с умни хора. Те умните хора са измислили и буквите да си изразяват на дистанция мислите. И много е лошо когато някои се хванат за буквите като за спасителен пояс да прекрият липсата си на мисли.

Но ти определино не си от тези. Мисля, че вече можем да си "приказваме" с тебе и без букви. За проба можем да махнем и думите ако искаш. Лично аз прекратявам и двете вече от днес . Защото имам беден речник и преминавам на словесен пост... сиреч словесно и буквено вегетарианство. Да видим колко ще издържа.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Милкана,

ами добре се справяме:). За фанатизма и параноята няма да ти отговарям.

Какво според теб пречи вегетарианството на отношенията с хората :hmmmmm: ?

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на Ради и на другите тук,

сигурно се справяте, дума да няма, просто аз така понякога си задавам риторични въпроси :). А за втори път поставих въпроса за взаимоотношенията с невегетарианци, като имам предвид най-близкото обкръжение. Ако съм сама, почти нямам проблем да не ям месо. Но по принцип си живея вкъщи / IV.дом отвсякъде.../ и ям това, което е сготвено /ако го обичам, естествено :)/. Не че бъка от месо, но се случва. Ха-ха, при това баща ми е бил преди години лекар-диетолог традиционалист...Просто е изключено да ми се готви специално за мен и така изкушенията си остават, а аз не им устоявам. Ако пък реша да ям каквото сметна за добре, просто ще ги побъркам и ще забочнат безкрайни разправии и притеснения. А ако напр. вегетарианка живее с невегетарианец, какво става:

Сценарии за Любовта и Стомаха

1. вар. - той също става вегетарианец // тя пак са връща към месото /евент./

2.вар. - романтична вечеря на свещи - за мен картофите, за теб пържолата. Айде на сладкарница, казва той, а тя му брои залците и го гледа мило. Докато на 30-я ден вдигат ръце и се разделят, поради непримирими различия от вкусов характер, които им вгорчават /буквално/ дните

3. вар. - всеки си готви и яде каквото си иска, но остават заедно, защото любовта им не минава през стомаха, а през по-горна чакра

Това последното ми е много странно и идеалистично, за да остане вярно за по-дълго време. Или просто може би вегетарианците търсят себеподобни, за да си бъдат в съзвучие и пред тях не стоят подобни проблеми.

Та затова питам, Пришелецът по-горе ми беше отговорил за майка си. Ако ви се дават примери, кажете как стоят нещата, ако ли не, няма да ви мъча, продължаваме по следващата тема.

И освен това тайничко, даже явно ви се възхищавам и ви поздравявам !

Линк към коментар
Share on other sites

Бившият ми съпруг отначало беше вегетарианец по здравословни причини, заради упорито заболяване на кожата. След повече от две години такъв режим на хранене видима полза нямаше. Аз не бях вегетарианка, но приех съвсем толератно начина му на хранене и винаги се съобразявах с него, като готвех само постни яденета, а месни продукти се появяваха рядко на масата, донесени случайно отвън. Той направи няколко безуспешни опита по време на бременността да ме лишава от определени храни, които смяташе за отрова. Скоро след сватбата отидохме на почивка с осигурено хранене. Месо имаше всеки обед и вечеря, а понякога и на закуска. Аз отначало изяждах и неговото, но в един момент категорично отказах да поемам повече и нахранихме доста кучета в района. Неочакваният резултат за съпруга ми беше рязкото подобрение в здравословно отношение, което отдадохме на факта, че е получил нужни съставки от месните бульони. Така той сам се отказа от вегетарианството, без никакъв проблем или натиск от моя страна. Независимо от начина на хранене, той беше по-здрав, когато е спокоен.

Преди години ни бяха дошли на гости четири вегетарианки и един всеядящ. Аз сготвих постно ядене /ориз с доста зеленчуци/. Горкият човек остана гладен, не го нагостих добре. Едва преглъщаше предимно оризено-доматената смес. Считам това за своя грешка, трябваше да се съобразя и с него.

Понякога и отровата е лекарство.

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Съпругата ми също е вегетарианка и нямам проблеми в това отношение - признавам. (слава Богу).

Обаче...

Преди години имах серозни конфликти, най- вече с майка ми. А и с други хора:). Но това е моят съзнателен избор:) и точка.

Мои близки са ставали вегетарианци покрай мен (близки от романтичната сфера).

Ще ви кажа нещо - въпроса е в мотивацията, разбирането и усещането.

Ако ги няма - идва ред на оправданията, разбира се.

Ако ги нямах - 1000 пъти да съм престанал с това.

Но най-важното е всеки сам да вземе решение при пълна свобода - когато му дойде времето, по начин който усещаме, по схема която ни удовлетворява.

Дори поради различни причини да считаме невъзможно пълното отказване на месо в момента, самото положително отношение към вегетарианството, към животните помагат.

Така идеята расте и укрепва и в един момент нейното реализиране няма да е тъй сложно и страшно.

И накрая бих сърдечно да блгодаря на тези от вас, които не са вегетарианци и споделят своите мисли, опасения и усещане по въпроса!

Приятели, всеки който е спрял да яде месо е минал също през много трудности, противоречия и изкушения - и това е естествено. Това, че не ядем месо не ни прави светци-роботи или извънземни :). Но мотива е надделял над всички НО и АКО, и с времето е сломил всички "не мога".

Повярвайте, струва си!

С поздрав,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравеите!

По отношение на любовта и вегетарянството- не мога да разбера защо трябва да се драматизира толкова и защо това да не ядеш месо трябва да бъде пречка в една връзка...Просто не разбирам :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че не е пречка. Всъщност, да ми простят вегетарианците, по-скоро те имат скрупули спрямо всеядните, отколкото обратното. Просто това е показал моят опит. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Прав си, Ради, така е. А колкото до мен, аз по принцип си намирам оправдания, за да не предприема нещо - смяна начина на хранене и куп други неща...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! :D

Ако знаете Какво месоядно същество бях <_< (това не е насочено обидно към невегарианците, напротив, прекрасно ги разбирам)..ама такова, че дори на закуска не се наяждах нормално без месо. Дори се шегувах с приятелка вегетарианка и не веднъж съм й се чудила как така не й се преяжда, колко е вкусно ммм ;) и един ден.........Просто спрях, организмът ми тотално го отхвърли. Стана след сън, Събудих се вегетарианка!:P

В началото не го Знаех и мислех, че просто не ми се яде..После се оказа че направо не понасям месо и се свърза с любовта ми към всички живи същества.И така вече 5 години. Стана съвсем естествено, но нещата и в духовен и във физически смисъл много се промениха.

И Любовта и чувствителността се увеличиха.

При други хора промяната става от философска гледна точка, но при мен стана обратното. Според мен ако на човек му се яде,т.е. прияжда е възможно лишаването от месо да му се отрази, но не съм сигурна напълно... За себе си не го чувствам като диета, просто някак е бил назрял момента да се изчистя.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Здравейте всички!Мисля , че всеки по различен път става вегетарианец,но за всеки осъзнал себе си като духовно същество и тръгнал по пътя идва този момент.Аз съм вегетарианка от началото 1994 г. .Тогава спазвах стриктно коледните и великденските пости.Докато бях в коледни пости, всички пътища към групата на бялото брлатство в града ни ми бяха отворени.Започнах да ям месо и започнаха да ми се случват различни неща, които ми пречеха да отида на сбирките.Тогава разбрах , че ако искам да вървя по този път, трябва да не ям месо.Ама истински ,в себе си го разбрах.Не ми беше трудно ,макар , че семейството ми не е вегетарианско.С други хора от групата не беше така-просто всичко е индивидуално.Защо някой мислят ,че различно ядящите не могат да съжителстват.Стана ми смешно като прочетох мнението на Милкана-"романтична вечеря на свещи - за мен картофите, за теб пържолата. Айде на сладкарница, казва той, а тя му брои залците и го гледа мило."Първо всеки трябва да осъзнае , че никой на никого не принадлежи и че нищо не ти дава право да се месиш ,дори и нежно, в пътя на другия-дори той да ти е дете,съпруг или любим.Всеки върви по своя си път.Да не забравяме , че Бог ни е дал свободна воля да избираме живота си и опитностите си.Повярвай ми Милкана , има невероятни тържествени вегетариански ястия,който достойно ще заместят пържолата във вечерята на свещи.В много от лекциите на Учителя се съдържа информация за вегетарианството и въобще за начина на хранене.Учителя казва-"чисти мисли , чисти чувства и чиста храна".С течение на времето осъзнах , че ако само физически си вегетарианец, а всеки ден си "хапваш" от някого,било с гневни погледи ,било със злоба и обида или завист,то ти въобще не си вегетарианец.Но всичко трябва да става без насиле върху себе си.Всичко да "идва отвътре".Темата е много обширна .Желая на всички светли мигове и любов!
Линк към коментар
Share on other sites

По-горните "сценарии" написах с цел да провокирам мнения и обсъждане, та дори и смях, ако щете. Много добре знам, че пържолата може да се замени с друго, но ритуалът, чувствата и атмосферата на романтиката напр. да си останат все така хубави или още по-хубави. Сестра ми не яде месо от доста време (с изкл. на риба), но тъй като съпругът й не признава манджа без мръвка :), понякога като готви с месо, тя яде само картофите, ориза, зеленчука. Е, не е пълна вегетарианка, даже май изобщо не е в този случай. Не съм чула да имат проблеми със съпруга й. При това са заедно над 20 години. А колкото до мен, вече писах, в семейството, в което живея, просто на този етап, ми е невъзможно да премина в друг режим на хранене и на живот въобще, макар че често се замислям. Навикът е страшно нещо, много лесно се живее с него, но пречи да се върви напред.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Аз бях вегетарианец за три години преди време, както и за две години скоро! Но определено ми се ядеше понякога и ми липсваше - затова и започнах пак - тук,на родна почва! Обаче съм в противоречие с идеите си и знам че е ужасно! Защото ако на планетата ни не се ядеше месо и ако не се правеха всички тези убийства и не се проливаше толкова кръв, психичната атмосфера щеше да е много по-лека и поносима, по-светла и чиста! Лошото при зеленчуците е че са доста малко хранителни, не те наяждат - какво да си говорим за плодовете - само една вода -а и скъпи безобразно! Разбира се - говоря от чисто практични съображения - знам за енергийната и слънчева им стойност! И трябва да се готвят повечето от тях, иначе може да се изяде съвсем малко и оставам гладен - а да започна да готвя и да се въртя около тенджерите - съвсем не се виждам в тази роля - настръхва ми косата... ако има някой да ми готви вкусни вег. ястия, съвсем лесно мога да бъда вегетарианец, бил съм вече, но засега няма кой ... :)! Общо взето ме4соядството е нещо ужасно и аз си трупам дългове като си хапвам пици да речем. По съзнание съм вегетарианец, но ми предстои да го направя и физически... еееех, защо са толкова вкусни тези печени пилета ... простете мене грешния низък смъртен... ! :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, Орлине, спокойно, може би просто изчакваш момента, в който да си готов.

Аз по-горе писах колко невъзможно ми изглеждаше вегетарианството. А сега печените пилета ми се струват апетитни, толкова колкото на тебе печени мишки :lol: Абсурд :ph34r:

Линк към коментар
Share on other sites

Мерси, Жул :)

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте!

По съзнание съм вегетарианец, но ми предстои да го направя и физически... еееех, защо са толкова вкусни тези печени пилета ...

Тези вкусни печени пилета ...всъщност май никога не виждат естествена светлина в инкубаторите... знае ли някой с какво всъщност ги "възрастват" до тази им маса /телца... преди да ги завъртят на шиша...то си е май мъртво(Слънце не видяло!) тяхното уж месо...но щом ти е вкусно - да ти е сладко, братко! :thumbsup2:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Гледал съм "Барака" - може и да узрея един ден за неяденето на по-малките ни братя - засега се ограничавам до пиле и риба... все пак са по-глупави и по-малко чувстват от висшите бозайници... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

здравейте отново,аз съм този който 2 страници по-назад питаше някои неща относно бирата...някой се изказа че това било форма на фанатизъм..,еми не съм сигурен напълно,може и донякъде да е вярно,но според мен човек трябва да внимава за какво си дава парите.ако за изготвянето на някакъв продукт са използвани животински съставки,то смятам че всеки потребител има правото да бъде информират за това...ако фирмата производител експлоатира,измъчва или убива животни,то (лично аз )не виждам смисъл да поддържам пазара на тези стоки...смятам всеки трябва най-малкото да се замисли дали трябва да си дава парите за такива продукти...особено пък сега със тоя птичи грип(вече има 3 случая в румъния,ако не се лъжа в Турция вече имаше жертви),който вече ни е заобиколил...всичко това е ужасно,и смятам тук не е виновен руския конвейерза птици(ако не се лъжа най-голямия в страната)и месната индустрия като цяло,ами и всеки потребител,който със своите пари е подпомогнал за продължението на убийствата и въобще за развитието на индустриите на смъртта...

просто смятам,че потребителят като такъв трябва да има правото на пълна информираност за тов ,което купува...когато погледне етикета да вижда пълното съдържание до най-малката подробност...същото трябва да важи и за генно изменените храни,за които все още нямаме свестен закон...защо,щом като е толкова безпасно генното инженерство на всеки артикул не се слагат отличителни знаци,з да можем ние купувачите да го отличаваме от морето от други продукти...80% от соевите продукти в Румъния са продукт на генното модифициране...у нас пък се слагат знаци само когато съставът на генно-модифицирани организми в продукта е повече от 0.7%(може и да бъркам,не си спомням вече)...просто в чия полза работи тази технология...?със сигурност не е в полза на крайните консуматори...защо ние на едно и с природата трябва да бъдем опитни зайчета,същевременно пълнейки джобовете на едрите риби в бизнеса.

доста се отклоних от въпросите в предишния ми пост.та представете си наистина ако има марка бира която използва рибено масло (или не мога да си спомня,мисля че и някакви други животински мазнини),и това не е указано на етикета..тогава ние излизаме излъгани.за тази практика на "пречистване" на бирата прочетох от един сайт ,в който бяха оказани и някои компании,които използват този метод...беше ми интересно дали някой случайно знае за нещо подобно и тук.!?!?

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!

Опитвам се да проуча въпроса за бирата , но засега няма ясен отговор. :1eye::hmmmmm:

Действително е интересно , надявам се да установим как стоят нещата заедно!!! :smarty::sorcerer::thumbsup2:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Преивет отново..вече си направих труда да се рег-на...

не смятам за нормално убийствата на животни да бъдат начин за печелене на пари...би ми било интересно ако някой ми каже дали е възможно за направата на други продукти,които ежедневно позваме(например сапун,паста за зъби,шампоан)могат да използват животински продукти(иначе със сигурност голяма част от подобни козметични и др. продукти се тестват на животни).като например селския сапун за пране не се ли правеше от сланина или бъркам(тук наистина незнам,ма съм чувал за нещо такова).ако не можем да се борим срещу индустриите на смъртта(не че не можем,просто не искаме,навсякъде по света има най-различни кампании срещу тях),поне нека не ги подкрепяме като купуваме продукцията им.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...