Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво се случва на Рила?


Recommended Posts

Питах няколко човека от форума, обаче никой не можа да ми отговори, защо на 19 август хората от Братството се събират на Седемте езера? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера във вестник Телеграф имаше материал за Братството и Рила. Имало вече 800 палатки(съмнително!) и пълзяли туристи навред, а братството ходело по дире им да чисти...

Линк към коментар
Share on other sites

Внасяне на проект за създаване на еко-полиция в Парламента или за правилници в Министерския съвет!

Трябват ангажирани организации които да го подкрепят (сещам се за няколко). Кой е "за", нека се организираме.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, аз съм "за". Има смисъл от подобни инициативи :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Станахме 3ма дотук, за инициативата. Ще бъдем ли толкова организирани да се съберем повече и да го направим ?

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен никакви противо-действащи механизми никога няма да дадат никакъв истински надежден резултат.

Според мен трябва да има хора на пълен работен ден, може и доброволци, и да се работи съвместно с Братството и различните еко-организации. Тези хора ще стоят на лифта при Новата хижа и на всички новодошли ще дават информативни брошури за това каква е Рила планина - за думите от Учителя, за Учителя, за опазването на природата и за съвместните усилия на всички към подобряване състоянието й. На българина (а и на повечето хора май) на първо слушане трудно му влияят морални призиви, той иска нещо друго - той се впечатлява от научни постижения и данни. Ще е полезно да може да разбере, точно там в планината, където явно нещо го изкушава да си хвърли кофичката от кисело мляко или обвивката от сладолед, или бутилката от бира, че тези отпадъци се разграждат с десетки години в почвата и че ако всеки един хвърли по нещо, то планината ще заприлича не на природа, а на сметище. Ние ги знаем тези неща, но съзнанието на някои хора просто е друго! Има и още нещо - българинът обича да бъде поглезен - той обича да даде, когато на него първо му дадат. Трябва да се измисли нещо като безплатни подаръчета на всички казващи се на Рила - нещо материално, българина от това се вълнува.

Според мен за да има ефект някаква наша дейност, то трябва да работят всички заедно. Да се включат, както казах, Братството, его-организациите, тези от "Зелените", разни други. Дори с материална помощ, с най-различни други активности. Трябва да се включват интернет сайтове и форуми, да се разгръщат инициативи, да се дават предложения, да се обсъждат варианти, методи, нагласи и възможности. Трябват лидери и организация. Трябва смелост и добротворство.

Според мен пътят не е в законите, забраните, протестите и барикадите, а в добродетелните акции, просвещаването на хората, добрият пример и уважението дори към тези, които проявяват свободата си да вършат пакости... Българинът не може да го спреш със забрани, това е! Това е старозаветен модел, който отдавна е сложен в килера от духовния свят. Ако самите активисти са добродетелни, чисти, морално и духовно-извисени хора, тогава всичко ще е наред...

Трябва да се работи с метода на доброто.

Редактирано от Деян
Линк към коментар
Share on other sites

И ние вкъщи сме ''за'' екополиция-4 души сме! :)

Според мен има смисъл и работят такива мерки.Българите трябва да видят сериозно отношение към природата, това ни впечатлява като народ-закон,ред,иначе наказание.Културен,духовен или алтернативен туризъм-имаме възможност за всички тях,но трябва да се научим да пазим.Хората го знаят,само малко помощ за сериозно отношение им трябва.Глобите са първото добро,после ще се родят и като доброволци :)

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да помоля,ако има хора,които вече са се върнали от Рила - да разкажат как е горе като атмосфера и като време :) Тая година имаме бебе и май няма да успеем да се качим.Благодаря предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен никакви противо-действащи механизми никога няма да дадат никакъв истински надежден резултат.

...

Според мен за да има ефект някаква наша дейност, то трябва да работят всички заедно. Да се включат, както казах, Братството, его-организациите, тези от "Зелените", разни други. Дори с материална помощ, с най-различни други активности. Трябва да се включват интернет сайтове и форуми, да се разгръщат инициативи, да се дават предложения, да се обсъждат варианти, методи, нагласи и възможности. Трябват лидери и организация. Трябва смелост и добротворство.

Според мен пътят не е в законите, забраните, протестите и барикадите, а в добродетелните акции, просвещаването на хората, добрият пример и уважението дори към тези, които проявяват свободата си да вършат пакости... Българина не може да го спреш със забрани, това е! Това е старозаветен модел, който отдавна е сложен в килера от духовния свят. Ако самите активисти са добродетелни, чисти, морално и духовно-извисени хора, тогава всичко ще е наред...

Трябва да се работи с метода на доброто.

Прекрасно предложение, подкрепям го от сърце.

Линк към коментар
Share on other sites

Деян! Мъдро предложение!

Нека започнем да събираме идеи за това как да извлечем доборото от това, което досега ни се струваше зло.

През цялото време си мислех,че Учителя има нещо предвид с това - толкова много хора вече се качват и могат да се качат горе! Толкова много хора могат да се докоснат до нещо, което ще промени живота им и живота на планетата ни. Може би това е началото!

А Учителя очаква ние сами да се досетим кое е нашето място и роля. Всеки от нас - да отвори сърцето си за любовта и доброто и ума си за светлината и истината.

Линк към коментар
Share on other sites

"Събуждане на Божественото у нас.

Като се събираме тук, на планината, ние имаме цел да събудим Божественото у нас или ние да се събудим за Божественото – да го оценяваме. Считайте, че вятърът вее за вас, реките текат за вас, слънцето грее за вас, планината е създадена за вас.

...

Символи.

Ако ви питат какво сте научили като сте ходили на Седемте Рилски езера, ще кажете, че сте се качили по върховете и сте обикаляли езерата. Но това още нищо не значи. Това не е никаква наука. Върховете, езерата са симвили, които трябва да се разберат.

...

Резултат от Рила ще има този, който може да се потопи в живота на планината, да се слее с нея, да стане едно с нея. Който има силен стремеж към чистотата, само той може да се ползва от богатствата на планината.

Образец за всички.

Проявеният живот в природата е образец за всички. Но този образец човек трябва да пресъздаде в своя живот. Ще изучавате природата, същевременно и своя ум.

...

Пазете следната идея:

В една работа внесат ли се дребнавости, лични чувства и амбиции, стремеж за първенство, за материално осигуряване, тя се разваля.

Не мислете, че всяка работа ще бъде съвършена. Ще имате опущения, грешки, несполуки, но като постоянствате и се уповавате на Божия закон, съществата, които са заинтересовани, ще помагат и вие сами ще намерите погрешките и ще ги коригирате.

Сега, разбира се, вие още не сте виртуози, но ще направите един малък опит. Това ще бъде един импулс, да събудите способностите, които имате и един друг ще си предавате от вашите енергии. Тази деятелност е важна не само за вас, а и за външните хора. Ще дадем един малък модел, с който да покажем, как трябва да се работи. С труда си вие ще създадете една вълна на работа. По тази начин ще се стремим да приложим Христовото учение в практическия живот."

Из Спомените на Савка Керимидчиева

Линк към коментар
Share on other sites

Идеята за екополиция бе взаимставана от по-развитите държави. Все пак сме в Европeйския Съюз.

Иначе съм съгласен с Деян.

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Върнах се от Рила преди няколко часа. Беше ми за първи път. :rolleyes: Още не мога да смеля впечатленията си, но се чувствам страхотно - заредена, сякаш ще полетя. Много неща се случват там, но си мисля, че нищо не би могло да спре работата на "светлите същества" и лично аз се чувствам докосната от тях. :)

Що се отнася до предложенията на Mindfield и Деян - мисля, че резултати могат да бъдат постигнати чрез комбинирането на двете. На практика - и едното, и другото съществуват в т. нар. "подредени държави", от които можем да черпим опит.

Линк към коментар
Share on other sites

Хрумна ми идеята с общи усилия да подберем материали за създаването и отпечатването на брошури и дори периодични издания, свързани с Рила и Езерата, които ще могат да се предлагат (защо не безплатно) на туристите, които са тръгнали нагоре просто така от любопитство или за отдих.

Ася даде много добро предложение за единия източник на такива материали: Спомени на Савка Керимидчиева, Висше духовно училище в планината. В книгите за сваляне имаме и Рила - врата към Агарта ( в не особено добро състояние на разпознатия текст). Има много източници, с които все още не разполагаме в електронен вариант, но в които има много информация и мисли на Учителя. Например: Разговорите при седемте рилски езера Засега разполагаме само с откъси от нея в раздел статии.

Ще се радвам много, ако успеем да сформираме екип, който ще събира и сортира постъпващите предложения и ще се заеме с организацията на издаването на брошурите.

Събираните материали ще бъдат публикувани и тук, в Портала - отначало в специална тема, после в раздел статии и файлове за теглене.

Сигурна съм, че ще се родят и други разумни и интересни идеи и най-вече ще се съберат за дружна работа онези от нас, които носят в сърцето си любовта към Рила и към "случайните" хора, попаднали съвсем не случайно в Планината.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Явно идеята ми за брошури иска допълнителни обяснения, така че ще се спра върху това, което аз смятам за важно и изчистено като концепция:

1. Брошурата трябва да бъде напълно безплатна! По начало брошурите са безплатни материали и целят запознаването на читателя с нещо определено. В нашия случай те целят да изненадат приятно посетителите на планината и чрез този жест към тях да събудят поне малко и тяхното уважение към природата. Така поне всеки ще знае и ще му бъде съобщено, че и той самият носи отговорност за случващото се в заобикалящия ни свят и че всъщност всеки един от нас се нуждае и апелира за неговото добро дело. Всяка замислена ръка, миг преди да изхвърли боклука си или да стори зулумът си, е наша грижа да бъде осведомена и обгрижена за последствията от своите действия.

2. Брошурата трябва да е кратка и не многословна. Трябва да съдържа преди всичко екологична научна информация, която да бъде любопитна за четящия и караща го да се замисли. Тук компетентните лица трябва да проявят знанията и уменията си да предоставят такава информация. В брошурата може да се включат и някои цитати от Учителя, предвид това, че Бяло Братство влиза в атракциона на Рилските езера за посетителите, но това съвсем не е задължително и в никакъв случай не трябва да бъде брошура с цел - Учителя! Учителя не се нуждае нито от реклама, нито от пропаганда. Брошурата трябва да има за цел да запази чиста планината, а не да рекламира дадено учение или личност.

3. За подготвянето, създаването и издаването на подобни брошури (или нещо друго) трябва да са замесени възможно най-влиятелните структури, посветили дейността си на опазване природата на България! Затова е нужно тяхното запознаване с идеята, откликът им и евентуалното преосмисляне на основните й положения. Аз ще съобщя лично на по-висшите инстанции в Братството за това си предложение и ако има приемственост, нещата ще се задействат. Активност тип частна инициатива на форум, група симпатизанти или местни революционери, мисля за несъществена и нецелесъобразна, предвид тоталния характер на предложението и всеобхващащата му ангажираност от най-влиятелно естество, която то изисква.

Идеята изисква осмисляне (т. 3) и по възможност замяна с нещо по-добро, стратегическо правилно и маркетингово осъществимо. Авторът й съвсем не настоява за нейната гарантираност на действие, още повече, че осъзнава това, че изпълнението й е трудно и резултата непредвидим. Това е само идея, която може да бъде съобщена на нужните лица, а оттам насетне - каквото заровете покажат...

Редактирано от Деян
Линк към коментар
Share on other sites

Деян, ако си мислиш да чакаш отговорните инстанции да се натутат - сигурно ще минат години. Само с говорене не става. Трябва някой да почне и почването не е в това да правим живи вериги или се ругаят тези, които не знаят как да се държат в планината (лично мнение).

Ако идеята тръгне без тях и те откликнат - ОК. Ако протегнат ръка за сътрудничество - винаги може да се разширят нещата и да се преосмисли стратегията.

Преди години се занимавах с един продукт и в началото, докато не бяхме се организирали да отпечатаме отговарящи на изискванията ни брошури, си правех на компа свои - изглеждаха доста добре и най-важното - бяха полезни. Така - няколко месеца, докато изчистя инфото - какво е полезно и най-подходящо за хората към които съм ги адресирала.

Хартия има всеки, повечето ползват и принтер. Та да се направи една малка листовка - 1/4 от А4 не е голяма сложнотия. Ако аз отпечатам 100 листа (не повече от 10 лева разход), надявам се да се намерят хора, които горе любезно да ги раздават и обясняват. Има много начини по които може да се покаже на качващите се на Рила, че тя не е кошче за боклук. Рила е една, единствена, няма друга като нея в цялата вселена. Същото важи и за всяка една наша планина, за Хималаите, за което се сетите място.

Наскоро малкият ми син участва в кампанията за Почистване на София. Раздаваха листовка, ръкавици и чувал за събиране на боклук. Имало е хора, които директно гонели децата и ги ругаели. Имало е такива, които хвърлят настрани подаденото пакетче. Но много голяма част от хората, особено когато са видяли, че децата искрено го правят и значт за какво точно става дума, са взимали предложеното. После разбрахме, че наистина е имало някаква полза. Както казва Учителя - ние ще опитаме, няма да стане от веднъж. Но ако не се започне от някъде, нищо няма да се промени. Ще продължим да си пишем в тема: Какво става на Рила? Ами същото. За мен е по-важно: Какво направих за да не става това?

Ето още една идея, която беше осъществена в София преди 2 години. На дърветата в центъра бяха закачили едни бели престилки с надпис: Това дърво е мое. Никой не ги късаше, не си хвърляха и боклуците около тях. Бял плат - колкото искате. Ако се помолят момичетата от един шивашки техникум да помогмат - съмнявам се, че ще откажат. Не е скъпо като идея. Децата милеят за природата, просто ние много ги пренебрегваме.

Който може да сподели опит - чудесно.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм за.Идеите са добри и на Деян и на Ася.

Активността и в малката инициатива и в по - мащабната си е все активност с някакъв резултат.

Едно ме притеснява да не си събираме брошурите после из планината, хвърлени тук и таме.

Когато бях на Рила си мислех за табели(една доста по- скъпа и трудно изпълнима инициатива, но много по- трайна и екологична).На заслона на Мусала например имаше много примери за призоваващи за чистота табели.

Това беше и първото място на което попаднах , където въпреки постройката, кухнята и т.н. не осигуряваха кошче за боклук.На самия вход пишеше , че няма кошче и това е раницата ни.Ако такива табели са повечко , на по -ключовите места за отдих и храна , че дори и в мини вариянт по пътя , мисля че ще има голям ефект.

Това ми хрумна имайки предвид следното:Когато се пътува с кола из Родопите , особенно долу по Смолян , Наречен , Девин на почти всеки няколко километра има отбивки и големи табели"Отбий пропусни колоната".По този маршрут с тези табели действително големите камиони когато видеха колона с няколко коли отбиваха.Това явно ги подсещаше да погледнат в задното огледало.Никъде другаде по натоварените планински пътища не съм видяла такива табели и съответно никъде не ми е правило впечатление камион да отбие да пропусне колоната, обикновенно святкат , махат да минеш и т.н.Още тогава изкоментирах благоприятното влияние на тези повтарящи се табели веднага ми направи впечатление.Това разбира се е една доста по- мащабна работа и изисква доста по- голяма организация и финанси, но може би си заслужава.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

На 19-ти следобяд слязох от Езерата, пребиваването ми тази година беше много кратко, но мога да кажа че пускането на лифта по НИКАКЪВ начин не се е отразило негативно в екологичен аспект! Не разбирам всички тези драми и тиради които се изписаха в този сайт. Наистина хората в района са повече, но е чисто точно толкова, колкото и преди лифтът да заработи. Наблюдавах внимателно, за да мога да съпоставя. Там не се случва нищо тревожно. Писанията за купища боклуци около езерата, които тук бях чел просто не са верни, поне не са верни за дните 16-19 август 2009! На 17-ти август традиционно Братството чисти езерата, просто си обикаляхме Близнака и нямаше никакви боклуци, находките варираха в рамките на 3 носни кърпички и 2 найлончета, колкото и предните години. Дори около новата хижа ми се видя по-чисто, отколкото миналата година! Зоната при долна лифтова станция която беше разкопана и мръсна, сега е чиста и затревена! Единственият проблем беше досадният хеликоптер който кръжа над Паневритмия на 19-ти...

Линк към коментар
Share on other sites

Бях на езерата от 16 до 20. На 17 след Паневритмията се сформираха групи за почистване на района около езерата. Беше направено разпределение по градове. За 1 ден бяха събрани близо 6 чувала с боклук. Имаше нерегламентирани огнища, около тях бутилки и боклуци. Аз лично почнах да развалям огнищата и намерих и скрити скари и ножове.:) В клековете имаше "скрити" боклуци. Това което ми направи впечатление е неспиращият поток от туристи през почивните дни, които се качваха с лифта. Само за два дни горе се качиха над 4000 души.

на 20 август затвориха старата хижа "7-те езера" от ХЕИ, заради водата която се ползва от езерото. Всички туристи, които са настанини в хижата, за съжаление ще трябва да си тръгнат. Има още драстични нарушения, по отношение на хигиената.

Но си мисля, че вече започва дългочакания процес за приватизиране на хижата и превръщането и в хотел, което е залегнало в планановете за ски комплекса Паничище - Езерата.

Затвориха хижа "Седемте рилски езера" -

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=388785

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2009/08/20/z...malo-voda.76358

Навалица за Рилските езера

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=205765

Eто едно мнение на Наталия Димитрова от БлуЛинк:

Седемте Рилски езера се превръщат в панаир

http://forthenature.org/news/903

Редактирано от Теодор
Линк към коментар
Share on other sites

Сладолед на Рила се продава вече трета година при езерото Трилистника, така че не лифтът е причина за този фризер там горе! Какво лошо има в това повече хора да видят красотата на седемте езера? Защо се подчертава в статиите и изказванията като неприятен факт? А когато пристигах и когато слизах нямаше никаква навалица на лифта. Нямаше опашка. Опашка имаше само в неделя следобяд на слизане.

Линк към коментар
Share on other sites

Максим хубаво е , че слизаш с приятни впечатление.Това всъщност е най- важното.Но действително в планината има голяма разлика кога се качва човек- делничните дни нямат много общо с почивните.В почивните дни наистина е някакъв ужас.Всички които пишем тук , че има проблем с боклука и отношението към природата не си го измисляме и не преувеличаваме.Умаловажавайки проблема той няма да изчезне.Преувеличавайки го пък няма да се реши.

Действително си попаднал след организирано почистване, защото иначе повярвай картинката е много неприятна.

Усещането на хората е и различно разбира се , мен например много ме подразниха и петте опаковки от вафли които събрах на път за Мусала и няколкото найлонови опаковки от солети в езерата до х. Мусала и то след като предния ден хижаря беше събрал доста чували с боклук след почивните дни.

Радвам се ,че за празника чистотата на Рилските езера е била добра надявам се да се направят и още много неща по въпроса , но не го вярвам.

Когато човек попадне в повтаряемост просто започва да не вярва.А това е поредното място център на апетити и хората с пари ще решат да правят там каквото си пожелаят.

И ако нищо не мога да направя просто ще спра да бъда част от това, това е последното и най- малко нещо.

И не казвам това просто ей така , доста места по черноморието спряха да бъдат "нашите места" по подобни причини.

Най- лошото е, че местното население разсъждава твърде материалистично и не помага с това на природата.Изречението "Нека идват повече хора" вече съм го чувала за южното черноморие и тези хора дойдоха и местните пак не са доволни- няма достатъчно печалба.Нови хотели, нови атракциони , ново ,ново , за да идват още повече хора , за да има пари.

На никой не му пука за хората, тези с "новото" искат парите им.А защитниците на старото искат природата.Хората тук изобщо нямат значение.

Хората са едни пионки разигравани от хората с пари , предлагат им се залагалки , пренася се града където хората искат, за да могат хората с пари да им вземат парите на цената на всичко.Хората са тези обаче, които магат да преценят на коя страна да застанат.От една страна е природата и нейната положителна енергия, от друга страна е природата и експлоатацията и с материалистична цел.

Всеки сам за себе си решава част от кое да бъде.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам нещо фатално в това че е изсечена 10 метра просека за лифта, при положение че всяка година се садят многократно повече площи с иглолистни на територията на страната. По-добре ли е да се товарят горките коне, които първо са експлоатирани жестоко да носят тежкия багаж на същите тези "предани екорадетели" и последователи на Братството, и второ с копитата си подкопават почвата и са образували грозни улеи в пътеките. Кое е по-добро? Да си качиш багажа с лифт до новата хижа, а оттам на гръб до старата без да навредиш никому, или да се пишеш природозащитник, а да пратиш багажът си по коне, пък дори през това време да се качиш пеш???

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Бях на езелата от 16 до 20. На 17 след Паневритмията се сформираха групи за почистване на района около езерата. Беше направено разпределение по градове. За 1 ден бяха събрани близо 6 чувала с боклук.

...

Само за два дни горе се качиха над 4000 души.

...

Здравейте! :)

Впечатлиха ме тези данни и си спомних интересни подобни преди 15 годни...Тогава в лагера се събираха много по-малко симпатизанти и последователи, а принципно страничните наблюдатели (туристи) бяха доста малко и се събираха най-вече да погледат Паневритмия само за празника.

И тогава имаше същите мероприятия за събирането на боклук...Учудващо е, че сега при това число туризъм и посещаемост (4000 човека за 2-ва дни) има толкова малко боклук - 6 чувала.

Ще споделя личен опит, тъй като по онова време нямаше кой да се занимава с извозването на събрания боклук и аз и още 2-3 момчета поехме този ангажимент... Бяха събрани около 60-тина чувала, които трябваше да се закарат на най-близкото сметище до Сапарева баня. Договорихме са с конярите...20-30 коня с по 2 до 3-и торби на кон, платихме, прибрахме лагера и се разотидохме.

Какво мислите, че стана с боклука? Конярите го натовариха под наш надзор всичкия и след около месец приятели ми казаха, че са го изсипали на "второто разтоварище" на склона в гората под новата хижа. Голям ужас! Лично ходих и го проверих. Разбираемо е, че с пияни коняри не можеш да се разбереш...Прехвърлят отговорности, "уволняват" работници,...:)

Няма значение! Решихме да го чистим и от там, само че трябваше високо проходим камион. Горското стопанство имаше подобен. Между другото, по това време една хармонична група от братството (10-15 човека) ходехме за по седмица и помагахме в залесяването. Осигуряваха ни спане, разсад и транспорт, а ние си планирахме другите работи и разпределяхме времето (спане, храна, Паневритмия, лагерен огън, излети...) Много хубаво беше и поздравявам всички, които участваха тогава!

Та мисълта ми е,...имахме мегдан да ходим в горското и да искаме кола, тъй като сме им помагали доста безвъзмездно.

За жалост обаче нещата се проточиха (лоша координация между нас, повредена камион после, дойде зимата ...) и в крайна сметка като отидохме на пролет със свити сърца и голямо съжаление за несвършена работа, едвам намерихме къде са чувалите... Те бяха разкъсани и разнесени настрани (явно от животни), а боклука така беше обраснал с трева и храсти, че се беше маскирал до неузнаваемост.

Изводи могат да се направят много,...но аз ще се опитам за маркирам няколко.

Първо - в Природата има голям капацитет и механизми, които регулират нещата и не мисля, че някой човечец може да я унищожи, разруши или погуби...Въпроса е друг,... важното е всеки "осъзнат" да прави това което трябва и то с желание, разбиране, разположение и Любов. Какво имам предвид ? - Събираш например боклук, но не трябва да отправяш упрек, да се дразниш или да изпитваш недоволство към този, който го е направил. Препоръчително е, към всяко боклуче, към което се навеждаш, да изпратиш светла мисъл и молитва, за този който го е хвърлил. Това може да е своеобразно Начало, за "неразумният" турист... Около тази положителна мисъл форма всички знаем, че ще се наслагва и придърпват други, ...и други... Представете си, че този турист ходи често в планината и примерно 10- човека изпитат истинска Любов към него и отправят своите положителни мисли, повод за които са неговият неправилно изхвърлен боклук. Какво ще се получи тогава? Та той ще стане посветен направо! :) Не се шегувам...В годините съм наблюдавал хора, които са ходили на езерата за развлечение, купони и веселби...Хвърляли са боклуци и дори са се майтапили и шегували с "белите братя и сестри", а сега радеят за учението и Учителя и са готови да чистят и какво ли не да правят за Природата.

Нещата трябва да се разглеждат в движение и развитие... Никой не може да каже, че човека, който е хвърлил опаковката от вафлите си е лош ?!? Какъв е смисъла да негодуваме за това? Просто благодарим на възможността, че имаме под ръка торбичка, вземаме хартията или бутилката, казваме си молитва, изпращаме светли мисли и носим отпадъка в най-близкият кош. Простичко и лесно!

В този ред на мисли боклука можем да го използваме за духовна работа ... Невероятно мъдри са тези от Невидимият свят, какви ли не благоприятни условия за развитие ни предоставят ! :)

От една страна чрез боклука има поле за действие (служене, проверка, прилагане...) за "осъзнати", от друга страна чрез боклука са "насаждат" мисли в "неосъзнати" хора, и когато тези мисли заработят - така всичко придобива една цикличност,...кръговрат,... Боклука направо може да се яви като важно "свързващо звено"... :)

Накрая искам да кажа, че подкрепям и всички други начинания ограничаващи замърсяването (писане на флаери, табелки, изграждане на кошчета или места за отпадъци за по-лесно транспортиране, контролиране на хижи и хижари...) Но мисля си, че всичко това, ако бъде свързано и с личен пример, то резултатите ще са много по трайни и многомерни... В смисъл хем ще има по малко боклук, хем ще има по-осъзнати туристи, които често са на прага на духовният си Път. Просто им трябва искрица, за да се запали Огънят в тях. А да "запалиш" Огъня в някой, на колко ли тона боклук се равнява...?!? (риторичен въпрос и съответно тема за размисъл)

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам само да напомня,че Учителят е говорил как един ден на Рила ще има къщички за почивка,а хората със самолет ще идват да играят паневритмия сутрин и после ще отиват на работа :) Животът следва Божия промисъл,нека наистина добрите ученици показват какви са Белите братя на дело.А Бог говори на всички,макар и по различен начин... :yinyang:

E tova naisktina be6e ne6to polojitelno!

Prekrasno, az ne beh zapoznata s tazi informaciq, tova moje bi bi bil nai-dobriqt izhod ot situaciqta!

Az li4no hodih na bezbroi protesti v za6tita na Rila i protiv lifta, no uvi! :(

Nqma ni6to lo6o da se ka4vat hora tam, no za6to da ne e pe6 s 10kg ranica na grab malko voda...sled dalgata umora 4ovek kato sedne i poni4e, piine 2 glatki studena vodi4ka i ocenqva nqkak ne6ta okolo sebe si, vijda gi s drugi o4i...

Е, това наистина беше нещо положително!

Прекрасно, аз не бях запозната с тази информация, това може би би бил на-добрият изход от ситуацията! Аз лично ходих на безброй протести в защита на Рила и против лифта, но уви!

Няма нищо лошо да се качват хора там,но защо да не е пеш с 10 кг раница на гръб малко вода...след дългата умора човек като седне и почине, пийне 2 глътки студена водичка и оценява някак неща около себе си, вижда ги с други очи...

Модераторска бележка: Моля, пишете на кирилица!

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...