Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Киното, което надминава живота


selsal

Recommended Posts

Един филм, който повечето от вас може би са гледали, но филм, който всеки път се гледа като за първи път. Заради историята, поради играта на Робин Уилямс и защото Робърт де Ниро може да направи всичко.

Тук може да се види трейлър на филма:

Пробуждане - кратко представяне

А оттук може да се изтегли:

Awakenings ("Пробуждане")

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за припомнянето на този филм,selsal!Настръхвам само при спомена!Гледала съм го няколко пъти,но ще го изтегля,за да го гледам пак!Внушението,което се постига и със сценария,и с изключителната игра на актьорите,е невероятно!Дълго време,след като го гледам,сърцето ми бие до пръсване,а Умът ми се прекланя пред Духа и неговата сила,която може да бъде отприщена у всеки от нас,без значение лечима или нелечима е болестта за медицинските капацитети.Необходимо е само да се разгори онова пламъче,което стопля всяка наша клетка и я събужда за нов живот - любовта,уюта,дома.

Към този филм бих прибавила също Полет над кукувиче гнездо,както и Пилето. - и двата спадат към това Кино,което надминава живота

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

"Водно конче", филм с Кевин Костнър

Гледах го само веднъж миналата година, но го помня с най-малките подробности, сякаш съм го гледала хиляди пъти. ..., сигурно го има и в замундата

ПП. Селсал, поздрави за темата, момче. Повече такива теми и по-малко спорове :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

"Водно конче", филм с Кевин Костнър

Гледах го само веднъж миналата година, но го помня с най-малките подробности, сякаш съм го гледала хиляди пъти. ..., сигурно го има и в замундата

ПП. Селсал, поздрави за темата, момче. Повече такива теми и по-малко спорове :thumbsup:

:thumbsup: Страхотен филм и на мен също ми остави траен спомен,mvm.Има го.

Някой сети ли се за филма"Коса"?

Линк към коментар
Share on other sites

При всички случаи има четириизмерно кино и според мен "Престиж" е филм от това четириизмерно кино.

Престиж - трейлър

"The Prestige"

Линк към коментар
Share on other sites

Магията на киното винаги ме е омайвала. Откакто се помня в момента в който светваше екрана, светът около мен изчезваше. С появата на видеото, а след това и на DVD плеърите, тази магия постепенно изчезна. Един филм вече не предизвиква такава концентрация, може да се гледа на части, като междувременно човек си върши домашната работа. Това си има и своите положителни страни естественно. :)

С риск да ви падна в очите тотално, трябва да призная, че любимите ми филми са правените по книгите на Джейн Остин или сестрите Бронте. Изтеглила съм почти всички филми от тази категория, но най-добри според мен са правените от BBC. Това което ми харесва в тези филми е не толкова сюжета, интригата, а спокойната и романтична атмосфера на викторианска Англия. По същата причина ми е приятно да гледам поредицата по Агата Кристи – Поаро макар, че там епохата е вече малко по-късна, между Първата и Втората световни войни.

Не винаги съм била така. Когато бях в периода между 20 – 35г.(сега съм над 50 :D ), си падах по Бергман, Тарковски, филмите на Бунюел, Жан Кокто. Бях дълго време фен на филма “Полет над кукувиче гнездо”. Но докато наскоро си изтеглих филма “Фани и Александър” (Бергман) и го изгледах с удоволствие, то “Полет над кукувиче гнездо” не бих гледала за нищо на света. Така, че човек се променя.... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Парадоксално, но голямата професионална любов на Ал Пачино е театърът. Стана вече 25 години не мога да си отговоря на въпроса кой ми харесва повече - Пачино или де Ниро.

В киното не познавам друг актьор, който да играе така изумяващо само с очи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На този въпрос и аз не мога да си отговоря,aorhama!? ;) Все пак си мисля,че при мен везните натежават повече към Пачино,макар че...май е по-добре да не ги сравнявам. :D

Снощи гледах за втори път един невероятен филм,който бих искала да споделя с вас:Камий Клодел,субтитрите можете да изтеглите от тук:субтитри.Един филм за любовта и хармонията,които раждат шедьоври в изкуството,но и за болката и страданието от несъвместимостта на изключителната духовност с дребнавата циничност на материалното удобство.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

"Някъде на картата" - американски, не видях началото, така че не зная нито кой е режисьорът, нито кои са актьорите. Прекрасен, много нежен, оптимистичен.

Линк към коментар
Share on other sites

Селсал, все ти се чудя на акъла.

За мен няма кино, надминаващо живота, защото любовта, раждаща живота, превъзхожда всяко умение и познание.

Следователно - то, "киното", както и всяко едно изкуство, е следствие/плод, а не причина. У-вей - действието без последствие/карма - е едно от многото имена на свободата. Да осъществиш връзка с Духа. Защото

П.П. Повечето хора познават Христос като Изкупителя, приел Страданието Си да се застъпи за спасението на грешните си братя - малцина го познават като Победител. Тая работа без тотално съпричастие не става: "Аз Съм Възкресението и Животът.." и "...без Възкресението, суетна е нашата вяра...(ап. Павел)".

Ние не сме спасени, все още. Поради липса на вяра и любов.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Няма по-страшно нещо от това да се убива духа на свободата.

Според мен, Господ праща "в киреча" всички онези, които желае да доближи до себе си.

Ние сме по-добри и ще победим - това е!

:feel happy::3d_043:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз в друга посока внимавам.

Вчера един бивш полицай ми разправя за дъщеря си - 10 год. дете на разведени родители с 2 медала от републикански състезания (отнасят се до детето) по художествена гимнастика, много неуверено дете. То си вярва, милото, че ще го обичат повече, ако е медалистка - сега тя е на национално състезание. И страда от ниска лична самооценка, защото трикото й било "евтино и мърляво". А е телесното съвършенство. Няма по-страшно нещо от това да се убива духа на свободата.

Май не само на свободата, а и на любовта? Момичето търси тези липси в спортните признания. Това все пак е по-добре от потъването в илюзията на филмовите герои и истории. За историите в книгите се отнася същото, но те отстъпиха място на сериалките сапунки. Колко много хора "изчезват" от света за няколко часа, потъвайки в тези филми - еднодневки?

Може би примерите, които давам са вън от понятието кино, за някои хора? Но всъщност и те спадат към този жанр.

За мен няма кино, надминаващо живота, защото любовта, раждаща живота, превъзхожда всяко умение и познание.

aorhama

Мисля, че има - филмите правени с любов. Има и такива. :)

Линк към коментар
Share on other sites

За мен няма кино, надминаващо живота, защото любовта, раждаща живота, превъзхожда всяко умение и познание. - aorhama

Смъртта, която прекъсва живота, е тая, която дарява (инспирира) живота с неговата най-съществена съставка - любовта. Затова онуй, което е осенено от смъртта, надминава живота (сам-по-себе-си). Революцията снема всеки еволюционизъм (мисленето в причини и следствия).

Впрочем точно дао, посредством виждането си за "у-вей", разкрива несъстоятелността на живота под образа на "десетте хиляди неща". По същия начин Евангелието надминава живота (и всеки опит то да бъде прочетено исторически, тоест в профанизация).

Редактирано от selsal
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали някой се сеща за тези филми и режисьори:Б.Бертолучи и неговите "20 век","Последно танго в Париж"/любим филм/,"Открадната красота".

П.Паоло Пазолини с "Теорема",Едип цар","Евангелие по Матея"или М.Антониони:"Смърт във Венеция"/гледала съм го преди много години в"Одеон",още нося

спомен в себе си/,"Фотоувеличение"..това са филми които са ме впечатлили със своята дълбочина и проникновение.Определено има още,които също ще

спомена:"Криле на желанието","Париж щата Тексас"на В.Вендерс..филмите на К.Саура "Ана и вълците","Да отгледаш гарвани","Кармен".

Стенли Кубрик:"Сиянието","Портокал с часовников механизъм","Одисея в космоса 2001"...А.Тарковси и"Жертвоприношение","Сталкер","Соларис",

Н.Михалков:"Изпепелени от слънцето","Сибирският бръснар",на скоро гледах и няко филми на Ким Ки Дук,които ме впечатлиха това са:"Лъкът",

"Пролет,лято,есен,зима и пак пролет.."Няма смисъл да изброявам още,за да не ви отегчавам,но ми се струва,че тези автори и филми заслужават

внимание. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Е, хайде сега нека някой каже, че киното надминава живота.

Първи път

Втори път

П.П. За онези, които не знаят, в младостта си Мерил Стрийп е имала амбиции да бъде адвокат. Което доказва, че животът подминава не само киното, ами и правото чак.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Гледайте "Цветът на магията " , по Тери Пратчет.

Аз съм напълно пристрастна към всичко свързано с историите от света на диска .Така,че не отговарям .

Ето един линк към "Colour of Magic" Terry Pratchet

Анкх Морпорк ,Ринсуинд и СМЪРТ са очарователни ,като режисьорски рисунък.

А от www.arena.bg можете да си изтеглите филма в две части и субтитри ,като торентен файл.

Приятно гледане ! :3d_154:

Ето какво пише в уикипедия Цветът на магията

Отзиви :

" Главният герой е некомпетентният и циничен магьосник Ринсуинд, който неволно се превръща в екскурзовод на наивния турист Двуцветко. След като двамата са принудени да напуснат град Анкх-Морпорк, пътуването им ги отвежда до страната Крул, разположена на самия ръб на света... "

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...