Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Киното, което надминава живота


selsal

Recommended Posts

Това е сериал, а не кино. Но все пак...

Навярно повечето от вас познават сериала - два сезона и общо 22 серии - това е история за Цезар и Август. Чудесна актьорска игра, много художественост, усещане за автентичност, изградени образи. Препратките с "Дюн" (не във варианта на Дейвид Линч) са в изобилие (декори, атмосфера, диалози, персонажи, а барон Харконен е римски глашатай). Има препратки и с "Шогун". Сериалът е добър, поне колкото "Аз, Клавдий.

Рим

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Вчера е починал Пол Нюман.

Пол Нюман - 1925-2008

Има един филм с него, който винаги ми е харесвал, повече от "Омбре", повече от "Бъч Касиди и Сънданс Кид" и повече от "Непокорният Люк".

Котка на горещ ламаринен покрив

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

На днешната дата 10.12., през 1960 - в северноирландския град Белфаст се ражда една от звездите на британското кино Кенет Брана, известен с адаптациите на творчеството на Шекспир - "Хенри V" (сценарист и режисьор, номинации за "Оскар" за главна роля и режисура, 1989), "Много шум за нищо" (режисьор), "Отело", "Хамлет" (номинация за "Оскар" за аадаптиран сценарий, 1996). Учи в Кралската академия за драматично изкуство (днес е член на нейния съвет), снима се в телевизията, а през 1983-а влиза в трупата на Кралския шекспиров театър, където блести в пиеси като "Хенри V" (най-младият актьор, изиграл главната роля), "Ромео и Жулиета", "Друга страна" (наградата "Лоурънс Оливие" за най-обещаващ дебютант, 1983) и др. Две години по-късно решава, че мястото му не е там и заедно с Дейвид Парфит и под патронажа на принц Чарлз създава трупата "Renaissance Theatre Company", с която поставя "Хамлет", "Крал Лир" и др., донесли му сравнението със сър Лоурънс Оливие. Дебютира в киното с поддържаща роля в "High Season", последвана от участия в "Отново мъртъв", "Франкенщайн", "Приятелите на Питър", "Този див, див Запад", "Хари Потър и стаята на тайните", "Знаменитости", "Предложението" и др. Бивш съпруг на актрисата Ема Томпсън (1989-1995), а от 2003 е женен за Линдзи Брунък. Продължава да се появява на лондонските сцени. През 1993-а е номиниран за "Оскар" за най-добър късометражен филм за своя "Лебедова песен, а през 2001-а взима и "Еми" за участието си в тв продукцията "Конспирация".

pho1381.gif

Още за него.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Това е част от филма "ХенриV" на К.Брана,два пъти съм го гледала,много добра адаптация и изпълнение на

главната роля от К.Брана.

И още един режисьор,който много харесвам Андрей Тарковски:

Поздрави!

Редактирано от pcheliza
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти pcheliza!Бях забравила наистина за Тарковски! :thumbsup:

Днешните (11.12.) рожденици от света на киното са:

Жан Маре (1913-1998), познат от филми като "Гърбушкото", "Пилат Понтийски", "Парижките потайности", "Граф Монте-Кристо", трилогията "Фантомас" и др. Проваля се на изпитите в Парижката консерватория, работи като помощник фотограф до 1933-а, когато се сдобива с първата си малка роля в киното. От 1937-а започва дългогодишното му сътрудничество с режисьора Жан Кокто, родило ленти като "Орфей" и "Завръщането на Орфей". Сред другите му филми са и "Капитан", "Кармен", "Красавицата и звяра", "Стъкления замък", "Кралица Марго", "Наполеон". Умира на 8 ноември 1998 г. в Кан. Един от най-известните актьори на френското кино,играл в над 70 филма.

Картинка:Jean_Marais_by_van_Vechten,_1947.jpg

1912 – роден е Карло Понти - италиански режисьор и кинопродуцент. Участвал е в създаването на над 140 филма, сред които филма на Фелини "Път", на Давид Лина - "Доктор Живаго", Микеланджело Антониони - "Фотоувеличение", "Професия репортер" и още много други,получили признанието на класическата италианска и световна кинематография. Неговата втора съпруга е София Лорен,която той превръща в звезда от световен мащаб.

756big.jpg

Ако филмът има успех,това е бизнес. Ако филмът няма успех, това е изкуство.
Карло Понти

1930 – роден е Жан-Луи Трентинян - френски актьор и режисьор. "Един от емблематичните и харизматични актьори на френското кино."

2503.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Говорехме си вчера с близко същество, докато гледахме отново

Двестагодишният човек че всъщност всичко което се опитвам да кажа във форумите се съдържа тук. Още малко и ще успее да ме излекува от форумната мания :) )). Дано.

Айзък Азимов :feel happy:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

В света на киното днес 18.12. има няколко рожденика:

През 1946 - в Синсинати, щата Охайо, се ражда големият американски кинорежисьор, сценарист и продуцент Стивън Спилбърг, който е "замесен" в успехите на филми като "Челюсти", "Близки срещи от трети вид", "Извънземното", сагите за приключенията на Индиана Джоунс и "Джурасик парк", "Списъкът на Шиндлер" (7 "Оскара"-а през 1993 г.) и др. Напуска факултета по английска литература в Калифорнийския университет и започва шеметната си кариера като втори режисьор в лосанжелистка телевизия. Успехът идва с филма "Дуел" (1971), който струва едва $ 250 хил. Другото е история за успеха като режисьор и продуцент, включваща носещите стотици милиони филми "Похитителите на изчезналия кивот" (5 "Оскар"-а), "Гремлини", "Назад в бъдещето", "Цвят лилав", "Индиана Джоунс и храма на обречените", "Индиана Джоунс и последния кръстоносен поход", "Хук", "Амистад", "Спасението на редник Райън" (5 "Оскар"-а), "Изкуствен интелект", "Особен доклад", "Хвани ме, ако можеш", "Маската на Зоро", "Мъже в черно", "Терминалът", "Мюнхен", "Война на световете" и др. Създател на кинокомпанията "Дриймуъркс". От първия си брак с Ейми Ървинг (1985-1989) има едно дете, а със сегашната си съпруга Кейт Капшоу (от 1991) имат още пет деца, две от които са осиновени. Вторият по богатство човек в Холивуд притежаващ състояние, оценявано на около $ 2 милиарда, е кръстник на актрисата Дрю Баримор. Дипломира се на 31 май 2002 г. в Калифорнийския държавен университет като бакалавър по филмово и електронно изкуство... - 35 години след постъпването като студент. За "Списъкът на Шиндлер" получава и най-високият граждански орден на Германия. Седем номинации и 2 "Оскар"-а за режисура.

През 1921 - в Демидово, Смоленска област, се ражда големият руски актьор, клоун, тв водещ и директор на Московския цирк Юрий Никулин (1921-1997), познат от филми като "Диамантената ръка", "Съвършено секретно", "Операция "Ы", "Кавказска пленница", "Старци разбойници", "При мен, Мухтар!", "Андрей Рубльов", "Те се сражаваха за Родината", "Двайсет дни без война" и др. Участва във войната с Финландия (1939–1940) и във Втората световна война. След провали на изпитите за Държавния киноинститут и Института за театрално изкуство завършва студия към Московския цирк, като от края на 40-те участва в трупата на Карандаш (остава на манежа чак до 1981-а). Дебютира на голям екран през 1958-а в "Девойката с китарата", а до края на кариерата си участва в над 40 филма. През 90-те е водещ на предаването "Белият папагал".

Линк към коментар
Share on other sites

На 19.12. през 1996 г. в Париж умира Марчело Мастрояни – италиански актьор.

p_150.jpg

Още за големия актьор.

19.12.1997г. е дата, която бележи едно наистина изключително събитие в живота на кино-индустрията - на екраните на САЩ излиза филмът на Джеймс Камерън “Титаник”. Филмът е с бюджет от над 220 милиона долара и печели 11 награди "Оскар" - в това число за най-добър филм, за режисура, за операторско майсторство и др.

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Български сайт за историята на кораба и за филма.

Линк към коментар
Share on other sites

Това са едни от любимите ми филми:

Невероятната съдба на Амели Пулен :

http://zamunda.net/details.php?id=33&hit=1

Кундун:

http://arenabg.com/details.php?id=81a3cb51...a977ccf4dc82308

Който не ги е гледал да побърза - мисля, че няма да съжалявате! :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Тези двата кореиски филма ми харесаха  ;)

В тях има любов,драма,грешки и последици.

И двата филма могат да ви изпълнят със сълзи ако сте чувствителни.

http://zamunda.net/details.php?id=142039

http://zamunda.net/details.php?id=141173

Редактирано от tomodashi
Линк към коментар
Share on other sites

2 пъти го гледах и много ми хареса :3d_146:

Наи-накрая ще се поровя из интернет за нещо интересно,документални филми за Япония,на англииски естествено

Линк към коментар
Share on other sites

Fut,вчера изгледах още един Кореиски филм и останах отново удивен,изпълнен с чувства.

Филмите им са за деиствителността,но ти попадаш в света на приказките.

В свят на приказките където се чувстваш невероятно щастлив. :3d_146:

Кореиските съвременни филми,а може би и азиатските,ме карат да възвръщам човешкото в себе си,

да възвърна вярата си в нравствеността и духовността на хората.

Независимо дали филмът е трагичен или с добър краи тои те изпълва с енергия,защото при азиатците важен е извървяният път и

изпитаните чувства.

Много щастлив се чувствам,толкова щастлив че ако София бе безопасна,бих излезнал навън под нощното небе и бих се разхождал в ноща и гледал звездите. :3d_163:

Кореиските филми не ме учат толкова на мъдрост , по скоро ме подтикват да бъда мъдър и да бъда оптимист.

Свали си някои супер хубав техен филм(от любовните има доста, а ако не знаеш кои от zamunda ще ти кажа),изгледаи го 

и дано се влюбиш в него,дано се запалиш по Кореиското кино. :3d_059:

Кореиското кино е магия.

Редактирано от tomodashi
Линк към коментар
Share on other sites

Fut,вчера изгледах още един Кореиски филм и останах отново удивен,изпълнен с чувства.

Филмите им са за деиствителността,но ти попадаш в света на приказките.

В свят на приказките където се чувстваш невероятно щастлив. :3d_146:

Кореиските съвременни филми,а може би и азиатските,ме карат да възвръщам човешкото в себе си,

да възвърна вярата си в нравствеността и духовността на хората.

Независимо дали филмът е трагичен или с добър краи тои те изпълва с енергия,защото при азиатците важен е извървяният път и

изпитаните чувства.

Много щастлив се чувствам,толкова щастлив че ако София бе безопасна,бих излезнал навън под нощното небе и бих се разхождал в ноща и гледал звездите. :3d_163:

Кореиските филми не ме учат толкова на мъдрост , по скоро ме подтикват да бъда мъдър и да бъда оптимист.

Свали си някои супер хубав техен филм(от любовните има доста, а ако не знаеш кои от zamunda ще ти кажа),изгледаи го

и дано се влюбиш в него,дано се запалиш по Кореиското кино. :3d_059:

Кореиското кино е магия.

"Кореиското кино е магия." Ти ми я предаде :angel::feel happy: Сега вече напълно те разбирам и теб и твоя съкровен свят който е изключително красив :thumbsup: . Виждаш ли когато човек говори чрез съкровеното в себе си дори не е нужно да търси подход защото Любовта е единствения свещен подход и тя намира път към сърцата и душите на хората. Не са ти необходими словесни битки и борба за оцеляване, не ти е необходимо да си доказваш каквото и да било. Следвай пътя и сърцето си, живей в своята съкровена област и външните неща от самосебе си ще се наредят :). Поздрави! :3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На днешния ден през 1938 г. е роден Джон Войт - американски актьор.

Животът му преди да се появи в киното може да се опише в 2-3 изречения. Учи във Вашингтонския католически университет. От 1960 г. е в театъра и телевизията. След това? Следва един дълъг списък на изключителни филми, който той допълва всяка изминала година. Дебютира в киното през 1967 г. - "Часът на пушката". Участва във филмите - "Среднощен каубой" (1969 г.), "Параграф 22" (1970 г.), "Избавление" (1972 г.), "Конрак" (1974 г.), "Съдията и неговият палач" (1975 г.), "Завръщане у дома" (1978 г., "Оскар"), "Шампионът" (1979 г.), "Маса за петима" (1983 г., и режисьор), "Влакът беглец" (1986 г.), "Вечност" (1990 г.), "Жега" (1995 г.), "Мисията невъзможна" (1996 г.), "Розууд" (1997 г.), "Tomb rider" (2001 г.), "Пърл Харбър" (2001 г.), "Зулендър" (2001 г.), "Али" (2001 г., номинация за "Оскар"), "Дупките" (2002 г.), "Супербебета" (2003 г.).

Любимите ми:

Среднощен каубой с изключителния Дъстин Хофман и Шампионът, И в двата филма здраво си поплаках когато ги гледах за първи път.

Линк към коментар
Share on other sites

Тези двата кореиски филма ми харесаха  ;)

В тях има любов,драма,грешки и последици.

И двата филма могат да ви изпълнят със сълзи ако сте чувствителни.

http://zamunda.net/details.php?id=142039

http://zamunda.net/details.php?id=141173

:thumbsup:  и на мен много ми харесват тези филми!Още два които гледах от същия автор Ким Ки Дук и горещо препоръчвам"Пролет,лято,есен,зима и..." и "Лъкът".

Поздрави и весело посрещане на новата годинааа! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели на киното и ЧЕСТИТА НОВАТА 2009 ГОДИНА!!! :)

Както се очертава, ако декември месец беше месецът на "музикантите", то януари е на "кинозвездите и режисьорите". :D Шегувам се, разбира се.Всеки месец от годината ражда своите големи личности, а интересът ни към техните биографии обикновено е свързан с разглеждане на онези фактори, които ги движат към успеха. Той не винаги е гаранция за щастие, но въпреки всичко продължава да ни интригува.

И така, на днешната дата 5.януари. родените са:

През 1946, в Лос Анджелис - Даян Хол, станала по-известна като американската актриса Даян Кийтън, позната от филми като "Ани Хол" ("Оскар" за главна женска роля и БАФТА, 1978), "Тутси", "Кръстникът", "Престъпления на сърцето", "Манхатън" и др. След като овладява актьорското майсторство в колежа по драма "Санта Ана" и в нюйорската школа "Neighborhood Playhouse", през 1968-а е в състава на трупата, изиграла на Бродуей прочута постановка "Коса". Следват връзка с Уди Алън, изяви в още един театрален хит "Изсвири го отново, Сам", дебют на голем екран през 1970-а в "Любовници и други непознати", пробивът с участието в "Кръстникът" (1972), "Поспаланко", "Кръстникът 2", "Любов и смърт", завръщането на сцената, "Интериори", романс с Уорън Бийти и съвместното им участие в неговия "Червените" (номинация за "Оскар", 1981), "Радио дни", "Кръстникът 3", "Бащата на булката", "Мистериозно убийство в Манхатън", "Клуб Първа съпруга", "Стаята на Марвин" (номинация за "Оскар", 1996), "Другата сестра", "Развален телефон" (режисьорка), "Невъзможно твой", "Камъкът на раздора" и др. Така и не се жени, но през 1996-а осиновява първо едно момиченце, а през 2001-а и момче.

160px-DianeKeaton.jpg

През 1931, в Сан Диего - американският актьор и режисьор Робърт Дювал, познат от "Апокалипсис сега" (номинация за "Оскар" за поддържаща роля, 1980), "Телевизионна мрежа", "Нежно милосърдие" ("Оскар" за главна роля, 1984), "Кръстникът" I-II (номинация за "Оскар" за поддържаща роля, 1973), "Елитът на убийците", "Великият Сантини" (номинация за "Оскар" за главна роля, 1981), "Апостолът" (режисьор - номинация за "Оскар" за главна роля, 1998), "Гражданско действие" (номинация за "Оскар" за поддържаща роля, 1999), "Цветове", "Падение", "Алената буква", "Вестникът", "Повод за разговор", "Феномен", "Да изчезнеш за 60 секунди", "Шестият ден", "Богове и генерали" и др. - общо 87 филма. Завършва престижното студио на Ли Страсбърг, а известността в театъра идва с ролята му в "Изглед от моста". В киното започва с второстепенни роли, с които обаче успява да спечели вниманието на зрители и критика - например в "Да убиеш присмехулник" (1962) и "Обратно броене".

220px-Duvall,_Robert_(USArmy).jpg

Линк към коментар
Share on other sites

pcheliza,"Лъкът" не съм го гледал.

Препоръчвам ти Lavender

http://zamunda.net/details.php?id=149932

Филмът си заслужава,на мен много ми хареса  :)

Доста е дълбок и разкрива интересни нюанси на чувствата.

Редактирано от tomodashi
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...