Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Приемането на другите, чувството за вина и пътя


B__

Recommended Posts

  • Отговори 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Приемането на другите, според мен, означава да ги обичаш такива, каквито са. Това не означава задължително да приемаш и одобряваш техните убеждения и поведение. Ние всички сме различни и имаме право на своето различно мислене.

Приемането е свързано с уважение на чуждото мнение, с правото на всеки на индивидуална истина и свобода.

Линк към коментар
Share on other sites

Да!

"Как може да очакваме от другите хора това, което те не могат да проявят в даден момент? Може ли вие да очаквате от ябълката зимно време плодове? Ще ѝ се разсърдите ли, че тя не е била достатъчно милостива и учтива към вас? Няма защо да ѝ се сърдите, защото тя ще ви каже: „Не навреме сте ми дошли на гости“. Някои от съвременните хора живеят в пролетта, други в лятото, трети в есента, а четвърти в зимата. Някои казват, че всички хора са еднакви. Не са всички еднакви. Някои образуват група от вариации, други от пермутации, а трети от комбинации. Същото се казва и във вашия външен закон, който е подобие на вътрешния, понеже долното, земното, е подобие на небесното. Ако вашето сърце и вашият ум говорят за един предмет едно и също нещо, приемете тази истина без никаква резерва, без колебание: всяко колебание ще бъде в ущърб на вашия прогрес. На съвременното общество именно това му липсва – то няма достатъчно вяра в себе си, вяра положителна, вяра без съмнение."

http://triangle.bg/books/1917-03-25-10.1999/1919-11-16-10.html

Линк към коментар
Share on other sites

Човекът е процес.

...етап от един безкраен процес. В проявения свят всичко се променя и това също е необходимо да се научим да приемаме.

Благодаря ти за мъдростта!

Най~ценното, което притежаваме е способността ни да се учим ...да обичаме smile.gif

Човек действително е ~промяна в действие, като тя е постепенно разгръщаща и развиваща се. В проявеното е необходимо време, за да може, както при пеперудите да се случи трансформацията и да се обагрят в цветове крилете ни... Познанието също е процес на израстване - като всяко по-горно ниво, обхваща предходните, а самото то е част от следващите...

Линк към коментар
Share on other sites

Сега като гледам последния пост и се сещам, че снощи си открих една програма на тема различното.

Дори не става въпрос за промяна, тъй като човешкото понятие за промяна е свързано с човешкото понятие за време, а в горните светове време няма.

Реалното нещо, което става, е прехода на човек от едно състояние в друго.

А ключовото тук е различното. Различното в хората около теб и света около теб или поне това, което възприемаш като различно.

Промяната е всъщност приемането на това различно, прехода в ново състояние и това не е обикновен процес.

Не е обикновен, защото самото узнаване, че има нещо различно вече те променя и по мои наблюдения някои хора до толко стигат в неприемането, че дори не искат да узнават, че има неща различни за тях или от техните.

И всъщност промяната е да се отвориш за различното около теб и да го приемеш най-малкото като знание.

И излиза, че без приемане промяна няма и че трансформацията ще е толко по-силна, колкото повече приемаме околните и света около нас.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен тази тема, както много други в този форум, е резултат на смесване на понятия с различно значение и други понятия и цитати от Библията. Нещата обаче не са толкова прости колкото ни се иска да бъдат, или както казва Айнщайн: "Светът е прост, но не е най-простия възможен". С цитати от Библията например са били оправдавани много престъпления, дори са горили хиляди живи хора за да им спасяват безсмъртните души.

Приемането не означава автоматично и одобрение, неприемането не означава автоматично и осъждане. Приемането и неприемането са резултат от упражняване на избор, а одобрението и осъждането са резултат от изразяване на позиция. Това са относителни понятия зависещи от обстоятелствата, така че не може да се говори за абсолютно приемане/неприемане и одобрение/осъждане в реалния свят на баланс на желанията и възможностите.

Избора се основава на налични външни възможност за избор и вътрешни дадености. Например приемам определена храна, която може и да не ми е точно по вкуса защото при дадени обстоятелства това се налага, но преценявам че все пак ще ме нахрани и няма да навреди на тялото ми, при други обстоятелства обаче няма да я приема. Или приемам да понасям недостатъците на някого докогато мога заради необходимиостта да свършим някаква важна работа, не защото го одобрявам или осъждам. Така е с всеки който се ангажира с някакъв избор. И Христос прие горчивата чаша след като стана ясно че не може да го отмине, носи кръста колкото можа и после го хвърли.

Позиция се изразява много по-рядко от упражняването на избор, защото може да ни ангажира в обмен който не винаги е оправдан, дори и да ни се иска да изразим позицията си за да задоволим егото си. Например мога да изразя протеста си че ми се предлага храна която не ми е по-вкуса или да върша работа с човек който има дразнещи ме недостатъци.

Вината винаги се дефинира спрямо обективна инстанция, например "вина пред закона", "вина пред хората", "вина пред Бога", "вина пред съвестта си", пред която сме дефинирали някакъв ангажимент, което може да стане и след извършването на деянието.

Думите на Христос за сламката и гредата се отнасят за отношенията между братя, а с притчата за самарянина се обяснява кой ти е ближен. Христос обаче критикува остро фарисеите макар че знаеше че те ще го осъдят за това, обратно на правилото което изказа "Не съдете, за да не бъдете съдени". В името на по-голяма цел понякога се налага да се мине през изразяването на позиция и носенето на кръста й.

Линк към коментар
Share on other sites

...промяната е да се отвориш за различното около теб и да го приемеш най-малкото като знание.

И излиза, че без приемане промяна няма и че трансформацията ще е толко по-силна, колкото повече приемаме околните и света около нас.

да...

* ще изпиша един цитат от книга, която днес ще подаря на приятел

smile.gif ~ "Мъдростта на Дао в действие"

Аз имам три най-свидни съкровища.

Първото се казва милосърдие.

Второто наричам сдържаност.

Третото - смирение.

Милосърдието дава смелост.

Сдържаносттта поражда щедрост.

Смирението те превръща във водач.

Любовта е непревземаема крепост,

когато небето иска да защити някого,

армия ли изпраща?

Не, то го закриля чрез любов

...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...