Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Здравейте приятели.

Когато се запознавах с автобиграфията на Олга Блажева,силно впечатление ми направи една цитирана от нея братска песен,която ми беше непозната в оня момент.

Сине мой, пази живота!

Сине мой, пази живота,

скрития у тебе жар –

той безценен е по смисъл

и великолепен дар.

Дух безсмъртен, дух нетленен,

туй, което вечно бди

и работи без умора,

непрестанно в теб гради!

Ти си тоз живот реален,

синко, себе си познай!

Твойта сила е голяма,

дните твои нямат край.

Ти създаваш всеки подтик,

благородния стремеж,

идеалите високи

и красивия копнеж.

Тази плът ти е одежда,

а Земята – школен чин;

ти живееш и се учиш

като малък Божи син.

Дързост, мили мой животе,

с теб е Божията любов!

Тя зове те все нагоре –

в съвършенство и свят нов.

За тази песен О.Блажева казва следното:

"От братските песни никоя не ми е харесвала така,както песента-"Псалом на живота!"(ние я намираме със заглавие "Сине мой пази живота!"-бел.моя)

Значи Божията Любов,е която зове човека към съвършенство и свят нов!Текстът е прекрасен!Той включва цялото учение на Духа!

Напълно приемам и съм съгласна с казаното ,след като се запознах с тази песен.

Ще се радвам,ако някой сподели тук с нас братски песни,които харесва и в които е намерил ключ към разбиране на Учението на Беинса Дуно..

Моля,споделете,как ви въздействува изпълнението на братски песни .

Предлагам да публикуваме тук текстове и записи с изпълнения на любими братски песни,но най-ценно ще бъде да споделите какво чувствувате когато слушате или изпълнявате тези песни или какво е въздействието на текста им.:3d_053:

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Страдна душо - 2 песен в албума "Пролетна песен" на Симеон Симеонов. Тя е другата песен, която ми въздейства особено в момента. За нея прочетох в песнарката, че текста е написан от Михалаки Георгиев по музика на Учителя. В бележки на Боян Боев тази песен е озаглавена "Песен на душата", а за всеки от 5-тте куплета е посочено,че съответства на една от основните добродетели - Добро, Правда, Любов, Мъдрост и Истина. Ето го и текста - нотен и словесен. Чуйте я и ще усетите докосването до дълбините на душата си...

Линк към коментар
Share on other sites

Песента "Тайната вечеря", за която споменавам по-горе, е дело на Весела Несторова и е била одобрена от Учителя.

Текст:

1. Зун мери ману, зун мери манундана,

асавита вита нанда.

2. Зун мериману,

Зун мери манундана

асавита нанда

А преводът на първия стих, който се изпява във втората част на песента е: "Всичко е светло, всичко е осветено в Моята (на Христа) Виделина."

Източник: "Песни от Учителя", Изд. Бяло Братство, София, 2006

Редактирано от Надеждна
Линк към коментар
Share on other sites

Наде, благодаря за темата.

Преди няколко дни ми беше тежко, плачливо, ей така, без конкретна причина /:1eye::feel happy:/. Поплаках си и от някъде в главата ми зазвуча "скърбите на живота, са товар непотребен..." странно е, че тази песен не я намерих. Слушала съм я в братството, някога, само толкова...

Но ми помогна да се съвзема. И Благодаря!

Ако някой има пълния текст и заглавие или в изпълнение на някого, моля да ми даде линк.

Линк към коментар
Share on other sites

Илианче, заслугата за темата е на Розалина и аз също й благодаря!

Песента, за която ти питаш, още не мога да открия, но ще продължа да я търся. Аз бих искала тук да сложа препратка към мнение на Бориславил в една друга тема, където той споменава за песента Скръбта си ти кажи - в албума "На Учителя" - 16 по ред.

Линк към коментар
Share on other sites

Общо изпълнение на песните на Учителя.В първите години Братството имаше хор от 50 човека все млади хора.Този хор се ръководеше от Симеон Симеонов .Това не му беше професията,но работеше с музиката на Учителя.Този хор изпълняваше доста песни при братски вечери и при тържества...При общото пеене Учителят държеше много да се изпълняват добре песните.При изпълнение на песните трябваше да се спазва нотния текст.............Учителят държеше общото пеене да бъде едногласно,а не на няколко гласа.При едногласното пеене не се допускат ефекти от храмонизацията,които изменяха песента.Учителят държеше в салона всички да пеят на един глас.

Това е цитат от спомените на Борис Николов .Том 2 на Изгревът-стр.253,122.Музиканти и музиката на Учителя.Братски песни.

Отбелязах го за себе си и го давам тук,тъй като виждам,че едновременно проявяваме интерес към песните,хора,които сега навлизаме в Учението ,паневритмия и в песните.Може да е полезно за някого.

Ще е интересно ако някой по-сведущ и напреднал сподели опит.

Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Наде, благодаря за темата.

Преди няколко дни ми беше тежко, плачливо, ей така, без конкретна причина /:1eye::feel happy:/. Поплаках си и от някъде в главата ми зазвуча "скърбите на живота, са товар непотребен..." странно е, че тази песен не я намерих. Слушала съм я в братството, някога, само толкова...

Но ми помогна да се съвзема. И Благодаря!

Ако някой има пълния текст и заглавие или в изпълнение на някого, моля да ми даде линк.

Весел ти бъди:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря :thumbsup2: за 'Весел ти бъди'

Да и на Розичка също, недогледах.

Светъл ден на всички! 266.gif

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...