Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Природни сили и елементали


Станимир

Recommended Posts

Какво се крие зад природните сили?

"Слепи" ли са те или зад тях стоят разумни същества? :3d_061:

Съществуват ли силфи, саламандри, дриади и други подобни и какво според вас представляват те?

Всъщност, надявам се да напишете всичко, което ви дойде наум за тях, колкото и глупаво да изглежда.

:3d_065:

Линк към коментар
Share on other sites

Смятам, че има Разумна Природна Сила. Да познаваме силите в Природата, значи да живеем разумно.

Ще пиша по тази тема, много ми хареса, благодаря thumbsup: :feel happy:

Живата Природа е толкова умна, че не се е намерил досега човек,който да я измами в нейните методи. И за вбъдеще няма да се намери човек, който да я излъже. За това аз наричам Живата Природа - Най-добрата майка. Ако вие я слушате, тя ще ви даде такова Учение, каквото никога не сте имали.

Престъпите ли нейните правила, ще опитате как тя възпитава своите деца...

Ще ви дам една формула: ще мислите, че всичко в света е живо. Ще разясня думата "живо". Като гледате картината на някой велик художник,

питам ви жива ли е тази картина? Да, жива е ви казвам аз. Но вие ще ми възразите, че тя не се движи. Допуснете, че имате едно дърво, посадено в земята и въздухът около него е много спокоен, няма никакъв ветрец и за това в листата му не се забелязва никакво помръдване. Като гледате, че на тава дърво няма никакво помръдване, какво бихте казали за него? Че не е живо нали? Картината е толкова жива, колкото и дървото в това си състояние...

Силите в природата-Б. Дуно

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че природните сили са слепи, а полуслепи.

С други думи, природните сили се подчиняват на определени правила.

Окултния ученик струва ми се изучава точно тези правила на природните сили.

"Страхът Божии е начало на мъдроста" .. - този цитат го тълкувам като предупреждение, че всеки който си играе с природните сили и не спазва Божиите правила, рано или късно си намира майстора.

Като например, няма такова нещо като "бяла магия за любов". Щом използваш магическите си умения за любов , значи оказваш насилие / в случая невидимо/, следователно това не е любов, а нещо друго.

Рано или късно елименталиите се връщат в първоначалната си форма и вид. И когато това стане, започва се разплащането на кармата.

И измамата и лъжата стават видими вече за всички.

Това вече е много лош момент за "твореца".

Така съм го чел в книжките поне.

Линк към коментар
Share on other sites

В книгата "Астралния свят (Карма ІV)" от Лариса Дмитриева има доста интересни неща.

И една статия за елементалите от Блаватска

В някой от следващите дни ще гледам и аз да напиша нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко години подред си имах вземане-даване с едно неприятно човече, което се ровеше навсякъде. "Човече" звучи почти невинно. Само ,ако знаеш какво е, можеш да го изолираш. Иначе - спекулации много по темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Като например, няма такова нещо като "бяла магия за любов". Щом използваш магическите си умения за любов , значи оказваш насилие / в случая невидимо/, следователно това не е любов, а нещо друго.
:thumbsup1:

Това си е пленяване на любовта. Някои искат да се поставят над нея, но някой ден всеки стига до разплащането.... :feel happy:

Със сигурност зная едно-окултният ученик, се старае да спазва законите на Природата, учи се от живота и благодари за всичко, срещнато по Пътя :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм за хора използващи различни магически умения, да създават изкуствени елименталии пречиняващи зло на хората като незачитат свободната им воля.

В книгта на Чарлс Ледбийтър "Астралния свят" на страница 82-83

Много силно впечатление ми направи един момент. Когато такива изкуствени елименталии незачитащи свободната воля на човек,бивали изпратени към някой свят човек / изчистил се до ниво на почти пълно отсъствие на астрално и ментално тела , и поради това "недосегаем"/ се връщали с ужасавяща сила към създателите си и им причинявали това което е трябвало да направят на Светеца.

Дали това не е връщането на Кармата по кармичния закон?

Но пък погледнато от друга страна един свят човек, може да "изгради" доста мощна защитна стена около любимите си хора, без да наврежда на никому./ако знае как предполагам/

Как мислите?

И аз мисля, че окултния ученик трябва да спазва законите на Природата и да не прави зло на никой.

Но от тази книга е видно, че не винаги окултния ученик е положително настроен. Особенно когато в сърцето му тлее злобата и зависта породени от алчноста или е "достоен" последовател на учителя си..

И пак опряхме до страстите човешки ...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, има служители на тъмната страна, но съм сигурна, че техните прояви са само "нееволюирало добро".

Изграждането на защита е именно чрез изпращане на Любов/разбиране, прошка...

Причинно следствените връзки не са подминали никого и за това, когато ни се случи нещо лошо по-добре да благодарим, защото изплащаме грешка от миналото си. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля така. Нито с любов могат да бъдат отпратени, нито с нелюбов. Не се изплащат никакви грешки. Всеки просто, който се докосва до ДРУГОТО ги среща и това са обикновено първите посрещачи.

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм за хора използващи различни магически умения, да създават изкуствени елименталии пречиняващи зло на хората като незачитат свободната им воля.

Сами по себе си мисъл-формите са елемнтали, нашите желания също приемат форми, но в общия случай психичната енергия използвана при създаването им не е достатъчна за да поддържа дълго време тяхното съществуване.

Елементалите в природата са несъзнателни (поне от човешка гледна точка) - понятия като добро, лошо, отмъщение и др. са абсолютно несъвместими с тяхната същност. Те изграждат формите - човешки, растителни, на планетите, на звездите, на всичко. Самите те са безформени (доколкото при тях липсва съзнание), като в същото време могат да приемат всякаква форма, в зависимост от съзнанията които ги направляват. Това правят същества на по-високо еволюционно стъпало от хората. Понякога това правят и Учителите. Понякога дори и хората, но тогава резултатите са плачевни. Все пак елементалите не са формите, не са и елементите които ги образуват, а тяхната вътрешна същност. Зад всяка клетка в човешкото тяло стои елементал, зад всеки атом също, зад всяко природно явление. Без посредничеството на елементалите нито една форма не може да бъде проявена и нито едно действие извършено.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Станимир :thumbsup:

За това е нужно да познаваме себе си, собствените си мисли и желания, за да можем да приемем или не чуждите. Непрекъснато съзнанието ни трябва да е будно, за да няма плачевни резултати... :thumbsup:

Ако мислим за някоя болна част от тялото си с Любов и и изпращаме благодарност, след време тя ще се възстанови... :3d_038:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Здравейте, приятели + всъщност в окултната наука няма + не може да има морал + тя е само наука за тайните сили на природата + природните сили са безприСтрастни + силни ли са природните сили и кога не са + тука на земята всички сме зависими + от отношения и обмяна на всички нива :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Какво се крие зад природните сили?

"Слепи" ли са те или зад тях стоят разумни същества?

Съществуват ли силфи, саламандри, дриади и други подобни и какво според вас представляват те?

Всъщност, надявам се да напишете всичко, което ви дойде наум за тях, колкото и глупаво да изглежда.

Винаги са ми били интересни природните духове и винаги съм изпитвала обич към тях, колкото и смешно да ви звучи. Не приемам теорията на църквата, че това са демони, тъмни сили и т.н. По скоро съм готова да се съглася с теорията на Чарлз Ледбийтър, развита от него в "Астралният свят"

...Преди всичко трябва да разберем, че съществата като тези (има предвид природните духове) се различават основно от всичко, което досега сме разглеждали. Макар и да е правилно да се класифицират елементалната есенция и животинските астрални тела като нечовешки, монадната есенция, която се проявява чрез тях, след изтичане на нужното време, ще се развие в едно бъдещо човечество, такова каквото е днешното. Ако ние бяхме способни да виждаме назад през безчетни векове на собствената ни еволюция от миналите световни периоди,щяхме да видим, че това което сме днес, е минало някога по своя нагорен път през подобни етапи.

Случаят с природните духове не е такъв: те нито са били, нито ще бъдат някога човечество, каквото сме ние. Пътят им на развитие е съвсем различен и нашата едничка връзка с тях се състои във временното заемане на една и съща планета. Разбира се щом сме съседи за дадено време, ние дължим един другиму съседска учтивост, когато се случи да се срещнем, но нашите пътища на развитие се различават тъй много, че можем твърде малко да си съдействаме за каквото и да било.

Много автори слагат тези духове сред елементалите. И наистина те са елементалите (или можеби по-точно животните ) на една по-висша еволюция. Макар да са много по-развити от нашата елементална есенция, те все пак имат общи черти с нея: например също са разделени на седем големи класа, обитаващи респективно същите седем състояния на материята. Да вземем тези, които най-добре можем да разберем: духовете на земята, водата, въздуха и огъня. Това са разумни астрални същества, обитаващи и действащи във всяка от тези стихии.

В средновековната литература тези природни духове често се наричат гноми, водни ундини, въздушни силфи и ефирни саламандри. На популярен език те са известни под много имена - феи,пикси,елфи,брауни,пери,джинове,троли, сатири,фавни,коболди,импи,таласъми, самодиви и пр.

Техните форми са много и разнообразни, но най-често заеманата от тях е човешката, макар и някак умалена. Също като почти всички обитатели на астралния свят те могат да се явяват под каквато си искат форма, но несъмнено си имат своя собствена или по-точно, своя любима форма. При обикновени условия те не са видими за физическото око, но имат силата да се материализират, когато искат и тогава могат да бъдат видяни.

Те се подразделят на много видове, в които отделните индивиди се различават по интелект и настроение също като хората. Преобладаващото мнозинство предпочитат съвсем да избягват човека. Човешките навици и човешките излъчвания са им противни, а непрекъснатото блъскане на астрални струи, предизвикани от тревожните и зли човешки желания, ги тормозят. От друга страта пък има случай,когато природни духове са влизали в приятелски връзки с хора и са им оказвали помощ.

.... Бихме могли да считаме природните духове за един вид астрално човечество, ако не беше фактът, че ни един от тях - дори между най-висшите - не притежава постоянна прераждаща се индивидуалност. Вижда се, следователно, че тяхната еволюция се различава от нашата в това отношение, че те развиват по-голямма част от своя интелект преди да достигнат пълно индивидуализиране, но за изминатите от тях етапи и за тези, които им предстоят, на нас ни е отредено да знаем съвсем малко.

Игриви и шеговити, те рядко биват злобни, освен когато бъдат предизвикани от неприятна намеса. Като цяло те изпитват към човека едно общо чувство на недоверие и проявяват недоволство при първата проява на неофита в астралния свят, така че последният се запознава с тях обикновено когато са възприели неприятни и застрашителни форми. Ако обаче той не покаже, че се бои от заплахите им, те скоро го приемат като неизбежно зло и престават по-нататък да му обръщат внимание. След време някои от тях могат да се сприятелят с него и да проявяват удовалствие при срещата с него.

Адептът знае как да използва услугите на природните духове, но обикновеният магьосник си издейства помощта им само с инвокация или евокация - т.е. като измолва помощта им с молби и подараци или като се старае да приведе в движение сили, които да им наложат послушание. И двата метода са извънредно нежелателни, а последният освен това е крайно опасен, тъй като чрез него магьосникът си спечелва неприятелството на духовете, което може да бъде съдбоносно за него. Излишно е да се казва, че на човек, който изучава окултизма при един достоен учител, никога няма да бъде позволено да направи подобно нещо.

Моята представа за тези обитатели на астралния свят съвпада с това на теософа Ледбийтър. Затова си позволих да ви отегча с толкова дългия цитат от неговата книга за астралния свят. Бих дала линк, но го няма на български в нета. :3d_011:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Ние сме пратени на Земята не на гости, а на работа. Но и Земята търпи своите гости само три дена. Всички съвременни нещастия произтичат от факта, че ние искаме да бъдем гости на Земята. И тъй, като ви говоря от чисто окултно гледище, ако ме попитате от какво произтичат нещастията в света ще ви кажа, че произтичат от желанието ви да бъдете само гости тук на Земята. Земята е място за една от най-сериозните работи. За всяко същество, колкото и малко да е то, има математически точно определена работа, която то трябва да свърши. И днес в света, по-висшите същества, живеят на гърба на по-низсшите...

"Великата майка-Б. Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: много обичам всички плодове + зеленчуци + билки и цветя + те са ни храна + ний пък с нашите " плодове" ( мисли + страсти + дела) сме храна за други същности - същества...но мисля си ...не винаги по висши от нас.

Ora et labora! = Моли се и Работи !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво се крие зад природните сили?

"Слепи" ли са те или зад тях стоят разумни същества?

...............

Те се подразделят на много видове, в които отделните индивиди се различават по интелект и настроение също като хората. Преобладаващото мнозинство предпочитат съвсем да избягват човека. Човешките навици и човешките излъчвания са им противни, а непрекъснатото блъскане на астрални струи, предизвикани от тревожните и зли човешки желания, ги тормозят. От друга страта пък има случай,когато природни духове са влизали в приятелски връзки с хора и са им оказвали помощ.

....

Адептът знае как да използва услугите на природните духове, но обикновеният магьосник си издейства помощта им само с инвокация или евокация - т.е. като измолва помощта им с молби и подараци или като се старае да приведе в движение сили, които да им наложат послушание. И двата метода са извънредно нежелателни, а последният освен това е крайно опасен, тъй като чрез него магьосникът си спечелва неприятелството на духовете, което може да бъде съдбоносно за него. Излишно е да се казва, че на човек, който изучава окултизма при един достоен учител, никога няма да бъде позволено да направи подобно нещо.

Моята представа за тези обитатели на астралния свят съвпада с това............

Нека правим разликата между двата типа същества използващи Познанието.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Нека правим разликата между двата типа същества използващи Познанието.

Ян, кои същества имаш предвид? И какво мислиш за природните сили? Защото като наблюдавам какво става в планетарен мащаб, май скоро ще ни "разкажат играта"? :rolleyes:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Това имах впредвид.

Адептът знае</B> как да използва услугите на природните духове, а обикновенния магьосник си издейства помощта им само с инвокация или евокация - т.е. като измолва помощта им с молби и подараци или като се старае да приведе в движение сили, които да им наложат послушание. И двата метода са извънредно нежелателни, а последният освен това е крайно опасен, тъй като чрез него магьосникът си спечелва неприятелството на духовете, което може да бъде съдбоносно за него. Излишно е да се казва, че на човек, който изучава окултизма при един достоен учител, никога няма да бъде позволено да направи подобно нещо.

Тук под Адепт разбирам човек имащ достоен учител както казва Ледбийтър. Иначе няма да е Адепт. И мисля си, че да се използват услугите на природните духове, не е необходимо да им се молиш. Да спазваш правилата на природосъобразен живот, също е "използване на услуга" - Бог е сътворил Природата и природните духове, които я ръководят. Спазвайки природните...опсс..Божествените закони, те ти вършат услуга в определени ситуации, като връщат кармата на тези които не уважават придодните...опс.. божествени закони. Въпрос на тълкуване е. Иска се достоен учител за правилно тълкуване.

А относно това.

Защото като наблюдавам какво става в планетарен мащаб, май скоро ще ни "разкажат играта"? :rolleyes:

Чувствам се твърде малък, за да си позволя, да разсъждавам публично по тези въпроси в планетарен мащаб. Рискувам да изпадна в неловка ситуация. За такова разсъждение се иска твърде висока посвета в езотеричната наука. Отгоре на всичко такова разсъждение си е много ценен обективен анализ граничащ с пророчество.

А природните сили са точно тези за които е писано "Страхът Божий е начало на мъдростта". :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Ян, благодаря за изчерпателния отговор. :feel happy:

Тук под Адепт разбирам човек имащ достоен учител както казва Ледбийтър. Иначе няма да е Адепт.

В черната ложа май също използват думата адепт. :hmmmmm: Не съм много сигурна. Изобщо изборът на достоен учител си е много сложен.

Да спазваш правилата на природосъобразен живот, също е "използване на услуга" - Бог е сътворил Природата и природните духове, които я ръководят. Спазвайки природните...опсс..Божествените закони, те ти вършат услуга в определени ситуации, като връщат кармата на тези които не уважават придодните...опс.. божествени закони.

:thumbsup:

Когато човек живее в съгласии с Божествените, а от там и с природните закони, значи ще бъде в съгласие и с природните духове. Така разбирам написаното от теб.:)

А относно това.

Защото като наблюдавам какво става в планетарен мащаб, май скоро ще ни "разкажат играта"? :rolleyes:

Чувствам се твърде малък, за да си позволя, да разсъждавам публично по тези въпроси в планетарен мащаб. Рискувам да изпадна в неловка ситуация. За такова разсъждение се иска твърде висока посвета в езотеричната наука. Отгоре на всичко такова разсъждение си е много ценен обективен анализ граничащ с пророчество.

А природните сили са точно тези за които е писано "Страхът Божий е начало на мъдростта". :rolleyes:

Може би съм се изразила неправилно-имам предвид грубата намеса на човечеството в природата на Земята, а от там и конфликта с природните сили (духове), което според мен ще предизвика или вече предизвиква съответното противодействие. Мисля, че всеки човек трябва да се замисли по този въпрос. Това не е страшно, както казваш, а по-скоро необходимо. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

В книгата на Боян Боев, „Акордиране на човешката душа“ са цитирани следните думи на Учителя:

Учителя погледна оттатък Мусала към боровите

гори, отвъд долината на река Бели Искър, и каза:

Ето чисти места, там живеят Същества. Изобщо

Съществата обичат места, където не стъпва човешки крак,

за да не ги безпокоят. Те знаят изкуството да стават видими

и невидими. Тук имат жилища и живеят полуфизически

и полуастрален живот. Тези същества са били някога

хора. Те са служебни същества, служители на други по-

напреднали Същества, които са завършили своето развитие

и направляват всичко в Природата.

Дали става дума са природните духове или се заблуждавам? Четейки беседите на Беинса Дуно, ми е направило впечатление, че той почти не споменава елементалии и природни духове за разлика от Блаватска и Рудолф Щайнер.

Все пак не мога да кажа, че съм прочела всички беседи. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Да съществуват елементали!Това което наричаме душа всъщност е нашият личен елементал.Той ни помага да се развиваме.А елементалите или  природните духове както ги наричаме ние хората помагат на всяко живо същество било то растение животно или човек да се развива.Питали ли сте се някога как едно дърво пораства такова каквото е сега?Елементалите му помагат да расте и да се развива като цяло.А саламандрите силфите дриадите и др. са само видове елементали които владеят най - добре един от елементите ВЪЗДУХ ВОДА ОГЪН И ЗЕМЯ.Елементалите са най - различни касти.Като например леприкони елфи гноми джуджета и др. АКО ИСКАТЕ ДА УЗНАЕТЕ ПОВЕЧЕ ПРОЧЕТЕТЕ КНИГАТА ЛЯТО С ЛЕПРИКОНИТЕ И ЩЕ УЗНАЕТЕ КАК ДА СЕ СВЪРЖЕТЕ С ТЯХ. По рано прочетох един коментар че едно човече е дразнело МОНА.АКО СИ ГО ВИЖДАЛА ЗНАЧИ СИ ПРОПИЛЯЛА ШАНСА СИ ДА СЕ СВЪРЖЕШ С ЕЛЕМЕНТАЛИТЕ И ДА ГИ ОПОЗНАЕШ.ТОВА Е ГОЛЯМА ВЪЗМОЖНОСТ НЕ Я ИЗПУСКАЙ.ДОПУСНЕТЕ ЕЛЕМЕНТАЛИТЕ В ЖИВОТА СИ.СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАЙ - ВИСШИТЕ СЪЗДАНИЯ И НАУЧЕТЕ НЕШТО ПОВЕЧЕ ОТ ТЯХ.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Нина и добре дошла в Портала към съзнателен живот! :feel happy:

 

Явно интересите ни относно елементалите или природните духове съвпадат. :) Виждам, че си задала въпрос на Мона относно човечето, което е видяла. Това е писано преди няколко години. И на мен тогава ми направи впечатление. Не мога да отговоря на въпроса от нейно име.

 

Колкото и да обичам природните духове (може би защото ги свързвам с природата - цветята, горите, животните...), не съм видяла "на живо" елементал. А и не знам как бих реагирала, ако такова нещо ми се случи?

Написала си да не изпускаме възможността да допуснем елементалите в живота си. Според мен те са в живота ни, само дето не ги виждаме в буквалния смисъл. :sorcerer:  Иначе си присъстват навсякъде. Но не знам до колко е безопасно да бъдат търсени и безпокоени без тяхно съгласие? Тогава май започват да се ядосват....  :rolleyes:
--------------------------
Като модератор на този подфорум имам една забележка - не е разрешено да се пишат главни букви (възприема се като крещене :) ). За акцентиране върху някои думи, може да се използват опциите дадени в лентата от горе на мнението - B, I, U,...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Попринцип гномите са малко по агресивни.Ако елементал не желае да об6тува с теб просто ще изчезне.Да безопасно е да се турсят.Те се привличат от добрите чувства и желанието ти да помогнеш на природата и да твориш свободно.Ние хората сма жертвали общуването си с бойествения план за да можем да сме творци.Елементалите не са творци те творят успоредно с бойествения план.Те се грижат за всичко живо.Те са нашата душа.Те съхраняват спомените ни от всичките ни животи(а те не са малко).Елементалите осещат дали сме добри ил не.Те знаят дали да се свържат с нас или не.Аз лично ги турся и като малка сум виждала няколко но сега не.Търсенето ми продължава.Надявам се някой ден двата ни свята да са близки колкото са били преди и отново да творим заедно - Елементали и Хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...