Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дистресова реакция с параноидни мисли


Тед78

Recommended Posts

Здравейте,

Преди седмица попаднах на сайта ви,докато се ровех из нета търсейки начин как да помогна на съпругата си.Ще се опитам да обясня състоянието и.Преди около 5 г.изпадна в тежка депресия /поне така каза психиатъра при когото ходихме на преглед/.Не можеше да се справи със работата си,смяташе че колегите нарочно спъват работата и,че и се присмиват... После недоверието се пренесе във къщи-че аз или друг от семейството сме и намерили нарочно тази работа за да я изкараме луда и да мога да се разведа със нея,че сина ни не я слуша /беше 5 клас/ защото аз съм го наговарял срещу нея,а преди я е слушал ...Съмняваше се във всички и всичко и изпадаше във истерия.ГОЛЯМА моя грешка беше ,че не се опитах да я разбера.Смятах че е нервна криза вследствие на стрес.Психиатъра и предписа лечение със золофт и флуахсол /за второто не съм сигурен че така се изговаря/.Напусна работа и след 6 месечно лечение се възтанови напълно.Отново стана жената която познавах .След около 6 месеца отново започна работа,и в начало всичко беше наред.След месец забелязах че отново става неспокойна,разговорете за работата и ставаха все повече,докато накрая изместиха всичко останало.Опитах се да я разбера,но говореше такива неща които аз не можех да приема че стават и не и вярвах.Не искаще да отидем пак при психиатара и твърдеше че ще се справи...докато отново не се повтори състоянието и отпреди.Пак последва напускане на работа,ново лечение със съшщите лекарства този път за година и половина.Отново се възтанови и около 2 г. беше домакиня.През това време ходи на няколко интервюта за работа,но със безпокойство и страх /или както тя казва със някаква стегната топка в корема/. Преди месец отново започна работа ,пак със страх и тревожност от неизвесното.След 3-4 безсънни нощи се свързахме със психиатъра ,за да и помогне да преодолее тази тревожност и несигурност.Изписа и неолехсан,но пак спеше по 3-4 часа.Последва ривотрил който и помогна поне да спи вечер.Но виждам че става все по неспокойна,неуверена,притеснена че не се справя...Когато и изписаха неолексана започнах да "ровя" из нета.Много информация прочетох,и на хора със нейното състояние и мнения на лекари.Единственното което успях да направя е че успях да разбера как се чувства /поне си мисля и надявам да съм/.Че както казва притеснението и страхът идват някак отвътре и не може да ги контролира.Когато разговаряме и я убедя че според мен се справя се успокоява малко...до следващия работен ден.Това което чувства сега е неувереност,притеснение и страх че не се справя с работата си и ние също страдаме от това защото не се справя и в къщи ,чувство за малоценност,трудно се концентрира на работа,а последните дни и съмнение във всичко.Все още не е както предишните и състояния,опитва се да анализира да търси проблема да го реши логично за да се убеди сама,но лекарствата не и помагат и се страхувам да не се влоши.Мисля че в работата си е подложена на стрес понеже работи екипно с много хора и работата им е взаимно зависима .Но ако я накарам да напусне отново за да си почине и оправи се страхувам че това ще засили чувството и за малоценност че не се справя с нищо.От друга страна лекарствата не и помагат да се пребори със този стрес.

Не знам как да постъпя,а така не може да продължава. Ако можете да ми дадете някакъв съвет ще съм ви много благодарен.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Като съпруг Ви разбирам напълно и Ви съчувствам. За съжаление като специалист ситуацията никак не ми харесва и ми е трудно да се ангажирам с пряка прогноза и съвет само на базата на написаното от Вас.

Ще споделя разсъжденията си по ситуацията и с надеждата други, които са в подобно положение, да разберат това, което аз и Орлин повтаряме непрекъснато: психичните разстройства не могат да бъдат трайно лекувани само с лекарства./те дори забавят и блокират лечението/ Без психотерапия всичко се връща и то в много по-силна форма.(Това не се отнася за БАР и шизофрения- там медикаментите са задължителни)

Според мен преди 5 години съпругата Ви, в резултат на стреса, преживян на работа, си е направила една силна и тежка дистресова реакция. Така, като описвате нещата, в нея са се породили дори параноидни идеи, което не е необичайно при тежък стрес, но все пак е рядко. Лекарят е дал добро медикаментозно лечение – флуанксолът е въздействал върху нереалните мисли и представи, а антидепресантът е повишил настроението/ Същото е могло да се постигне и само с флуанксол, но това е друга тема./ Вие сте се успокоили, мислейки, че съпругата Ви е излекувана. За съжаление скоро сте разбрали, че това не е така.

Проблемът е, че стресът се отключва от мислите и по-точно от преценката на човека за дадена ситуация - съдържа ли заплаха за нас или опасност от провал. Преценката винаги е индивидуална и така това, което е стресогенно за Вас, мен изобщо може да не ме развълнува и обратното.

В случая Вашата съпруга не е променила с нищо - мисленето и преценките, които дава на ситуациите са същите и не съвсем, защото тя вече знае, че е била болна, а това я прави още по- стресонеустойчива. За това няма никакво основание да се очаква, че на втората работа ситуацията няма да се повтори. Повтарям – да се очаква съпругата Ви да се справи успешно с новата работа е лишено от логика. Тя не е променила мисленето си. Закономерно нещата се повтарят и тя не устоява на стреса. Лошото е, че подходът за справяне остава същия - само лекарства. Трябвало е да се замислите – щом правим едно и също(лекарства) и изходът ще е един и същ. Закономерно идва и сегашната трета ситуация. Мисленето е същото, преценките са подобни и се пуска реакцията на стреса.

Какво да се прави в момента? Ситуацията е такава: ако не успее да се адаптира към новата работа и напусне, самочувствието и ще падне още повече и шансът за следващ неуспех е по-голям.

Аз лично бих препоръчал веднага да започнете психотерапия, като целта не бива да е непременно оставането на работа – това може да е невъзможно. Тя обаче ще и помогне да понесе „загубата” по различен начин, а не като провал и би я подготвило за следващ успешен опит да започне работа.

Четейки поста ми, може да си помислите, че психиатъра, който е лекувал жена Ви, не го е направил добре. Това не е така. Лекарствата са адекватни на състоянието, в което е била. Те са помогнали за момента. Само е трябвало да добави, че без психотерапия, те трябва да се пият с малки прекъсвания цял живот или жена Ви да се примири с това, че няма да работи и ще бъде домакиня.

Няколко уточнения :

Казвате,, Че както казва притеснението и страхът идват някак отвътре и не може да ги контролира''

Не е така, ако наистина искате да я разберете, проследете мисловният и процес –какво си е мислила тя по отношение на работата, как е приемала факта,че вече два пъти не се е справила - тогава сам ще се убедите как тя се е програмирала сама и си е причинила тези страхове. Процесът е контролируем.

Казавате:»Все още не е както предишните и състояния, опитва се да анализира да търси проблема да го реши логично за да се убеди сама,но лекарствата не и помагат и се страхувам да не се влоши.»

Когато адреналинът, хормон на стреса, е пуснат, той блокира мисленето, затова и анализа не може да бъде направен пълноценно. Всичко това е трябвало да се направи преди тя да започне работа, сега е ...много малко вероятно да стане.

ПП. Един апел на човек, който 22 години работи в областта на тревожните разстройства-Ако наистина искате да се справите трайно за цял живот, не прибягвайте първо към лекарствата.Те ви правят временно добре, но да се спасите от тях е много, много трудно. И в момента работя с две жени, които пият антидепресанти и транквилизатори повече от 10 години. Ефекта е – те пак не се чувстват добре, само дето като допълнения са станали и зависими . Така реално в момента трябва да преодолеем не само тревожността, но и зависимостта. Не че няма да го постигнем, но е трудно, наистина трудно.

Линк към коментар
Share on other sites

Допълнение:

За да видите как хората сами се програмират

ще си позволя да цитирам два поста от друг сайт.

Постовете са от жена която не харесва работата си и иска да я смени.

20.03.08 11:59 Но същевременно ме е страх - от друга по-напрегната работа, от нови хора, от работа в екип - досега не съм работила така и не знам дали ще се справя.

Сигурно ако започна нова работа, ще се разболея от напрежение и безсъние.

През ноември жената сменява работата си и това е неин пост от 11.12 08 година .

От един-два месеца имам много неприятен проблем - в някои ситуации изпадам в ужасно състояние, блокирам, започва да ми се вие свят сякаш че всеки момент ще падна, китките на ръцете ми изтръпват, получавам сърцебиене и недостиг на въздух.

Ходих на невролог, изписа ми 1-2 лекарства, които сега пия, но от време на време отново се чувствам така. Случва ми се обикновено като съм сред много хора - на работа например и се чудя как да скрия от тях какво ми е. Някой път и вечер вкъщи се получава така. А вчера бях на коледно парти с едни не много близки познати. Чаках го с нетърпение, радвах се, а като отидох, едва седнала на масата, отново се задъхах, сякаш взех да потъвам, ръцете и краката ми изтръпнаха, зави ми се свят, разтреперих се. Не можах да хапна почти нищо, въпреки че бях гладна, сякаш и гълтателният ми рефлекс беше блокирал. Мъчех се никой да не забележи нищо. Всички си говореха, смееха се, все пак си е парти, а аз не знаех къде се намирам. Взех успокоително и някак изкарах до края, но ми стана много мъчно, че не съм като хората, в компания с хора винаги съм се чувствала зле, но това снощи надмина всичко. Заради тази причина избягвам дори с колегите да се събирам и пропускам фирмените партита обикновено. Моля, дайте някакъв съвет, че ще полудея вече. Започнах да отслабвам дори, нямам апетит тези няколко седмици.

Тук виждате как жената се програмира и декември думите и ще станат реалност –тя наистина ще има напрежение и безсъние , които са заложени в мислите и още през март.Нещо подобно става и със съпругата ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за бързия и обстоен отговор.Аз самият след прочетеното досега достигнах до извода че е необходима терапия,но за съжаление както казахте малко късно.Относно мисловния и процес -към работата подходи със страх от неизвесното /не знаеше в какво се състои работата до първия си работен ден/,като в последствие се оказа че е съвсем нова за нея като материя.Мисля че някак падсъзнателно и със страх,но и със надежда че този път ще се справи.

За съжаление трябваше да се справи не само със страховете си,но и с новата материя което я накара да се чувства още по-неуверена.Иначе самата работа и харесва и полага големи усилия да се справи.На лекия ми намек за напускане реагира остро,но виждам че усилията и струват много.Тя мисли че ако не се справи и сега,няма да е нужна никъде дори на семейството си,и ни е само в тежест.Колкото и да се опитвам да я убедя в противното не успявам.

Говорих снощи със психиатъра и който е във отпуск точно сега и той реши да се върнем отново на золофт и да продължи със ривотрила.Не знам за золофт,нямаше проблеми със спирането му преди,но за ривотрила се притеснявам много.Не знам дали действието му е като флуанксола и затова го продължаваме,но определено съм притеснен от това което прочетох за него.Не знам за какво точно служи,но по мои наблюдения я отпуска само физически и не влияе на негативни мисли..Състоянието и наистина се влошава и аз съм бесен на себе си че не мога и незнам как да и помогна.Сутринта ми каза че може да спре лекарствата защото и пречели да се концентрира,да мисли ,да помни и направо блокирала.Опитах се да и обясня че най-вероятно не е от тях,но без успех.

Още днес започвам да търся псехотерапевт и ще съм ви презнателен ако можете да ме насочите към някой в региона.Ние сме от Добрич.

ПП: Не знам каква ще е реакцията на психиатъра и,не сме говорили за психотерапия,но с риск да бъда груб не ме и интересува.Искам тя да се оправи и да е добре.Защато това че" Само е трябвало да добави, че без психотерапия, те трябва да се пият с малки прекъсвания цял живот или жена Ви да се примири с това, че няма да работи и ще бъде домакиня."сега и струва много.

Благодаря Ви още веднъж за компетентното мнение и насоки

Линк към коментар
Share on other sites

Трагикомичното в Б-я е, че 80-90% от психиатрите са много далеч от психотерапевтичните познания и умения, а още по-тъжното е, че дори отричат, пренебрегват и дисквалифицират психотерапията - вербално и като отношение към нея! А така дисквалифицират и психичното здраве в пациентите си! Имал съм много, вече наистина много случаи на пациенти, дошли при мен след години посещение при психиатър и "лечението" му с хапчета. Те имат мястото си, но далеч по-органичено, а това, което наистина подобрява трайно състоянието на пациента, е именно психотерапията! Тя обаче изисква много учене и лични качества - това, плюс някои атавистични нагласи в страната ни, е причината да е отхвърляна от повечето психиатри. Ами да се преквалифицират в продавачи... Така или иначе, ако не са добри специалисти в психотерапията, се явяват просто продавач - консултанти на фармацевтичните гиганти! Пиша това съвсем отоворно, искрено и с честно сърце! За щастие нещата се променят - вс еповече психиатри учат психотерапия, предимно когнитивна, нлп, фокус в решения и т.н. Това е неизбежно - защото иначе изоставаме от световното развитие в менталното здраве с около 100-на години! :)

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...