Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зависимостите - част 2. Алкохол, цигари, дрога и др.


Recommended Posts

За цигарите бих споделила, че нашите родове, в нашето семейство не познават тютюнопушенето.На празник даже, много рядко употребявам алкохол,не е концентрат.Не е бедата в употребата 5 пъти в годината, бедата е да няма зависимост от подобно нещо.Защото това говори за силно нежелание да застанеш срещу порока, да имаш мания за собствена величавост, да не застанеш срещу грешките си, характера си.

В мои книги попадах на информация за психолог, алкохолно зависим с години.Има дружества за анонимни алкохолици в САЩ.Не знам в България дали има такава практика, но ми се стори интересно този терапевт 17 години живеещ в зависимост от алкохола, храната и парите, как се спасява.Джон Брадшоу е името му- невероятен пример за подражание.

Мен много силно ми повлия учението на Петър Дънов, не бих открила по- силно "божествено" пристрастяване. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Рядко се случва, но се случва Станимир да не отговори. Вие, евентуално какво бихте казали ?

Станимир :

Публикувано: 14 юни 2012 - 20:29

... ако например ти си склонен да мислиш за алкохол, всички със сходни мисли ще те открият и не само ще видят, но и ще въздействат на мисълта ти, усилвайки я. С положителнитке мисли нещата не са по-различни.

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=8178&st=20#entry171546

Христо :

Публикувано: 14 юни 2012 - 22:48

И щом астралните същности са виновни за усилването на мислите за алкохол, то къде е тогава мястото на мозъчните процеси, пристрастяването към алкохола ?

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=8178&st=20#entry171568

Тоест при пристрастяването към алкохола.

Астрални същности или химия ? Или и двете ? Кое повече ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

С годините установих, че не мога да привикна към цигарите. Когато се появиха съмнения у мен, че имам имунитет, дори започнах, експериментално, да се опитвам да привикна. Така и не успях при все старанието си. Може причината да е физиологична. Не знам. Но разбрах, че има и други такива хора. Не мога да разбера как може човек да привикне към нещо -- каквото и да било. Повечето ми приятели пушат и твърдят, че не могат да спрат. Не го разбирам това. Те се опитват всячески да спрат, не могат. Аз се опитвам всячески да привикна, не мога. Явно проблемът е физиологичен. Не е като да упражнявам воля, за да не привиквам -- просто не се получава.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Обратното на зависимост не е трезвеност, а свързаност. Оказва се, че когато човек обича и е обичан, когато подкрепя и е подкрепян, разбира и е разбиран, когато е социално свързан с приятели и добра среда, има цели, които обича и следва, тогава се случват чудеса! Тогава количества дрога, употребявана легално като болкоуспокояващо, не пристрастява. Както и когато се роди любовта, смисъла и социалната грижа и приемане, зависимостта просто отпада с лекота. Говорителят дава за пример Португалия - страна, в която отношението и подходът към зависимите е променен от дискриминиращ, в социално включващ, приемащ и емпатийно свързващ. Появи ли се любовта, няма нужда от метаудоволствието на зависимостта. Няма забрани, няма криминализиране - просто нуждата отпада. Оказва се, че неврохимическият модел на зависимостта е свръхпреувеличено надценяван. Той е само следствие на липсата на обич, смисъл, свързаност и живот, фокусиран в сърдечно любени и вдъхновяващи цели. Обич партньорска, приятелска, колегиална емпатия. От себе си бих добавил нещо, което лекторът не казва - обич към Бога и Любовта на Бога, чувствана, живяна и провеждана!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...